Рішення № 75973109, 20.08.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
803/1077/18
Номер документу
75973109
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1077/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь-зерно-продукт» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання незаконними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Волинь-зерно-продукт» (далі – позивач, ТзОВ «Волинь-зерно-продукт») звернулося з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі – відповідач, Укртрансбезпека) про визнання незаконними та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 03.05.2018 №1/71 та постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №041793 від 04.06.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.05.2018 за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF FT ХF 105.460, державний номерний знак НОМЕР_1, що належить ТзОВ «Волинь-зерно-продукт», посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області встановлено, що загальна маса транспортного засобу склала 40800 кілограм. На підставі результатів зважування було складено довідку №0003805 від 03.05.2018 та акт про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів №0010748 від 03.05.2018, які в сукупності стали підставою для видачі розрахунку №1/71, який покладає на позивача обов’язок сплатити 29,2 євро на користь місцевого бюджету, тобто є рішенням суб’єкта владних повноважень. Крім того, вказані документи стали підставою для винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №041793 від 04.06.2018, якою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 680,00 грн.

Позивач вважає оскаржувані розрахунок та постанову незаконними, оскільки габаритно-ваговий контроль здійснено з порушенням Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі – Порядок №879), а саме: на вимогу позивача посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області не надано документів, що підтверджують повірку вимірювального та зважувального обладнання, а також не надано пояснень, в тому числі щодо метрологічної атестації та своєчасної повірки ваг, розміщених у пункті габаритно-вагового контролю. Крім того, позивач зазначає, що оскільки зважування транспортного засобу відбувалося у русі, при цьому перевозився сипучий вантаж – жито, яке є рухомим під час руху автомобіля, а тому його маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що в свою чергу не дає можливості за відсутності відповідної методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень. При цьому позивач вказує, що при зважуванні в пунктах навантаження та розвантаження на належним чином повірених вагах загальна маса транспортного засобу не перевищувала гранично допустимих норм навантаження. З наведених підстав позивач просить позов задовольнити повністю.

У поданому до суду відзиві на позов 10.07.2018 (а.с19-32) представник відповідача його вимог не визнав, посилаючись на те, що розрахунок плати за проїзд від 03.05.2018 №1 здійснено відповідно до Порядку №879 із врахуванням вимог пунктів 21, 31-1 цього Порядку, згідно з якими плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України, або за частину, яку перевізник має намір проїхати. При цьому зазначає, що зважування транспортного засобу перевізника відбувалося на швидкості від 2,2 км/год до 2,5 км/год, тому така швидкість руху не може призвести до зміщення вантажу. Разом з тим вказує, що зважування проводилось приладом автоматичним для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030Т-AS2-PWIA №442, який відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №94 від 13.01.2016. Крім того, представник відповідача зазначає, що оскільки ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» не виконано припис №004545 від 04.12.2017, тому Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області на підставі пункту №27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі – Порядок №1567) та абзацу 13 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III) правомірно винесено оскаржувану постанову про застосування до позивача адміністративного-господарського штрафу в сумі 680,00 грн. Керуючись наведеним, представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.

В поданій до суду відповіді на відзив від 13.07.2018 (а.с.65-68) представник позивача не погодився з доводами, наведеними в відзиві на позов з тих підстав, що пунктом 4 розділу ІІ наказу Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255 встановлено, що роботу пересувного пункту забезпечує персонал з трьох працівників, а при проведенні габаритно-вагового контролю 03.05.2018 були присутні лише два працівники Управління Укртрансбезпеки у Волинській області. Крім того, транспортний засіб позивача тимчасово не затримувався та не вимагалося приведення його у відповідність.

