Рішення № 75955894, 20.08.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
1640/2373/18
Номер документу
75955894
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2373/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Костенко Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В:

10.07.2018 Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області (надалі - позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг" (надалі - ТОВ "Нова Холдинг", відповідач), в якій просить:

- застосувати до ТОВ "Нова Холдинг" заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі торгового комплексу за адресою: Полтавська область, м.Кременчук, проспект Лесі Українки, 96, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки;

- встановити ТОВ "Нова Холдинг" наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити користуватися за призначенням будівлею торгового комплексу за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, проспект Лесі Українки, 96, та відключити вказану будівлю від електропостачання.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами позапланової перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТОВ "Нова Холдинг" встановлено та зафіксовано у акті перевірки №92 від 16.05.2018 порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які мали місце при експлуатації будівлі торгового комплексу за адресою: Полтавська область, м.Кременчук, проспект Лесі Українки, 96. Вказує, що подальша експлуатація вказаної будівлі створює загрозу життю та здоров'ю людей, а відтак, слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації вказаного приміщення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.07.2017 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Відповідач правом подати відзив на позов не скористався.

Ухвалою суду від 06.08.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Відповідач у судове засідання також не з'явився. Конверт із судовою повісткою, направлений відповідачу за його зареєстрованим місцезнаходженням, відповідно до наданих відомостей про реєстрацію місця проживання, повернувся до суду із відміткою поштового відділення "за місцем обслуговування".

Відповідно до частини одинадцятої статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Пунктом 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або повідомлення причин неявки.

Згідно частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що в судове засідання належним чином повідомлені учасники справи не з'явилися та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що на підставі наказу №115 від 02.04.2018 "Про проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, утворених ними негосподарюючих суб'єктів щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту" (а.с.22-23), посвідчення на проведення перевірки №91 від 07.05.2018 (а.с.27), у період із 09.10.2017 по 23.10.2017 уповноваженими на перевірку посадовими особами Кременчуцького міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Полтавській області проведено позапланову перевірку торгового комплексу ТОВ "Нова Холдинг" за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, проспект Лесі Українки, 96.

За результатами перевірки складено акт №92 від 16.05.2018, яким зафіксовано порушення вимог пожежної безпеки, які мали місце у торговому комплексі ТОВ "Нова Холдинг" за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, проспект Лесі Українки, 96 (а.с.28-31), а саме:

- системи протипожежного захисту торгового комплексу (система пожежної сигналізації та автоматичного пожежогасіння) знаходяться в непрацездатному стані (розділ V п.1.1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року №1417, зареєстрованим у Мінюсті України 05.03.15 за №252/26697, (надалі - ППБУ);

- не підтримується експлуатаційна придатність систем протипожежного захисту, встановлених в будівлі торгового комплексу, шляхом проведення технічного обслуговування організацією, яка має ліцензію на виконання даного виду робіт (ППБУ розділ V п. 1.4; ДБН В.2.5-56-2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" додаток Ж);

- тривожні сповіщення від приймально-контрольних приладів систем протипожежного захисту торгового комплексу не виведено на пульт пожежного спостерігання (ППБУ розділ V пп. 1.2, 1.4; ДБН В.2.5-56-2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" п. 5.8, розділ 12);

- не надано відомості про технічний стан систем протидимного захисту будівлі торгового комплексу (ППБУ розділ V п. 1.2, розділ VI п. 4.11; ДБН В.2.5-56-2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" розділ 10);

- несучі металеві конструкції торгового комплексу (колони, ферми, сходи тощо) потребують повторного вогнезахисного обробляння з метою приведення їх класів вогнестійкості відповідно до ступеню вогнестійкості будівлі (гарантійний термін попереднього вогнезахисного обробляння закінчився, окремі колони мають пошкодження вогнезахисного покриву) (ППБУ розділ ПІ пп. 2.7, 2.8; ДБН В.1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва" п. 5.3, таблиця 1);

- система внутрішнього протипожежного водопроводу будівлі торгового комплексу знаходиться в непрацездатному стані (ППБУ розділ V п. 2.2 підпункт 9);

- не проводиться технічне обслуговування і перевірка пожежних кран-комплектів на працездатність шляхом пуску води. Журнал обліку технічного обслуговування відсутній (ППБУ розділ V п. 2.2 підпункт 9);

- відсутній вільний доступ до окремих пожежних кран-комплектів, розташованих в приміщенні дитячого розважального центру (ППБУ розділ V п. 2.2 підпункт 1);

- не здійснюється контроль працездатності мережі зовнішнього протипожежного водопроводу (пожежних гідрантів та водоймища на території торгового комплексу) шляхом проведення випробування на тиск та витрату води з оформленням акта (періодичність - один раз на рік) (ППБУ розділ V п. 2.1 підпункт 4);

- всі вогнегасники, якими забезпечено торговий комплекс, потребують технічного обслуговування (Наказ МВС України від 15.01.18 р. № 25 "Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників" розділ ІІ п. 5, розділ ІІІ п. 11);

- нe проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання торгового комплексу (ППБУ розділ IV п. 1.20);

