
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/3822/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Гуляка В.В., Довгополова О.М.,
за участі секретаря судового засідання Гром І.І.,
позивач: ОСОБА_1
відповідач: не з'явився
третя особа: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року (головуючий суддя Ковальчук В.Д., м. Луцьк) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
04 січня 2018 року позивач - ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області щодо порушення строку розгляду звернення ОСОБА_1 від 09 жовтня 2017 року та щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900- VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області №265 від 04 травня 2017 року для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області невідкладно провести перерахунок його пенсії та виплатити перераховану пенсію, починаючи з 01 січня 2016 року, в розмірі 77% грошового забезпечення без обмежень будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, виходячи з суми грошового забезпечення, яка включає посадовий оклад в сумі 3100,00 грн., оклад за спеціальним званням в сумі 2400,00 грн., надбавку за вислугу років(стаж служби) в сумі 2750,00 грн., які зазначені в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04.05.2017 року №265, надбавку за виконання особливо важливих завдань (100%) в сумі 8250,00 грн., надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%) в сумі 465,00 грн., премію (55%) в сумі 9330,75 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 5576,90 грн., та одноразові грошові допомоги нараховані та виплачені йому при звільненні з органів внутрішніх справ згідно видаткового касового ордеру №1402 від 25 жовтня 2012 року та платіжної відомості №00090 від 21 листопада 2012 року в сумі 78076,60 грн., та згідно висновку УМВС України у Волинській області про призначення одноразової грошової допомоги на виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2015 року №803/1897/15 та відповідно до пункту 1.2. Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі(смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року №707 та платіжного доручення №3404 від 28.12.2016 року в сумі 64764,00 грн.. Встановити судовий контроль за своєчасним виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 2012 року.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року.
Цим Законом внесені доповнення до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які передбачають перерахунок пенсій колишніх працівників органів внутрішніх справ України.
Згідно довідки №265 від 04 травня 2017 року, яка була направлена Ліквідаційною комісією Управління МВС України у Волинській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за посадою начальника відділу СУ УМВС становить 8575,88 грн., за нормами, чинними на 01 січня 2016 року. Про те в зазначеній довідці Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, в порушення постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року, позивачу не було враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію у розмірі 55%, одноразову грошову допомогу, а тому перерахунок пенсії слід також провести з урахуванням зазначених складових.
В порушення ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в строки встановленні цим Законом не було проведено, хоча збільшилося грошове забезпечення.
Позивач, 9 жовтня 2017 року звертався з заявою до відповідача щодо проведення перевірки правильності складання ліквідаційною комісією довідки та проведення перерахунку та виплати пенсії, про те 21 листопада 2017 року та 29 листопада 2017 року отримав відповідь щодо відмови йому в проведенні перерахунку пенсії, при цьому були порушенні строки розгляду його звернення та неналежно проведена перевірка правильності складання Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України довідки про його грошове забезпечення. З врахуванням викладеного, просив позов задовольнити та встановити судовий контроль за своєчасним виконанням судового рішення.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області щодо порушення строку розгляду звернення ОСОБА_1 від 09 жовтня 2017 року та щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900- VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційною комісією УМВС України Волинській області №265 від 04.05.2017 року для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (адреса: вул. Кравчука, 22-В м. Луцьк , Волинської області, 43026, код ЄДРПОУ 13358826) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, 43023, паспорт НОМЕР_1), з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційною комісією УМВС України Волинській області №265 від 04 травня 2017 року для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач - ОСОБА_1, вважає дане рішення в частині відмови позовних вимог прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року в частині відмови його позовних вимог та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.
На обгрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом проігноровано посилання на ч.2 ст.55 Закону №2262-XII відповідно до якої нараховані суми пенсій не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсацій втрати частини доходів. Крім того, не враховано доводів щодо призначення пенсії в розмірі 77% від суми грошового забезпечення, який був йому встановлений у 2012 році при виході на пенсію на підставі Закону України від 08.07.2011 року №3668-VI «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-XII, змінивши максимальний розмір пенсії з 90% до 80%. В п.2 цього Закону також зазначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Зазначає, що суд першої інстанції не вирішив вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії за документами, що є в пенсійній справі. Вважає, що судом не взято до уваги ті факти, що у формі довідки затвердженої додатком 2 до Порядку №45 відсутні графи про матеріальну допомогу на оздоровлення та одноразову грошову допомогу, а тому вони не могли бути включені до цієї довідки, та, що ні Постановою Кабінету міністрів України №988 чи будь-яким іншим нормативно-правовим актом не внесені зміни до форми цієї довідки, а тому виключення Ліквідаційною комісією з довідки від 04.05.2017 року №265 графи «надбавка за виконання особливо важливих завдань» є незаконною.
Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 2012 року.
08 лютого 2017 року Пенсійний фонд України отримав від Міністерства внутрішніх справ України лист від 03 лютого 2017 року №1461105/22-2017 про підстави для перерахунку пенсій.
28 березня 2017 року листом за вих. 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив свої територіальні органи (головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсій до ліквідаційних комісій.
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом №2117/02-60-34 від 19 квітня 2017 року повідомило Пенсійний фонд України про те, що на виконання вищевказаного листа Пенсійного фонду України, головним управлінням листом №1825/02-60-38 від 04 квітня 2017 року на адресу Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області було подано списки на 4032 особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсії.
На підставі отриманих списків ліквідаційна комісія Управління МВС у Волинській області направила Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 04 травня 2017 року №265 станом на 01 січня 2016 року.
Згідно з довідкою №265 від 04 травня 2017 року, яка була направлена Ліквідаційною комісією Управління МВС України у Волинській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за посадою начальник відділу СУ УМВС становить: посадовий оклад - 3100 грн., оклад за спеціальним званням полковник - 2400 грн., надбавка за стаж служби - 2750 грн., премія - 325,88 грн., всього - 8575,88 грн. за нормами, чинними на 01 січня 2016 року.
09 жовтня 2017 року ОСОБА_1 направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області заяву про причини не здійснення перерахунку йому пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ.
На звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом №593/Г-01 від 21 листопада 2017 року відмовило йому у перерахунку пенсії посилаючись на відсутність бюджетного фінансування для проведення перерахунку та виплати пенсій і повідомило, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а листом за №593/Г-01 від 29 листопада 2017 року повідомило позивача щодо правильності складання довідки про його грошове забезпечення.
Вважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області неправомірною, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, щопозивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року, оскільки грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, крім того відсутність бюджетних коштів, необхідних для проведення перерахунку пенсії не є підставою для нездійснення перерахунку та виплати пенсії, тому відмова у перерахунку пенсії є неправомірною. Щодо врахування при перерахунку та виплаті пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань (100%) у сумі 8250 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) у сумі 465 грн., премії у розмірі (55%) у сумі 9330,735 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 5576,90 грн. та одноразової грошової допомоги в сумі 78076,60 грн., то в таких відмовлено, оскільки ці види грошового забезпечення у довідці №265 від 04 травня 2017 року не вказані і такі надбавки постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не передбачені. Крім того, визнано протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду звернення позивача від 09 жовтня 2017 року та відмовлено у встановленні судового контролю.
Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інтанції, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Верховним Судом ухвалено рішення у типовій справі від 15 лютого 2018 року за результатами розгляду зразкової справи №820/6514/17.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року.
Цим Законом внесено доповнення до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абз.2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно з ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18 листопада 2015 року №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393», яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до п.1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Матеріалами справи підтверджується, що 04травня 2017 року головою Ліквідаційної комісії Пасічник Н.М. відповідно до Постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 року видано довідку ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року.
З вищезазначеної довідки вбачається, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою начальника відділуСУ УМВС/начальник відділу, становить: посадовий оклад - 3100,00; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2400,00; надб. за стаж служби -2750,00; премія - 325,88; всього - 8575,88 гривні.
