Постанова № 75957361, 09.08.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
664/1752/17
Номер документу
75957361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 664/1752/17

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Бойко В.П.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді - Димерлія О.О.

суддів -Єщенка О.В., Шеметенко Л.П.

за участю секретаря - Сінчі А.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 08 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олешківської міської ради Херсонської області, голови Олешківської міської ради Херсонської області, треті особи - ТОВ «НИВА ІНВЕСТ» та ТОВ «НИВА СОЛАР» про визнання протиправними дій та скасування рішень,-

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2017 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_1) звернувся до суду з адміністративним позовом до Олешківської міської ради Херсонської області, голови Олешківської міської ради Херсонської області, з урахуванням збільшення позовних вимог, просив:

- скасувати рішення Олешківської міської ради VII скликання № 353 «Про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо передачі земельних ділянок в користування на умовах оренди» від 27 квітня 2017 року;

- скасувати пункти 1.2, 1.3, 2.2, 2.3, п. 3 рішення Олешківської міської ради VII скликання № 416 "Про затвердження землевпорядних документацій та передачу земельних ділянок в користування на умовах оренди" від 18 серпня 2017 року, в частині надання дозволу «ТОВ «НИВА СОЛАР» та ТОВ «НИВА ІНВЕСТ» на укладення договорів оренди землі в двохмісячний термін починаючи з моменту прийняття рішення;

- визнати протиправними дії Олешківського міського голови Воронова Д.М. щодо винесення проекту рішення сесії Олешківської міської ради VII скликання «Про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо передачі земельних ділянок в користування на умовах оренди» на розгляд двадцять першої чергової сесії Олешківської міської ради VII скликання з порушення норм регламенту Олешківської міської ради, затвердженого рішенням Цюрупинської (Олешківської) міської ради № 24 від 18 грудня 2015 року;

- визнати протиправними дії Олешківського міського голови Воронова Д.М. щодо неоприлюднення проекту рішення сесії Олешківської міської ради VII скликання «Про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо передачі земельних ділянок в користування на умовах оренди» винесеного на розгляд двадцять першої чергової сесії Олешківської міської ради VII скликання, у порядку встановленому ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації" (а. с. 34-36).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Олешківський міський голова Воронов Д.М. не вжив заходів для здійснення оприлюднення проекту оскарженого рішення Олешківської міської ради від 27 квітня 2017 року № 353 «Про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо передачі земельних ділянок в користування на умовах оренди», чим порушив вимоги ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації", а також вимоги встановлені ст. ст.11, 58 та 59 Регламенту Олешківської міської ради. Позивач також зазначає, що оскільки заявлена вимога є похідною, останній просить скасувати рішення Олешківської міської ради VII скликання № 353 «Про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо передачі земельних ділянок в користування на умовах оренди» від 27 квітня 2017 року , а також пункти 1.2, 1.3, 2.2, 2.3, п. 3 рішення Олешківської міської ради VII скликання № 416 "Про затвердження землевпорядних документацій та передачу земельних ділянок в користування на умовах оренди" від 18 серпня 2017 року, в частині надання дозволу ТОВ «НИВА СОЛАР» та ТОВ «НИВА ІНВЕСТ» на укладення договорів оренди землі в двохмісячний термін починаючи з моменту прийняття рішення.

Рішенням Цюрупинського районного суду Херсонської області від 08 лютого 2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено за необгрунтованістю.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані рішення Олешківською міською радою прийнятті в межах законодавства та з дотриманням порядку їх опублікування.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу в якій зазначено, що постанова є незаконною, а тому останній просить оскаржуване рішення скасувати та направити справу для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.

