Ухвала суду № 75996740, 16.08.2018, Апеляційний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
16.08.2018
Номер справи
686/15593/17
Номер документу
75996740
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

Провадження № 11-сс/792/436/18

Справа № 686/15593/17 Головуючий в 1-й інстанції Данькова С.О.

Категорія: ухвала слідчого судді Доповідач Барчук В.М.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2018 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Хмельницької області у складі:

судді - доповідача БарчукаВ.М.,

суддів Кулеші Л.М., Матущака М.С.,

з участю секретаря Яхієвої М.А.,

прокурора Дацюк І.В.,

представника апелянта ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому апеляційну скаргу СГВК «Кузминці» на ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 11 серпня 2017 року, -

в с т а н о в и л а:

Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 11 серпня 2017 року задоволено клопотання старшого слідчого з ОВС другого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУФР ГУ ДФС у Хмельницькій області ОСОБА_2 та надано дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки СГВК «Кузьминці» (код ЄДРПОУ 38611156, Хмельницька область, Теофіпольський район, с. Кузьминці) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.01.2014 року по 31.12.2015 року. Проведення позапланової документальної перевірки доручено працівникам Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Задовольняючи клопотання, слідчий суддя мотивував своє рішення тим, що слідчим наведені підстави для проведення позапланової виїзної перевірки дотримання податкового законодавства, відомості, отриманні в результаті такої перевірки, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані в якості доказів, іншими способами довести обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженню, неможливо.

В поданій апеляційній скарзі директор СГВК «Кузьминці» просить ухвалу скасувати, постановити нову, якою в задоволенні клопотання відмовити. При цьому вказує, що призначення податкових перевірок не відноситься ані до слідчих/негласних слідчих дій, ані до заходів забезпечення кримінального провадження, отже КПК України не передбачає право слідчого на звернення до слідчого судді з клопотанням про проведення податкової перевірки. Крім того, зазначає, що слідчий суддя постановила ухвалу, яка не передбачена кримінальними процесуальними нормами та задоволила клопотання, надавши дозвіл на перевірку питань, які не стосуються кримінального провадження. Звертає увагу і на те, що у разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, таки борг визнається безнадійним та підлягає списанню, у тому числі пеня та штрафні санкції, а відтак з того часу в податкового органу відсутнє право вживати будь – які заходи щодо стягнення такої суми боргу. Посилається і на те, що слідчий суддя не визначив вид позапланової документальної перевірки СГВК «Кузьминці», не обґрунтував її призначення, чим порушив принцип обґрунтованості і визначеності судового рішення, надавши слідчому право самостійно обирати конкретний вид перевірки та встановивши, яку саме перевірку має здійснювати слідчий орган, використовуючи ухвалу суду на свій розсуд.

Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення адвоката ОСОБА_1 на підтримання доводів апеляційної скарги, прокурора про законність і обґрунтованість ухвали слідчого судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню за таких підстав.

Так, постановляючи рішення про задоволення клопотання слідчого про проведення позапланової документальної перевірки, слідчий суддя керувався вимогами п. 78.1.11 ст. 78 ПКУ, відповідно якого документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно - розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Тобто, вказана норма передбачає, що позапланова перевірка проводиться на підставі ухвали слідчого судді, однак цією нормою не передбачено компетенції слідчого судді щодо прийняття такого рішення.

Відповідно до п.18 ст.3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Згідно з вказаною нормою права, рішення про проведення позапланової документальної перевірки, наявність якої передбачена ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», має ухвалювати слідчий суддя.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 КПК України слідчий суддя вирішує лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Разом з тим, чинний КПК України не містить норм щодо порядку розгляду клопотань слідчого чи прокурора про проведення позапланової документальної перевірки, а також повноважень слідчого судді щодо розгляду таких клопотань та ухвалення рішення за результатами їх розгляду.

Тому, за відсутності у слідчого судді повноважень на розгляд клопотання слідчого про проведення позапланової документальної перевірки, а також за відсутності встановленого нормами КПК України порядку розгляду такого клопотання, вказане клопотання не може бути розглянуте слідчим суддею по суті.

Проте, не зважаючи на відсутність встановленого нормами КПК України порядку розгляду клопотання слідчого чи прокурора про проведення позапланової документальної перевірки та відсутність відповідних повноважень, слідчий суддя розглянув клопотання слідчого та надав дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки СГВК «Кузьминці», тобто постановив ухвалу з порушенням вимог ст. 26 КПК України, яка не може вважатись законною і обґрунтованою та підлягає скасування з постановленням нової ухвали.

При вирішенні питання щодо клопотання слідчого про проведення позапланової документальної перевірки колегія суддів враховує, що оскільки в КПК України не передбачено порядок розгляду клопотання слідчого про проведення позапланової документальної перевірки та відповідних повноважень слідчого судді за результатами такого розгляду, то відсутня і процесуальна норма щодо рішення, яке може ухвалити слідчий суддя після отримання такого клопотання.

Відсутність у слідчого судді повноважень на розгляд клопотання слідчого про проведення позапланової документальної перевірки та відсутність встановленого нормами КПК України порядку розгляду такого клопотання, з урахуванням вимог ч. 6 ст. 9 та ст. 7 КПК України, на думку колегії суддів, є підставою для повернення клопотання особі, яка його подала.

Повернення клопотання слідчому у зв'язку з відсутністю встановленого нормами КПК України порядку розгляду такого роду клопотань, не буде перешкодою для повторного звернення слідчого до слідчого судді з таким клопотанням у разі законодавчого встановлення порядку розгляду клопотання.

З огляду на викладене, апеляційна скарга СГВК «Кузьминці» підлягає задоволенню, ухвала слідчого судді підлягає скасуванню з постановленням нової ухвали про повернення особі, яка його подала клопотання слідчого про проведення позапланової документальної перевірки.

Керуючись ст..ст.407, 418, 422 КПК України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу СГВК «Кузьминці» задоволити.

Ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 11 серпня 2017 року скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою клопотання старшого слідчого з ОВС другого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУФР ГУ ДФС у Хмельницькій області ОСОБА_2 та надано дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки СГВК «Кузьминці» (код ЄДРПОУ 38611156, Хмельницька область, Теофіпольський район, с. Кузьминці) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.01.2014 року по 31.12.2015 року клопотання – повернути особі, яка його подала.

Ухвала набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді /підписи/

Згідно з оригіналом:

суддя Апеляційного суду

Хмельницької області ОСОБА_3