Відповідач станом на 17.08.2018 письмових заперечень на позов не надав.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 27.04.2018 №393 «Про затвердження графіка проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті» (а.с.33-34) та згідно із направленням на перевірку від 27.04.2018 №027274 (а.с.35) 03.05.2018 на 133 км автодороги М-19 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області була проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складено акт від 03.05.2018 №0010748 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с.39). У наведеному акті зафіксовано, що проведено перевірку автомобіля марки DAF FT ХF 105.460, номерний знак НОМЕР_2, причіпа (напівпричіпа) Bodex KIS ЗВ, номерний знак НОМЕР_3, які належать суб’єкту господарювання ТзОВ «Волинь-зерно-продукт», водій ОСОБА_1, найменування вантажу – жито (подільний), маршрут перевезення м.Ковель – м.Луцьк; фактична маса – 40,8 тонна (нормативно допустима – 40 тонн); осьові навантаження – 7,35 тонни, 10,45 тонни, 23,00 тонн (при нормативно допустимих – 11 тонн, 11 тонн, 22 тонни). Із товаросупровідних документів на вантаж водієм було надано товарно-транспортну накладну №7 від 03.05.2018, з якої вбачається, що здійснюється перевезення жита (насипом), відправником товару є ТОВ «Ковельський хлібокомбінат» (а.с.41).

При цьому, результати здійснення габаритно-вагового контролю зафіксовано у відповідній довідці від 03.05.2018 №0003805, з якої вбачається, що тип перевіреного транспортного засобу – із строєними осями з одиночними шинами (а.с.38). Зважування транспортного засобу проводилось автоматичним приладом для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030Т-AS2-PWIA №442, на підтвердження відповідності якого надано сертифікат перевірки типу серії СТ №000438 від 27.11.2017 (а.с.43), сертифікат відповідності від 20.12.2017 з додатком (а.с.44-45) та декларацію про відповідність №6 від 20.12.2017 (а.с.46).

Також було складено акт від 03.05.2018, в якому зафіксовані виявлені під час перевірки автомобіля марки DAF FT ХF 105.460, номерний знак НОМЕР_2, порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, а саме: відсутній документ про внесення плати за проїзд великовагового транспортного засобу при перевищені вагових обмежень над визначеними законодавством менше 7% (а.с.36).

За результатами проведеного габаритно-вагового контролю Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №1/71 від 03.05.2018, відповідно до якого позивачу нараховано до сплати 29,2 євро (а.с.49).

Також судом встановлено, що постановою Управління Укртрансбезпеки у Волинській області від 04.06.2018 №041793 до ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» за результатами розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт від 03.05.2018 на підставі абзацу тринадцятого частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» на позивача накладено адміністративно-господарський штраф в розмірі 680,00 грн. (а.с.53).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII), Законом України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 №2862-IV (далі - Закон №2862-IV), Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III), Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок №879), Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30), Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - Правила №1306), Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

ОСОБА_2 другою статті 29 Закону №3353-XII передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 6 Закону №2862-IV центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» від 26.06.2015 №592 правонаступником майна, прав та обов’язків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є Державна служба з безпеки на транспорті.

Відповідно до пункту 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Так, підпунктом 27 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, визначено завдання служби Укртрансбезпека, зокрема, здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку №1567).

При цьому, за приписами пункту 13 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Згідно із пунктом 14 зазначеного Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об’єктах, що використовуються суб’єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави вважати, що Управлінню Укртрансбезпеки у Волинській області надано право здійснювати державний контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства щодо габаритно-вагових стандартів транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, при цьому перевірка відповідачем проведена у повній відповідності до вимог Порядку №1567.

ОСОБА_2 першою статті 29 Закону №3353-XII визначено, що до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.

Відповідно до вимог статті 33 Закону №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 16 Постанови №198 визначено, що перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об’єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

При цьому, відповідно до вимог пункту 4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно з вимогами пункту 3 Правил №30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 № 1306.

Як встановлено пунктом 22.5 Правил №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Водночас механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування, визначений Порядком №879.

Згідно з вимогами підпункту 4 пункту 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до пункту 16 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

Пунктом 18 Порядку №879 встановлено, що за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. У разі пред’явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.

Відповідно до пункту 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Як свідчить акт від 03.05.2018 №0010748 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с.39) та довідка від 03.05.2018 №0003805 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с.38), автомобіль марки DAF FT ХF 105.460, номерний знак НОМЕР_2 із причіпом Bodex KIS ЗВ, номерний знак НОМЕР_3, що належить ТзОВ «Волинь-зерно-продукт», при перевезенні вантажу (жита), що підтверджується товарно-транспортною накладною від 03.05.2018 №7 (а.с.41), мав перевищення осьових навантажень (нормативно допустиме – 11,0/11,0/22,0, фактичне – 7,353/10,45/23,0) та загальної маси транспортного засобу (нормативно допустиме – 40 т, фактичне – 40,8 т). Про вказані вище дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить талон про зважування від 03.05.2018 №350 (а.с.37).

Відтак, під час здійснення органом Укртрансбезпеки габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача було встановлено перевищення нормативно допустимого осьового та вагового навантаження транспортного засобу.

Однак, з наданих позивачем документів, а саме товарно-транспортної накладної від 03.05.2018 №7 (а.с.7), квитанції на зважування ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» №ВЗПЛН000356 від 03.05.2018 (а.с.8) вбачається, що маса транспортного засобу DAF, номерний знак НОМЕР_2 менша нормативно допустимої (40 т). При цьому позивач вказує, що встановлення перевищення нормативно допустимого осьового та вагового навантаження транспортного засобу відбулося не повіреним зважувальним обладнанням.

Відтак, судом при розгляді справи по суті підлягали з’ясуванню обставини достовірності визначення 03.05.2018 маси транспортного DAF FT ХF 105.460, номерний знак НОМЕР_2 автоматичним приладом для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030Т-AS2-PWIA №442.

Так, відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 1 Порядку №879 терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:

вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології;

великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Згідно із пунктами 12, 13 та 14 названого Порядку вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.

28 липня 2016 року наказом Міністерства інфраструктури України №255 затверджено Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування (далі – Наказ № 255)

Зазначений Наказ №255 встановлює вичерпний перелік облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування.

Як вбачається з матеріалів справи, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу, за результатами якого 03.05.2018 складено спірний розрахунок, був здійснений на пересувному пункті габаритно-вагового контролю.

Пунктами 1-3 розділу ІІ Вимог до пересувного пункту габаритно-вагового контролю Наказу №255 передбачено, що габаритно-ваговий контроль пересувними пунктами здійснюється на спеціально обладнаних ділянках доріг I - IV категорій.

Пересувний пункт габаритно-вагового контролю влаштовується на автомобільних дорогах загального користування з урахуванням параметрів видимості для певної категорії дороги згідно з вимогами ДБН В.2.3-4:2015 "Автомобільні дороги. ОСОБА_2 Проектування. ОСОБА_2 Будівництво" у спеціально обладнаних для проведення габаритно-вагового контролю місцях або на майданчиках для відпочинку, стоянках та майданчиках для короткочасної зупинки автомобілів, обладнаних перехідно-швидкісними смугами.

Пересувний пункт габаритно-вагового контролю повинен мати: 1) позначення відповідними тимчасовими дорожніми знаками; 2) рівну поверхню із поздовжнім та поперечним ухилом Ј 3 проміле; 3) тверде покриття (асфальтобетонне або цементобетонне) без деформацій дорожнього одягу; 4) ширину не менше ніж 7,0 м.

Згідно із пунктом 5 розділу ІІ Вимог до пересувного пункту габаритно-вагового контролю Наказу №255 пересувний пункт повинен бути укомплектований таким технічним обладнанням: 1) спеціалізований транспортний засіб; 2) комплект пересувних автомобільних ваг для осьового зважування транспортних засобів у русі, до складу якого входять дві вагові платформи, ваговий індикатор у футлярі та чотири вирівнювальні доріжки; 3) рулетка стрічкова, рейка телескопічна завдовжки 6 м для вимірювань параметрів висоти транспортних засобів, рулетка електронна в комплекті зі світловідбивачем; 4) комп'ютерна техніка; 5) акумулятор для резервного електроживлення; 6) бензиновий (дизельний) електрогенератор; 7) засоби зв'язку; 8) свідоцтво про повірку ваг та свідоцтво про державну метрологічну атестацію; 9) платіжний термінал для розрахунку електронним платіжним засобом.

