Рішення № 75974468, 21.08.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2018
Номер справи
824/514/18-а
Номер документу
75974468
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/514/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправним та скасування розпорядження та про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження від 04 січня 2018 року Головного управління Пенсійного фону України в Чернівецькій області про перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фону України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 з 27 березня 2017 року (з дати призначення пенсії) до страхового стажу період роботи в районах Крайньої Півночі з 10 березня 1986 року по 09 березня 1990 року у кратному пільговому обчисленні - один рік роботи за 1 рік і 6 місяців, та здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням нового страхового стажу з 27 березня 2017 року, здійснити виплату не доплачених сум пенсії з урахуванням проведених виплат.

- стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання позовної заяви в сумі 704,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Заставнівському управлінні обслуговування громадян Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

23.01.2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, яка не була реалізована. До заяви разом з іншими документами надав довідки, які уточнюють стаж роботи в районах Крайньої Півночі та користування пільгами.

За заявою позивача від 09.03.2017 року призначено пенсію за віком з 27 березня 2017 року, у зв'язку із внесенням змін до порядку обчислення стажу в солідарній системі відповідач самостійно здійснив з 01.10.2017 року перерахунок пенсії, проте розмір пенсії не змінився.

08.12.2017 року позивачу стало відомо, що пенсія призначена та перерахована без врахування пільгового стажу, проте відповідачем зроблені необхідні запити, та після надходження відповідей стаж повинен був перерахований в пільговому розмірі.

Вказав, що 04.01.2018 року відповідачем винесено розпорядження про перерахунок пенсії з врахуванням пільгового стажу, однак пенсію перераховано не з дня призначення пенсії - 27.03.2017 року, а з 01.01.2018 року, дня подачі додаткової заяви про перерахунок пенсії.

Таким чином, позивач вважає вище зазначене розпорядження є протиправним та таким, що порушує його право в частині призначеної пенсії з відповідної дати.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що 27.03.2017 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року ( далі - Закон 1058 - ІV).

Відповідно до записів трудової книжки позивача, він з 28.01.1986 року по 09.03.1990 року працював у Виробничому об'єднанні автомобільного транспорту "Главуренгойгазмстроя" на посаді водія. Дана організація знаходиться в м. Новий Уренгой Ямало- Нонецького автономного округу Тюменської області в районі Крайньої Півночі.

Згідно пункту 5 прикінцевих положень Закону 1058 - ІV вказаний період зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 1991 року.

Відповідач також зазначає, що пільги, передбаченні статтею 5 зазначеного Указу, зокрема, щодо пільгового обчислення стажу, надавалися при умові укладення строкових трудових договорів про роботу в цих районах.

Позивачем до заяви від 09.03.2017 року, про призначення пенсії, надано трудову книжку та довідку № 72 від 26.05.2009 року про роботу у Виробничому об'єднанні автомобільного транспорту "Главуренгойгазстроя" на посаді водія з 28.01.1986 по 09.03.1990, в яких відомості про період укладення строкового трудового договору відображено не були, відтак при прийнятті рішення про призначення пенсії були відсутні підстави для врахування зазначеного періоду роботи у пільговому обчисленні.

Крім того вказав, що листом від 28.09.2017 року позивача повідомлено про можливість надання документів для пільгового обчислення стажу. 04.01.2018 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням необхідних документів. Отже документи, що є підставою для кратного обчислення страхового стажу надійшли на запити органу Пенсійного фонду у строк понад три місяці від дати письмового повідомлення позивача про необхідність їх надання (тобто від 28.09.2017 року).

Таким чином, відповідач вважає що вимоги позивача є безпідставними, так як не ґрунтуються на діючих нормах законодавства, які регулюють вказані правовідносини.

Позивач та представник відповідача до суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження.

Згідно частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

23.01.2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зменшення пенсійного віку, яка не була реалізована. (а.с.11)

09.03.2017 року позивач звернувся до відповідача про призначення пенсії. (а.с.14). До заяви надано трудову книжку та довідку № 72 від 26.05.2009 року про роботу у Виробничому об'єднанні автомобільного транспорту "Главуренгойгазстроя" на посаді водія з 28.01.1986 по 09.03.1990 роки.

Згідно протоколу призначення пенсії від 28.03.2017 року, позивачу призначено пенсію за віком з 27.03.2018 року (а.с15.)

Згідно листа № 17486/18 від 28.09.2017 року, позивача повідомлено, що з метою підтвердження права на пільги, які передбачені для осіб, що працювали в районах Крайньої Півночі, запропоновано позивачу надати договори, або інші документи, які є в наявності, за період роботи з 28.01.1986 року по 09.03.1990 року.

