Постанова № 75957574, 15.08.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2018
Номер справи
806/213/18
Номер документу
75957574
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 806/213/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"15" серпня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

за участю секретаря Черняк А.А.,

представників сторін:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "01" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії , -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 30 вересня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки командира військової частини А4583 за вих.№502/2/9/739 від 18.10.2017, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року сум отриманих щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових грошових премій, грошової винагороди за тривалість безперервної служби, компенсації відпустки та винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недотриманій з 30 вересня 2017 року пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.

Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_2 зазначає, що з 30.09.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте при призначенні пенсії йому не були враховані вищевказані виплати. На його звернення від 14.12.2017 про здійснення перерахунку пенсії відповідачем 09.01.2018 повідомлено про відмову у здійсненні такого перерахунку.

Не погодившись з відмовою управління, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 01 березня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить рішення суду скасувати та прийняти нове - яким позовні вимоги задовольнити частково та зобов'язати відповідача з 30 вересня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки командира військової частини А4583 за вих.№502/2/9/739, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових грошових премій, грошової винагороди за тривалість безперервної служби, компенсації відпустки та винагороди за участь в АТО, виплачених за період з листопада 2015 року по вересень 2017 року та вирішити питання про стягнення судового збору з відповідача за подання позову до суду першої інстанції та апеляційної скарги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Вказує, що грошова винагорода за участь в антитерористичних операціях має враховуватись при перерахунку пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

14.12.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого позивачу призначено пенсію, фактично отриманих ним у складі грошового забезпечення сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових грошових премій, грошової допомоги за тривалість безперервної служби, компенсації відпустки та винагороди за участь в АТО, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки командира військовою частиною А4583 №502/2/9/739 від 18.10.2017року.

Відповідач листом від 09.01.2018 року №4039/Г-11 повідомив позивача про відмову у перерахунку пенсії з тих підстав, що щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, одноразові грошові премії, грошова винагорода за тривалість безперервної служби, компенсація відпустки та винагорода за участь в АТО не мають системного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, а тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчислені розміру пенсії.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідачем доведено правомірність дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення вказаних в довідці -витягу №502/2/9/729 від 18.10.2017року сум, натомість, позивачем не доведено обставин в обґрунтування своїх вимог.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно частини другої цієї статті до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону 2Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Таким чином, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 р. № 158 зі змінами від 31 січня 2015 р. № 24 встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).

Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року.

Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.

Пунктом 1 наказу Міністерства оборони України від 12.06.2014 р. № 383 «Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» (діючого на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено виплачувати військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Місячне грошове забезпечення для розрахунку цієї винагороди обчислюється, виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (останньою займаною штатною посадою) на час участі у зазначених операціях і заходах.

Відповідно до пункту 2 названого наказу винагорода має виплачуватись за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників).

Відтак, названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження і має щомісячний характер.

Постановою № 889 Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода, носить реальний та постійний характер, а тому відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років.

Матеріалами справи, а саме довідкою від 18.10.2017року №502/2/9/739, підтверджено нарахування позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, одноразової премії, грошової винагороди за тривалість безперервної служби та винагороди за участь в АТО, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку обґрунтованість вимог позивача про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, одноразової премії, грошової винагороди за тривалість безперервної служби та винагороди за участь в АТО, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення в цій частині.

Аналогічних висновків прийшов Верховний Суд України, викладених у постановах від 20.10.2015 року ( справі №21-2942а15 та від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15).

Що ж стосується вимоги про включення до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія компенсації за невикористані дні відпустки, суд апеляційної інстанції вказує на наступне.

Державні гарантії права на відпустки, визначення умов, тривалості і порядку надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи встановлені Законом України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР (далі - Закон №504/96-ВР).

Стаття 24 Закону №504/96-ВР гарантує, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Стаття 33 Закону №3723-XII не містить положень про включення до заробітної плати державного службовця такої виплати, як компенсація за невикористані дні відпустки при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 24 Закону №504/96-ВР, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Отже, грошова компенсація за невикористані дні відпустки є одноразовою виплатою, яка, хоча і включається до фонду заробітної плати (додаткового), проте є виплатою за невідпрацьований час (п.2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати), тобто має іншу правову природу - відноситься до разових платежів; не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків і має компенсаційний характер, пов'язаний, як правило, із фактом звільнення працівника.

Аналогічна позиція висловлена у постанові ВС від 10.04.2018 року у справі № 205/4584/16-а.

В даному випадку компенсація за не використану відпустку позивачу виплачено в жовтні 2017 року, що знаходиться поза межами 24-х місячного строку отримання грошового забезпечення позивачем, який береться для обрахунку розміру пенсії позивача.

Таким чином, грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців згідно Закону №3723-ХІІ, з якої обраховується пенсія, а має інше правове призначення, а тому, вимога про її включення до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія задоволенню не підлягає.

Спеціальним законодавством, яким врегульовано, зокрема строк проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб" від 09.04.1992 року № 2262. Зокрема, ч.ч.1, 2 ст. 51 вказаного закону визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Оскільки пенсію позивачу було призначено з 30.09.2017р., то і право на вказаний перерахунок з врахуванням зазначеної вище норми Закону у нього виникло саме з 30.09.2017р.

Щодо вимоги про перерахунок пенсії без обмеження кінцевої дати виплат, колегія суддів зазначає наступне.

Суд не може обмежувати судовим рішенням термін або строк виплати перерахованого розміру пенсії, оскільки з самого визначення поняття «пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії яка повинна виплачуватись постійно або на період який вона призначена, один раз на місяць та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

Верховним судом України висловлено правову позицію щодо застосування строку виплати пенсії у постанові від 19.03.2013 року по справі № 21-53а13 та від 23.04.2012 року по справі № 21-239а11.

Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За наведених обставин справи та положень законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково, а рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "01" березня 2018 р. скасувати, та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову .

Зобв'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 30 вересня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_2 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки командира військової частини А4583 за вих.№502/2/9/739 від 18.10.2017, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року сум отриманих щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових грошових премій, грошової винагороди за тривалість безперервної служби та винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недотриманій з 30 вересня 2017 року пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі.

В решті позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 1761.80 грн. сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч

Повне судове рішення складено "20" серпня 2018 р.