
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.08.2018 Справа № 917/652/18
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", 01601, м.Київ, бульвар Т.Шевченка, 18 в особі Полтавської філії ПАТ "Укртелеком", 36000, м.Полтава, вул.Соборності, 33
до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради, 37500, Полтавська область, м.Лубни, проспект Володимирський, 9
про стягнення 148 701,60 грн.
Головуючий суддя: Киричук О.А.
Секретар судового засідання Тертична О.О.
Представники сторін:
від позивача: Личагіна С.П., дов. № 2524 від 12.12.17р.
від відповідача: не з'явився
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Полтавської філії ПАТ "Укртелеком" звернулося до господарського суду Полтавської області з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради про стягнення 148701,60 грн. заборгованості за надання телекомунікаційних послуг у період з червня по грудень 2017 року.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 року, відповідач є головним розпорядником коштів бюджетного фінансування, отже, на нього покладено обов"язок щодо відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян. Між тим, як зазначає позивач, відповідач у добровільному порядку не відшкодовує понесені позивачем витрати у сумі 148701,60 грн. за період з червня по грудень 2017 року, у зв"язку з відсутністю фінансування з державного бюджету за відповідною бюджетною програмою, що стало підставою для звернення з відповідним позовом до суду.
Ухвалою суду від 11.06.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 12.07.2018 року.
20.06.2018р. від відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 6006).
Відповідач у відзиві позов заперечує, посилаючись на те, що відповідно до затверджених бюджетних асигнувань на 2017 рік Полтавській філії ПАТ «Укртелеком» було вішкодовано витрати за надані послуги пільговим категоріям громадян з послуг зв'язку на суму 252065,61 грн. відповідно до поданих розрахунків в обсягах визначених у бюджеті міста на 2017 рік, та зауважив, що Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 року (із змінами) не передбачено бюджетних асигнувань на відшкодування пільг з послуг зв'язку пільговим категоріям громадян.
02.07.2018р. від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 6277).
У відповіді на відзив позивач відмітив, що відповідач зобов'язаний здійснити остаточні розрахунки з позивачем щодо послуг, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на пільги, у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року на загальну суму 148701,60 грн., яка залишилась не оплаченою, а відсутність бюджетних призначень на відповідні видатки в 2017 році не є підставами для звільнення відповідача від виконання встановленого чинним законодавством зобов'язання.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 12.07.2018 р. закрито підготовче провадження у справі № 917/652/18, призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 21.08.2018 року.
Представник позивача в судовому засіданні 21.08.2018р. підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання 21.08.2018 не з'явився, про час і місце його проведення повідомлений у встановленому порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами по справі.
У судовому засіданні 21.08.2018р. відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
У відповідності до ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», який визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до п. З ст. 63 Закону України «Про телекомунікації», телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Згідно з п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджені постановою Кабінету міністрів України від 11 квітня 2012 № 295 визначено, що встановлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" (позивач) є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, інших законодавчих актів України.
Згідно із ст.87 Бюджетного кодексу України видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України. При цьому порядок тa умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим визначаються Кабінетом Міністрів України (частина друга ст. 97 Бюджетного кодексу України).
Згідно з пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, якими встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.
В пункті 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Відповідно до п. 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Отже, розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг м.Лубни Полтавської області, є Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (відповідач), а отже відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання населенню м.Лубни Полтавської області послуг зв'язку на пільгових умовах повинен здійснювати відповідач.
Як вказує позивач, у період з січня 2017 року по грудень 2017 року (включно) ним надані телекомунікаційні послуги (послуги зв'язку) на пільгових умовах населенню м. Лубни, що включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та на яких поширювались дія п. 19 ч. 1 ст. 12, п. 10 ч. 1 ст. 13, п. 18 ч. 1 ст. 14, п. 20 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 16 ст. 6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», п. 11 ст. 20, ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. 6 ч. 1 ст. 6, ч. З ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», ч. 5 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 4 ч. З ст. 13 Закону України «Про охорону дитинства». При цьому, витрати, понесені внаслідок надання послуг зв'язку на пільгових умовах, становили 397035,90 грн.
Позивач зазначає про те, що ним на виконання п. 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 (надалі -Положення № 117), подавалися на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці.
Крім того, поіменні списки абонентів за формою « 2-пільга» щомісячно надсилались на електронну адресу Відповідача: upszn30@ukr.net та в письмовому вигляді - на поштову адресу Відповідача.