Як вбачається з матеріалів справи, для підтвердження відповідності пересувного пункту габаритно-вагового контролю відповідачем надано сертифікат перевірки типу серії СТ №000438 від 27.11.2017 (а.с.43), сертифікат відповідності від 27.11.2017 з додатком (а.с.44-45), декларацію про відповідність №6 від 20.12.2017 (а.с.46).

Однак, в порушення вимог підпункту 8 пункту 5 розділу ІІ Вимог до пересувного пункту габаритно-вагового контролю Наказу №255 відповідачем не надано свідоцтво повірки ваг, що свідчить про непридатність вказаного пересувного пункту для проведення габаритно-вагового контролю. Відтак, суд дійшов висновку, що показники ваг, які не пройшли повірку, є недостовірними та не можуть братися до уваги.

Крім того, пунктом 4 розділу ІІ Вимог до пересувного пункту габаритно-вагового контролю Наказу №255 передбачено, що роботу пересувного пункту забезпечує персонал з трьох працівників (начальник пункту, оператор та водій). Проте, як слідує з акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 03.05.2018 за №051507, перевірка проводилася лише двома працівниками управління Укртрансбезпеки у Волинській області (а.с.36).

Таким чином, суд дійшов висновку, що факт перевезення ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» вантажу з перевищенням вагових обмежень не підтверджується належними та допустимими доказами, а тому розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №1/71 від 03.05.2018 слід визнати протиправним та скасувати.

Стосовно доводів позивача про те, що посадові особи управління Укртрансбезпеки у Волинській області не затримали транспортний засіб, що мав перевищені нормативні вагові показники, то варто зазначити, що пунктом 21 Порядку №21 імперативно визначено, що рух такого транспортного засобу забороняється. Тобто, обов’язок припинити такий рух до приведення показників до норми покладається на суб’єктів господарської діяльності, водія.

В свою чергу, посадові особи Укртрансбезпеки не наділені повноваженнями тимчасово затримувати транспортний засіб. Такі повноваження згідно зі статтею 265-2 КУпАП мають працівники уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху. Також варто зауважити, що відповідно до статті 265-2 КУпАП затримання транспортного засобу дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або транспортний засіб розміщений на місцях, призначених для зупинки, стоянки, безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №041793 від 04.06.2018, то суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 02.11.2017 управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області за наслідками проведеної рейдової перевірки транспортного засобу позивача складено акт перевірки від 02.11.2017 №ВС0131334 (а.с.57), яким зафіксовано надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону №2344-III, а саме – відсутній документ про внесення плати за проїзд великовагового транспортного засобу.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт (акт від 02.11.2017 №ВС0131334) заступником начальника управління Укртрансбезпеки у Волинській області ОСОБА_3 винесено припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт від 04.12.2017 №004545 (а.с.58), згідно з яким ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» пропонувалося усунути виявлені порушення не пізніше 18.12.2017.

04.06.2018 при розгляді справи про порушення ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» вимог законодавства про автомобільний транспорт, яке мало місце 03.05.2018, відповідач встановив факт відсутності у перевізника документу про внесення плати за проїзд великовагового ТЗ, внаслідок чого прийняв постанову від 04.06.2018 №041793 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 680,00 грн. за невиконання вимог припису.

Разом з тим, оскільки суд дійшов висновку про відсутність в діях позивача порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, що виключає необхідність внесення плати за проїзд великовагового ТЗ, тому підстав для притягнення до відповідальності товариства за невиконання вимог припису у відповідача не було.

За вказаних обставин суд дійшов висновку про незаконність оскаржуваної постанови, з огляду на що постанову відповідача від 04.06.2018 №041793 слід визнати протиправною та скасувати.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати. Порядок і правила розподілу судових витрат визначені статтею 139 КАС України.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» належить стягнути судовий збір в сумі 3524,00 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 15.06.2018 №V970 (а.с.2).

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 03 травня 2018 року за №1/71.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 04.06.2018 №047193.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь-зерно-продукт» (45240, Волинська область, Ківерцівський район, село Липляни, вулиця Козацька, будинок 22, ідентифікаційний код 31496816) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14, ідентифікаційний код 39816845) 3524 (три тисячі п’ятсот двадцять чотири) гривні 00 копійок понесених витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_4Плахтій