
Справа № 815/2254/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гусева О.Г., розглянувши в порядку загального позовного провадження (в порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” про стягнення штрафних санкцій у розмірі 25 500, 00 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулось Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” про стягнення штрафних санкцій у розмірі 25 500, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначає, що за результатами проведення перевірки ТОВ «Країна іграшок» складено акт перевірки характеристик продукції №34 від 31.01.2018 року, в якому зафіксовано виявлені порушення. Постановою про накладення штрафних санкцій №17 від 08.02.2018 року за порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», а саме: введення в обіг продукції (поз.1 акту перевірки №34 від 31.01.2018 року), яка не відповідає встановленим вимогам до ТОВ «Країна іграшок» застосовано штрафні санкції у розмірі 25500,00 грн. Станом на 10.05.2018 року відповідачем штрафні санкції не сплачені. Враховуючи викладене, позивач просить суд стягнути з ТОВ «Країна іграшок» штрафні санкції у розмірі 25 500,00 грн.
Ухвалою суду 14.05.2018 року даний позов було залишено без руху та надано позивачу термін на усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду 29.05.2018 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін).
Ухвалою суду від 12.06.2018 року судом було вирішено перейти зі спрощеного позовного провадження до загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 03 серпня 2018 року.
Представник позивача надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Судом в порядку ч.9 ст.209 КАС України було вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження. Фіксування у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
Організація та порядок здійснення державного ринкового нагляду, а також державного контролю продукції під час її ввезення на митну територію України визначаються Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2012р. №2735- ІV (із змінами і доповненнями). Відповідно до ст.3 Закону №2735-ІУ законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.
Згідно з абз.8 ст.1 Закону №2735-ІV державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам. Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськість щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам (ч.І ст.4 Закону №2735-1V).
Відповідно до ч.І та ч.2 ст.10 Закону №2735- ІV ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об'єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об'єктами технічних регламентів.
Згідно з п.4 ч.І ст.11 Закону №2735- ІV до повноважень органів ринкового нагляду, зокрема, належить проведення перевірок характеристик продукції.
Відповідно до пп.3 п.8 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області, затверджене наказом Держпродспоживслужби від 25.02.2016 року №22, Головне управління Держпродспоживслужби, відповідно до покладених на нього завдань у сфері здійснення державного ринкового нагляду, проводить перевірки характеристик продукції.
Законом України №2735-ІV встановлено загальний порядок проведення перевірок характеристик продукції, що визначається в ст.23 цього закону. Частиною третьою статті 23 Закону №2735-ІV передбачено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.
Направленням на проведення перевірки №87 від 24.01.2018 року, відповідно до Законів України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції”, “Про загальну безпечність нехарчової продукції” та наказу №117 від 24.01.2018 року працівнику ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області, - заступнику начальника відділу ринкового нагляду управління захисту споживачів ОСОБА_1 доручено здійснити перевірку характеристик продукції у формі позапланової (виїзної поєднаної з невиїзною) перевірки у суб’єкта господарювання ТОВ «Країна іграшок» (м.Одеса, вул.Дальницька, 50/4).Строк проведення перевірки з 30.01.2018 року по 31.01.2018 року. Підстава проведення перевірки – доручення Держпродспоживслужби від 22.01.2018 року №Д-151/1061-18. Предметом перевірки є дитячі іграшки.
Відповідно до ч.17 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», - за результатами перевірки характеристик продукції посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, складає акт відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
За результатами проведення перевірки ТОВ «Країна іграшок», складено акт перевірки характеристик продукції від 31.01.2018 року №34, в якому зафіксовані виявлені порушення, а саме:
1. На продукції (іграшка Лялька, TM Betty Spagetty, арт.59000 (59005), д/в:2016 року) знак відповідності має овальну (витягнуту) форму, т.ч. неналежно застосовано Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, що є порушенням пункту 51 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого ПКМУ №515 від 11.07.2013 року; ПКМУ №1184 від 30.12.2015 року «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам та умов його нанесення».
Порушення, встановлені під час проведення перевірки характеристик продукції у ТОВ «Країна іграшок»:
- пункту 51 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого ПКМУ №515 від 11.07.2013 року – Зображення національного знака відповідності виконується відповідно до опису, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001року №1599 «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності»
- Опис знака відповідності технічним регламентам, затверджений ПКМУ №1184 від 30.12.2015 року «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам та умов його нанесення» - Знак відповідності технічним регламентам (далі – знак відповідності) має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Довжина розрива кола становить 0,22 його загальної довжини (або 80 градусів). Зображення знака відповідності може бути плоским або рельєфним і виконується двома контрастними кольорами. Висота знака відповідності не може бути менш як 5 міліметрів, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. У разі зменшення або збільшення розміру знака відповідності повинні бути дотримані пропорції його форми.
