
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/6204/17
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Крусяна А.В.,
Лук’янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018р. по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу за №6235 від 23.11.2017р., -
В С Т А Н О В И Л А:
У грудні 2017р. ТОВ «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» звернулося в суд із адміністративним позовом до ГУ ДФС в Одеській області, в якому просило скасувати наказ ГУ ДФС в Одеській області «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017р. №2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 34490487)»» за №6235 від 23.11.2017р. та стягнути з ГУ ДФС в Одеській області на користь позивача всі судові витрати.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що посадовими особами ГУ ДФС на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 ПК України та плану-графіка на ІІІ квартал 2017р. прийнято наказ «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017р. №2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 34490487) за №6235 від 23.11.2017р., однак проведення перевірки передбачено з 11.10.2017р., тобто у ІV кварталі 2017р.. Також, на думку позивача, ГУ ДФС не враховано вимог п.102.1 ст.102 ПК України в частині граничних термінів визначення податкового зобов'язання платника податків, а також періоду діяльності платника, який було охоплено перевіркою, вимог п.77.3 ст.77 ПК України в частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами. Позивач вважає, що оскаржуваний наказ оформлено з порушенням вимог п.81.1 ст.81 ПК України, оскільки останній не містить адреси об'єкта, перевірка якого проводиться, враховуючи, що вихід посадових осіб контролюючого органу з метою здійснення планової перевірки здійснювався не за юридичною адресою TOB «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО». Позивач вважає, що даний наказ порушує його права та прийняття цього наказу суперечить приписам ПК України, а тому він є протиправним та підлягає скасуванню.
Посилаючись на зазначені обставини просив позов задовольнити.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2017р. адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Визнано протиправним та скасовано наказ ГУ ДФС в Одеській області за №6235 від 23.11.2017р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017р. №2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 34490487)».
Стягнуто з ГУ ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., м.Одеса, вул.Семінарська, буд.5; код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВ «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» (68000, Одеська обл., м.Чорноморськ, вул.ШЕВЧЕНКА, буд.7-А, офіс 46; код ЄДРПОУ 34490487) судовий збір у розмірі 1 600грн..
В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Сторони були сповіщенні про час і місце судового розгляду справи у встановленому законом порядку, проте в судове засідання не прибули, про причини не повідомили.
З урахуванням належного сповіщення сторін, про час і місце розгляду справи, судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ДФС в Одеській області приймаючи оскаржуваний наказ про проведення перевірки ТОВ «ОДЕСАСПЕЦЕНЕРГО» діяло не в порядку та не у спосіб, що передбачені законодавством України.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи та не спростовано сторонами, що 24.05.2017р. ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Одесаспеценерго», код за ЄДРПОУ 34490487» за №1651, яким призначено проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість з платниками податків ТОВ «КСБ» (код ЄДРПОУ 39877121) та ТОВ «ІБК «Енергія» (код ЄДРПОУ 40290486) за період грудень 2016р. починаючи з 25.05.2017р. тривалістю 5 робочих днів (а.с.35).
У липні 2017р. ГУ ДФС в Одеській області на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 ПК України та відповідно до плану-графіка на ІІІ квартал 2017р. проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання прийнято наказ «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код за ЄДРПОУ 34490487)» за №2744, яким призначено проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487) за період з 1.01.2014р. по 31.12.2016р. з 24.07.2017р. тривалістю 10 робочих днів (а.с.36).
У листопаді 2017р. ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017 №2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код за ЄДРПОУ 34490487)» за №6235, яким у зв'язку з встановленням місцезнаходження TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487), внесено зміни до наказу ГУ ДФС за № 2744 від 12.07.2017р., а саме: п.1 наказу викладено у наступній редакції:
« 1. Провести документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487)» за період з 1.01.2014р. по 31.12.2016р. з 30.11.2017р., тривалістю 10 робочих днів» (а.с.38).
Не погодившись з правомірністю прийняття контролюючим органом вищевказаного наказу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Перевіряючи правомірність оскаржуваного наказу ГУ ДФС в Одеській області, з урахуванням підстав, за якими позивач просить їх скасувати, судова колегія виходить з наступного.
За правилами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 75.1 ст.75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок (п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України).
