Постанова № 75957519, 15.08.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2018
Номер справи
822/508/18
Номер документу
75957519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/508/18

Головуючий у 1-й інстанції: Гнап Д.Д.

Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.

15 серпня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Загороднюка А.Г.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідачів: Шостацької Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому просив зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області вчинити дії щодо перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_4 у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.

Скориставшись правом подання відзиву на апеляційну скаргу, відповідачі вказали, що доводи апеляційної скарги є безпідставними, а рішення суду першої інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Також зазначили, що при визначенні розміру одноразової грошової допомоги позивачу застосуванню підлягає частина 2 статті 118 Кодексу цивільного захисту України та пункт 3 Порядку № 908.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Представник відповідачів в судовому засіданні заперечила проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просила залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач проходив службу цивільного захисту на посаді командира відділення 9 державної пожежно - рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області.

18 вересня 2017 року відповідно до наказу № 759 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області позивач звільнений зі служби у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктами 173, 176 підпункту 3 (за станом здоров'я) та виключений з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій у відставку з 18 вересня 2017 року, на підставі подання т.в.о. начальника 9 ДПРЧ ГУ ДСНС ОСОБА_5, свідоцтва про хворобу ЦЛЕК ДСНС України від 04 вересня 2017 року № 1314, рапорту ОСОБА_4

18 жовтня 2017 року позивачу встановлена ІІ група інвалідності (захворювання, пов'язане з проходженням служби), згідно довідки Хмельницької обласної медико - соціальною експертної комісії серії АВ № 1003994 від 18 жовтня 2017 року.

Керуючись підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 908, відповідач виплатив позивачу одноразову грошову допомогу у сумі 37275 грн як інваліду ІІ групи.

Позивач, вважаючи, що розмір одноразової грошової допомоги не відповідає встановленим законодавством розмірам, звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні адміністративного позову виходив з того, що відповідачі, визначивши розмір одноразової грошової допомоги в сумі 37275,00 грн. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 20 жовтня 2017 року № 214 та виплативши останню, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до частин 1, 2 статті 101 Кодексу цивільного захисту України від 02 жовтня 2012 року № 5403-VI служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулює питання, пов'язані з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту визначає Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення № 593).

Відповідно до пункту 2 Положення № 593 служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Частиною 2 статті 125 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Отже, Кодексом цивільного захисту України передбачено право осіб рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, однак не встановлено сам порядок та умови виплат грошової допомоги, при цьому повноваження щодо цього делеговані Уряду.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 року № 1294 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 2 постанови № 1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Разом з тим, порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу зі служби цивільного захисту визначає Інструкція про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 23 квітня 2015 року № 475 (далі - Інструкція №475).

Згідно з пунктом 3 Інструкції № 475 до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 4 Інструкції № 475 грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу, які займають посади осіб рядового і начальницького складу, передбачені штатами в апараті Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України), її територіальних органах, підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (аварійно-рятувальних формуваннях центрального підпорядкування, аварійно-рятувальних формуваннях спеціального призначення, спеціальних авіаційних, морських та інших формуваннях, державних пожежно-рятувальних підрозділах (частинах), навчальних центрах, формуваннях та підрозділах забезпечення), навчальних закладах цивільного захисту, наукових установах та інших підрозділах, в яких особи рядового і начальницького складу проходять службу цивільного захисту (далі - органи управління (підрозділи)); навчаються у вищих навчальних закладах цивільного захисту (далі - навчальні заклади); перебувають у розпорядженні відповідних керівників (начальників) органів управління (підрозділів) (далі - перебувають у розпорядженні), з урахуванням розділу ХІІ цієї Інструкції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок № 908).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 908 визначено, що Державній службі з надзвичайних ситуацій здійснювати згідно з цією постановою виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 908 грошова допомога виплачується, зокрема, особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.

Пунктом 3 Порядку № 908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.

Отже, дія положень постанови № 1294 та Інструкції № 475 поширюється виключно на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які у встановленому порядку проходять службу цивільного захисту та яким відповідно до зазначених нормативно-правових актів нараховується грошове забезпечення під час проходження ними такої служби, в той час як Порядок № 908 визначає порядок нарахування одноразової грошової допомоги при настанні інвалідності вже звільненим особам.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що при визначенні нормативно-правового акту, який підлягає застосуванню до даних спірних правовідносин, слід враховувати, яким нормативно-правовим актом визначено правовий статус особи, яка має право на отримання даної грошової допомоги.

Колегією суддів встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги як інваліда ІІ групи виникло у позивача після звільнення з служби цивільного захисту Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, що підтверджується довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0024273 від 18 жовтня 2017 року та довідкою до акта огляду медико - соціальною експертною комісією Хмельницької обласної медико - соціальною експертної комісії серії АВ №1003994 від 18 жовтня 2017 року.

Отже, в даному випадку слід застосовувати Порядок № 908, яким встановлено порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності осіб начальницького складу служби цивільного захисту та передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги повинен визначатися виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу згідно з пункту 3 вказаного Порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 27 червня 2017 року у справі № 21-2497а16, постановах Верховного суду від 06 березня 2018 року у справі № 822/861/16 (адміністративне провадження № К/9901/1743/18), від 06 лютого 2018 року у справі № 822/551/16 (адміністративне провадження № К/9901/10952/18), які в силу вимог частини 5 статті 242 КАС України враховуються судом при виборі та застосування норм права до спірних правовідносин.

Посилання апелянта на те, що розмір одноразової грошової допомоги необхідно обраховувати з грошового забезпечення передбаченого Інструкцією про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільнення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 квітня 2015 року № 475, колегія суддів відхиляє, оскільки як вбачається з Інструкції № 475, вона не передбачає виплату одноразової грошової допомоги у разі травми, поранення чи інвалідності, що заподіяні чи настали у період проходження служби, а лише встановлює виплати під час проходження служби, тому посилання позивача на вказану Інструкцію є помилковим.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем обґрунтовано визначено розмір одноразової грошової допомоги виходячи саме з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою відповідно до Порядку № 908, а тому судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення щодо відмови у задоволенні позовних вимог.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315, статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 20 серпня 2018 року.

Головуючий Загороднюк А.Г. Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.