09жовтня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі Постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, з системного аналізу вищенаведених правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів вважає, що позивач має право на здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №265 від 04травня 2017 року.
Разом з тим, в ході розгляду цієї адміністративної справи Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій, в тому числі за спірний період.
Вищезазначена Постанова набрала законної сили 24 лютого 2018 року.
Відповідно до п.3 цієї Постанови передбачено перерахування з 01 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Виплату перерахованих відповідно до абз.1 цього пункту Постанови пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Згідно з п.5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п.3 цієї Постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Цією Постановою №103 внесені зміни в Постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», а також у Постанову Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зокрема, згідно із внесеними змінами, п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, викладено в новій редакції, а саме абзац другий: «Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України,2015 р., №96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.»
Таким чином, позивач набув право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII«Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
Згідно із приписами Постанови №103 позивачу змінено порядок перерахунку пенсії в частині визначення складових грошового забезпечення з прив'язкою «за січень 2016 року», а також обмежено обсяг виплат, шляхом встановлення значного відтермінування строку таких виплат (з 2019 року - 50% різниці, з 2020 року - 100% різниці). Така виплата здійснюватиметься після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Ст.58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у Рішенні від 9 лютого 1999 року за №21-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Таким чином, приписи Постанови №103 можуть поширюватися на спірні правовідносини позивача та відповідача з приводу перерахунку та виплати пенсії виключно з 24 лютого 2018 року, оскільки такі правовідносини виникли до моменту набрання Постановою №103 законної сили, а тому підлягають врегулюванню тими нормативно-правовими актами, які були чинні на момент виникнення права позивача на такий перерахунок та виплату.
Згідно з п.4 ч.3 ст.2 та ч.2 ст.9 КАС України одним із принципів адміністративного судочинства є диспозитивність, за змістом якого суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Аналізуючи вищенаведені правові приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року охоплюється вимогою про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, яка, з урахуванням дати набрання чинності Постанови №103, підлягає до задоволення в частині проведення такого перерахунку та виплати з 01 січня 2016 року по 24 лютого 2018 року.
Разом з тим, колегія суддів вважає, що в частині перерахунку та виплати пенсії з 24 лютого 2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №265 від 04травня 2017 року необхідно відмовити, оскільки відомості про складові грошового забезпечення позивача, зазначені у цій довідці з 24 лютого 2018 року не відповідають вимогам Постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а також затверджений спеціальний порядок таких виплат у часі.
Крім того, необхідно зазначити, що Постанова №103 не містить жодних вказівок про недійсність довідок, виданих до набрання нею чинності, чи підстав для їх відкликання.
Колегія суддів звертає увагу на те, що в матеріалах справи не має жодних доказів, які б свідчили про нечинність (недійсність) довідки №265 від 04травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 Ліквідаційною комісією УМВС України уВолинській області.
Крім того, виходячи із принципу диспозитивності адміністративного судочинства при розгляді та вирішенні даної адміністративної справи колегія суддів застосовує вимоги Закону України від 9 квітня 1992 року за №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України від 23 грудня 2015 року за №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, а також враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 15 лютого 2018 року за результатами розгляду зразкової справи №Пз/9901/8/18 (820/6514/17).
Особливості правового застосування, визначені Постановою №103, в тому числі пунктами 3 і 5, на переконання колегії суддів, створюють нові публічно-правові відносини між позивачем та відповідачем, які виникли з 24 лютого 2018 року і не є предметом розгляду в цій адміністративній справі, хоча охоплюють цей самий спірний період, однак в силу наведених норм Конституції України не можуть мати зворотної дії в часі.
Чинні правові положення Закону №2262-ХІІ і Постанови №988 в період з 01 січня 2016 року по 24 лютого 2018 року передбачали право позивача на перерахунок та виплату відповідної пенсії у збільшеному розмірі; умови для її отримання дотримані і виконанні відповідним суб'єктами владних повноважень (видано необхідну нову довідку про грошове забезпечення і скеровано її до органу пенсійного забезпечення); позивач відповідає відповідним критеріям для проведення з 01 січня 2016 року перерахунку йому пенсії; зі сторони позивача дотримано усіх вимоги, необхідні для такого перерахунку і виплати пенсії.
