
Справа № 645/4802/18
Провадження № 2-о/645/174/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 серпня 2018 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого- судді - Сілантьєвої Е.Є.,
за участю секретаря судових засідань - Момот О.І.,
учасники справи:
заявник - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини жіночої статі - ОСОБА_3, яка народилась у місті Ровеньки, Луганської області, у матері ОСОБА_4, громадянство України, та батька ОСОБА_2, громадянство України.
В обґрунтування заяви заявник посилалася на те, що він є батьком дитини - ОСОБА_3, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Ровеньки, Луганської області. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичні документи, що мали бути прийняті відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження дитини відповідно до ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва народження громадянина України, тому заявник вимушений звернутись з заявою до суду.
Заявник в судовому засіданні заяву підтримав у повному обсязі, просив її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у м. Харкові в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлялися належним чином, шляхом направлення телефонограми, просив слухати справу за їх відсутності та винести рішення згідно діючого законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, встановив, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
За нормою ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Судом встановлено, що відповідно до паспорту громадянина України заявник ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець місто Ровеньки, Луганської області, є громадянином України.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2, виданого Донецьким міським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького обласного управління юстиції, ОСОБА_2 перебуває у шлюбі з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідно до медичного свідоцтва про народження № 315, яке видано ДУ «Ровенська центральна міська багатопрофільна лікарня», ОСОБА_4 народила ІНФОРМАЦІЯ_2 о 23 год. 25 хв. в пологовому відділенні ДУ «Ровенська центральна міська багатопрофільна лікарня» дитину жіночої статі, вагою 3135,00 г.
Листом від 15 серпня 2018 року за вих. № 3132/15.2-04-04, виданим начальником відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області Бєловою І.О. відмовлено ОСОБА_2 у державній реєстрації народження дитини, оскільки заявником для підтвердження факту народження дитини пред'явлено медичне свідоцтво про народження, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до договору найму житлового приміщення від 02.06.2018 року, встановлено, що ОСОБА_2 наймає житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Народження фізичної особи та її походження, відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України, підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Реєстрація народження дитини, згідно ст. 144 СК України, провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові і засвідчується свідоцтвом про народження. Батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати її народження в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Невиконання батьками цього обов'язку тягне за собою встановлену законом відповідальність.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Статтею 7 Закону України "Про громадянство України" чітко визначено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно з ч. 1 ст. 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Пунктом 2, глави 1, розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року №3307/5), встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі-медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (вищезазначена форма №103-l/o).
Якщо реєстрація народження дитини, народженої в іншій державі, не була проведена компетентним органом такої держави або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, підставою для проведення державної реєстрації в Україні є медичний документ іншої держави, що підтверджує факт народження дитини, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження.
Частиною другою статті 319 ЦПК України закріплено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Судовим розглядом встановлено, що згідно листа від 15 серпня 2018 року за вих. № 3132/15.2-04-04 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_4 та ОСОБА_2
Заявник вказує, що встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва народження громадянина України.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, тому що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтва про народження його дитини, виданого державним органом України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 82, 247, 259, 263, 263-265, 317, 319 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження, дитини жіночої статі - ОСОБА_3, дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_2, місце народження - місто Ровеньки, Луганської області, мати - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянка України, батько - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах РАЦС України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію рішення направити до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області для негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення лише вступної та резолютивної частин судового рішення, а також у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3, виданий Ровенським МВ УМВС України в Луганській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1.
Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові, місцезнаходження - м. Харків, провулок Миру, 3.
Повне судове рішення складено 21 серпня 2018 року.
Головуючий-суддя: