Рішення № 75953393, 13.08.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2018
Номер справи
802/1843/18-а
Номер документу
75953393
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

13 серпня 2018 р. Справа № 802/1843/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Альчука Максима Петровича,

за участю секретаря судового засідання: Шевченка Р.В.

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, ЄДРПОУ 00100227)

до: Головного управління ДФС у Вінницькій області (21027, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, ЄДРПОУ 39402165)

про: визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області, в якому просить:

визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 станом на 28.03.2016 року в розмірі 326818,66 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем неправомірно сформовано у відношенні позивача дві податкові вимоги від 06.03.2018 року № Ю-3302-50, за різні податкові періоди та з різними сумами боргу. При цьому, в податковій вимозі від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 станом на 28.03.2016 року в розмірі 326818,66 грн., зазначено податковий період, який ще не настав.

Згідно ухвали суду від 22.06.2018 року відмовлено в клопотанні представника позивача про забезпечення позову.

Ухвалою суду від 25.06.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін.

На підставі ухвали суду від 04.07.2018 року заяву представника про забезпечення позову задоволено.

Відповідачем подано відзив на позову заяву, згідно якого проти задоволення адміністративного позову заперечує також зазначає, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 відкликана у зв'язкою із самостійною сплатою боргу позивачем.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 06.03.2018 року ГУДФС у Вінницькій області у відношенні позивача сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № Ю-3302-50 в сумі 33906,96 грн. станом на 28.02.2018 року.

Крім того, 06.03.2018 року ГУ ДФС у Вінницькій області у відношенні позивача сформовано податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 в сумі 326818,66 грн. станом на 28.03.2018 року та одночасно направлена для примусового виконання до Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області без процедури узгодження із позивачем. Дана вимога одночасно являється предметом оскарження у даній справі.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 травня 2018 року № 469) (далі - Інструкція).

Відповідно до розділ VI Інструкції до платників, які не виконали визначені Законом обов’язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов’язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.

Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику. При надсиланні вимоги платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення корінець вимоги залишається в органі доходів і зборів. При врученні вимоги платнику під підпис така вимога залишається у платника, а корінець вимоги, на якому платник проставляє свій підпис,- в органі доходів і зборів.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи або його відокремленого підрозділу, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

Якщо протягом наступного базового звітного періоду сума боргу (недоїмки) платника зросла, після проходження відповідних процедур узгодження та оскарження вимога про сплату боргу (недоїмки) подається до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства тільки на суму зростання боргу (недоїмки).

Аналіз викладених норм свідчить про те, що вимога про сплату боргу з єдиного внеску є виконавчим документом та обов'язковою до виконання платниками єдиного внеску. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується податковим органом, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, тобто за відповідний податковий період. При цьому, законом не передбачено права податкового органу надсилати платникам єдиного внеску вимоги про сплату боргу за період, який ще не настав. Орган доходів і зборів зобов'язаний вручити під розписку або направити вимогу про сплату боргу платнику єдиного внеску, з метою узгодження суми боргу та забезпечення можливості оскарження вимоги в адміністративному чи в судовому порядку. Лише після проходження усіх процедур узгодження та оскарження, у разі невиконання платником грошових зобов'язань в повному обсязі, вимога про сплату боргу (недоїмки) подається до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства тільки на суму зростання боргу (недоїмки).

Матеріали справи свідчать, що позивачу відповідачем надсилалась податкова вимога про сплату боргу з єдиного внеску від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 станом на 28.02.2018 року в сумі 33906,96 грн.

У зв'язку із несплатою позивачем вказаного зобов'язання, органом доходів і зборів сформовано вимогу про сплату боргу з єдиного внеску від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 станом на 28.03.2018 року в сумі 326818,66 грн. Дана вимога позивачу не надсилалась та направлена до Вінницького районного відділу ДВС з метою примусового виконання.

Отже, вимога про сплату боргу з єдиного внеску від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 станом на 28.03.2018 року в сумі 326818,66 грн. сформована органом доходів і зборів у відношенні позивача за період, який ще не настав. Вказаними діями відповідач позбавив права позивача на сплату єдиного внеску до 20 числа місяця відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Крім того, як зазначає представник відповідача у відзиві на позов, у зв'язку із збільшенням суми боргу вимога від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 в сумі 326818,66 грн. була направлена до виконавчої служби з тим самим номером відповідно до Інструкції та в третій частині проставлена літера "У".

Відповідно до п. 4 розділу VІ Інструкції при формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера «Ю» (вимога до юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера «У» (узгоджена вимога).

В третій частині літера «У» (інформація щодо узгодження вимоги) проставляється у разі надсилання:

платнику узгодженої вимоги внаслідок процедури оскарження;

вимоги до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства відповідно до цієї Інструкції.

Отже, зазначення в третій частині вимоги літери "У" повинно свідчити про її узгодження з платником податків. Тільки після процедури узгодження та не сплати у добровільному порядку позивачем грошового зобов'язання з єдиного внеску, орган доходів і зборів має права звернутись до державної виконавчої служби з метою примусового виконання вимоги.

Разом з тим, вимога від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 в сумі 326818,66 грн. органом доходів і зборів позивачу не надсилалась, тобто є неузгодженою, а тому не може бути звернута до примусового виконання. Своїми діями відповідач позбавив права позивача на оскарження вказаної вимоги та/або сплати грошового зобов'язання у встановлений строк.

Отже, органом доходів і зборів не дотримано порядку формування та вручення вимоги про сплату боргу з єдиного внеску позивачу.

Внаслідок вказаних неправомірних дій відповідача позивач був змушений звернутись до суду за захистом своїх порушених прав, шляхом оскарження вимоги від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 в сумі 326818,66 грн.

Разом з тим, з метою приховання вказаних порушень на підставі повідомлення про сплату боргу (недоїмки) від 05.07.2018 року № 297459-50 вимога № Ю-3302-50 від 06.03.2018 року на суму 326818,66 грн. відкликана податковим органом, у зв'язку із сплатою позивачем суми боргу, шляхом стягнення коштів державною виконавчою службою Вінницького районного управління юстиції.

Пунктом 6 розділу VI Інструкції визначено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо: сума боргу (недоїмки), зазначена у вимозі, погашається платником, органами державної виконавчої служби або органами Казначейства - у день, протягом якого відбулося таке погашення суми боргу (недоїмки) в повному обсязі.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (ч. 8 ст. 139 КАС України).

З огляду на те, що станом на даний час вимога про сплату боргу від 06.03.2018 року № Ю-3302-50 в сумі 326818,66 грн. органом доходів і зборів відкликана, суд позбавлений можливості вжити ефективних заходів для захисту прав позивача, у зв'язку з цим відсутні правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Однак, враховуючи те, що даний спір виник внаслідок неправомірних дій податкового органу під час формування та надіслання вимоги про сплату боргу, з урахуванням встановлених порушень законодавства про єдиний соціальний внесок під час розгляду справи, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача сплачений при зверненні до суду судовий збір на користь позивача, що відповідатиме ч. 8 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, ЄДРПОУ 00100227) до Головного управління ДФС у Вінницькій області (21027, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, ЄДРПОУ 39402165) про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Стягнути на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 4902,28 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Альчук Максим Петрович