
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2129/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства «Лисичанська житло-експлуатаційна контора № 5» про стягнення податкового боргу в сумі 1 896 707,00 грн,-
ВСТАНОВИВ:
18 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС України в Луганській області (далі- позивач або ГУ ДФС у Луганській області) до Комунального підприємства «Лисичанська житло-експлуатаційна контора № 5» (далі – відповідач або КП ЛЖЕК № 5) про стягнення податкового боргу в сумі 1 896 707,00 грн.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що КП «Лисичанська житло-експлуатаційна контора № 5» не сплачувало до бюджету узгоджених сум податкових зобов’язань, що призвело до виникнення у підприємства податкового боргу з податку на додану вартість у загальній сумі 1 896 707,00 грн. Борг виник на підставі поданих відповідачем декларацій. ГУ ДФС у Луганській області з метою погашення податкового боргу було надіслано на адресу відповідача першу податкову вимогу № 6538/1-34а від 08.10.2001, яка вручена уповноваженому представнику підприємства 09.10.2007 та друга податкова вимога № 2/187 від 10.12.2001, яка була вручена посадовій особі відповідача 25.12.2001. Однак заходи з погашення податкового боргу, не дали позитивного результату, сума податкового боргу не сплачена.
Представник позивача в судове засідання не прибув, до відділу діловодства та обліку звернення громадян (канцелярію) надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує (арк. спр. 60).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи без його участі від 02.08.2018 вх. № 18336/2018, позовні вимоги визнав у повному обсязі (арк. спр. 59).
Ухвалою суду від 19 липня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) осіб, призначено відкрите судове засідання (арк.спр. 1-2).
Згідно із частиною дев’ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Лисичанська житло-експлуатаційна контора № 5» (код ЄДРПОУ 20184663) зареєстроване у якості юридичної особи Лисичанською міською радою 26.02.1999, 08.09.2004 за № 1 381 120 0000 000037, перебуває на обліку в ДПІ в м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку (арк. спр. 35-36).
Станом на 19.06.2018 за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальному розмірі 1896707,00 грн (арк. спр. 31-32, 37-50).
Відповідачем до контролюючого органу було подано податкові декларації та уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань з податку на додану вартість:
- декларація № НОМЕР_1 від 17.08.2016 на загальну суму 7 579.00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 7 579,00 грн);
-декларація № НОМЕР_2 від 19.09.2016 на загальну суму 65 213,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 65 213,00 грн);
- декларація № НОМЕР_3 від 20.10.2016 на загальну суму 142 696.00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 142 696,00 грн);
- декларація № НОМЕР_4 від 21.11.2016 на загальну суму 56 061,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 56 061,00 грн);
- декларація № НОМЕР_5 від 20.12.2016 на загальну суму 40 662,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 40 662,00 грн);
- декларація № НОМЕР_6 від 19.01.2017 на загальну суму 83800,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 83 800,00 грн);
- декларація № НОМЕР_7 від 20.02.2017 на загальну суму 124 132, 00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 124 132.00 грн);
- декларація № НОМЕР_8 від 23.03.2017 на загальну суму 59 713,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 59 713,00 грн);
- декларація № НОМЕР_9 від 20.04.2017 на загальну суму 70 058,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 70 058,00 грн);
- декларація № НОМЕР_10 від 16.05.2017 на загальну суму 56 422,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 56 422,00 грн);
- декларація № НОМЕР_11 від 19.06.2017 на загальну суму 65 157,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 65 157,00 грн);
- декларація № НОМЕР_12 від 20.07.2017 на загальну суму 64 042,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 64 042,00 грн);
- декларація № НОМЕР_13 від 18.08.2017 на загальну суму 59 203,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 59 203,00 грн);
- декларація № НОМЕР_14 від 19.09.2017 на загальну суму 76 372,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 76 372,00 грн);
- декларація № НОМЕР_15 від 19.10.2017 на загальну суму 62 709,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 62 709,00 грн);
- декларація № НОМЕР_16 від 17.11.2017 на загальну суму 96 252,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 96 252,00 грн);
- декларація № НОМЕР_17 від 19.12.2017 на загальну суму 73 718,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 73 718,00 грн);
- декларація № НОМЕР_18 від 18.01.2018 на загальну суму 90 788,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 90 788,00 грн);
- декларація № НОМЕР_19 від 21.02.2018 на загальну суму 123 361,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 123 361,00 грн);
- декларація № НОМЕР_20 від 26.03.2018 на загальну суму 174 921,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 174 921,00 грн);
- декларація № НОМЕР_21 від 17.04.2018 на загальну суму 152 242,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 152 242,00 грн);
- декларація № НОМЕР_22 від 14.05.2018 на загальну суму 151 606,00 грн (сума заборгованості по даній податковій декларації складає 151 606,00 грн (арк. спр. 9-30).
З метою погашення податкового боргу відповідно до пп.6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, який був чинним на час виникнення правовідносин, боржнику було вручено першу податкову вимогу № 6538/1-34а від 08 жовтня 2001 року (вручена 09.10.2001) та другу податкову вимогу № 2/187 від 10.12.2001 (вручена 25.12.2001). Податкові вимоги контролюючого органу не відкликалися та судом не скасовувались (арк. спр. 33,34).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України є обов’язком платника податку подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням податків і зборів. Та відповідно пункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податку зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Розділом V ПК України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.
Визначені у вимогах форми «Ю1» від 08.10.2001 № 6538/1-37 та «Ю2» № від 10.12.2001 № 2/187 суми грошового зобов'язання відповідачем не сплачені, а самі рішення не оскаржувались ані в адміністративному, ані в судовому порядку.
Згідно пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пункту 203.1. статті 203 ПК України Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пункту 58.1. статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов’язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов’язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України до прав контролюючих органів входить звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів т рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами, визначеними пунктом 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” доповнено ПК України статтею 19-3 та викладено в новій редакції підпункту 19.1.1 пункту 19.1 статті 19, якими визначено перелік функцій державний податкових інспекцій, а функції контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.
Податковий борг у добровільному порядку не сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків (арк. спр. 37-50).
Як зазначалось вище визнав позовні вимоги у повному обсязі.
У частинах 3, 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити.
Відповідно до частини 4 статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС України у Луганській області (вул. Енергетиків, 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., 93400, код ЄДРПОУ 39591445) задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків платника податків комунального підприємства «Лисичанська житло-експлуатаційна контора № 5» (код ЄДРПОУ 20184663, місцезнаходження: 93107, Луганська обл., місто Лисичанськ, квартал Дружби Народів, будинок 39) у банках, що обслуговують зазначеного платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, в рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 1 896 707,00 грн (один мільйон вісімсот дев’яносто шість тисяч сімсот сім гривень 00 коп.) в дохід державного бюджету за період з 30.08.2016 по 30.05.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя ОСОБА_1