
Справа № 663/3015/16-ц
Провадження № 2/663/419/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2018 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді - Клімченка М.І.,
секретаря - Ворфоломєєвої І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні Скадовського районного суду Херсонської області цивільну справу за позовом Херсонського обласного центру зайнятості Херсонської області до ОСОБА_1, третя особа на стороні відповідача: Головне управління пенсійного фонду України Херсонської області про стягнення допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
28.12.2016 року Скадовський районний центр зайнятості Херсонської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів отриманих як допомога по безробіттю.
В позовній заяві зазначено, що за зверненням відповідача із заявою від 02.09.2013 року про надання статусу безробітного, наказом Скадовського центру зайнятості від 04.09.2013 року, прийнято рішення про надання йому статусу безробітного. У заяві про надання статусу безробітного від 02.09.2013 року відповідач повідомив, що не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, не отримує пенсію на пільгових умовах, не є суб'єктом підприємницької діяльності та зазначив, що з правами та обов'язками безробітного ознайомлений. Наказом від 09.09.2013 року призначено відповідачу виплату допомоги по безробіттю починаючи з 22.09.2013 року. Наказом від 29.10.2013 року прийнято рішення розпочати виплату одноразової допомоги по безробіттю для організації ним підприємницької діяльності. 25.10.2016 року Скадовським районним центром зайнятості було проведено перевірку достовірності даних ОСОБА_1, які стали підставою для надання йому допомоги. Між тим, відповідно до висновку з акту розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення № 4 від 25.10.2016 року встановлено, що відповідачу під час перебування на обліку в Скадовському районному центрі зайнятості було призначено пенсію за віком як особі, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, з 12.09.2013 року, що підтверджено даними Пенсійного фонду України. Таким чином, відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості приховав вказану інформацію та отримував допомогу по безробіттю за період з 12.09.2013 року по 25.10.2013 року в розмірі 31993, 91 грн. Просить стягнути з відповідача на свою користь грошові кошти, отримані як допомога по безробіттю в сумі 31993, 91 грн., судовий збір.
В судове засідання представник позивача з'явилась, позовні вимоги підтримала, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та пояснив, що відповідач звернувся за отриманням пенсії з 13.11.2013 року, тоді як допомога для організації підприємницької діяльності відповідачем отримана у вересні-жовтні 2013 року. Отже, під час отримання допомоги відповідач не знав чи буде йому призначена пенсія як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому вважає, що грошова допомога ним отримана правомірно. Крім того, позивачем при подачі позову пропущений строк позовної давності, оскільки про порушення свого права йому стало відомо у 2013 році.
Представник третьої особи Головного управління пенсійного фонду України Херсонської області Гаран Л.А. в судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_1 звернувся до органів Пенсійного фонду 12.09.2013 року та почав отримувати пенсію з 13.11.2013 року. Первинне проходження коштів здійснено з 20-го грудня 2013 року за 18 днів вересня, за жовтень, листопад, грудень 2013 року. Проти задоволення позову не заперечувала.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 177 ЦК України, передбачає, що об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Ч.1 ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», передбачає, що видами забезпечення за цим Законом є:
допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Пункт 2 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» дає визначення, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Частина 2 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» передбачає, що статус безробітного надається особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення», відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Пунктом 18 ч.2 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення», передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань:
проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Частиною 2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
02.09.2013 року відповідачем подано заяву про надання статусу безробітного до Скадовського районного центру зайнятості, в якій він просив зареєструвати (перереєструвати) його як безробітного відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та призначити (поновити) виплату допомоги по безробіттю у розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», з 8-го дня після реєстрації (перереєстрації). У якій відповідач також зазначив, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. (а.с.16)
Згідно наказу Скадовського районного центру зайнятості від 04.09.2013 року ОСОБА_1 надано статус безробітного (а.с.17).
З Акту №4 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 25 жовтня 2016 року вбачається, що ОСОБА_1 перебував на обліку в центрі зайнятості з 02.09.2013 року по 24.10.2013 року, знятий з обліку у зв'язку з отриманням одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності. Під час перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_1 призначено пенсію за віком за статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12.09.2013 року (а.с.18).
Згідно листа Скадовського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Херсонській області від 21.10.2016 року № 3156/04 ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12.09.2013 року по теперішній час.
На підставі наданої довідки розрахунку відповідач повинен повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 31993, 91.(а.с.19).
До теперішнього часу вимогу про перерахування суми незаконно одержаної матеріальної допомоги в сумі 31993,91 грн. відповідачем не виконано, незважаючи на повідомлення Скадовського районного центру зайнятості (а.с.21,22).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач перебуваючи на обліку в центрі зайнятості та отримавши допомогу на здійснення підприємницької діяльності приховав від позивача своє право на отримання пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та свій намір про звернення до органів Пенсійного фонду, внаслідок чого виплату допомоги по безробіттю розпочато Скадовським районним центром зайнятості з 22.09.2013 року, а нарахування пенсії на пільгових умовах розпочато з 12.09.2013 року. Отже, на думку суду, є доведеним факт одночасного отримання відповідачем пенсії на пільгових умовах та допомоги по безробіттю, що не передбачено Законом України «Про зайнятість населення», тому виплачена позивачем допомога підлягає стягненню з відповідача.
Щодо пропуску позивачем строку позовної давності, суд зазначає наступне.
Згідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Скадовський районний центр зайнятості довідався про порушення свого права 25.10.2016 року, що підтверджується Актом №4 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення (а.с.18), тому заява відповідача про застосування строку позовної давності судом до уваги не приймається, оскільки строк позовної давності спливає відповідно після 25.10.2019 року .
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст.141 ЦПК України стягненню з відповідача на користь держави підлягає судовий збір в сумі 1378, 00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 263, 265 273, 280, 281 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Херсонського обласного центру зайнятості Херсонської області до ОСОБА_1, третя особа на стороні відповідача: Головне управління пенсійного фонду України Херсонської області про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 на користь Херсонського обласного центру зайнятості Херсонської області грошові кошти в сумі 31993, 91 грн. отримані як допомога по безробіттю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 на користь Херсонського обласного центру зайнятості Херсонської області судовий збір в сумі 1378, 00 грн.
Рішення може бути оскаржено позивачем до апеляційного суду Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.
Суддя М.І. Клімченко