
Справа № 404/3806/17
Номер провадження 2/404/479/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді - Бершадської О.В.
за участі секретаря - Муравйової С.Ю.,
учасники справи:
прокурор - Мельникова Г.В.,
позивач відповідач, їх представники- не з»явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за позовом Керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Міської ради міста Кропивницького до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі за договором оренди землі,-
ВСТАНОВИВ:
У червні 2017 року Кіровоградська місцева прокуратура звернулася в суд з позовом, яким просить стягнути із відповідача на користь держави в особі - Кіровоградської міської ради заборгованість по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 19.02.2012 року №522 (1247) у розмірі — 99 059,37 грн. на розрахунковий рахунок 33218815700002 ГУДКУ в Кіровоградській області МФО 823016 ЄДРПОУ 24145329, отримувач Фінансове управління Кіровоградської міської ради, код платежу для фізичних осіб- 13050500 ; та на користь прокуратури (ЄДРПОУ 02910025, банк- Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок 35215073004600, код класифікації видатків бюджету-2800)-1 600,00 грн. -сплаченого судового збору.
Вимоги мотивувала тим, що рішенням Кіровоградської міської ради від 02.02.2012 №1265 ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою та передано в оренду земельну ділянку по вул. Миру, 17-6 строком на 5 років. В подальшому, між Кіровоградською міською радою та ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 19.09.2012 року укладено договір оренди земельної ділянки №522 (1247). Вказаний договір зареєстровано в управлінні Держкомзему у м. Кіровограді Кіровоградської області за №351010004001247 від 23.10.2012 року. Відповідно до розділів 1, 2 Договору, Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0768 га під розміщення пункту технічного обслуговування автомобілів за адресою: м. Кропивницький (Кіровоград), вул. Миру,17-б. Згідно матеріалів грошової оцінки земель м. Кіровограда нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки складає 387 274 грн. 78 коп. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 1 936 грн. 37 коп. на місяць, починаючи з дня державної реєстрації договору оренди землі. У порушення істотної умови, визначеної розділом 10 Договору оренди, положень ст. ст. 526, 530 ЦК України відповідач у встановлений строк взяті на себе зобов'язання не виконав, орендна плата не сплачена, у зв'язку з чим станом на 01.04.2017 року за ним виникла заборгованість, що підтверджується розрахунком заборгованості по орендній платі за землю в сумі 99 059,37 грн.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIIІ від 03 жовтня 2017 року, яким, зокрема, Цивільний процесуальний кодекс викладений в новій редакції.
Відповідно до п. 9 розділу ХІІ Перехідних положень ЦПК України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
В судовому засіданні прокурор заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити , пославшись на обставини, які викладені у позовній заяві та відповіді на відзив .
Позивач, його представник подав клопотання про розгляд справи у їх відсутності .
Відповідач ОСОБА_1, його представник до суду не з”явилися , розгляд справи просили проводити у їх відсутності ( а.с. 125) , подали відзив на позовну заяву , відповідно до якого у задоволенні заявлених вимог просили відмовити повністю. Вказали на те, що заборгованість по договору оренди в сумі 99 059, 37 грн. є більшою сумою, яка передбачена умовами договору на 29350,05 грн. Тобто, позивач починаючи з січня кожного року почав застосовувати коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки, проте, це є невірним та таким, що порушує права орендаря. Вважає, що лише умовами договору сторони можуть врегулювати питання моменту зміни розміру орендної плати . Ні у позовній заяві, ні в додатках відсутня інформація про те, коли переглядалась нормативно грошова оцінка землі Кіровоградською міською радою, що фактично позбавляє встановити дійсну дату з якої необхідно застосовувати коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки.
Заслухавши виступ прокурора, вивчивши матеріали справи, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги, з наступних підстав.
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, шо прокуратура забезпечує
представництво інтересів держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Відповідно до ч. 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).
Відповідно до вимог ст. 56 ЦПК України, з метою представництва інтересів держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Офіційним тлумаченням Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 визначено, що під органами, уповноваженими державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Відповідно до п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Згідно п.5 мотивувальної частини рішення «орган, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Згідно розділу 11 Конституції України, ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) міські, селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (ст.2 Закону).
Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах поєднання місцевих і державних інтересів; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. ст.13, 14 Конституції України ст. 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Гарантується право власності на землю. Земля є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно з ч. 1 п. 34 ст. 26, ст. 33 Закону виключною компетенцією селищних, міських рад є вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
За приписами ст.ст. 124, 126 ЗК України, ст.ст. 1, 3, 4 Закону України «Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають, зокрема, у державній або комунальній власності.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється, зокрема, на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси.
Так, судом з'ясовано, що рішенням Кіровоградської міської ради від 02.02.2012 року №1265 ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою та передано в оренду земельну ділянку по вул. Миру, 17-6 строком на 5 років.
19 вересня 2012 року між Кіровоградською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 (Орендар) 19.09.2012 укладено договір оренди земельної ділянки №522 (1247).
