Рішення № 75955817, 17.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2018
Номер справи
815/792/18
Номер документу
75955817
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/792/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Бутенка А.В.,

за участю секретаря - Філімоненка А.О.,

сторін:

представник позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

представник відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства “Автотранссервіс” (67701, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Миколаївська, 55, код ЄДРПОУ 32018333) до Виконавчого комітета Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (67770, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Шабо, вул. Центральна, 63, код ЄДРПОУ 04378043), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - виробничий кооператив “Екологія” (67725, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Салгани, вул. Шабська, 41, код ЄДРПОУ 22487304) про визнання протиправним та скасування рішення №60 від 08.11.2017 року,

ВСТАНОВИВ:

З адміністративним позовом до Одеського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство “Автотранссервіс” (67701, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Миколаївська, 55, код ЄДРПОУ 32018333) до Виконавчого комітета Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (67770, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Шабо, вул. Центральна, 63, код ЄДРПОУ 04378043), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - виробничий кооператив “Екологія”, в якому просить суд:

- Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 08 листопада 2017 року № 60 «Про погодження виробничому кооперативу «ЕКОЛОГІЯ» тарифів на прийняття, утилізацію, та захоронения твердих побутових, виробничих і промислових відходів».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, правонаступником якого є виконавчий комітет Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, наведеним конституційним, міжнародно-правовим та законодавчим засадам, не відповідає, оскільки воно було прийнято поза межами наданої компетенції органу місцевого самоврядування, а отже є таким, що прийнято не в порядку, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України.

19 березня 2018 року суддею Одеського окружного адміністративного суду Стеценком О.О. відкрите провадження у справі.

08.05.2018 року після проведення повторного автоматичного розподілу справ, справу №815/528/18, на підставі розпорядження в.о. керівника апарату суду від 08.05.2018 року № 149, призначено судді Бутенко А.В.

Ухвалою суду від 14.05.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та ухвалено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

У судовому засіданні, 09.08.2018 року, Позивач підтримав позовні вимоги з підстав зазначених у позові (а.с. 72-84).

Представник відповідача, просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, з підстав зазначених у письмовому відзиві на позовну заяву, який міститься в матеріалах адміністративної справи (а.с. 133-138).

Представинк 3-ї особи до судового засідання не зявився, повідомлений належним чином (а.с. 186).

29.05.2018 року від Позивача надійшла відповідь на відзив, в якій Позивачв наполягає на задоволенні позову (а.с. 156-161).

11.07.2018 року від 3-ї особи надійшов відзив на позов, в якому просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог (а.с. 187-190).

Інших заяв та клопотань до суду по суті справи не надходило.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Автотранссервіс», код ЄДРПОУ – 3201833, яке провадить свою діяльність за адресою: 67701. Одеська область, м. Білгород-Дністровський вул. Миколаївська. 55, здійснює такі види діяльності: 49.31 Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення та 38.11 Збирання безпечних відходів.

03 січня 2018 року між Комунальним підприємством «Автотранссервіс» (код ЄДРПОУ 3201833) та Виробничим кооперативом «Екологія», код ЄДРПОУ – 22487304, укладено Договір № 1 на прийняття, видалення та захоронення побутових, виробничих і промислових відходів, згідно якого Комунальне підприємство «Автотранссервіс» замовляє і оплачує, а Виробничий кооператив «Екологія» здійснює прийняття, видалення та захоронення твердих побутових відходів на «Полігоні TПВ і ПВ» (а.с. 35).

Рішенням виконавчого комітету Салганської сільської ради Білгород- Дністровського району Одеської області від 08 листопада 2017 року № 60 «Про погодження Виробничому кооперативну «ЕКОЛОГІЯ» тарифів на прийняття, утилізацію та захоронения твердих побутових, виробничих і промислових відходів» (а.с. 27), погоджено Виробничому кооперативну «Екологія» тарифи на прийняття, утилізацію та захоронення твердих побутових, виробничих і промислових відходів з 1 січня 2018 року:

- побутові відходи - 20.00 грн./куб;

- виробничі відходи - 20.42 грн./куб;

- промислові відходи -21.16 грн./куб;

Позивач у позові зазначає, що вказаним рішенням, порушуються права та законні інтереси КП «Автотранссервіс», оскільки на підставі Договору № 1 на прийняття, видалення та захоронення побутових, виробничих і промислових відходів від 03 січня 2018 року здійснюється прийняття, видалення та захоронення твердих побутових відходів на «Полігоні ТПВ і ПВ» Виробничим кооперативом «Екологія», якому оскаржуваним рішенням органу місцевого самоврядування погоджені тарифи на прийняття, утилізацію та захоронення твердих побутових, виробничих і промислових відходів, у зв'язку з чим тягар сплати вказаних тарифів як на «Замовника» за вказаним договором лягає на КП «Автотранссервіс», тому останній звернувся із даним позовом до суду.

Як вбачається із позову, Позивач вважає, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, правонаступником якого являється виконавчий комітет Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, не відповідає конституційним, міжнародно-правовим та законодавчим засадам, оскільки воно було прийнято поза межами наданої компетенції органу місцевого самоврядування, а отже є таким, що прийнято не в порядку, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України.

Суд не погоджується із такою думкою Позивача, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стосовно тверджень позивача щодо протиправності рішення виконавчого комітету Салганської сільської Ради Білгород -Дністровського району Одеської області від 08.11.2018 року №60 про погодження тарифів на прийняття та утилізацію ТБ виробничих та промислових відходів ВК «Екологія», суд зазначає наступне.

