
Справа № 567/1086/18
П О С Т А Н О В А
21 серпня 2018 рокум. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Назарук В.А., вивчивши матеріали справи, які надійшли від Головного управління ДФС України в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НС №677090, виданий Уманським МВ УМВС України в Черкаській області 28.08.1999 року, працюючого на посаді директора ТзОВ “ДК ВЕТ”,
за ч.1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення
в с т а н о в и в:
на адресу Острозького районного суду Рівненської області від Головного управління ДФС України в Рівненській області надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення підлягає вирішенню ряд питань, зокрема, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії АА №683777 від 13.08.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 ставиться в провину ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку, а саме: п.44.1, п.44.2, ст.44 розд.І, пп.134.1.1 п.134.1, ст.134 розд.ІІІ, п.185.1 ст.185, абз. ж п.186.3 ст.186, п.198,6 ст.198, п.201.10 ст.201 розд. V Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами і доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток на суму 1437 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 1437 грн. та податок на додану вартість всього на суму 304693 грн., в т.ч. за 08.2015 р. на суму 12033 грн., за 11.2016 р. на суму 62970 грн., за 03.2017 р. на суму 78733 грн., за 05.2017 року на суму 139547 грн., за 07.2017 р. на суму 11410 грн.. завищено суму бюджетного відшкодування на загальну суму 359568 грн., в т.ч. за 02.2017 р. на 278686 грн., за 04.2017 р. на суму 11410 грн., завищено від’ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за 03.2018 р. на суму 2512 грн., які не сплачені станом на 13.08.2018 р.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 р. №566, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 р. за №1046/29176, зміст протоколу про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП. Окрім того, ст.6 розділу II вказаної Інструкції, передбачено, що при викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення в графі “Дата, час і місце вчинення порушення” зазначено “Акт перевірки від 13.08.2018 р. 15-00 год. Місце вчинення Рівненська обл., Острозький р-н, с.Вельбівно, вул.Гагаріна, буд.73”, тобто, всупереч вимог ст.256 КУпАП та Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, не зазначено дати та часу вчинення адміністративного правопорушення, а лише зазначено дату складання акту перевірки.
Окрім того, ч.1 ст.163-1 КУпАП передбачено відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається в неведенні податкового обліку, порушенні порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподанні або несвоєчасному поданні аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Так, в протоколі серії АА №683777 від 13.08.2018 року відносно ОСОБА_1 не зазначено суть порушення ведення податкового обліку, що призвело до заниження податку на прибуток, податку, завищення сум буджетного відшкодування, завищення від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту на ступного звітного (податкового) періоду.
Водночас, в порушення вимог ст.256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення не міститься пояснень ОСОБА_1 щодо суті правопорушення, яке ставиться йому в провину, а лише зазначені відомості про його ознайомлення із актом.
Окрім того, в протоколі ОСОБА_1 вказав, що з висновками акту не згоден, а заперечення будуть надані у встановлений законодавством термін, однак жодних пояснень чи заперечень до матеріалів справи не додано.
У випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її (рішення ЄСПЛ у справах «Malofeyeva v. Russia» та «Karelin v. Russia»), адже діючи іншим чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, виявлені недоліки позбавляють можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи, а відтак вирішити справу у відповідності до закону.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню органу, який їх підготував та спрямував до суду, з метою усунення недоліків, допущених при складанні даних матеріалів.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.245, 256, 278 КУпАП
п о с т а н о в и в:
справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути Головному управлінню ДФС України в Рівненській області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Острозького районного судуОСОБА_2