Вказаний договір зареєстровано в управлінні Держкомзему у м.Кіровограді Кіровоградської області за №351010004001247 від 23.10.2012 року. Відповідно до розділів 1, 2 Договору, Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0768 га під розміщення пункту технічного обслуговування автомобілів за адресою: м. Кропивницький (Кіровоград), вул.Миру,17-б. Згідно матеріалів грошової оцінки земель м.Кіровограда нормативна грошова оцінки зазначеної земельної ділянки складає 387 274 грн.78 коп.
Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 1 936 грн. 37 коп. на місяць, починаючи з дня державної реєстрації договору оренди землі.
Кошти від оренди земельної ділянки для фізичних осіб вносити на розрахунковий рахунок 33218815700002 ГУДКУ в Кіровоградській області МФО 823016 ЄДРПОУ 24145329, отримувач Фінансове управління Кіровоградської міської ради, код платежу для фізичних осіб - 13050500. Періодичність внесення орендної плати - щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. (розділ 4 Договору).
Відповідно до акту передачі та прийому земельної ділянки (в натурі) вказана земельна ділянка передана ОСОБА_1
Розділом 10 Договору передбачено, що одним з обов'язків Орендаря визначено своєчасно й у повному обсязі вносити Орендодавцю орендну плату.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 24 Закону України «Про оренду землі», орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі. У відповідності до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін його виконання), то воно підлягає виконанню у цей строк.
У порушення істотної умови, визначеної розділом 10 Договору оренди, положень ст.ст. 526, 530 ЦК України відповідач у встановлений строк взяті на себе зобов'язання не виконав, орендна плата не сплачена, у зв'язку з чим станом на 01.04.2017 за ним виникла заборгованість в сумі 99 059,37 грн. Вказаний борг виник з 01.04.2014 року. Зазначене підтверджено розрахунком ( а.с. 27).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України, орендар сплачує орендодавцю орендну плату незалежно від наслідків своєї господарської діяльності і вважається таким, що прострочив, якщо не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений законом або договором.
Згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від виконання зобов'язання, або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом. Зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у відповідності до умов договору. Цивільного кодексу України та інших нормативних актів цивільного законодавства.
Заперечення відповідача про те, що рішення органів місцевого самоврядування щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок , розташованих у межах населених пунктів, приймається та офіційно оприлюднюється відповідним органом до 15 липня поточного року , а норми такого рішення застосовуються з 01 січня наступного бюджетного року , та те , що в додатках відсутня інформація про те, коли переглядалася нормативно грошова оцінка землі , що фактично позбавляє встановити дійсну дату, з якої необхідно застосовувати коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки, а також , що заявлена заборгованість на 29 350,05 грн. більша ніж передбачено договором оренди, суд не приймає і зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Такий витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2012 рік за № 450 були видані відповідачу 18.05.2012 року Управлінням Держкомзему у місті Кіровограді. Вказані витяги відповідач отримав з метою розрахунку орендної плати за користування земельними ділянками в 2012 році.
Так, згідно пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = 1:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (абзац 5 пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України).
Інформація про коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель розміщена на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за електронною адресою: http://land.gov.ua.
Так, коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: за 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433, 2016 рік — 1,06, що підтверджується листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2017 року №5-28-0-22-442/2-17.
Кіровоградська міська рада 03.12.2009 прийняла рішення № 2904 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кіровограда», яке розміщене на офіційному сайті Кіровоградської міської ради у розділі «Публічна інформація» за посиланням: http://www.kr-rada.gov.ua/rishennya/raiskoyi-radi.
Згідно пункту 4 вищевказаного рішення від 03.12.2009 № 2904 нормативна грошова оцінка земель м. Кіровограда введена в дію з 01.01.2010р.
Окрім того, відповідно до умов розділу 4. “Орендна плата” Договору, орендна плата переглядається у разі, зокрема, зміни коефіцієнта індексації визначених законодавством протягом січня такого року.
Норма закону «Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель» є імперативною та не підлягає тлумаченню та припущенням.Оскільки, після 2009 році нормативно грошова оцінка землі у м. Кіровограді не проводилась, то відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно з 01.01.2010 року.
Отже, є обов'язковим застосування до нормативно грошової оцінки земельної ділянки за адресою: вул. Миру, 176 у м. Кропивницький, коефіцієнтів індексації: за 2014 рік - 1,249,2015 рік -1,433,2016 рік — 1,06.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що розмір заборгованості по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 19.02.2012 року №522 (1247) становить 99 059,37 грн., а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь прокуратури Кіровоградської області підлягає стягненню 1 600,00 грн. - внесеного ними судового збору.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Міської ради міста Кропивницького до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі за договором оренди землі- задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Міської ради міста Кропивницького заборгованість по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 19.02.2012 року №522 (1247) у розмірі — 99 059,37 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Прокуратури Кіровоградської області - 1 600,00 грн. -сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Кіровський районний суд м. Кіровограда).
Відомості про учасників справи:
позивач: Кіровоградська місцева прокуратура , місцезнаходження : вул. Є.Чикаленко, 11, м. Кропивницький;
Міська рада міста Кропивницького, місцезнаходження: вул.Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, ЄДРПОУ26241020;
відповідач: ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1
Повне судове рішення складено 15.08.2018 року
Суддя Кіровського О. В. Бершадська
районного суду
м.Кіровограда