
Справа № 234/3841/18
Провадження № 2/234/1711/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю секретаря судового засідання Сторчай А.Д., представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2, про стягнення переплати бюджетних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі Управління) звернулося в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованої переплати державних коштів у сумі 17385,33 грн..
Позов обґрунтовано тим, що 06.11.2014 року ОСОБА_2 звернувся до Управління із заявою, як особа, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, та отримав довідку №1426/2182 від 06.11.2014 року про взяття на облік. 06.11.2014 року відповідач звернувся до Управління із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зазначивши в заяві у складі сім'ї дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Рішенням від 11.11.2014 року відповідачу було призначено допомогу як непрацездатній особі (пенсіонеру), яка переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 06.11.2014 року по 05.05.2015 рокув розмірі 1768,00 грн.. Надалі ОСОБА_2 звертався із заявою від 19.05.2015 року, та рішенням Управління йому призначалася допомога на період з 06.05.2015 року по 05.11.2015 року щомісячно у розмірі 1768,00 грн.. На підставі отриманої інформації 31.05.2016 року Державною фінансовою інспекцією Донецької області від органів МРЕВ було встановлено, що відповідач має у власності автомобіль NISSAN TIIDA, 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, який значиться на обліку з 22.04.2011 року та автомобіль ВАЗ 21150, 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2, який перебуває на обліку з 11.09.2008 року. В заявах наданих до Управління відповідач вказував, що не має транспортних засобів, тобто надав недостовірну інформацію згідно п.6 Порядку №505, відповідно до якого грошова допомога не призначається у разі, коли у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції. Таким чином вході перевірки встановлено, що на дату подання заяви від 06.11.2014 року до 01.09.2015 року відповідач володів двома транспортними засобами: вітчизняним до 10 років та авто - іномарку до 15 років. Управлінням було прийнято рішення від 31.05.2016 року про здійснення перерахунку за період з 06.11.2014 року по 31.08.2015 року, та розмір загальної переплати згідно до довідки перерахунку від 01.06.2016 року становить 17385,33 грн.. Відповідач був повідомлений листом №01-08/9163 від 05.07.2016 року про заборгованість, але до теперішнього часу сума переплати добровільно не погашена.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала і просили задовольнити їх у повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечувала.
Відповідач ОСОБА_2 про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в судове засідання не з'явився, відзив на позов суду не надав, заяв про розгляд справи у його відсутності або відкладення розгляду справи до суду не надав, у зв'язку з чим, за згодою представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу в заочному порядку.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, визначає коло осіб, умови, порядок призначення допомоги (далі Порядок).
Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (п.5).
Відповідно до п. 6 Порядку, в редакції яка діяла на час виникнення правовідносин, грошова допомога не призначається у разі, коли у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.
Судом встановлено, що згідно довідки №1426/2182 від 06.11.2014 року ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилися для проживання з району проведення антитерористичної операції - з м. Єнакієве, для проживання у м. Краматорськ.
06.11.2014 року та 19.05.2015 року ОСОБА_2 звертався до Управління із заявами про призначення йому та неповнолітньому ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, адресної допомоги, не вказуючи у заяві про наявність транспортних засобів (механізмів).
Згідно п.10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
В результаті отриманої інформації встановлено, що відповідач ОСОБА_2 є власником двох транспортних засобів: автомобіля NISSAN TIIDA, 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, який знаходиться на обліку з 22.04.2011 року та автомобіля ВАЗ 21150, 2006 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2, який знаходиться на обліку з 11.09.2007 року.
Згідно Рішення Управління від 31.05.2016 року про перерахунок за минулий час по особовому рахунку НОМЕР_4, ОСОБА_2 не має права з 06.11.2014 року по 31.08.2015 року на призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг згідно п.6 абз.3 ПКМУ від 01.10.2014 року №505 (до внесення змін згідно ПКМУ №636 від 26.08.2015р.) на підставі інформації МРЕО, на запит для перевірки органів ДФІ. Утримати суму надміру виплачених коштів згідно п.11 ПКМУ №505.
За довідкою Управління від 01.06.2016 року, ОСОБА_2 за період з листопада 2014 року по серпень 2015 року отримав допомогу переміщеним особам на проживання у розмірі 17385,33 грн..
05.07.2016 року відповідачу надіслано листа про виникнення переплати, у зв'язку із недостовірними даними про факт наявності транспортних засобів з 06.11.2014 року по 31.08.2015 року та запропоновано у 10-ти денний строк повернути надмірно нараховані кошти в сумі 17385,33 грн., що в добровільному порядку відповідачем не повернуто.
За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідач ОСОБА_2 у період часу з 06.11.2014 року по 31.08.2015 року мав у власності два автомобіля NISSAN TIIDA, 2010 року випуску, та автомобіль ВАЗ 21150, 2006 року випуску, які на той час перебували в експлуатації менше ніж 10 років, надала платнику допомоги інформацію, яка не відповідає дійсності щодо свого майнового стану, а тому, сума грошової допомоги, виплачена надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, за період з 06.11.2014 року по 31.08.2015 року, підлягає стягненню із ОСОБА_2 у судовому порядку, оскільки добровільно він цю суму не повернув.
Згідно ст.141 ЦПК України зв'язку з тим, що позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору він підлягає стягненню з відповідача на користь держави в розмірі 704,80 грн..
Керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути із ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_3, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2) на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, р/р 35217039022516 в ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 820172) заборговану переплату державних коштів у сумі 17385 (сімнадцять тисяч триста вісімдесят п'ять) грн. 33 копійки.
Стягнути із ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_3, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України, (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні) 80 копійок.
На рішення позивачем може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне судове рішення складено 27 липня 2018 року.
Суддя В. О. Заборський