Також, 31.01.2018 року посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено: рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №127, яким обмежено надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності, а саме вжити спільні заходи з постачальниками/розповсюджувачами продукції щодо усунення формальної невідповідності згідно п.51 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого ПКМУ №515 від 11.07.2013 року, ПКМУ №1184 від 30.12.2015 року «Про затвердження форми, опису знаку відповідності технічним регламентам та умов його нанесення. Встановлено строк його виконання до 30.03.2018 року.
28.03.2018 року за вхід. №2424/25 на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області було надано лист з фотографіями, які підтверджують виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №127 від 31.01.2018 року.
Відповідно до вимог ч.3 ст.33 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути змінені чи скасовані відповідними органами ринкового нагляду за результатами аналізу повідомлень суб’єктів господарювання про виконання ними рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та/або за результатами перевірок стану виконання суб’єктами господарювання цих рішень, проведених відповідно до статті 34 цього Закону. Рішенням від 28.03.2018 року №31 про внесення змін та скасування рішення скасовано рішення про обмеження надання продукції на ринку до усунення формальної невідповідності №127 від 31.01.2018 року. Вказане рішення було отримано представником за довіреністю ОСОБА_2
02.02.2018 року ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено протокол №15 про виявлені порушення вимог статті 44 закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” та статті 15 Закону України “Про загальну безпечність нехарчової продукції” при проведенні перевірки ТОВ «Країна іграшок».
08.02.2018 року ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області винесено постанову про накладення штрафних санкцій №17, якою встановлено порушення ТОВ «Країна іграшок» п.2 ч.2 ст.44 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції”, а саме: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, у зв’язку з чим, на ТОВ «Країна іграшок» накладено штраф у розмірі 25 500,00 грн. яка отримана відповідачем 20.02.2018 року, що підтверджується списком угрупованих поштових відправлень листів рекомендованих №2156 та роздруківкою з офіційного сайту «Укрпошта».
Так, правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначені Законом України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції”.
Відповідно до ст.3 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.
Згідно ст.1 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Статтею 4 вказаного Закону визначено, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Згідно ст.23 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки.
Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та посвідчення (направлення) видаються і оформляються невідкладно.
Під час невиїзної перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції та схема (креслення) конструкції виробу, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо); 7) документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, органами доходів і зборів, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" ; 9) інші документи та матеріали, звернення, одержані органами ринкового нагляду відповідно до положень цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
Під час виїзної перевірки характеристик продукції може проводитися перевірка документів (їх копій) та інформації, зазначених у частині сьомій цієї статті, а також обстеження, відбір і експертиза (випробування) зразків продукції.
У разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду на підставі наданих суб'єктом господарювання документів, що дають змогу відстежити походження такої продукції та її подальший обіг (зокрема договори, товарно-супровідна документація), визначає особу, яка поставила відповідному суб'єкту господарювання цю продукцію, та всіх осіб, яким цей суб'єкт господарювання поставив зазначену продукцію.
У разі якщо суб'єктом господарювання надано висновки експертизи, протоколи випробувань продукції, сертифікати відповідності або інші документи про відповідність, видані за результатами добровільної оцінки відповідності акредитованими органами з оцінки відповідності, органи ринкового нагляду належним чином ураховують ці документи при проведенні перевірок характеристик продукції.
Органи ринкового нагляду проводять планові перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів згідно із секторальними планами ринкового нагляду (п.1 ч.І ст.24 Закону №273 5-IV.
Відповідно до вимог ч.2 ст.24 Закону № 2735-ІV, - під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом "а" пункту 2 частини першої цієї статті:
1) на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є:
а) наявність на продукції знака відповідності технічним регламентам (у тому числі ідентифікаційного номера призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам;
б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам;
в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією;
2) на наступних етапах перевірки можуть бути проведені:
а) обстеження зразків відповідної продукції та ідентифікація виробника продукції;
б) відбір та експертиза (випробування) зразків продукції (у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам).
Відповідно до вимог ч.1 ст.29 Закону №2735-ІV,- у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Згідно ч.5 ст.44 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Доказів сплати ТОВ «Країна Іграшок» штрафу у розмірі 25 500,00 грн. до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області не надано.
Крім того, доказів сплати штрафу у розмірі 25 500,00 грн. на дату розгляду справи відповідачем до суду також не надано.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративний позов Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” про стягнення штрафних санкцій у розмірі 25 500, 00 грн.. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 241- 246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позовну заяву Держпродспоживслужби в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” про стягнення штрафних санкцій у розмірі 25 500, 00 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Країна іграшок” (вул.Дальницька, 50/4, м.Одеса, 65005) до Державного бюджету України на р\р 31112106700007, МФО 828011 до УК у м.Одеса Малиновський район, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафних санкцій у розмірі 25500 (двадцять п’ять тисяч п’ятсот) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.Г.Гусев
Повний текст рішення складено та підписано суддею 20.08.2018 року.
.