
Справа № 522/14681/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси:
під головуванням - судді Єршової Л.С.,
за участю секретаря судового засідання - Радзімовської Р.О.,
представника позивача - Стельмаха О.М., відповідача - ОСОБА_4,
представника відповідача - ОСОБА_3, перекладача - Чінь Хонг Кионг,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення за межі території України, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом посилаючись на те, що 14.08.2018 року в ході проведення профілактичних заходів з протидії нелегальній (незаконній) міграції працівниками ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: ринок 7-й км, Овідіопольський район, Одеська область, було виявлено особу без документів, яка назвалась громадянином Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В результаті проведеної перевірки наявних документів та відібраних пояснень у відповідача було встановлено, що відповідач до України прибув у 2007 році через КПП «Аеропорт-Бориспіль» по паспорту громадянина В’єтнаму для виїзду за кордон з метою працевлаштування нелегальним шляхом. На території України відповідач знаходиться не законно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має.
В ході перевірки відповідача було отримано інформацію з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система Аркан) встановлено, що офіційний в'їзд на територію України відповідач не здійснював.
14.08.2018 року за порушення ч. 1 ст. 203 КУпАП стосовно громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МОД № 004126 та постанову серії ПН МОД № 004126 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн.
14.08.2018 року ГУ ДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та зобов'язано його покинути територію України у термін до 15.08.2018 року. У визначений термін громадянин Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з території України не виїхав.
На підставі наведеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги про примусове видворення громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та звернути рішення до негайного виконання.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, та зазначив, що паспорт у відповідача співробітники міграційної служби не вилучали, не забирали.
Відповідач в судовому засіданні зазначив, що він без дозволу проживає на території України, проти задоволення позову відповідач заперечував, посилаючись на своє бажання жити в Україні.
Представник відповідача ОСОБА_3 надала до суду заперечення на позовну заяву та просила відмовити у її задоволенні, посилаючись на неправомірність рішення УДМС України в Херсонській області № 6501.4/5074-18 від 15.08.2018 року про скасування посвідки на постійне проживання відповідача на території України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 14.08.2018 року в ході проведення профілактичних заходів з протидії нелегальній (незаконній) міграції працівниками ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: ринок 7-й км, Овідіопольський район, Одеська область, було виявлено особу без документів, яка назвалась громадянином Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В результаті проведеної перевірки наявних документів та відібраних пояснень (а.с.6-10) у відповідача було встановлено, що відповідач до України прибув у 2007 році через КПП «Аеропорт-Бориспіль» по паспорту громадянина В’єтнаму для виїзду за кордон з метою працевлаштування нелегальним шляхом. На території України відповідач знаходиться не законно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має.
Відповідач був затриманий співробітниками відділу Авангардівського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме проживання за недійсною посвідкою на право постійного проживання в Україні.
У 2009 році відповідач отримав посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1, видану ВГІРФО УМВС в Херсонської області. (а.с.7) У зв'язку зі зміною місця проживання здійснив обмін на посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_2, видану 13.04.2010 року ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області. (а.с.6)
14.08.2018 року за порушення ч. 1 ст. 203 КУпАП стосовно громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МОД № 004126 та постанову серії ПН МОД № 004126 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн. (а.с.9-12)
14.08.2018 року ГУ ДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та зобов'язано його покинути територію України у термін до 15.08.2018 року. (а.с.14-16)
Рішенням УДМС України в Херсонській області № 6501.4/5074-18 від 15.08.2018 року громадянину В’єтнаму ОСОБА_4 скасовано дозвіл на імміграцію в Україну, виданий 22.09.2009 року. Відповідно до цього ж рішення визнано недійсною посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1, видану ВГІРФО УМВС в Херсонської області. (а.с.19)
Згідно з довідкою № 5/3-326278 від 20.08.2018 року посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_2, видану 13.04.2010 року ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області, вилучено на підставі скасування дозволу на імміграцію. (а.с.21)
У визначений термін громадянин Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з території України не виїхав. На даний час у відповідача відсутні будь-які документи на право проживання в Україні, обов'язкова наявність яких визначена ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», відповідно до якої іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом або іншими міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.
Так, частиною 3 ст.3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (далі Закон) передбачено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно з п.14 ст.1 Закону нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону (ч.1 ст.23 Закону).
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України).
Згідно з ст.30 Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
З наведеного можна дійти висновку, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини: перша - прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; друга - ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Частиною 1 ст.16 Закону передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Частиною 15 ст.4 Закону визначено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2 - 14 цієї статті, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
За змістом пункту 2 ст.25 Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Частиною 2 ст.263 КУпАП передбачено, що осіб, які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, порушили прикордонний режим, режим в пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили правила перебування в Україні або транзитного проїзду через територію України, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи і з'ясування обставин правопорушення - до трьох діб з повідомленням про це письмово прокурора протягом двадцяти чотирьох годин з моменту затримання.
Згідно з п.27 ч.1 ст.1 Закону пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Крім того, суд враховує відсутність встановлених Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" та ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод заборон на примусове видворення відповідача.
При цьому, суд враховує також ту обставину, що відповідач мав час та можливість для того, щоб в установленому законом порядку звернутися із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Докази того, що в країні походження відповідач піддавався переслідуванням за політичні чи релігійні переконання, расові або етнічні ознаки в матеріалах справи відсутні.
Крім того, відповідно до п.30 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року № 1 "Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні" при вирішенні справ про примусове видворення суди повинні враховувати положення статей 9, 29 Загальної декларації прав людини 1948 року та статті 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року, статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання, а при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина може зазнавати лише таких обмежень, які встановлені законом виключно для забезпечення належного визнання та поваги прав і свобод інших людей, а також забезпечення справедливих вимог моралі, суспільного порядку і загального добробуту.
Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності та приймаючи до уваги наявність фактів порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконного перебування на території України, не наданням доказів оскарення рішення УДМС України в Херсонській області № 6501.4/5074-18 від 15.08.2018 року про скасування посвідки на постійне проживання відповідача на території України, не виконання відповідачем рішення про примусове повернення у зв'язку з відсутністю документів для перетинання державного кордону, які визначені ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також не бажання залишати територію України, що він фактично і підтвердив у судовому засіданні, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про примусове видворення відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення за межі території України, - задовольнити.
Примусово видворити з України громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених ч. 2 ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено та підписано 20 серпня 2018 року.
Суддя Л.С. Єршова