Відповідно до п.77.2 ст. 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У відповідності до п.77.4 ст.77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
У грудні 2016р. ВР України прийнято ЗУ «Про внесення змін до ПК України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» за №1797-VIII, який набрав чинності 1.01.2017р..
Підпунктом 1 п.42 цього Закону доповнено п.77.1 ст.77 ПК України абз.2 наступного змісту: «План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки».
У відповідності до п.1 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України за №524 від 2.06.2015р. (надалі Порядок №524), цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік).
За правилами п.3 Порядку №524 разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків засобами інформаційних систем ДФС. Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом «ДСК» та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Як вбачається із матеріалів справи, а саме зі змісту наказів ГУ ДФС в Одеській області за №2744 від 12.07.2017р., №6235 від 23.11.2017р., призначення документальної планової перевірки ТОВ «Одесаспеценерго» проводилося відповідно до плану-графіка перевірок на ІІІ квартал 2017р., проте оскаржуваний наказ передбачає проведення перевірки «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487) вже в ІV кварталі 2017р., а саме з 30.11.2017р., тривалістю 10 робочих днів (а.с.38).
Таким чином, апеляційний суд зазначає, що при прийнятті оскаржуваного наказу контролюючим органом не дотримано вимог п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України, відповідно до яких документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок, враховуючи, що позивача включено до плану-графіка проведення перевірок на ІІІ квартал 2017р., а оскаржуваний наказ передбачає проведення такої перевірки у ІV кварталі.
Приписами п.77.7 ст.77 ПК України визначено, що строки проведення документальної планової перевірки встановлені ст.82 цього Кодексу.
За правилами п.82.1 ст.82 ПК України, тривалість перевірок, визначених у ст.77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.
Як вбачається із матеріалів справи, ГУ ДФС в Одеській області ні в суд першої інстанції, а ні в апеляційний суд не надав доказів, які б свідчили про обставини, які перешкоджали проведенню планової перевірки ТОВ «Одесаспеценерго» згідно наказу ГУ ДФС в Одеській області за №2744 від 12.07.2017р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго»» у ІІІ кварталі (у встановлений цим наказом строк).
Крім того, зі змісту оскаржуваного наказу вбачається, що його прийнято «у зв'язку з встановленням місцезнаходження ТОВ «Одесаспеценерго», однак, як вбачається із матеріалів справи ГУ ДФС не надано жодного документального підтвердження про те, що платника податку неможливо було встановити за визначеним місцем знаходження.
Так, у відповідності до п.п.1.2, 1.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України за №1588 від 9.12.2011р. (зі змінами), ведення обліку платників податків є одним із способів податкового контролю. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання осіб (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Приписами п.81.1 ст.81 ПК України визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.
Аналізуючи вищезазначені норми законодавства, апеляційний суд зазначає, що наказ про проведення документальної виїзної перевірки повинен містити, зокрема, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться.
У відповідності до п.81.3 ст.81 ПК України під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.
За правилами п.77.4 ст.77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, станом на час проведення перевірки місцезнаходженням ТОВ «Одесаспеценерго» є: 68000, Одеська обл., м.Чорноморськ, вул.ШЕВЧЕНКА, буд.7-А, офіс 46, однак, в супереч нормам п.81.1 ст.81 ПК України, наказ ГУ ДФС в Одеській області за №6235 від 23.11.2017р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017р. №2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487)» не містить адреси об'єкта, перевірка якого проводиться.
Відомостей щодо адреси об'єкта, перевірка якого проводиться, не містять також і наказ ГУ ДФС в Одеській області за №2744 від 12.07.2017р., до якого вносились зміни оскаржуваним у даній справі наказом; направлення на проведення перевірки.
Також, ГУ ДФС не надано доказів вручення під розписку або надіслання рекомендованим листом з повідомленням про проведення перевірки ТОВ «Одесаспеценерго» копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Таким чином, апеляційний суд вважає, що контролюючим органом не дотримано вимог п.81.1 ст.81 ПК України.
За таких обставин, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що ГУ ДФС при прийнятті оскаржуваного наказу про призначення перевірки діяло з порушенням норм чинного законодавства України.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що рушення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення
Повний текст судового рішення виготовлений 13 серпня 2018р.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.В. Крусян
О.В. Лук’янчук