
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
16 серпня 2018 року справа № 823/1709/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади до Шполянської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади звернулась до суду з адміністративним позовом до Шполянської районної державної адміністрації, в якому просить:
- визнати дії Шполянської районної державної адміністрації протиправними, що виявилось у неправомірному оформленні результатів роботи комісії;
- зобов'язати Шполянську районну державну адміністрацію розглянути заяви Шполянської міської ради від 14.11.2017, оформивши результати роботи комісії відповідно до п. 11 розділу 2 Положення про комісію з порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Шполянська міська рада 14.11.2017 звернулась до голови Шполянської районної державної адміністрації з проханням на відповідній комісії районної державної адміністрації визначити розмір збитків, які заподіяні внаслідок тимчасового зайняття земельних ділянок (використання земельних ділянок без укладених та реєстрованих, в установленому порядку договорів оренди землі) ФОП ОСОБА_1 та СТОВ «Шполанасінтрав». Додатково Шполянська міська рада надала для використання в роботі комісії райдержадміністрації розраховані міською радою збитки, однак комісією з порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам Шполянської районної державної адміністрації прийнято рішення заподіяні збитки не затверджувати.
Таким чином, відповідач не вчинив дій щодо визначення збитків позивачу та складання акту, натомість обмежився прийняттям рішення не затверджувати розмір збитків, оформивши таке рішення витягом з протоколу засідання комісії. Такі дії відповідача порушують норми чинного законодавства, оскільки саме на відповідача покладені відповідні повноваження.
Представник відповідача в письмовому відзиві на позов просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, зазначивши, що підставою щодо прийняття такого висновку комісії, стала відсутність достатніх доказів та підстав з боку позивача щодо підтвердження неправомірності використання третіми особами земельних ділянок, що належать позивачу.
Підтвердженням відсутності у комісії достатніх підстав щодо затвердження збитків, які були розраховані та подані позивачем, є рішення господарського суду Черкаської області від 15 березня 2018 року у справі за №925/1648/17 за позовом Шполянської міської ради до ФОП ОСОБА_1 про стягнення 92520 грн. 38 коп., яким у позові позивачу відмовлено повністю.
Також відповідач звернув увагу, що розмір збитків визначається саме відповідними комісіями, а відповідачем за даним позовом є Шполянська районна державна адміністрація. В даному випадку Шполянська районна державна адміністрація не вчиняла жодних протиправних дій, які спонукали комісію до прийняття відповідного рішення за результатами її засідання від 14.12.2017. За наслідками надходження відповідної заяви позивача до відповідача, дана заява у відповідності до вимог направлена до розгляду на комісії, а вже за наслідками розгляду, комісія дійшла висновку щодо відсутності підстав у затвердженні поданих позивачем розрахованих збитків.
Отже, відповідач вважає, що як орган державної влади, до якого заявлено позов з боку позивача, Шполянська районна державна адміністрація не приймала жодних рішень щодо спірного питання, тому просила суд відмовити в задоволенні позову повністю.
У відповіді на відзив позивач, не погодившись з доводами відповідача, наполягав на задоволенні позову.
В ході судового розгляду спору представник відповідача пояснив, що позивачем створено комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, що є додатковим підтвердженням відсутності підстав для задоволення адміністративного позову.
Дослідивши письмові докази наявні в матеріалах справи, у зв'язку з поданням заяв усіма учасниками справи про розгляд справи без їх участі, суд постановив ухвалу від 09.08.2018 із занесенням до протоколу судового засідання, про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Шполянська міська рада звернулась до голови Шполянської районної державної адміністрації Потапенка В.М. із заявами №01-21/1181 від 14.11.2017 та №01-21/1182 від 14.11.2017 на підставі Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284, у якій просила на відповідній комісії Шполянської районної державної адміністрації визначити розмір збитків, які заподіяні тимчасовим зайняттям земельних ділянок (використання земельних ділянок без укладених та зареєстрованих в установленому порядку договорів оренди землі) фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, який тимчасово зайняв земельну ділянку площею 0,2200 га, яка розташована поряд із земельною ділянкою останнього за адресою АДРЕСА_1, та СТОВ «Шполанасінтрав», яке отримавши рішення про поновлення договору оренди не вчинило жодних дій для його укладення та реєстрації на земельну ділянку площею 1,078 га, яка розташована за адресою АДРЕСА_2.
У заявах наведено розрахунок збитків, завданих наведеними суб'єктами господарювання внаслідок тимчасового зайняття земельних ділянок.
14.12.2017 відбулось засідання комісії з порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам Шполянської районної державної адміністрації та відповідно до витягу з протоколу №6 вирішено не затверджувати розмір наведених збитків.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що згідно п. 3 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Спір виник між сторонами як суб'єктами владних повноважень щодо реалізації їхньої компетенції щодо визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам, тому даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
В силу положень ч. 1 ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
У відповідності до ч. 3 вказаної статті Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За пунктами 1, 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Для визначення розміру збитків власник землі або землекористувач (орендар) (особа, якій нанесені збитки) на засідання комісії подає наступні документи: заяву про визначення розміру нанесених збитків, розрахунок суми завданих збитків.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
З наведених норм порядку вбачається, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Отже, виконавчі комітети міських рад повинні створити комісії для визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам. При цьому, вжите в дужках словосполучення «міст обласного значення» не виключає, а навпаки уточнює наявність відповідних повноважень, у міських, в тому числі міст обласного значення рад.
Наведене кореспондується з положеннями п. «а» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до яких до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження з підготовки і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.
З огляду на зазначене, розгляд і вирішення порушених питань віднесено до повноважень позивача.
Більш того, як встановлено судом з офіційного сайту Шполянської міської ради (http://shpola-otg.gov.ua/2018/03/13/rishennya-9-yi-pozachergovoyi-sesiyi-shpolyans-koyi-mis-koyi-rady-viii-skly-kannya/) остання прийняла рішення від 02 листопада 2017 року № 9-9/VIІI «Про створення комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», яким також затверджено відповідне положення про комісію.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За вказаних обставин, комісія з порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам Шполянської районної державної адміністрації не може перебирати на себе повноваження, які їй не надані.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, враховуючи, що відповідач довів правомірність вчинених ним дій, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачені позивачем судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко