
Справа № 758/5714/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2018 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києвав складі:
головуючого-судді Ларіонової Н.М.,
при секретарі судового засідання Горбані О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (надалі ЦОУ ПФУ в місті Києві) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій відповідача ЦОУПФУ в м. Києвіщодо відмови у включенні в розрахунок пенсії відповідачу сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та перехунку пенсії; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно закону з 09.03.2017 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, зазначених у довідці № 05 - 312 від 04.05.2011 року «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно Закону України « Про державну службу» від 16.12.1993 року у редакції, що діяла станом на 04.05.2011 року у встановленому при виході на пенсію розмірі 88 % від суми заробітної плати та здійснити виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) різниці щомісячної пенсії з 09.03.2017 року, нарахованої на підставі довідки № 05 - 312 від 04.05.2011 року «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно Закону України « Про державну службу» від 16.12.1993 року у редакції, що діяла станом на 04.05.2011 року у встановленому при виході на пенсію розмірі 88 % від суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань.
В позові позивач посилається на те, що з протягом 18 років і до дня звільнення по досягненню нею пенсійного віку працювала на державній службі в органах Податкової служби України, а саме в Державній податковій адміністрації у м. Києві. З 04.05.2011 року позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримає пенсію за віком згідно ЗУ «Про державну службу». На початку 2017 року їй стало відомо, про те, що органами Пенсійного фонду України при обчисленні пенсії протиправно не було враховано виплати, що включаються в її заробіток для обчислення пенсії - суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань з ФОП, які були зазначені в довідках №05-312 від 04.05.2011 року «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що була подана до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».Відповідно Довідок № 05-312 від 04.05.2011 року про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», позивачка отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань. При цьому з Довідки про складовізаробітної плати, щоподається для призначенняпенсіївідповідно Закону України «Про державну службу», вбачається, що на всівиплати, включені в довідку, нарахованостраховівнески на загальнообов'язковедержавнепенсійнестрахування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Позивач 09 березня 2017 року звернулась до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - Відповідач) із заявою про проведення перерахунку її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань з ФОП, зазначених в довідці №05-312 від 04.05.2011 р. та на своє звернення отримала відмову від 29.03.2017 р. за №18203/06.Така відмова була обгрунтована тим, що на думку відповідача, наразі є скасованими нормативно-правові акти, якими визначались підстави та механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про державну службу», а також на думку відповідача, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань не входить до складових заробітної плати.З огляду на вищевикладене, у зв'язку із неможливістю вирішення даного питання в позасудовому порядку, позивач змушена звернутися за захистом своїх прав до суду.
Представником позивача - адвокатом ОСОБА_2 до початку судового засідання подана заява, в якій строна позивача просила задовольнити позов в повному обсязі та розглянути справу за відсутності представника позивача.
Представник відповідача, будучи у встановленому законом порядку повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Через канцелярію суду стороною відповідача подані заперечення проти позову, в якому зазначено на те, що відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 р., такі надбавки, як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань не увійшли до розрахунку заробітної плати, бо не є складовою заробітної плати державного службовця, так як ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, пермій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.
Відповідно до поданої заяви, з 04.05.2011 р. ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".
На час розгляду справи позивач отримує від відповідача даний вид пенсії.
09 березня 2017 р. позивач звернулась до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва із заявою про проведення перерахунку її пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань з ФОП, зазначених в довідці №05-312 від 04.05.2011 р., виданої державною податковою адміністрацією у м. Києві.
Як вбачається з вищевказаної довідки, позивач отримував надбавки та премії, з 01.05.2009 р. по 30.30.11.2011 р., що становили: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних свят, професійних свят та ювілейних дат, та інші виплати, що включають в себе - матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань з ФОП. На всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати вищезазначені виплати, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.
Листом від 29.03.2017 р. за №18203/06відмовлено у включенні пенсії з посиланням на те, що такі доплати не передбаченіст. 33 ЗУ «Про державну службу».
Беручи до увагинаведеніобставини, надаючиправовуоцінкуцимправовідносинам, суд зазначає про таке.
Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу»(в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачці) оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Тож, додаткова заробітна плата включає в себе крім премій і додаткових виплат і гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством України і відповідно на неї нараховуються внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Відтак, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та сплачувалися страхові внески повинні бути включені до заробітку державного службовця для обчислення пенсії.
Вказана позиція узгоджується з рішенням Верховного Суду України від 20.02.2012 р. у справі № 21-430а11.
Також суд звертає увагу на те, що донарахування пенсії з врахуванням інших виплат, необхідно проводити із застосуванням редакції ст. 37 ЗУ «Про державну службу», що діяла на час призначення пенсії Позивачу, а саме у розмірі 90% від заробітної плати державного службовця, з огляду на наступне.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від28.12.2014 № 76-VIII внесені зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» (набрали чинності з 01 січня 2015 року), у зв'язку з чим, змінився розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні пенсії на 60 відсотків від суми заробітної плати державного службовця.
Конституційний Суд України розглянувши проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою, Конституція та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, то потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку державу, до яких належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Проаналізувавши наведені вище правові норми, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються насамперед порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому суд повинен трактувати усі сумніви у правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень на користь особи-позивача. Для позивача достатньо вказати факт на прийняття рішень, вчинення дій чи допущення бездіяльності, якщо допустимі докази для нього недопустимі. У свою чергу відповідач має довести факт прийняття такого рішення чи вчинення дії і їх правомірність, або ж спростувати цей факт і довести правомірність своєї бездіяльності. У разі невиконання цього обов'язку адміністративний суд повинен задовольнити вимогу позивача і визнати протиправним рішення, дії чи бездіяльність, на які вказує позивач.
Частиною 1 ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішеннісправикерується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
А відтак вимоги позивача щодо визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити дій є заснованими на законі та обґрунтованими, в зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
Оскільки ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 09.03.2017 р., тобто до 15-го числа місяця звернення, тому їй повинна бути перерахована пенсія з першого числа того місяця в якому звернулася, тобто з 01.03.2017 року.
На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки вимоги позивача засновані на законі, є обґрунтовані та знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду у встановлений законом строк.
На підставі викладеного, ст.22 Конституції України,ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці»,ст. 33 Закону України «Про державну службу»,ст. 41 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , керуючись п.10, 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), ст.ст.2, 5, 9, 73-76, 77, 241, 242, 243-247, 250, 255, 295, 297 КАС України, -
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - задовольнитив повному обсязів.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у включенні в розрахунок пенсії за довідкою № 05 - 312 від 04.05.2011, виданої Державною податковою адміністрацією України.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) відповідно закону з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, зазначених у довідці № 05 - 312 від 04.05.2011 року «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно Закону України « Про державну службу» від 16.12.1993 року у редакції, що діяла станом на 04.05.2011 року у встановленому при виході на пенсію розмірі 88 % від суми заробітної плати та здійснити виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) різниці щомісячної пенсії з 01.03.2017 року, нарахованої на підставі довідки № 05 - 312 від 04.05.2011 року «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно Закону України « Про державну службу» від 16.12.1993 року у редакції, що діяла станом на 04.05.2011 року у встановленому при виході на пенсію розмірі 88 % від суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, - з 01.03.2017 року.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання судового рішення в повному тексті.
Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н. М. Ларіонова