Відповідно п. 2 Постанови № 256, Відповідач був зобов'язаний щомісяця звіряти інформацію, що міститься в Реєстрі з отриманою від Позивача інформацією, та здійснювати розрахунки з ним на підставі поданих Позивачем щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Пунктом 11 Положення № 117 встановлено, що Відповідач після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга".
Вищевказані акти звіряння розрахунків за формою "3-пільга" за послуги, надані в період січня-травня 2017 року, були підписані сторонами. В цих актах збоку Позивача зазначалася сума заборгованості, яка включала як заборгованість поточного 2017 року, так і заборгованість минулих років (довідка з відповідними поясненнями додається).
Зважаючи на те, що з червня 2017 року Відповідач припинив складати відповідні акти згідно з формою "3-пільга", тому Позивачем з власної ініціативи складалися зазначені акти за формою "3-пільга" та направлялися для підписання Відповідачу в двох екземплярах з метою підтвердження розміру наданих послуг на пільгових умовах у червні-грудні 2017 року та суми заборгованості.
До цього часу підписані з боку Відповідача акти за формаю "3-пільга" за період надання послуг з червня по грудень 2017 року на адресу Позивача від Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради не надійшли.
Позивач зазначає, що витрати, понесені ним внаслідок надання телекомунікаційних послуг (послуг зв'язку) на пільгових умовах в період з січня 2017 року по грудень 2017 року (включно) Відповідачем відшкодовані частково у сумі 248334,30 грн., внаслідок чого утворилась заборгованість в розмірі 148701,60 грн.
За таких обставин, Публічне акціонерне товариства Укртелеком в особі Полтавської філії ПАТ Укртелеком звернулося до господарського суду Полтавської області з позовом до Управління соціального захисту населення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради про стягнення 148701,60 грн. заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.
Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії.
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Соціальні пільги на отримання телекомунікаційних послуг для ряду категорій громадян встановлено такими Законами України: Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 22.10.1993 р. № 3551-XII; Про жертви нацистських переслідувань від 23.03.2000 р. № 1584-ІІІ; Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ; Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист від 24.03.1998 р. № 203/98-ВР; Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 р. № 2011-XII; Про охорону дитинства від 26.04.2001 р. № 2402-ІІІ та Про прокуратуру від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ.
В вище перелічених законах закріплені норми, що реалізують державні гарантії певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовний обов'язок оператора телекомунікації надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
Таким чином, чинне законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян, оскільки зобов'язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із Законів України і не залежать від їх бажання.
Факт надання позивачем пільговій категорії населенню м.Лубни Полтавської області послуг зв'язку підтверджується наступними документами: Витягами із списків абонентів за формою « 2-пільга» за січень-грудень 2017 року; Скріншотами (витягами з електронної пошти), що підтверджують відправлення Позивачем списків абонентів за формою « 2-пільга» на електронну адресу Відповідачу; Актами звіряння розрахунків за формою « 3-пільга»; Довідкою щодо сум заборгованості, вказаних в актах звіряння; Супровідними листами та рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень; Виписками з банку про оплату.
Докази здійснення відповідачем оплати 148701,60 грн. заборгованості за надання телекомунікаційних послуг у період з червня по грудень 2017 року в матеріалах справи відсутні та відповідачем до матеріалів справи не залучені.
Заперечення відповідача, що викладені у відзиві на позов, спростовується викладеним вище.
При цьому, судом враховано, що неналежне фінансування заходів соціального захисту окремих категорій громадян не є підставою для звільнення відповідача від відшкодування вказаних вище витрат, понесених позивачем та не може бути підставою для звільнення від відповідальності за порушення такого зобов'язання шляхом примусового стягнення.
Згідно з ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Частиною 2, 3 ст. 80 ГПК України передбачено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Відповідно до ст. 74 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Обставини, що наведені відповідачем у відзиві, судом оцінюються критично у зв"язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю.
За даних обставин, позовні вимоги про стягнення 148701,60 грн. заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, підтвердженні належними доказами та підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача у повному обсязі.
Керуючись статтями 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради (проспект Володимирський, буд. 9, м. Лубни, Полтавська область, 37500; ідентифікаційний код 24565327) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (ідентифікаційний код 21560766) в особі Полтавської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (вул. Соборності, буд. 33, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 01186975) 148701,60 грн. боргу по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, 2230,52 грн. витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено 22.08.2018.
Суддя Киричук О.А.