Одночасно повідомлено, що посадовими особами відповідача 16.08.2017 року зроблено запит № 13539/18 від 16.08.2017 року, щодо надання Адміністрацією міста Новий Уренгой копій трудових договорів за період роботи позивача з 28.01.1986 року по 09.03.1990 року. (а.с.22)

Згідно довідки № 72 від 26.05.2009 року, ОСОБА_1, працював з 28.01.1986 року по 09.03.1990 року у Виробничому об'єднанні автомобільного транспорту "Главуренгойгазстроя", на посаді водія. (а.с.12)

Згідно довідки № 37 від 22.04.2012 року, ОСОБА_1, працював з 28.01.1986 року по 09.03.1990 року у Виробничому об'єднанні автомобільного транспорту "Главуренгойгазстроя", на посаді водія та відповідно до Указу Верховної Ради СССР від 10.02.1960 року, вищевказаний період зараховується в стаж в 1,5 кратному розмірі.(а.с.13)

04.01.2018 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії. (а.с.18)

Відповідно до листа відповідача від 26.03.2018 року № 181/І-30, позивача повідомлено, що документи, які є підставою для кратного обчислення страхового стажу надійшли на запити органу Пенсійного фонду у строк понад 3 місяці від дати письмового повідомлення про необхідність їх подання (28.09.2017р.). Таким чином рішення по заяві про перерахунок пенсії від 04.01.2018 року прийнято згідно вимог чинного законодавства. (а.с.21)

Згідно листа № 267/І-30 від 23.04.2018 року позивача повідомлено, що 04.01.2018 року подано заяву про проведення перерахунку пенсії з урахування документів, отриманих 03.01.2018 року. Пенсію перераховано з урахуванням пільгового обчислення страхового стажу за період роботи в районах Крайньої Півночі з 10.03.1986 року по 09.03.1990 роки в строки, передбаченні частиною 4 статті 45 Закону (тобто з 01.01.2018 року). Внаслідок проведеного перерахунку страховий стаж для розрахунку пенсії збільшився з 29 років 15 днів до 31 року 15 днів (із застосуванням пільги по стажу - 4 роки роботи в районах Крайньої Півночі зараховано, як 6 років). (а.с.21)

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення нормативно-правових актів, та робить висновки по суті спору.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон - № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Закон України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі Закон № 1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Відповідно до п.5 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" період роботи до 01 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01 січня 1991 року.

Обчислення пільгового страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року №148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Разом з цим, у відповідності до пункту 5 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген, зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", постанови Ради Міністрів СРСР від 10 лютого 1960 року № 148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради СРСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".

Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на яких розповсюджується дія Указів Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року і від 26 вересня 1967 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", визначений постановою Ради Міністрів СРСР №1029 від 10 листопада 1967 року.

Згідно зі статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" I (далі - №1788-XII), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що відповідно до записів трудової позивача, він з 28.01.1986 року по 09.03.1990 року працював Виробничому об'єднанні автомобільного транспорту "Главуренгойгазстроя" на посаді водія, що знаходиться в м. Новий Уренгой Ямало - Ненецького автономного округу Тюменської області в районі Крайньої Півночі. Крім того суд зазначає, що позивачем до заяви від 09.03.2017 року, про призначення пенсії, надано трудову книжку та довідку № 72 від 26.05.2009 року про роботу у Виробничому об'єднанні автомобільного транспорту "Главуренгойгазстроя" на посаді водія з 28.01.1986 року по 09.03.1990 року, які підтверджують факт роботи позивача для пільгове обчислення страхового стажу, що не заперечувалось відповідачем. Таким чином, у посадових осіб відповідача при прийнятті рішення про призначення пенсії позивачу (27.03.2017 року) були наявні підстави для врахування зазначено періоду роботи у пільговому обчисленні.

Крім того, суд зазначає, що з огляду на наведені норми права, для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, повинні бути надані: або трудова книжка або письмовий трудовий договір або довідка, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Тобто, достатньо одного із перерахованих документів, а не їх сукупність.

Аналогічні правові висновки щодо застосування норм права викладені в постановах Верховного Суду від 07.06.2018 в справі № 173/637/17 (2-а/173/49/2017) адміністративне провадження № К/9901/3537/17, від 03.07.2018 в справі № 302/662/17-а адміністративне провадження № К/9901/21403/18, які відповідно до приписів частини 5 статті 242 КАС України враховані судом до спірних правовідносин.

Періоди роботи позивача в районах Крайньої Півночі належним чином підтверджені записами в трудовій книжці, а також відповідними довідками. Зазначені документи наявні в розпорядженні відповідача, однак безпідставно не враховані при призначенні позивачу пенсії за віком.

Щодо посилань відповідача, щодо пропуску строку про необхідність подання документів для пільгового обчислення страхового стажу понад три місяці від дати письмового повідомлення позивача, суд зазначає .

Відповідно до статті 44 Закону - 1058-IV, передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ". (далі - Порядок)

Пунктом 1.7, вказаного Порядку визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Як вбачається із розписки - повідомлення до заяви позивач від 09 березня 2017 року, в ній відсутня відмітка про перелік документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви, що є порушенням пункту 1.7 Порядку. (а.с14 зворотна сторона)

Судовим розглядом встановлено, що до заяви про призначення пенсії позивачем додано трудову книжку та довідку від 26.05.2009 року № 72, що достатньо для визначення права на пільговий стаж за періоди роботи в районах Крайньої Півночі.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..

Аналізуючи наведене вище, положення чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій і рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати розпорядження від 04 січня 2018 року Головного управління Пенсійного фону України в Чернівецькій області про перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фону України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 з 27 березня 2017 року (з дати призначення пенсії) до страхового стажу, період роботи в районах Крайньої Півночі з 10 березня 1986 року по 09 березня 1990 року у кратному пільговому обчисленні - один рік роботи за 1 рік і 6 місяців, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням нового страхового стажу з 27 березня 2017 року, здійснити виплату не доплачених сум пенсії з урахуванням проведених виплат.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання позовної заяви в сумі 704,80 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Суддя Боднарюк О.В.