Рішення № 75954425, 20.08.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
0640/3715/18
Номер документу
75954425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3715/18

категорія 8.2.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Житомирській області до Публічного акціонерного товариства "Вишевичі Агротехніка" про стягнення 14117,31 грн.,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Житомирській області, у якому просить стягнути з Публічного акціонерного товариства "Вишевичі Агротехніка" (далі - ПАТ "Вишевичі Агротехніка") податкову заборгованість у сумі 14117,31 грн з рахунків у банку, що обслуговують платника податків, з підстав порушення норм податкового законодавства.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ПАТ "Вишевичі Агротехніка" перебуває на обліку у Радомишльському відділенні Малинської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області і є платником податків і зборів. За ПАТ "Вишевичі Агротехніка" рахується податкова заборгованість у сумі 14117,31 грн , яку просить стягнути з рахунків у банках обслуговуючих платника.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що ПАТ "Вишевичі Агротехніка" як платник податків перебуває на обліку у Радомишльському відділенні Малинської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області.

Як встановлено із матеріалів справи, за ПАТ "Вишевичі Агротехніка" рахується заборгованість у розмірі 14117,31 грн , а саме: 8873,32 грн.- основні платежі, 5186,74 грн - штрафна санкція, 57, 25 грн - пеня.

У зв'язку із не сплатою грошового зобов'язання у встановлені Податковим кодексом України граничні строки, податкове зобов'язання у розмірі набуло статусу податкового боргу.

Сума заборгованості також підтверджується наявним у матеріалах справи зведеним розрахунком сум податкового боргу, які не були задоволені боржником протягом строку, встановленого для їх погашення (а.с.9).

Оскільки суб'єктом господарювання податковий борг у добровільному порядку самостійно сплачено не було, позивач звернувся із вказаним позовом до суду щодо його стягнення у судовому порядку.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 67 Конституції України проголошено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України).

Статтею 16 Податкового кодексу України визначено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Судом встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 14 117,31 грн, а саме: 8 873,32 грн - основні платежі, 5 186,74 грн - штрафна санкція, 57,25 - пеня за наступними податковими зобов’язаннями, а саме: податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств та установ, які належать до комунальної форми власності, податку з орендної плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваний особами, які власниками житлової нерухомості.

Що стосується податку на додану вартість на загальну суму 2437,25 грн, саме: 2035 грн. - основний платіж; 345 грн - штрафна санкція; 57,25 грн - пеня, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.203.1 ст.203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з п.203.2 ст.203 ПК України сума податкового зобов’язання, зазначеного платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідачем подано податкову декларацію №9059764396 від 19.04.2016 з податку на додану вартість, самостійно визначено грошове зобов’язання в сумі 2035 грн. (залишок), та не сплачено в строки, визначені ПК України, тому дане зобов’язання має статус податкового боргу (а.с.21).

Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою (п. 54.1 ст. 54 ПК України).

На підставі акта перевірки № 2/06-19-153/903653 від 26.01.2016 було збільшено грошове зобов’язання, визначене в цьому податковому повідомленні-рішенні, штрафна санкція відповідно до якого становить 2210 грн (175 грн залишок). Податкове повідомлення - рішення № 0000361500 від 23.02.2016. (а.с.16)

На підставі акта перевірки №85/06-19-153/00903653 від 26.04.2016 встановлено порушення пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, у зв’язку з чим збільшено суму грошового зобов’язання за платежем податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 170 грн (залишок). Податкове повідомлення - рішення № 0002261200 від 11.05.2016.(а.с.18)

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Дані податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались в судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов’язання) відповідача в сумі 345 грн вважається узгодженим.

Відповідно до п.129.1 ст.129 ПК України ПАТ "Вишевичі агротехніка" нарахована пеня у сумі 57,25 грн.

Стосовно податку на прибуток підприємств та установ, які належать до комунальної форми власності в сумі 1010,87 грн. - штрафна санкція, суд зазначає наступне .

Актом перевірки №86/1500/00903653 від 26.04.2016 встановлено порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України, а саме: податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) - у зв’язку з чим збільшено суму грошового зобов’язання за платежем на прибуток приватних підприємств за штрафними (фінансовими) санкціями на 1010,87 грн (залишок). Податкове повідомлення-рішення №0002251200 від 11.05.2016.(а.с.17)

Досліджуючи спірні правовідносини стосовно податку з орендної плати за землю на загальну суму 8703,29 грн, а саме: 4923,07 грн. - основний платіж, 3780,22 грн - штрафні санкції, судом встановлено.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України - платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 11 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 ПК України).

Відповідачем подано податкову декларацію №9012743182 від 11.02.2015 з плати за землю), самостійно визначено грошове зобов’язання в сумі 44450,00 грн (4923,07 грн залишок, а саме: 1218,9 грн - граничний термін сплати 30.12.2015р.; 3704,17 грн - граничний термін сплати 30.01.2016р.) та не сплачено в строки, визначені Податковим кодексом, тому дане зобов’язання в сумі 4923,07 грн має статус податкового боргу.

На підставі акта перевірки №216/152/00903653 від 23.12.2015р. встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з орендної плати з юридичних осіб та на підставі ст.126 ПК України зобов’язано сплатити штраф у сумі 1998,70 грн (залишок). Податкове повідомлення - рішення 0000011500 від 18.01.2016.(а.с.14)

Згідно з актом перевірки №216/152/00903653 від 23.12.2015 встановлено порушення граничного строку сплати грошового зобов’язання з орендної плати з юридичних осіб та на підставі ст.126 ПК України зобов’язано сплатити штраф у розмірі 1781,52 грн. Податкове повідомлення-рішення №0000021500 від 18.01.2016.(а.с.15)

Дані податкові повідомлення-рішення по орендній платі за землю відповідачем не були оскаржені в судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов’язання) відповідача в сумі 3780,22 грн вважається узгодженим.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваний юридичними особами, які є власниками житлової нерухомості на загальну суму 1965,90 грн, а саме: 1915,25 - основний платіж, 50,65 - штрафна санкція.

Згідно з пп. 266.3.3 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України, база оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в том числі їх часток, які перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

Відповідно до абз. б, пп. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України, податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Відповідачем подано податкову декларацію №9018089274 від 19.02.2015 з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, самостійно визначено грошове зобов’язання в сумі 3848,88 грн (залишок становить 1915,25 грн) та не сплачено в строки, визначені Податковим кодексом України, тому дане зобов’язання в сумі 1965,25 грн має статус податкового боргу.

На підставі акта перевірки №4593/06-30-12-08/00903653 від 17.07.2017 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості та на підставі ст.126 ПК України зобов’язано сплатити штраф у сумі 50,65 грн (залишок). Податкове повідомлення - рішення 0015041208 від 17.07 2017. (а.с.19)

Податкове повідомлення-рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки відповідачем не було оскаржене в судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов’язання) відповідача в сумі 50,65 грн вважається узгодженим.

Правовими положеннями п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п. 59.5 ст. 59 Кодексу).

Радомишльським відділенням Малинської ОДПІГУ ДФС у Житомирській області було надіслано податкову вимогу форми "Ю" за №948-06 від 07.09.2015.(а.с.24)

Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня.

Відповідно до пп.20.1.24 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатись до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частки. Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідач відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, не подав та про причини не подання відзиву суд не повідомив, а тому відповідно до приписів ч.4 ст.159 КАС України судом ці дії кваліфікуються як фактичне визнання позову.

Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДФС у Житомирській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи положення ч.2 ст.139 КАС України та відсутність судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) до Публічного акціонерного товариства "Вишевичі агротехніка" (вул.Леніна, 42, с.Вишевичі, Радомишльський район, Житомирська область, 12214, код ЄДРПОУ 00903653) про стягнення 14117,31 грн - задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Вишевичі агротехніка" (вул.Леніна, 42, с.Вишевичі, Радомишльський район, Житомирська область, 12214, код ЄДРПОУ 00903653) на користь держави в особі Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) податкову заборгованість в сумі 14117,31 грн (чотирнадцять тисяч сто сімнадцять гривень тридцять одна копійка) з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Капинос