
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2018 р. Справа№805/5019/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Зеленова А.С., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
25 червня 2018 року, позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом до Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії /а.с.4-6/.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання на 18 липня 2018 року; зобов’язано відповідача надати належним чином завірений протокол пленарного засідання Мелекінської сільської ради на якому було прийнято рішення ради від 31.08.2017 №7/23-711 та встановлено десятиденний строк для надання відзиву/а.с.1/.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року зобовязано Мелекінську сільську раду Мангуського району Донецької області надати належним чином завірений протокол пленарного засідання Мелекінської сільської ради на якому було прийнято рішення ради від 31.08.2017 №7/23-711 в строк до 27 липня 2018 року/а.с.53/.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року відкладено розгляд справи №805/5019/18-а за позовом ОСОБА_1 до Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії до 27 липня 2018 року /а.с.54/.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року зобов’язано Мелекінську сільську раду Мангуського району Донецької області надати належним чином завірений протокол пленарного засідання Мелекінської сільської ради на якому було прийнято рішення ради від 31.08.2017 №7/23-711 в строк до 17 серпня 2018 року/а.с.59/.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року відкладено розгляд справи №805/5019/18-а за позовом ОСОБА_1 до Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії до 22 серпня 2018 року/а.с.60/.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2018 року закрито підготовче провадження по справі №805/5019/18-а за позовною заявою ОСОБА_1 до Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії та призначено справу до судового розгляду на 22 серпня 2018 року о 15:45 год/а.с.69/.
У судове засідання сторони не з’явились. Позивачем 24 липня 2018 року засобами електронного зв’язку на адресу суду направлено клопотання про розгляд справи без її участі/а.с.57-58/.
Представник відповідача надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі/а.с.67-68/.
Представник відповідача, у судове засідання не з’явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, ухвали суду про відкладення розгляду та витребування доказів /а.с.66/, заяв про відкладення розгляду справи суду не надавав.
За таких обставин, враховуючи приписи частини третьої статті 194 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 31 липня 2017 року звернулася до Мелекінської сільської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, а також надання нової поштової адреси вказаній земельній ділянці. Станом на момент звернення до суду позивачем не прийнято рішення щодо її заяви по суті.
Просить суд визнати бездіяльність Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області щодо неприйняття рішення по заяві ОСОБА_1 від 31.07.2017 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0075га для будівництва індивідуального гаража, розташованої по вул.Безуха, 135, в с. Белосарайська Коса Мангушського району Донецької області, та надання її у власність протиправною та зобов’язати Мелекінську сільську раду Мангушського району Донецької області прийняти рішення по вказаній заяві /а.с.5/.
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 – громадянка України, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорта серії ВВ 987172 /а.с.31/.
Відповідач - Мелекінська сільська рада відповідно до положень ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування» є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Тобто є суб’єктом владних повноважень.
01 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Мелекінської сільської ради із заявою про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0075га, розташованої в с.Білосарайська Коса, вул.Безуха, 135 пд будівництво гаража /а.с.11/.
Рішенням Мелекінської сільської ради від 03 червня 2016 року №7/6-198 надано згоду на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0075га для будівництва індивідуального гаражу у с. Білосарайська Коса вул. Безуха, 135, громадянці ОСОБА_1, що мешкає в смт. Мангуш, пров. Пушкіна,1 із земель житлової і громадської забудови /а.с.7/.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Приазовський земельно-кадастровий центр», що має відповідну ліцензію, видану Державним комітетом України із земельних ресурсів, розроблено проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0075га для будівництва індивідуального гаражу у с. Білосарайська Коса вул. Безуха, 135, громадянці ОСОБА_1/а.с.22-49/.
19 грудня 2016 року Відділом містобудування, архітектури та з питань житлово-комунального господарства Мангушської райдержадміністрації погоджено висновок №157 до проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0075га для будівництва індивідуального гаражу у с. Білосарайська Коса вул. Безуха, 135, громадянці ОСОБА_1/а.с.8/.