В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_1 зазначено, що пред'явлений позов не підсудний Цюрупинському районному суду Херсонської області, оскільки за правилами предметної підсудності даний позов віднесено до підсудності окружного адміністративного суду. Позивач вказує, що суд розглядаючи питання стосовно строків оприлюднення проекту рішення від 27 квітня 2017 року № 353 допустив арифметичну помилку щодо обрахування 20 робочих днів до дати прийняття названого рішення. Судом першої інстанції не було досліджено правомірність прийняття рішення Олешківською міською радою від 27 квітня 2017 року № 353, яке розглядалось на підставі клопотань ТОВ «НИВА СОЛАР» та ТОВ «НИВА ІНВЕСТ». На думку позивача, під час розгляду радою клопотань ТОВ «НИВА СОЛАР» та ТОВ «НИВА ІНВЕСТ», на доданих графічних матеріалів указані землі промисловості, а не землі енергетики. До того ж, позивачем також зазначено про порушення Регламенту Олешківською міською радою в частині процедури винесення оскаржуваних проектів рішень на розгляд ради. Крім того, ОСОБА_1 зазначає, що чинне законодавство України відносить плату за землі передані територіальними громадами в оренду до місцевого податку, а тому розгляд проекту оскарженого рішення від 18 серпня 2017 року № 416 повинен був розглядатись на постійній комісії міськради з питань планувань бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку, чого зроблено не було.

У відзиві на апеляційну скаргу Олешківська міська рада Херсонської області спростовує доводи апеляційної скарги, вказуючи на законність ухваленого рішення та просить його залишити без змін.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому суд вважає можливим розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що до міської ради звернулось ТОВ «НИВА СОЛАР» та ТОВ «НИВА ІНВЕСТ» із клопотаннями від 14 березня 2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 35,0000 га та 30,0000 га, для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (будівництво електростанції з вироблення електричної енергії з відновлювальних джерел (сонячна електростанція) з додаванням графічних частин з бажаним місцем розташування.

Рішенням Олешківської міської ради від 27 квітня 2017 року № 343 «Про дозвіл на розроблення містобудівної документації - Зонінг окремих частин міста Олешки» надано дозвіл на розроблення містобудівної документації «Зонінг окремих частин міста Олешки: території в районі колишніх очисних споруд; території біля колишнього заводу «Аметист» з метою визначення параметрів забудови земельних ділянок для розміщення, будівництва та обслуговування об'єктів альтернативної енергетики (сонячна електростанція), виробничих об'єктів, необхідних для експлуатації об'єктів енергетики.

На тому ж пленарному засіданні міською радою прийнято рішення № 353 «Про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо передачі земельних ділянок в користування на умовах оренди», яким надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди із земель запасу Олешківської міської ради для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (будівництво електростанції з вироблення електричної енергії з відновлюваних джерел (сонячна електростанція), а саме: ТОВ «НИВА СОЛАР», земельну ділянку, орієнтовною площею 35,0000 га та ТОВ «НИВА ІНВЕСТ», земельну ділянку, орієнтовною площею 30,0000 га.

Після затвердження відповідної містобудівної документації (рішення міської ради від № 399 «Про затвердження містобудівної документації - Зонінгу окремих частин міста Олешки та детального плану території») Олешківською міською радою було прийнято рішення від 18 серпня 2017 року № 416 «Про затвердження землевпорядних документацій та передачу земельних ділянок в користування на умовах оренди», яким затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду та передано земельні ділянки в оренду строком на 49 років:

-ТОВ «НИВА СОЛАР», земельну ділянку, площею 33,0000 га для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (будівництво електростанції з вироблення електричної енергії з відновлюваних джерел (сонячна електростанція) на території Олешківської міської ради, Олешківського району, Херсонської області (територія колишніх очисних споруд), кадастровий номер: НОМЕР_1;

-ТОВ «НИВА ІНВЕСТ» земельну ділянку, площею 29,5300 га для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (будівництво електростанції з вироблення електричної енергії з відновлюваних джерел (сонячна електростанція) на території Олешківської міської ради, Олешківського району, Херсонської області (біля колишнього заводу «Аметист»), кадастровий номер: НОМЕР_2.

Відповідно до ч. 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», порядок підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.

Відповідно до ст. 58 Регламенту Олешківської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням міської ради від 23 грудня 2016 № 290, чинного на момент прийняття оспорюваних рішень (далі - Регламент), не пізніше як за 21 день до пленарного засідання міської ради суб'єкти подання подають на ім'я міського голови інформацію щодо включення питань до порядку денного пленарного засідання, до якої додають проект рішення.

