
Справа № 822/2182/18
РІШЕННЯ
іменем України
15 серпня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.
за участю:секретаря судового засідання Вересняк А.А. представника позивача: ОСОБА_1, представника відповідача: Прокопчук В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комісія з розгляду питань щодо призначення (відновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області, в якій, з врахуванням уточнень до позовних вимог, просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату заборгованості з пенсії ОСОБА_3 з 01 липня 2016 по 31 січня 2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка є пенсіонеркою та отримує пенсію за віком. У зв'язку зі збройним конфліктом на Сході України, позивачка була вимушена залишити своє місце проживання у м. Теплогорськ Луганської області.
За заявою позивачки, 23.01.2015 її взято на облік в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, яке з 01.07.2016 протиправно припинило виплату позивачу належних їй сум пенсії.
За інформацією, наданою відповідачем, підставою для припинення виплати пенсії стало закінчення терміну дії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
Позивач не погоджується із такими діями органу Пенсійного фонду, оскільки відповідно до ч.1 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням органу Пенсійного фонду або за рішенням суду. В даному випадку виплата пенсії ОСОБА_3 припинена з підстав, не передбачених законом.
Ухвалою суду від 03.07.2018 відкрите провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
У встановлений судом строк, відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову та зазначає, що в управління відсутні підстави для виплати позивачці пенсії за період з 01.07.2016 по 31.01.2017, оскільки в результаті обміну інформацією з УПСЗН Хмельницької міської ради в липні 2016 виявлено, що в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб внесені дані про зняття ОСОБА_3 з обліку як внутрішньо переміщену особу у зв'язку із закінченням терміну довідки №6825100332. У зв'язку з цим з 01.07.2016 зарахування пенсії на банківський рахунок було призупинено. В подальшому на звернення позивачки, виплату пенсії їй було поновлено з 01.02.2017 згідно рішення Комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради №5 від 30.03.2017.
Враховуючи зазначене, проти заявленого позову заперечує, просить відмовити в задоволенні позовних вимог, у зв'язку із складністю справи, а також з метою з'ясування всіх обставин справи та ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, необхідно розглянути справу з повідомленням сторін.
Також на адресу суду відповідач 17.07.2018 надіслав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки 02.07.2018 позивач звернулася до суду з позивними вимогами, період яких починається з 01.07.2016 то про порушення свого права позивач мала дізнатися ще в липні 2016 (місяць припинення нарахування пенсії).
Ознайомившись із поданим клопотанням та застосувавши положення ст.122 КАС України, суд вважає твердження відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду хибним та вважає, що позивач вживала заходів для досудового врегулювання проблемного питання та поновлення свого порушеного права протягом часу, коли дізналася про припинення виплати пенсії та часу звернення до суду за захистом порушених прав, а тому суд вважає причини пропуску строку звернення до суду поважними та дійшов висновку про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 19.07.2018 клопотання ГУ ПФУ у Хмельницькій області задоволене, призначено судове засідання, залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комісію з розгляду питань щодо призначення (відновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам Управління праці і соціального захисту населення Хмельницької міської ради та зобов'язано представника відповідача надати суду належним чином завірені матеріали пенсійної справи ОСОБА_3
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.
Представник відповідача проти заявленого позову заперечила, просила відмовити й задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, причин неявки суду не вказав.
Заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Суд встановив, що позивач - ОСОБА_3, пенсіонер за віком, перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в УПФУ у м. Хмельницькому, яке до 01.07.2016 здійснювало нарахування та виплату їй пенсії.
Згідно з копією довідки від 22.01.2012 №6825100332 позивач є особою, переміщеною з району проведення антитерористичної операції, проживала за адресою: АДРЕСА_3, перемістився до АДРЕСА_1.
В результаті обміну інформацією з УПСЗН Хмельницької міської ради в липні 2016 виявлено, що в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб внесені дані про зняття ОСОБА_3 з обліку як внутрішньо переміщену особу у зв'язку із закінченням терміну довідки №6825100332. У зв'язку з цим з 01.07.2016 зарахування пенсії на банківський рахунок було призупинено.
Суд не погоджується із такими діями відповідача з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. 2 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 07.11.2014 прийнято постанову №595 "Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей", якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області.
Частиною 3 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Питання виплати пенсій урегульовані ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Суд встановив, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому, як внутрішньо переміщена особа, та отримує пенсію за віком.
Згідно з довідкою управління соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 22.01.2015 №6825100332 позивач перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме - з міста Теплогорськ, Луганської області до міста Хмельницький.
З 01.07.2016 нарахування і виплату позивачці пенсії припинено.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження наявності підстав, визначених ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для припинення виплати пенсії ОСОБА_3 Жодного рішення щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_3 відповідачем не приймалося. В судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що дійсно рішення не було прийнято, припинено виплату виключно на підставі даних управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
На звернення позивача до ГУ ПФУ у Хмельницькій області, листом від 22.09.2017 №571/В-8, надана відповідь про те, що виплата пенсії позивачці припинена у зв'язку з закінченням терміну дії довідки №6825100332.
Суд зазначає, що в порушення вимог ст.19 Конституції України позивачу припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення, за відсутності законодавчо встановлених підстав, виключний перелік яких наведений у ч.1 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Право громадянина на отримання пенсії не може бути пов'язано з умовою, наявності довідки, з огляду на те, що пенсія призначена у порядку та на підставах, визначених Законом і Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, пенсія якій призначена.
Відсутність довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, або закінчення строку дії такої довідки не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії.
Даний висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 11.07.2018 по справі № 234/11346/17 провадження № К/9901/20261/18.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач - Головне управління ПФУ, припинивши виплату пенсії позивачу без прийняття відповідного рішення, як того вимагає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені законом, у зв'язку із чим суд вважає позовні вимоги ОСОБА_3 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату заборгованості з пенсії ОСОБА_3 з 01 липня 2016 по 31 січня 2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 серпня 2018 року
Позивач:ОСОБА_3 (АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Третя особа:Комісія з розгляду питань щодо призначення (відновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, м. Хмельницький, 29000 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя Г.В. Лабань