19 травня 2017 року за №1450/12-17 Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області погоджено висновок про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0075га для будівництва індивідуального гаражу у с. Білосарайська Коса вул. Безуха, 135, громадянці ОСОБА_1/а.с.9/.
31 липня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Мелекінської сільської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0075га для будівництва індивідуального гаражу у с. Білосарайська Коса вул. Безуха, 135, громадянці ОСОБА_1 /а.с.11/.
Рішенням Мелекінської сільської ради від 31.08.2017 №7/23-711 відтерміновано до наступної сесії затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,003га для будівництва індивідуального гаражу у с. Білосарайська Коса вул. Безуха, 135, громадянці ОСОБА_1 /а.с.12/.
Не отримавши рішення сесії Мелекінської сільської ради, ні відповіді на заяву, ОСОБА_1 14 грудня 2017 року звернулася до відповідача із проханням повідомити результати розгляду заяви від 31.07.2017.
Листом від 28.12.2017 за вих.№913 Мелекінська сільська рада повідомила ОСОБА_1, що рішення за її заявою не прийнято та рекомендовано звернутися із цим питанням до суду/а.с.13/.
Не погоджуючись бездіяльністю Мелекінської сільської ради, позивач звернувся до суду із даним позовом.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною 1 ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.(ст.71 КАС України).
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірність своєї бездіяльності, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно положень ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються таке питання ,як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
- підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
- організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Згідно ст.25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
Види документації із землеустрою: а) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць; б) проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць; в) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів; г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; д) проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб; е) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; є) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; ж) проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); з) робочі проекти землеустрою; и) технічна документація із землеустрою щодо визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); ї) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту; й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок; к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом.
Відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою; в електронній формі - електронним цифровим підписом сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, згідно із законодавством про використання електронного цифрового підпису.
Статтею 30 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
З урахуванням вимог Закону України «Про землеустрій», Земельного кодексу та Закону України «Про місцеве самоврядування» 31 липня 2017 року ОСОБА_1 подала до Мелекінської сільської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0030га для будівництва індивідуального гаражу у с. Білосарайська Коса вул. Безуха, 135/а.с.11/. Який було погоджено Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області/а.с.9/.
Так, ч.9 ст.118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
В порушення вимог ч.9 ст.118 Земельного кодексу України Мелекінська сільська рада не прийняла рішення по заяві громадянки ОСОБА_1 від 31.07.2018. Тобто більше року орган місцевого самоврядування не приймає рішення, що є ознаками бездіяльності.
Враховуючи наведене, суд задовольняє позовну заяву ОСОБА_1 до Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, судовий збір у розмірі 704, 80 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статями 2,5-14,19-22,72-78,94,132-143,159-165,192-205,241-247,255,295-297, п.п.15.5 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (адреса: вул. Пушкіна,1, смт. Мангуш, Донецька область, 87400, ІПН НОМЕР_1) до Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області (адреса:вул. Гагаріна,22а, с. Мелекіно, Донецька область, 87441, ЄДРПОУ 04340460) про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області щодо неприйняття рішення по заяві ОСОБА_1 від31 липня 2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0030га для будівництва індивідуального гаражу по вул. Безуха, 135, в с. Білосарайська Коса Мангушського району Донецької області, та надання її у власність – протиправною.
Зобов’язати Мелекінську сільську раду Мангуського району Донецької області (адреса:вул. Гагаріна,22а, с. Мелекіно, Донецька область, 87441, ЄДРПОУ 04340460) прийняти рішення по заяві ОСОБА_1 від 31 липня 2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,0030га для будівництва індивідуального гаражу по вул. Безуха, 135, в с. Білосарайська Коса Мангушського району Донецької області, та надання її у власність.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань зі Мелекінської сільської ради Мангуського району Донецької області (адреса:вул. Гагаріна,22а, с. Мелекіно, Донецька область, 87441, ЄДРПОУ 04340460) на користь ОСОБА_1 (адреса: вул. Пушкіна,1, смт. Мангуш, Донецька область, 87400, ІПН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження. Повний текст рішення виготовлено та підписано 22 серпня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду або через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Зеленов А.С.