Таким чином, у цій справі, право позивача на належний розмір пенсії визнається судом «легітимним (законним) очікуванням», так як в повній мірі ґрунтується на законі і не є спірним, окрім відсутності додаткових коштів у бюджеті для його забезпечення.
У свою чергу, гарантовані законом виплати не можуть бути поставлені в залежність від видатків бюджету.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі № 21-399во10, від 07 грудня 2012 року у справі №21-977во10, від 03 грудня 2010 року у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року №20-рп/2004, від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016).
У рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ, має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про підставність позовних вимог в частині, оскільки ОСОБА_1 Володимировичмає право на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських, так як він є колишнім працівником органів внутрішніх справ, дотримана процедура щодо проведення перерахунку пенсії, а тому дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії є неправомірними, і належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії та виплачувати таку з 01 січня 2016 року по 24 лютого 2018 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області №265 від 04травня 2017 року про розмір грошового забезпечення.
Щодо позовної вимоги про проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань (100%) у сумі 8250 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) у сумі 465 грн., премії у розмірі (55%) у сумі 9330,735 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 5576,90 грн. та одноразової грошової допомоги в сумі 78076,60 грн., колегія суддів зазначає наступне.
Перерахунок пенсії проводиться згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року.
Для перерахунку вищезазначених пенсії Ліквідаційними комісіями ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі видаються довідки встановленого зразка, відповідно до Порядку №45.
П.5 Порядку №45 передбачає, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Відповідно до п.5 ч.2 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
З матеріалів справи вбачається, що у довідці №265 від 04травня 2017 зазначено розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3100 грн., оклад за спеціальним званням полковник - 2400 грн., надбавка за стаж служби - 2750 грн., премія - 325,88 грн., всього - 8575,88 грн., відтак вищезазначена довідка не містить даних про розмір надбавки за особливо важливі завдання. Така довідка видана Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області. Позивач вказаної довідки не оскаржив.
Таким чином, колегія суддів погоджуєтьсяз висновком суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог в частині включення до сум грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань (100%) у сумі 8250 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) у сумі 465 грн., премії у розмірі (55%) у сумі 9330,735 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 5576,90 грн. та одноразової грошової допомоги в сумі 78076,60 грн..
Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо задоволення позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду звернення позивача від 09 жовтня 2017 року з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обгрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області з заявою 09 жовтня 2017 року про причини неперерахування йому пенсії, як пенсіонеру органів внутрішніх справ. Листом від 21 листопада 2017 року №593/Г-01 відповідачем була надана відповідь на дане звернення, яким було відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 посилаючись на відсутність бюджетного фінансування для проведення перерахунку та виплати пенсій та повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а листом за №593/Г-01 від 29 листопада 2017 року вказано щодо правильності складання довідки про його грошове забезпечення.
Отже, відповіді на зазначене звернення надані позивачу з порушеннями строків передбачених статтею 20 Закону України «Про звернення громадян».
Крім того, апеляційний суд не вбачає правових підстав для встановлення судового контролю в порядку ст. 382КАС України, оскільки відсутні будь-які перешкоди для реального та своєчасного виконання суб'єктом владних повноважень покладених на нього обов'язків згідно цього судового рішення.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що встановлення судового контролю є правом, а не обов'язком суду, відповідно до ч.1 ст.382КАС України.
Враховуючи всі вищенаведені обставини справи колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до вимог ст.317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення.
Керуючись ст. 242, 243, 250, 291, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі №803/18/18 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області щодо порушення строку розгляду звернення ОСОБА_1 від 09 жовтня 2017 року та щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року до 24 лютого 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №265 від 04 травня 2017 року, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року до 24 лютого 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №265 від 04травня 2017 року, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року по 24 лютого 2018 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк судді В. В. Гуляк О. М. Довгополов Повне судове рішення складено 17.08.2018 року.