З рішення, яке оскаржене вбачається, що Виконавчим комітетом Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області 12.11.2017 року прийняте рішення № 60 «Про погодження виробничому кооперативу «Екологія» тарифів на прийняття, утилізацію, та захоронення твердих побутових, виробничих і промислових відходів» згідно ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до п.2 абз. «а» ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронения побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Суд зазначає, що відповідачем 08.11.2017року не було встановлено тарифи 3-й особі ВК «Екологія», а було їх погоджено.

Згідно з п. 12 абз. «б» ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить делеговані повноваження щодо здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Таким чином, в діях Салганської сільської ради, а саме в погодженні тарифів рішенням Салганського виконкому від 08.11.2017 року не вбачається порушень чинного законодавства.

Щодо тверджень позивача щодо контролю над встановленням тарифів та їх встановленням національною комісією, суд зазначає наступне.

Згідно з Постановою №602 від 27.04.2017 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, процедура встановлення тарифу на послугу з захоронення побутових відходів застосовується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, при встановленні тарифу на послугу з захоронення побутових відходів і поширюється на суб'єктів господарювання, які в установленому порядку отримали ліцензію НКРЕКП на провадження господарської діяльності з захоронения побутових відходів.

Відповідно до пункту 1.4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з захоронення побутових відходів, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 04.04.2017 № 467, НКРЕКП здійснює ліцензування господарської діяльності з захоронення побутових відходів у разі, якщо суб'єкт господарювання провадить (має намір провадити) діяльність з захоронення побутових відходів для населених пунктів з чисельністю населення понад 100 тисяч осіб (сукупно) та/або суб'єкт господарювання провадить (має намір провадити) діяльність з захоронення побутових відходів на об'єктах (полігон/звалище) з потужністю понад 50 тисяч тонн або 200 тисяч метрів кубічних побутових відходів на рік.

Відповідно до пункту 1.4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перероблення побутових відходів, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.05.2017 № 683, НКРЕКП здійснює ліцензування господарської діяльності з перероблення побутових відходів у разі, якщо суб'єкт господарювання провадить (має намір провадити) діяльність з перероблення побутових відходів для населених пунктів з чисельністю населення понад 100 тисяч осіб (сукупно), та/або суб'єкт господарювання провадить (має намір провадити) діяльність з перероблення побутових відходів на об'єктах з потужністю понад 50 тисяч тонн побутових відходів на рік.

Таким чином, виходячи з ліцензійних умов, ліцензування діяльності ВК «Екологія» із захоронення побутових відходів не є обов’язковою, що робить неможливим встановлення цьому кооперативу тарифів на послуги із захоронення побутових відходів.

Щодо тверджень позивача про порушення ч. 11 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з якою акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», суд зазначає наступне.

Як вбачається з пояснень відповідача, рішення прийняте виконавчим комітетом Салганської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, яка не мала свого сайту, та оприлюднювала власні рішення шляхом розміщення на інформаційному стенді сільради.

Надавати та оприлюднювати інформацію є обов'язком місцевої влади, який передбачений статею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Вичерпний перелік інформації, яку повинен оприлюднювати її розпорядник, наведено в статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Шляхи забезпечення доступу до інформації передбачені статтею 5 зазначеного закону.

ОСОБА_3 з тим, рішення, як оскаржене не є регуляторним актом, оскільки не спрямоване на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; не встановлює, не змінює та не скасовує норми права, застосовується щодо визначеного кола осіб , а саме ВК «Екологія». Отже порядок його прийняття відмінний від порядку розроблення, прийняття та оприлюднення, встановленого Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», тому рішення не підлягає правовій оцінці на предмет дотримання процедури його прийняття шляхом оприлюднення проекту та рішення, що визначена цим законом.

Крім того, 29 жовтня 2017 року відбулись перші місцеві вибори депутатів Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та Шабівського сільського голови Білгород- Дністровського району Одеської області в Шабівській об'єднаній територіальній громаді, до якої увійшло й с. Салгани Білгород-Дністровського району Одеської області, до моменту об'єднання в одну територіальну громаду, в якій діяв виконавчий комітет Салганської сільської ради Білгород- Дністровського району Одеської області. Тому, з моменту утворення об’єднаної територіальної громади, наявний обов’язок оприлюднення актів виконкому Салганської сільської ради Білгород- Дністровського району Одеської області на сайті об'єднаної територіальної громади.

Щодо тверджень позивача про те, що рішення органу місцевого самоврядування, яке оскаржується до адміністративного суду, підписано особою, а саме Салганським сільським головою ОСОБА_4, який на момент його затвердження не мав права його підписувати, суд зазначає наступне.

Згідно з відомостями Табелю обліку використання робочого часу Салганської сільської ради за період з 01 листопада по 30 листопада 2017 року, Салганський сільський голова ОСОБА_4 працював 08.11.2017 року (а.с. 54-56).

Крім того, Відповідачем до відзиву надано розпорядження від 11.09.2017 року Салганської сільської ОСОБА_3-Дністровського району Одеської області про надання щорічної чергової відпустки голові сільської ради ОСОБА_4 тривалістю 45 календарних днів з 11.09.2017 року та передачу повноважень сільського голові секретарю сільської ради (а.с.144). Отже, на момент прийняття рішення Салганський сільський голова ОСОБА_4 не перебував у відпустці та перебував на робочому місці, тому мав повноваження на підписання рішення від 08.11.2017 року.

Враховуючи зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст.ст. 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства “Автотранссервіс” (67701, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Миколаївська, 55, код ЄДРПОУ 32018333) до Виконавчого комітета Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (67770, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Шабо, вул. Центральна, 63, код ЄДРПОУ 04378043), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - виробничий кооператив “Екологія” (67725, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Салгани, вул. Шабська, 41, код ЄДРПОУ 22487304) – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний суддею 17 серпня 2018 року.

Суддя Бутенко А.В.

.