
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2018 р. Справа № 1840/2519/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Подуса А.В.,
третьої особи - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради (далі - відповідач), треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, в якій просить зобов'язати відповідача вчинити дії щодо реєстрації ОСОБА_1 за фактичним місцем проживання в АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вселився та проживає в частині житлового будинку № АДРЕСА_1, власником якого є ОСОБА_6, іншими співвласниками є ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 Позивач зазначає, що проживає в зазначеному будинку на законних підставах, оскільки має довіреність від власника будинку ОСОБА_6 на повне розпорядження та управління житловим будинком та земельною ділянкою за цією адресою, має нотаріально посвідчений дозвіл на реєстрацію себе за адресою АДРЕСА_1 як від його власника, так і від інших співвласників.
31.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про реєстрацію місця проживання до якої було надано усі необхідні документи, передбачені законом, в тому числі свідоцтво про смерть ОСОБА_7 Однак, 31.05.2018 відповідач відмовив йому у реєстрації місця проживання у зв'язку із відсутністю згоди одного із співвласників житлового будинку.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними з тих підстав, що власником житла є ОСОБА_6, який надав дозвіл на реєстрацію позивача за адресою АДРЕСА_1. При цьому, зазначає, що від інших співвласників - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 також є нотаріально посвідчені згоди на реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 у належній йому нерухомості за адресою: АДРЕСА_1. ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, його сім'я право на спадщину не оформила.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та зазначив, що у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 було відмовлено на законних підставах, оскільки позивачем при наданні документів порушено п. п. 1 п. 11 постанови КМ України № 207 від 02.03.2016 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання", а саме до заяви про реєстрацію місця проживання позивачем не подано згоди всіх співвласників житлового будинку.
ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, зазначила, що її чоловік ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, однак спадщина нею належним чином оформлена не була у зв'язку із скрутним матеріальним становищем. Наголосила, що проти реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 вона не заперечує.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 05.07.2018 відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання та викликом сторін, судове засідання призначено на 15:00 26.07.2018.
26.07.2018 ухвалою Сумського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження по справі, судовий розгляд по суті призначено на 08.08.2018 о 10:00.
Вислухавши позивача, представника відповідача, третю особу, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_6 на підставі договору купівлі - продажу від 02.09.1964 (а.с. 13) та договору про уточнення ідеальних часток від 26.08.1974 (а.с. 14), посвідчених Першою Сумською державною нотаріальною конторою, набув право власності на 42/400 частини житлового будинку АДРЕСА_1. Копії вказаних договорів містяться в матеріалах справи.
Згідно копії договору міни від 03.08.1999 (а.с. 20), посвідченого приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_8, іншими власниками житлового будинку АДРЕСА_1, яким належить по 59/400 частин житлового будинку є ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно копії свідоцтва про смерть (а.с. 23).
26.01.2018 ОСОБА_6 надано позивачу нотаріально посвідчену згоду № НОМЕР_2 на реєстрацію місця проживання на належній йому на праві власності житлової площі, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1(а.с. 25) та нотаріально посвідчену довіреність № НОМЕР_2 на управління та розпорядження належною йому земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 26).
31.05.2018 ОСОБА_9 звернувся до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради, із заявою про реєстрацію місця проживання у будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 29). До вказаної заяви були додані: підтвердження про складання адміністративного протоколу, квитанція про сплату адміністративного збору, паспорт громадянина України, копії документів на житло, копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_3, нотаріально посвідчена копія згоди № НОМЕР_2 на реєстрацію місця проживання, нотаріально посвідчена копія довіреністі № НОМЕР_2 на управління та розпорядження земельною ділянкою, свідоцтво про смерть співвласника ОСОБА_7 та письмові заяви (згоди) власників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 (а.с. 11-27, 31, 32).
За результатом розгляду вказаної заяви, відповідач 31.05.2018 відмовив позивачу реєстрації місця проживання у зв'язку із відсутністю згоди одного із співвласників житлового будинку (а.с.29).
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся за захистом свої прав до суду з цим позовом.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем не доведено правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій щодо відмови позивачу у реєстрації місця проживання, з огляду на таке.
Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження, регулює Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі Закон № 1382-IV).
Згідно визначення, наведеного у статті 3 вказаного Закону, реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно з вимогами ст. 6 Закону № 1382-IV для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):
письмову заяву;
документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;
квитанцію про сплату адміністративного збору;
документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Відповідно до ст. 10 Закону № 1382-IV, правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог вказаної статті Кабінет Міністрів України постановою від 02.03.2016 № 207 затвердив Правила реєстрації місця проживання та Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі Правила № 207).
Відповідно до п. 18 Правил №207 для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків / одного з батьків або законного представника/представників);
право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Згідно з пунктом 11 Правил №207 орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
особа не подала необхідних документів або інформації;
у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Так, обґрунтовуючи свою відмову у реєстрації місця проживання позивача відповідач посилається на відсутність згоди на реєстрацію одного із співвласників будинку.
Як вбачається із договору міни серії НОМЕР_3 (а.с.20), 58/100 частини житлового будинку та земельна ділянка до нього, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві спільної (сумісної) власності ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 23).
Як свідчать матеріали справи та встановлено судом, 31.05.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію місця її проживання в за адресою: АДРЕСА_1. Вказана заява містила, також, письмові заяви (згоди) власників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, тобто, усіх співвласників квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, проживаючих у ній на момент розгляду справи.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що відсутня згода усіх співвласників квартири, оскільки, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 підтверджується смерть ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно п. 11 Правил № 207 орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.
З огляду на зазначені вище обставини, суд дійшов висновку, що позивачем надано перелік усіх передбаченим чинним законодавством документів, а відтак відмова відповідача у реєстрації місця проживання з підстав не надання згоди одного співвласника є необґрунтованою, у зв'язку з чим, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_10, ОСОБА_5 про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради вчинити дії щодо реєстрації ОСОБА_1 за фактичним місцем проживання в АДРЕСА_1.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради (вул. Горького, 21, м. Суми, 40004, ідентифікаційний код 23823253) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складено та підписано 17.08.2018.