- не надано відомості щодо захисту будівлі торгового комплексу від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (ППБУ розділ IV п. 1.21);

- світлові покажчики "Вихід", якими позначені евакуаційні виходи з будівлі торгового комплексу, не приводяться в дію в автоматичному режимі сигналом від системи пожежної сигналізації (ППБУ розділ V п. 1.2; ДБН В.2.5-56-2014 пп. 9.2.7, 9.5.2, 9.5.3);

- в тамбурі одного з центральних входів до будівлі торгового комплексу влаштоване торгівельне місце (ППБУ розділ ІІІ п. 2.37 абзац 4);

- розпашні двері центральних евакуаційних виходів з будівлі торгового комплексу (влаштовані поряд з розсувними дверима) зачинені на навісні замки (ППБУ розділ ІІІ п. 2.37 абзац 3);

- територія торгового комплексу не забезпечена пожежними щитами (стендами) з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м2 захищуваної площі (ППБУ розділ V п. 3.11);

- на в'їзді (виїзді) на територію торгового комплексу відсутня схема території, в якій слід вказувати розміщення будівель, водойм, гідрантів та під'їздів пожежних автомобілів до них (ППБУ розділ ІІІ п. 1.15);

- посадові особи ТОВ "Нова Холдинг" не пройшли навчання з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 року № 444 (ППБУ розділ ІІ п.16);

- плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі потребують корегування відповідно до ДСТУ 7313-2013 (ППБУ розділ ІІ п. 6; ДСТУ 7313-2013);

- відсутня інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників, яка розробляється на доповнення до схематичного плану евакуації та затверджується керівником (ППБУ розділ ІІ п. 5).

Акт перевірки підписано директором ТОВ "Нова Холдинг" без зауважень та застережень (а.с.30).

Також на підставі акту перевірки від 16.05.2018 №92 під особистий підпис директору ТОВ "Нова Холдинг" вручено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту від 16.05.2018 №92 (а.с.32-33).

За змістом письмових пояснень позивача згідно наявної у його розпорядженні інформації, відповідачем до Державної служби України з надзвичайних ситуацій або до суду припис не оскаржено.

Вважаючи виявлені порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи та відповідним доводам позивача, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877- V (далі - Закон № 877-V) та Порядком проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки затвердженого наказом МВС України від 02 листопада 2015 року № 1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2015 року за № 1467/27912.

Відповідно до статті 1 Закону Закон № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (стаття 1 Закону № 877-V).

Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів зокрема є подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням. Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону. Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Частиною сьомою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Як визначено пунктом 1 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Також статтею 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Так, враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

У свою чергу, визначальною умовою для звернення органу державного нагляду (контролю) до суду з позовом про застосування заходів реагування є наявність порушення суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства.

Перевіркою встановлено, що в торговому комплексі ТОВ "Нова Холдинг" за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, проспект Лесі Українки, 96, відповідачем порушено Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 № 1417.

Згідно з пунктами 1.1, 1.2, 1.4 Розділу V "Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту" ППБУ усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах.

Будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Згідно з пунктами 2.7, 2.8 Розділу VІ "Утримання будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів" ППБУ упродовж строку експлуатації вогнезахисного покриву (просочення) повинні здійснюватись заходи щодо підтримання його у відповідному технічному стані. Для цього наказом керівника господарчого органу підприємства, що експлуатує об'єкт, на якому виконано вогнезахисне обробляння, призначається посадова особа, відповідальна за утримання вогнезахисного покриву. Ця особа здійснює нагляд за технічним станом вогнезахисного покриву (просочення) у порядку, визначеному регламентом робіт з вогнезахисту.

Не менше одного разу на рік комісією господарчого органу здійснюється перевірка стану вогнезахисного покриву (просочення), за результатами якої складається акт перевірки технічного стану вогнезахисного покриву (просочення).

У разі виявлення пошкоджень вогнезахисного покриву (просочення) господарчий орган повинен ужити заходів щодо його відновлення (ремонту або заміни). Ремонт вогнезахисного покриву (просочення) здійснюється в порядку, визначеному Регламентом та проектом проведення робіт.

Якщо пошкоджений вогнезахисний покрив (просочення) не підлягає ремонту або закінчився строк його експлуатації, господарчий орган повинен забезпечити заміну вогнезахисного засобу або проведення повторного вогнезахисного обробляння. Заміна та повторне вогнезахисне обробляння здійснюються в порядку, визначеному для виконання робіт з вогнезахисного обробляння.

Пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання /підпункт 9 пункту 2.2 Розділу V "Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту" ППБУ/.

Внутрішні пожежні кран-комплекти слід установлювати в доступних місцях. При цьому їх розміщення не повинно заважати евакуації людей /підпункт 1 пункту 2.2 Розділу V "Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту" ППБУ/.

Для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу власнику мережі водопостачання або іншій відповідальній особі, визначеній у відповідному договорі згідно з вимогами чинного законодавства, необхідно 1 раз на рік проводити випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу /підпункт 4 пункту 2.1 Розділу V "Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту" ППБУ/.

Замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ /пункт 1.20 Розділу ІV "Загальні вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання" ППБУ/.

Захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" /пункт 1.21 Розділу ІV "Загальні вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання" ППБУ/.

Не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей; захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах; розташовувати у тамбурах виходів, за винятком квартир та індивідуальних житлових будинків, гардероби, вішалки для одягу, сушарні, пристосовувати їх для торгівлі, а також зберігання, у тому числі тимчасового, будь-якого інвентарю та матеріалу; захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами двері, люки на балконах і лоджіях, переходи в суміжні секції та виходи на зовнішні евакуаційні драбини, евакуаційні площадки квартир житлових будинків; знімати встановлені на балконах (лоджіях) драбини; улаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення (кіоски), обладнання; улаштовувати у загальних коридорах комори і вбудовані шафи, за винятком шаф для інженерних комунікацій; зберігати в шафах (нішах) для інженерних комунікацій горючі матеріали; розташовувати в ліфтових холах приміщення різного призначення; робити засклення або закладання жалюзі і отворів повітряних зон у незадимлюваних сходових клітках; знімати двері вестибюлів, холів, тамбурів і сходових кліток; заміняти скло, що не дає скалок при руйнуванні, на звичайне у дверях; знімати пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів, а також фіксувати самозакривні двері у відчиненому положенні; зменшувати нормативну площу фрамуг у зовнішніх стінах сходових кліток або закладати їх; розвішувати у сходових клітках на стінах дзеркала, стенди, панно, інші горючі матеріали /пункт 2.37 Розділу ІІІ "Загальні вимоги пожежної безпеки до утримання територій, будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів" ППБУ/.

На території об'єкта площею понад 3 га на в'їздах (виїздах) повинні бути встановлені схеми території, в яких слід вказувати розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, під'їздів пожежних автомобілів до них /пункт 1.15 Розділу ІІІ "Загальні вимоги пожежної безпеки до утримання територій, будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів" ППБУ/.

Посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" /пункт 16 Розділу ІІ "Організаційні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки" ППБУ/.

У разі зміни планування або функціонального призначення будинків (приміщень, споруд), технології виробництва, штатного розкладу персоналу плани евакуації та інструкції повинні бути відкориговані /пункт 6 Розділу ІІ "Організаційні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки" ППБУ/.

На об'єктах з постійним або тимчасовим перебуванням на них 100 і більше осіб або таких, що мають хоча б одне окреме приміщення із одночасним перебуванням 50 і більше осіб, у будинках та спорудах (крім житлових будинків), котрі мають два поверхи і більше, у разі одночасного перебування на поверсі більше 25 осіб, а для одноповерхових - більше 50 осіб, мають бути розроблені і вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі. На об'єктах з постійним або тимчасовим перебуванням на них 100 і більше осіб або таких, що мають хоча б одне окреме приміщення з одночасним перебуванням 50 і більше осіб, які є навчальними (у тому числі дошкільними) закладами, закладами охорони здоров'я із стаціонаром, будинками для людей похилого віку та інвалідів, санаторіями і закладами відпочинку, розважальними, культурно-освітніми та видовищними закладами, критими спортивними будинками і спорудами, готелями, мотелями, кемпінгами, торговими підприємствами та іншими аналогічними за призначенням об'єктами з масовим перебуванням людей, на доповнення до схематичного плану евакуації повинна бути розроблена та затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників. Для об'єктів, у яких передбачається перебування людей уночі, інструкції повинні передбачати також дії у нічний час /пункт 5 Розділу ІІ "Організаційні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки" ППБУ/.

Суд враховує, що виявлені порушення у своїй сукупності можуть призвести до виникнення пожежі, не дозволять вчасно її ліквідувати, призведуть до її стрімкого розвитку та потенційно загрожують життю і здоров'ю людей.

З огляду на викладені обставини, та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, а також беручи до уваги не надання відповідачем доказів на підтвердження усунення вказаних вище порушень, встановлених в ході проведення позапланової перевірки, суд, обираючи належний спосіб захисту, на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне застосувати до ТОВ "Нова Холдинг" заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі торгового комплексу за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, проспект Лесі Українки, 96, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом заборони користуватися за призначенням будівлею торгового комплексу за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, проспект Лесі Українки, 96, та відключити вказану будівлю від електропостачання - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Таким чином позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відповідні витрати у справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області (вул. М. Бірюзова, 26/1, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 38610079) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг" (проспект Лесі України, буд.96, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 31998642) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг" (код ЄДРПОУ 31998642) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі торгового комплексу за адресою: Полтавська область, м.Кременчук, проспект Лесі Українки, 96, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Встановити порядок і спосіб виконання рішення суду шляхом заборони Товариству з обмеженою відповідальністю "Нова Холдинг" (код ЄДРПОУ 31998642) користуватися за призначенням будівлею торгового комплексу за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, проспект Лесі Українки, 96, та відключити вказану будівлю від електропостачання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Головуючий суддя Г.В. Костенко