
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2018 р. Справа № 821/235/18
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А. І.
- Ступакової І. Г.
при секретарі - Черкасовій Є. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року по справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, 3-тя особа: Управління містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення № 370/х від 28.12.2017 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
ФОП ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, 3-тя особа: Управління містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради у якому просить, з урахуванням поданих 14.03.2018 уточнень до позовної заяви, визнати протиправним та скасувати Рішення №370/х від 28.12.2017 про скасування паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 23.01.2017 №3 "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні".
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що 23.01.2017 третя особа оформила та видала ФОП ОСОБА_2 паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності № 3 "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні. 28.12.2017 року відповідач прийняв рішення № 370/х, який скасував дію вказаного паспорту. Позивач вважає таке рішення незаконним, у зв'язку з тим, що паспорт прив'язки тимчасової споруди не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки складається із комплекту документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі, схему благоустрою прилеглої території, відтак не можна скасовувати його дію. Крім того, в оскаржуваному рішенні не зазначено, які саме планувальні обмеження не були враховані під час видачі позивачу паспорта прив'язки на тимчасову споруду. Частиною 1 п. 26 Єдиних правил і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних перевезень правил користування ними та охорони передбачено, що розміщення споруд малих архітектурних форм провадиться за дозволами, що видаються: в межах червоних ліній міських вулиць і доріг - відповідними місцевими виконавчими органами міських рад, за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями. Зазначений дозвіл позивачем отриманий. Позивач зазначає, що тимчасова споруда розміщена на одній лінії з вже існуючими спорудами, що дозволено пунктом 28 Єдиних правил у випадку, якщо об'єкти розміщені на відстані менше ніж 5 метрів від проїзної частини, розміщення малих архітектурних форм дозволяється в одну лінію з фасадами будівель, споруд або огорожі. Управлінням ДАБІ у Херсонській області не проводилася перевірка стосовно ФОП ОСОБА_2, як суб'єкта містобудування, і, відповідно, не складався щодо неї акт перевірки. Також позивач відмічає, що рішення № 370/х не обліковано в Управлінні ДАБІ та є незаконним, оскільки воно є взагалі не пронумерованим.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, ФОП ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що паспорт прив'язки є комплектом документів, а не рішенням, а тому головний інспектор будівельного нагляду не мав права скасовувати дію паспорта прив'язки. Крім того апелянт вказує, що тимчасова споруда розміщена на одній лінії з вже існуючими будівлями, у зв'язку з чим відсутнє порушення ч. 2 п. 27 Єдиних правил видачі паспорта прив'язки на тимчасову споруду, яка належить ФОП ОСОБА_2 Крім того, зауважує, що перевірка щодо ФОП ОСОБА_2, як суб'єкта містобудування не проводилася і відповідно не складався акт перевірки, перевірка була проведена відносно управління містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради, тоді як оскаржуване рішення прийнято відносно апелянта.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія НОМЕР_1, здійснює підприємницьку діяльність з 30.03.2001 року.
Основним видом економічної діяльності позивача є надання в оренду інших машин, устаткування та товарів. н. в. і. у. (код 77.39)
29.09.2015 року Управління містобудування і архітектури Департаменту містобудування і землекористування Херсонської міської ради надало ОСОБА_2 лист про відповідність розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності " павільйону за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні" будівельним нормам.
Згідно з вказаним листом відповідність розміщення тимчасової споруди встановлена з врахуванням погодження відділу Державтоінспекції Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області. Також, ОСОБА_2 проінформовано, що оформлення паспорта прив'язки здійснює Управління містобудування і архітектури Департаменту містобудування і землекористування Херсонської міської ради в разі надання достовірних відомостей та повного пакету документів.
23.01.2017 року ФОП ОСОБА_2 отримала Паспорт прив'язки тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності № 3 - торгівельного павільйону, розміщеного за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні". Паспорт дійсний до 24.01.2018.
22.12.2017 року на підставі Плану перевірок уповноважених органів містобудування та архітектури на IV квартал 2017 року, наказу ДАБІ України від 22.09.2017 року № 1480, направлення Управління ДАБІ у Херсонській області на проведення планової перевірки від 24.11.2017 року № 41/а, головні інспектори будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області провели перевірку дотримання Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, за результатами якої складний та складено Акт від 22.12.2017 року, яким зафіксовано виявлені порушення.
