
Справа № 822/2874/17
УХВАЛА
16 серпня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В., суддів Салюка П.І. та Ковальчук О.К., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України , Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області про стягнення компенсації,
ВСТАНОВИВ:
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №822/2874/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області про стягнення компенсації.
Заяву обґрунтовано тим, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.11.2017 вирішено зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішення судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання постанови Красилівського районного суду від 09 листопада 2011 року 7625,19грн надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516,90грн недоплаченого щомісячного грошового утримання судді за період з 1 березня 2017 року по 10 жовтня 2017 року включно. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 дане судове рішення залишене без змін.
20.03.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №822/2874/17 та постановою від 16.04.2018 відкрите виконавче провадження ВП №56177293 щодо зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішення судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання постанови Красилівського районного суду від 09 листопада 2011 року 7625,19 грн. надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516,90 грн. недоплаченого щомісячного грошового утримання судді за період з 1 березня 2017 року по 10 жовтня 2017 року включно.
Станом на дату подання заяви, боржником нараховано 1195,48 грн. такої компенсації.
Відповідно до положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" примусово виконати рішення суду від 22.11.2017 по справі №822/2874/17 у визначений в ньому спосіб - виплати коштів за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішення судів на користь суддів "ані боржник, ані державний виконавець не мають змоги, вказане рішення повинна виконувати Державна судова адміністрація України за умови зазначення в рішенні суду зазначена конкретної суми коштів до стягнення.
Отже, належним способом виконання постанови є стягнення на користь ОСОБА_1 суми заборгованості з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів", головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку встановленому Законом України "Про гарантії держави, щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" від 03.08.2011 №845, шляхом пред'явлення виконавчих листів до Державної казначейської служби України.
На підставі викладеного, просив суд задовольнити заяву в повному обсязі.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду заяви повідомлений належним чином, просив проводити розгляд заяви без його участі, вимоги заяви підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду також повідомлений належним чином, надав клопотання, в якому зазначив, що проти заявлених вимог позивача не заперечує, також проти слухання справи в порядку письмового провадження не заперечує.
Відповідно до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення ст.205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Суд, розглянувши заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення та дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини щодо розгляду вказаної заяви.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.11.2017 вирішено зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішення судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання постанови Красилівського районного суду від 09 листопада 2011 року 7625,19грн надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516,90грн недоплаченого щомісячного грошового утримання судді за період з 1 березня 2017 року по 10 жовтня 2017 року включно.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 зазначене судове рішення залишене без змін.
20.03.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №822/2874/17.
Постановою від 16.04.2018 відкрите виконавче провадження ВП №56177293 щодо зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішення судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання постанови Красилівського районного суду від 09 листопада 2011 року 7625,19 грн. надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516,90 грн. недоплаченого щомісячного грошового утримання судді за період з 1 березня 2017 року по 10 жовтня 2017 року включно.
Станом на дату подання заяви, боржником нараховано 1195,48 грн. такої компенсації.
Відповідно до положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" примусово виконати рішення суду від 22.11.2017 по справі №822/2874/17 у визначений в ньому спосіб - виплати коштів за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішення судів на користь суддів "ані боржник, ані державний виконавець не мають змоги, вказане рішення повинна виконувати Державна судова адміністрація України за умови зазначення в рішенні суду зазначена конкретної суми коштів до стягнення.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Так, підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
У відповідності із ч.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22.10.2010 №12 (зі змінами), Державна судова адміністрація України є органом в системі судової влади, діяльність якого підзвітна з'їзду суддів України. ДСА України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державного казначейства України.
Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області є територіальним органом ДСА України та їй підпорядковується.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом України від 05.06.2012 №4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (далі - Закон № 4901) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою КМУ від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845).
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону №4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п.24 Порядку №845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.
Підпунктом 2 п.25 Порядку №845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому п.п.24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.
Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів" у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.
Так, у Законі України від 07.12.2017 №2246-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2018 рік" затверджена бюджетна програма КПКВК 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" з загальним фондом у розмірі 5000,1 тис.грн., головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.
Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
При цьому законодавством передбачений інший законний спосіб виконання подібних судових рішень, а саме - шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів".
Враховуючи, що боржник не є головним розпорядником коштів і як бюджетній установі йому не виділялися кошти на виконання рішення суду, то боржник не може виконати рішення суду в силу об'єктивних причин, які від нього не залежать, у зв'язку з чим є потреба у прийнятті судового рішення про зміну способу і порядку виконання постанови суду.
Суд звертає увагу на те, що заява про встановлення способу і порядку виконання рішення суду не спрямована на зміну судового рішення по суті в межах позовних вимог, а орієнтована на зміну способу виконання судового рішення, необхідну для захисту порушеного права позивача, та запобігання порушення бюджетного законодавства.
Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 22.11.2017 по справі №822/2874/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області про стягнення компенсації задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.11.2017 у справі №822/2874/17 в частині "зобов'язання Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за рахунок бюджетної програми 0501150 "Виконання рішення судів на користь суддів" компенсацію за несвоєчасну виплату нарахованих на виконання постанови Красилівського районного суду від 09.11.2011 7625,19 грн. надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, 8516,90 грн. недоплаченого щомісячного грошового утримання судді за період з 01.03.2017 по 10.10.2017 включно" на "стягнення на користь ОСОБА_1 нарахованих Головним територіальним управління Державної судової адміністратції України у Хмельницькій області 1195 (одна тисяча сто дев'яносто п'ять) грн. 48 коп. з бюджетнї програми КПКВК 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виконання судових рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" від 03.08.2011 №845 шляхом пред'явлення виконавчого листа до Державної казначейської служби України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя Г.В. Лабань О.К. Ковальчук П.І. Салюк