Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 369/9623/18
Провадження №1-кс/369/3059/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.08.2018 м. Київ
Слідчий суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі слідчого ОСОБА_3 , розглянув клопотання старшого слідчого СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про проведення огляду, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017110200005688, за ознаками злочину, передбаченого ст. 356 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 звернулася до суду з даним клопотанням, мотивуючи його тим, що до СВ Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області надійшли матеріали УЗЕ в Київській області, що невстановленими особами здійснюється порушування правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою.
В ході виконання розшукових дій у порядку ст. 40 КПК України працівниками УЗЕ в Київській області ДЗЕ НПУ України встановлено, що переважна більшість заправних пунктів на території Київської області здійснює свою діяльність нелегально, без передбаченої відповідними нормативними актами дозвільної документації. До кола зазначених суб`єктів господарювання по реалізації бензину, дизельного пального та скрапленого газу також відноситься ТОВ «Лінії контрактів» (код ЄРДПОУ 41078267).
У подальшому встановлено, що ТОВ «Лінії контрактів» (код ЄРДПОУ41078267) здійснює господарську діяльність щодо реалізації пального через АЗС, що розташована на території Київської області, за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Крюківщина, вул. Одеська, 20.
Відповідно п. 10 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого Наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, до таких робіт зокрема віднесено роботи з надзвичайно займистими, легкозаймистими, займистими та вибухонебезпечними речовинами.
Пунктом 3.1. Розділу ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285 передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимогПорядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
Пунктом 3.3. Розділу ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285 передбачено, що власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.
Частиною 3 ст. 21 Закону України Про охорону праці передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання.
Відповідно листа Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Київській області № 66/1/7019 від 09.07.2018 суб`єкт господарювання ТОВ «Лінії контрактів» (код ЄРДПОУ 41078267), щодо реєстрації декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки на автомобільну заправну станції розташовану за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с.Крюківщина, вул. Одеська, 20.
Водночас згідно листа Головного управління Держпраці у Київській області №11/3/18/9800 від 06.07.2018, ТОВ «Лінії контрактів» (код ЄРДПОУ 41078267) дозвіл на виконання робіт та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування з підвищеною небезпекою Головним управлінням Держпраці у Київській області не видавався.
Крім того, згідно з листом Департаменту Екології та природніх ресурсів Київської обласної державної адміністрації № 06.1-09/140 від 05.07.2018 дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у ТОВ «Лінії контрактів» (код ЄРДПОУ 41078267), за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с.Крюківщина, вул. Одеська, 20, не видавались.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Частиною 1 ст. 233 КПК України передбачено, що ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установленихчастиною третьоюцієї статті.
Відповідно ч. 2 ст. 237 КПК України, огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи, тобто на підставі ухвали слідчого судді.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що внаслідок протиправної діяльності службових осіб ТОВ «Лінії контрактів» існує реальна загроза для життя та здоров`я людей або настання інших тяжких наслідків, з метою фіксації факту використання обладнання для зберігання та розповсюдження бензину, дизельного пального та скрапленого газу без відповідних документів (дозволів) на проведення робіт з підвищеною небезпекою, використання машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, яке створює реальну загрозу для життя та здоров`я людей або настання інших тяжких наслідків, виникла необхідність у здійсненні огляду АЗС (АГЗП), що використовується ТОВ «Лінії контрактів» та знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с.Крюківщина, вул. Одеська, 20.
На підставі викладеного слідчий просила надати дозвіл старшому слідчому СВ Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 , старшому слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_4 , групі слідчих у кримінальному провадженні, працівникам УЗЕ ДЗЕ НП в Київській області, а також спеціалістам МЧС в Київській області, Головного управління Держпраці в Київській області, експертам-вибухотехнікам НДЕКЦ в Київській області, на проведення огляду автомобільної заправної станції(автомобільного газозаправного пункту), що використовується ТОВ «Лінії контрактів» (код ЄРДПОУ 41078267) та знаходиться за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с.Крюківщина, вул. Одеська, 20, з метою фіксації факту незаконноговикористання обладнання для зберігання та розповсюдження бензину, дизельного пального та скрапленого газу без відповідних документів (дозволів) на проведення робіт з підвищеною небезпекою, використання машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, яке створює реальну загрозу для життя та здоров`я людей або настання інших тяжких наслідківтавилучення, шляхом демонтажу, машин, механізмів, установок підвищеної небезпеки для здійснення господарської діяльності, щодо автомобільних заправних (газозаправних) станцій,цистерн (резервуарів) для зберігання бензину, цистерн (резервуарів) для зберігання дизельного пального, цистерн (резервуарів) для зберігання скрапленого газу, бензину, дизельного палива та скрапленого газу, який міститься в цистернах (резервуарах), заправних колонок, електронасосних агрегатів та інших машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, за допомогою яких здійснюється подача бензину, дизельного палива та скрапленого газу.
В судовому засіданні слідчий підтримала клопотання, просила суд задовольнити його в повному обсязі.
Питання щодо проведення такої слідчої дії як огляд врегульовано ст. 237 КПК України.
Так, ч.1ст. 237 КПК України визначено: «З метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів».
При цьому за ч.2 цієї статті огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
У відповідності до ч. 3 ст. 237 КПК України для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.
В свою чергу, слідчий суддя, вивчивши клопотання заявника та долучені до нього матеріали, вважає, що у ньому відсутні відомості визначеніст.234 КПК України, а саме відсутнє обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Крім того клопотання не містить відомостей щодо власника автомобільної заправної станції, де просить провести огляд слідчий.
Крім того, слідчий суддя враховує, що згідно ч. 5ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
У справі "Бакланов проти Росії" (рішення від 9 червня 2005 р.), так і в справі "Фрізен проти Росії" (рішення від 24 березня 2005 р.), ЄСПЛ зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу "законності" і воно не було свавільним.
Окрім того, у справі "Ізмайлов проти Росії" (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.) ЄСПЛ встановив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити "особистий і надмірний тягар для особи".
З огляду на вищевикладене, вивчивши документи долучені слідчим до клопотання про надання дозволу на проведення огляду, слідчий суддя приходить до висновку, що у задоволенні клопотання слідчого слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.233,234,237,309 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про проведення огляду, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017110200005688, за ознаками злочину, передбаченого ст. 356 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1