Статтею 59 Регламенту допускається прискорений розгляд проекту рішення у виняткових випадках, за дорученням міського голови. Проект рішення, який розглядається за прискореною процедурою, має бути поданий та оформлений відповідно до Регламенту не пізніше як за 7 днів до пленарного засідання (а. с. 38-48).

Частиною 6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 зазначає, що оскільки Олешківський міський голова Воронов Д.М. не вжив заходів для здійснення оприлюднення проекту оскарженого рішення Олешківської міської ради від 24 квітня 2017 року № 353 та не оприлюднив за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття, це є порушення ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на доступ до публічної інформації гарантоване законом, Конституцією України та статями 11, 58 та 59 Регламенту Олешківської міської ради.

Аналізуючи наведені вище приписи законодавства випливає, що строк на процедуру прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема на підготовку його проекту, спеціально регламентовано нормами Земельного кодексу та становити 14 календарних днів.

Неузгодженість між нормами ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст. 123 Земельного Кодексу усувається шляхом застосування спеціальної норми ст. 123 Земельного Кодексу, оскільки названа стаття земельного законодавства регулює саме питання щодо прийняття рішення про надання земельної ділянку в користування.

З урахуванням наведених вище обставин, відповідно до ст. 59 Регламенту, міською радою було застосовано порядок прискореного розгляду проекту рішення «Про затвердження землевпорядних документацій та передачу земельних ділянок в користування на умовах оренди», прийнятого 18 серпня 2017 на 25 черговій сесії, із винесенням відповідного доручення міським головою.

Проект оприлюднено не пізніше як за 7 днів до дати прийняття рішення - 26 липня 2017 року.

Крім того, на спростування доводів апелянта щодо оприлюднення проекту рішення Олешківської міської ради VII скликання № 353 «Про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації щодо передачі земельних ділянок в користування на умовах оренди» від 27 квітня 2017 року, суд апеляційної інстанції зазначає, що названий проект рішення було оприлюднено з дотриманням строку, встановленого ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», - за 20 робочих днів до дати прийняття, які вираховуються у зворотньому порядку від майбутньої події (дати обговорення та прийняття рішення) до кінцевого строку оприлюднення, включаючи день оприлюднення, при цьому день розгляду проекту не враховується.

Так, робочі дні у березні - 29-31 (3 дні), у квітні 3-7, 10-14, 18-21, 24-26 (17 днів), отже всього - 20 днів.

При обчисленні цього строку, день розгляду проекту (27 квітня) не включається, але враховується день оприлюднення рішення, оскільки за загальним правилом якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку (29 березня).

Щодо доводів позивача, що під час розгляду проекту рішення сесії 27 квітня 2017 року у відповідача не було правових підстав для задоволення клопотань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою ТОВ «НИВА СОЛАР» та ТОВ «НИВА ІНВЕСТ», оскільки заявлені земельні ділянки мали інше цільове призначення, а ніж зазначено у клопотаннях, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вже було вказано вище, після затвердження відповідної містобудівної документації (рішення міської ради від № 399 «Про затвердження містобудівної документації - Зонінгу окремих частин міста Олешки та детального плану території»), відповідачем було прийнято рішення від № 416 "Про затвердження землевпорядних документацій та передачу земельних ділянок в користування на умовах оренди", яким затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду та передано земельні ділянки в оренду строком на 49 років для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (будівництво електростанції з вироблення електричної енергії з відновлюваних джерел (сонячна електростанція) ТОВ «НИВА ІНВЕСТ» (земельна ділянка площею 29,5300 га) та ТОВ «НИВА СОЛАР» (земельна ділянка, площею 33,0000 га).

Отже, 07 липня 2017 року спочатку була затверджена містобудівна документація (Зонінгу окремих частин міста Олешки), а потім 18 серпня 2017 року вже прийнято рішення про передачу в оренду земельних ділянок.

