
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2018 р. Справа№805/3750/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Мединський і К» до головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказів про проведення документальної планової виїзної перевірки,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мединський і К» звернулось до суду з адміністративним позовом до головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказів про проведення документальної планової виїзної перевірки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ «Мединський і К» не згоден з проведенням планової перевірки, призначеної згідно наказу Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області № 159 від 08.02.2018 року, так як її призначення проведено з порушенням вимог діючого законодавства, які полягають у недотриманні Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Донецькій області строків та порядку формування плану-графіку проведення перевірки товариства на 2018 рік. Зокрема, Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Донецькій області до 01 грудня 2017 року не було сформовано план-графік перевірок з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, дана інформація не була розміщена на інформаційних системах Державної фіскальної служби України, сайті Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби. Даний факт позбавило можливості ТОВ «Мединський і К» вчасно і належним чином підготуватись до планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
Отже, позивач не погоджується з прийнятими відповідачем наказами № 159 від 08.02.2018 року та № 268 від 22.02.2018 року, та просить суд визнати незаконними та скасувати наказ № 159 від 08.02.2018 року та наказ № 268 від 22.02.2018 року Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.06.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, в якому, зокрема, зазначив, що проект плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік сформовано згідно вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524 «Про затвердження Порядку формування плану - графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» (у редакції наказу МФУ від 27.02.2017 року № 294), направлено до ДФС України 01.12.2017 року (вих. № 6357/05-99-14-07-13) та затверджено в.о. голови Державної фіскальної служби України Проданом М.В. 20.12.2017 року. Дана інформація була розміщена на інформаційних системах Державної фіскальної служби України 22.12.2017 року. На підставі вищевикладеного відповідач просив відмовити у задоволені позову у повному обсязі.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Мединський і К» (код ЄДРПОУ 32276975) - є юридичною особою, яка зареєстрована Головним управлінням регіональної статистики 29.04.2003 року, номер запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 1 268 120 0000 000458, має ідентифікаційний код 32276975, місцезнаходження: 84205, Донецька область, м. Дружківка, вул. Енгельса, 110, зареєстроване як платник податків у ДПІ у м. Дружківці ГУ Міндоходів у Донецькій області.
08 лютого 2018 року головним управлінням Державної фіскальної служби України у Донецькій області прийнято наказ № 159, відповідно до якого прийнято рішення про проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Мединський і К» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2017 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.11.2011 року по 31.12.2017 року до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених строків відповідно до п. 44.5 ст. 44 Податкового Кодексу України.
09 лютого 2018 року ТОВ «Мединський і К» подало до головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області клопотання про перенесення проведення документальної планової виїзної перевірки контролюючим органом на підставі п. 44.5 ст. 44 Податкового кодексу України в термін 90 календарних днів, у зв'язку з втратою документів за період з 01.01.2015 року по 31.12.2017 року та для відновлення документів.
19 лютого 2018 року фахівцями відділу аудиту платників території обслуговування ДПІ у м. Дружківці управління аудиту ГУ ДФС у Донецькій області було складено акт № 431/05-99-14-11/32276975 «Про неможливість подальшого проведення документальної планової перевірки ТОВ «Мединський і К», який було підписано уповноваженою особою ТОВ «Мединський і К» Ірінім Ігорем Миколайовичем.
22 лютого 2018 року відповідачем прийнято наказ № 268, відповідно до якого головним управлінням Державної фіскальної служби України у Донецькій області перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Мединський і К», встановлений наказом відповідача № 159 від 08.02.2018 року.
01 березня 2018 року, на підставі акту № 431/05-99-14-11/32276975 від 19.02.2018 року прийнято податкове повідомлення - рішення № 0001601411 на суму штрафних санкцій у розмірі 510 грн. Штраф підприємством сплачено у повному обсязі.
Відповідно до пункту 75.1 ст. 75 ПКУ контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка (пп. 75.1.2 п.75.1 ст.75 ПКУ).
Згідно з п. 77.1 ст. 77 ПКУ документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (абз. 3 п. 77.2 ст. 77 ПКУ).
Пунктом 77.4 статті 77 ПКУ встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач надав уповноваженій особі позивача Іріну І.М. під розпис направлення на перевірку № 224 від 08.02.2018 року, № 225 від 08.02.2018 року, № 226 від 08.02.2018 року та № 250 від 13.02.2018 року.
Крім того проект плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік сформовано згідно вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524 «Про затвердження порядку формування плану - графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» (у редакції наказу МФУ від 27.02.2017 року № 294), направлено до ДФС України 01.12.2017 року (вих..6457/05-99-14-07-13) та затверджено в.о. голови Державної фіскальної служби України Проданом М.В. 20.12.2017 року. Дана інформація була розміщена на інформаційних системах Державної фіскальної служби України 22.12.2017 року. Дана інформація підтверджується витягами та скріншотами з плану графіку, що маються в матеріалах справи.
Підпунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови (п. 81.2 ст. 82 ПКУ).
Пунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України визначено, що він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Підпунктом 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи виконують, зокрема, такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Підпунктом 4.1 статті 4 Податкового кодексу України передбачено, що податкове законодавство України ґрунтується, зокрема, на принципі загальності оподаткування -кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу;
Підпунктом 20.1.4 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Суд також зауважує, що позивачем добровільно сплачена сума штрафних санкцій, відповідно до податкового повідомлення - рішення від 01.03.2018 року № 0001601411, яке прийнято на підставі акту перевірки від 19.02.2018 року № 431/05-99-14-11/32276975, та який не був оскаржений у судовому порядку, а отже результати перевірки були визнані позивачем.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач не довів, що відповідачем були неправомірно та з порушенням законодавства прийняті спірні накази.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволені адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Мединський і К» до головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказів про проведення документальної планової виїзної перевірки - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.