
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1666/18
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О. Час і місце ухвалення: 11:51, м. Одеса
Дата складання повного тексту: 06.06.2018р.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
при секретарі - Лавришині А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі № 1 ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2018 року у справі за позовною заявою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області до зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі № 1 ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У квітні 2018 року Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області (далі ТСВК) звернулася до суду з позовом до зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі № 1 ОСОБА_1. (далі Зареєстрований депутат ОСОБА_1.), в якому просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виражається в систематичному неприбутті на першу сесію новообраної Таїровської селищної ради 01 березня 2018 року, 19 березня 2018 року та неприбутті на засідання ТСВК 24 березня 2018 року, на якому мало вирішитися питання про здійснення заходів щодо забезпечення скликання та проведення першої сесії місцевої ради;
- зобов'язати відповідача особисто взяти участь у першій сесії новообраної Таїровської селищної ради шляхом прибуття до приміщення, де вона буде проводитись, відповідно до постанови ТСВК про повторне (втретє) скликання першої сесії новообраної Таїровської селищної ради Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області у встановлений ТСВК час, реєстрації у протоколі першого пленарного засідання першої сесії новообраної Таїровської селищної ради Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області та перебування на цьому засіданні.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що протиправна бездіяльність відповідача порушує права інших зареєстрованих депутатів Таїровської селищної ради, які позбавлені можливості набути та виконувати повноваження депутата місцевої ради, виборців та всіх членів Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади, які також позбавлені можливості вирішувати питання місцевого значення через обраний ними представницький орган місцевого самоврядування, який є недієздатним внаслідок протиправної бездіяльності відповідача та інших окремих зареєстрованих депутатів Таїровської селищної ради.
Вказана бездіяльність позивача порушує і права ТСВК, яка позбавлена можливості вжити в межах своїх повноважень дієвих заходів щодо набуття повноважень радою, результати виборів депутатів якої нею встановлен. ТСВК вимушена неодноразово скликати засідання та приймати повторні рішення про скликання першої сесії Таїровської селищної ради, які, попри це, систематично не виконуються відповідачем в порушення вимог ч.17 ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори", згідно якої рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що зареєстрований депутат відповідної ради не є суб'єктом виборчого процесу, а тому, виборче законодавство на нього не расповсюджується; депутат місцевої ради не входит до кола осіб визначених ч.1 ст. 275 КАС України; ТСВК в порушення діючого Регламенту селищної ради призначає проведення першої сесії в будинку ТСВК (приватний будинок), замість Таїровського будинку культури, куди і з'являвся відповідач; чинним законодавством не передбачено прямого обов'язку депутата місцевої ради з'являтися на пленарні засідання сесії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2018 року позов ТСВК задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність обраного та зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 1 ОСОБА_1. щодо неприбуття на першу сесію новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області та на засідання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області 24.03.2018 року.
Зобов'язано обраного та зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 1 ОСОБА_1. особисто взяти участь у першій сесії новообраної Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Зареєстрованого депутату ОСОБА_1. ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
Апелянт наполягає, що застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин норм Закону України "Про статус депутатів мі сцевих рад" та Закону України "Про місцеве самоврядування" є помилковими, оскільки відповідач не набув статусу депутата селищної ради, не отримав представницького мандату та не приступив до виконання відповідних повноважень. На даний час він є зареєстрованим кандидатом обраним виборцями на відповідному одномандатному виборчому окрузі та до моменту відкриття першої сесії законодавство про місцеве самоврядування на нього не розповсюджується.
У зв'язку з цим, в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2018 року та ухвалення нового судового рішення, яким у задоволені позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Зареєстрованого депутата ОСОБА_1., перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження.
24 грудня 2018 року відбулися вибори депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
ТСВК встановлено результати виборів, та зареєстровано 20 депутатів ради з 26.
Постановою ТСВК від 31 грудня 2017 року №338 ОСОБА_1. визнано обраним депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 1, а постановою ТСВК від 22 січня 2018 року за № 367 ОСОБА_1. зареєстровано депутатом селищної ради.
Підставою для звернення до суду стало неприбуття ОСОБА_1., як зареєстрованого депутата селищної ради на першу сесію новообраної Таїровської селищної ради, яка мали бути проведена 01 березня 2018 року, 19 березня 2018 року за адресою: АДРЕСА_1, а також неприбуття 24 березня 2018 року на засідання ТСВК, на якому мало вирішитися питання про здійснення заходів щодо забезпечення скликання та проведення першої сесії ради.
Вирішуючи спірне питання та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції визнав право ТСВК на звернення до суду з даним позовом, оскільки через бездіяльність зареєстрованого депутата позивач не може реалізувати встановлений Законом України "Про місцеві вибори" обов'язок щодо набуття повноважень депутатів ради, які починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів.
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлення порядку здійснення судочинства в адміністративних судах визначено КАС України (ч.1 ст.1 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Варто зазначити, що звернення суб'єкта владних повноважень до адміністративного суду обмежена, і таке право надається виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України (ч.4 ст. 5 та п.5 ч. 1 ст. 19 КАС України).
Таке обмеження обумовлено вимогами ч.2 ст. 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, можливість звернення суб'єкта владних повноважень до суду адміністративної юрисдикції має бути пов'язана з виконанням ним владних управлінських функцій у межах повноважень та за умови, що право на таке звернення прямо передбачене законом.
Право звернення виборчої комісії до адміністративного суду передбачено ч.1 ст. 275 КАС України.
Так, відповідно до зазначеної правової норми, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Судова колегія акцентує увагу на статусі відповідача, якій не набув повноважень депутата місцевої ради в порядку ч.2 ст. 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Отже, відповідач не входить до переліку зазначених у ч.1 ст. 275 КАС України суб'єктів, а посилання виборчої комісії на та, що ОСОБА_1., як обраний та зареєстрований депутат місцевої ради є окремим суб'єктом виборчого законодавства, який, на відміну від кандидата у депутати, наділений певними обов'язками, притаманними особам, уповноваженим на виконання функцій місцевого самоврядування, не надає ТСВК права на звернення до адміністративного суду з даним позовом, оскільки таке право прямо не встановлено законами України.
Таким чином, ТСВК не наділена повноваженнями щодо звернення до адміністративного суду з даним позовом, а тому справа не підлягає розгляду в порядку КАС України.
Пунктом 1 ч.1 ст. 238 КАС України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За правилами ч.1 ст. 319 КАС України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238 Кодексу.
Враховуючи, що провадження у зазначеній адміністративній справі порушене без законних на те підстав, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а провадження у справі належить закрити.
Керуючись ст.ст. 308, 310, п.3 ч.1 ст. 315, ст.ст. 319, 321, 322, 325, 329 КАС України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу зареєстрованого депутата Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області за результатами перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної громади 24 грудня 2017 року в одномандатному виборчому окрузі № 1 ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2018 року скасувати, провадження у справі закрити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 20 серпня 2018 року.
Головуючий суддя Бітов А.І.Суддя: Суддя: Лук'янчук О.В. Ступакова І.Г.