Таким чином, на момент винесення рішення про передачу земельних ділянок ТОВ «НИВА СОЛАР» та ТОВ «НИВА ІНВЕСТ» строком на 49 років, а також затвердження відповідного проекту землеустрою, вже була наявна містобудівна документація, затверджена рішенням міської ради, - Зонінг окремих частин міста Олешки, а тому оскаржене рішення відповідачем прийняте відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Частиною 5 ст. 20 цього кодексу, власник або користувач самостійно визначає види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель. Дана норма закріплює, що земельна ділянка може використовуватися власником або користувачем у будь-який спосіб, що відповідає категорії земельної ділянки.

Приписами ст. 76 Земельного кодексу України встановлено, що землями енергетичної системи визнаються землі, надані під електрогенеруючі об'єкти (атомні, теплові, гідроелектростанції, електростанції з використанням енергії вітру і сонця та інших джерел), під об'єкти транспортування електроенергії до користувача.

Матеріалами справи встановлено, що згідно витягу з Державного земельного кадастру, земельні ділянки, передані в оренду ТОВ «НИВА СОЛАР» та ТОВ «НИВА ІНВЕСТ», мають категорію землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (а. с. 72, 73).

Отже, вид використання, визначений рішенням міської ради для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (будівництво електростанції з вироблення електричної енергії з відновлюваних джерел (сонячна електростанція) відповідає категорії земель, визначеній у містобудівній документації.

ОСОБА_1 в апеляційній скарзі також безпідставно зазначено, що проекти оскаржуваних рішень повинні розглядатись на постійній комісії з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку, оскільки відповідно до Положення про постійні комісії міської ради, затвердженого рішенням Олешківської міської ради від 23 грудня 2016 року № 289 «Про затвердження Положення про постійні комісії міської ради та обрання постійних комісій» саме постійна комісія з питань екології, регулювання земельних відносин, використання природних ресурсів та благоустрою (земельна комісія) розглядає питання вилучення, надання у користування та передачу у приватну власність земельних ділянок згідно з чинним законодавством, попередньо розглядає питання з надання дозволів на виготовлення та із затвердженням проектів землеустрою щодо відведення у користування (оренда, постійне користування) та у власність земельних ділянок, укладання, розірвання, поновлення строків дії договорів оренди земельних ділянок, питання з надання дозволів на розроблення/затвердження містобудівної документації.

Щодо позовних вимог щодо визнання протиправними дій міського голови, а саме неоприлюднення ним проектів рішень міської ради, то в рішенні суду першої інстанції правильно зазначено, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати, зокрема, проекти рішень, що підлягають обговоренню.

Статтею 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядниками інформації - це суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

На підставі названого вище вбачається, що обов'язок здійснювати певні дії щодо оприлюднення інформації виникає у розпорядника - Олешківської міської ради, як колегіального органу, а не у Олешківського міського голови Воронова Д.М. особисто, а тому позовна вимога до Олешківського міського голови Воронова Д.М. про визнання протиправними дій з неоприлюднення проектів рішень, є безпідставними.

Разом з цим, апеляційний суд вважає за необхідним наголосити, що в апеляційній скарзі, серед іншого, позивачем ставиться питання про скасування оскарженого рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області та направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.

Так, позивач вказує, що адміністративна справа була розглянута з порушенням правил розмежування предметної підсудності.

Проте, колегія суддів зазначає, що вимога щодо розмежування предметної підсудності не була заявлена ОСОБА_1 під час розгляду справи в суді першої інстанції, а тому не може бути предметом розгляду в апеляційній інстанції у розумінні ч. 2 ст. 9 КАС України.

Із врахуванням викладеного, висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, є правильним.

Згідно ст. 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційні скарги мають бути залишені без задоволення, а оскаржена постанова без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Цюрупинського районного суду Херсонської області від 08 лютого 2018 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Олешківської міської ради Херсонської області, голови Олешківської міської ради Херсонської області про визнання протиправними дій та скасування рішень - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.

Повний текст постанови суду складено 20 серпня 2018 року.

Головуючий суддя Димерлій О.О.Судді Шеметенко Л.П. Єщенко О.В.