22.12.2017 року відповідачем складено припис про усунення Управлінням містобудування і архітектури Департаменту містобудування і землекористування Херсонської міської ради порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Так, під час проведення перевірки, крім інших порушень, встановлено, що паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 23.01.2017 року № 3 - торгівельного павільйону, розміщеного за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні" виданий з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Під час видачі паспорту прив'язки ТС № 3 не враховано всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами згідно п. 2.12 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244. У порушення ч. 2 п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198 (далі- Єдині правила) розміщення тимчасових споруд запроектовано на відстані менше 5 метрів від проїзної частини доріг і вулиць.
28.12.2017 року головний інспектор будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області Московченко Геннадій Леонідович № 370/х прийняв рішення про скасування дії паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 23.01.2017 року № 3 "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні".
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що приймаючи рішення № 370/х від 28.12.2017 року про скасування дії паспорта прив'язки ТС для провадження підприємницької діяльності "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні", відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Порядком № 698. При цьому зазначив, що строк дії скасованого паспорту прив'язки закінчився 24.01.2018 року, а тому визнання протиправним оскаржуваного рішення не призведе до автоматичного продовження його дії.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно із ч.1 ст.41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI) державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Частиною 2 ст. 41-1 Закону № 3038-VI визначено, що державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду визначено Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року № 698 (далі - Порядок № 698), за пунктом 2 якого нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.
Відповідно до ч. 3 ст. 41-1 Закону № 3038-VI з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду, серед іншого, перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Дані норми кореспондуються з п. 4 Порядку № 698.
За приписами ч. 4 ст. 41-1 Закону № 3038-VI у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право, зокрема, видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Аналогічні норми закріплено у п. 5 Порядку № 698.
Згідно із пунктом 3 Порядку № 698 основними завданнями нагляду є: 1) виявлення, припинення та запобігання порушенню уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність", органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; 2) скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об'єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів.
Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 08.09.2015 року № 987 (в редакції наказу Держархбудінспекції від 12.10.2015 року № 1112) затверджено Положення про Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області (далі - Положення), пунктом 3 якого визначено, що основними завданнями Управління є забезпечення реалізації державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду у випадках, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" на території Херсонської області, а саме: здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - об'єкт нагляду) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Управління відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, визначених Законом, серед іншого, перевіряє законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок; скасовує чи зупиняє дії рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції (п. 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення від імені Управління здійснювати повноваження, визначені пунктом 4 цього Положення мають право Головні інспектори будівельного нагляду відповідно до посадових обов'язків, визначених посадовими інструкціями.
02.02.2017 року головою Державної архітектурно-будівельної інспекції України затверджено Посадову інструкцію головного інспектора будівельного нагляду Відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області (далі - Посадова інструкція).
Пунктом 2.1 Посадової інструкції встановлено, що інспектор відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" (далі-об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; проводить перевірки: дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, під час провадження об'єктами нагляду містобудівної діяльності; законності рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; у визначених законодавством випадках скасовує чи зупиняє дію рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.
Як вбачається із матеріалів справи, та вірно встановлено судом першої інстанції головними державними інспекторами будівельного нагляду в межах повноважень щодо здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду здійснено позапланову перевірку з питань дотримання Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил при видачі паспортів прив'язки ТС для провадження підприємницької діяльності, за результатами якої встановлені порушення вимог законодавства при їх видачі для здійснення суб'єктами господарювання підприємницької діяльності, у тому числі ФОП ОСОБА_2, що стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
Доводи апелянта, що оскільки відносно позивача перевірка не проводилась, акт перевірки не складався, то підстав для прийняття спірного рішення у відповідача не було, колегія суддів вважає помилковими, оскільки наведені вище положення нормативних актів передбачають право головних інспекторів будівельного нагляду, здійснювати державний архітектурно-будівельний нагляд за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури (у даному випадку Управління містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності, а також скасовувати чи зупиняти дію рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих такими органами.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, при прийнятті рішення від 28.12.2017 року № 370/х, діяв в межах повноважень передбачених Законом.
Твердження апелянта, що паспорт прив'язки є комплектом документів, а не рішенням, а тому головний інспектор будівельного нагляду не мав права скасовувати дію паспорта прив'язки, колегія суддів вважає безпідставними .
Так, статтею 1 Закону України "Про дозвільну систему уі сфері господарської діяльності" (далі - Закон про дозвільну систему) документ дозвільного характеру - це дозвіл, висновок, рішення, Погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
За приписами статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
На виконання ч. 4 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок № 244).
Пунктом 2.1 Порядку № 244 визначено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (додаток 1).
Відповідно до п. 1.4 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п. 2.2 Порядку № 244).
Із аналізу положень наведених вище нормативних актів слідує, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, який оформлюється відповідним органом за зверненням особи, яка має намір розмістити тимчасову споруду, до якої додаються відповідні документи.
Таким чином, паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 23.01.2017 №3 "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні" виданий Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради є документом дозвільного характеру, а тому є рішенням у розумінні Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Як вбачається із матеріалів справи, проведеною головними інспекторами будівельного нагляду перевіркою дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час видачі паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності встановлено, що відповідно до схеми розміщення ТС-торгівельного павільйону, що знаходиться за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні", відстань до проїзної частини вулиці Нестерова становить 1,0 м.
Згідно із абз. 2 пункту 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198, у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.
При цьому, згідно із п.1.12 Порядку № 244 при розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.
Таким чином, Управління містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради при оформленні та видачі паспорта прив'язки ТС від 23.01.2017 року № 3 порушено п. 1.12 Порядку № 244, абз. 2 ст. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, оскільки головний фасад ТС розташований на відстані 1,0 м від проїзної частини вулиці Нестерова в місті Херсоні.
Колегія суддів вважає безпідставними доводи апелянта, що Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони не відносяться до нормативно-правових актів, які регулюють містобудівну діяльність, з огляду на наступне.
Статтею 3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, Законами України "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про комплексу реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини 4 статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначено Законом України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 року № 2807-IV (далі - Закон № 2807-IV).
За приписами частини 1 статті 1 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. В той же час, заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до статті 34 Закону № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Дані Правила включають, зокрема, порядок розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності; порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів (п.п.1, 7, 8 ч. 2 ст. 34 Закону № 2807-IV).
Відповідно до пункту 1 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, ці Правила, серед іншого, поширюються на міські вулиці і дороги загального користування і є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів і користувачів.
Згідно із пунктом 4 Єдиних правил мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності - це невелика (площею до 30 кв. метрів) споруда торговельно-побутового призначення, яка виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без спорудження фундаменту.
Визначення "малої архітектурної форми", наведене в Єдиних правилах, відповідає визначенню "тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності", закріпленому в ч. 2 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно із пунктом 26 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони встановлено, що розміщення малих архітектурних форм провадиться за дозволами, що видаються: в межах червоних ліній міських вулиць і доріг - відповідними виконавчими органами міських рад, а у містах Києві та Севастополі міськими державними адміністраціями відповідно до підпункту 9.3 ДБН А 2.2-3-97 за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями.
Із аналізу наведених вище правових норм слідує, що тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої здійснюється на підставі дозвільного документу - паспорта прив'язки, що видається органом місцевого самоврядування за зверненням особи, яка бажає розмістити тимчасову споруду, з дотриманням вимог, у тому числі, і Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони.
За таких обставин колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення про видачу ФОП ОСОБА_2 паспорта прив'язки ТС № 3, Управлінням містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради зобов'язано дотримуватися норм щодо розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, визначених пунктом 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, які, серед іншого, регулюють у тому числі відносини в сфері містобудування.
Крім того колегія суддів зазначає, що передбачені пунктами 27 та 35 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони обмеження щодо розташування малих архітектурних форм направлені на забезпечення безпеки дорожнього руху, а отже на охорону життя та здоров'я учасників дорожнього руху, що свідчить про необхідність їх безумовного дотримання як суб'єктами владних повноважень, так і суб'єктами господарської діяльності.
Неврахування наведених положень Єдиних правил при наданні позивачці паспорту прив'язки на розміщення тимчасової споруди, не звільняє Управління від обов'язку врахування цих положень.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що приймаючи рішення № 370/х від 28.12.2017 року про скасування дії паспорта прив'язки ТС для провадження підприємницької діяльності "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні", відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Порядком № 698.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329, 331 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И ЛА :
Апеляційну скаргу фізичної - особи підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 20 серпня 2018 року .
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова