
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
13 серпня 2018 р. Справа № 802/1997/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Альчука Максима Петровича,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (21100, м. Вінниця, вул. Павлова, 29, ідент. номер НОМЕР_2)
до: Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (23222, Вінницька область, Вінницький район, с. Якушинці, вул. Новоселів, код ЄДРПОУ 04330021)
про: визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1, ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, в якому просять:
визнати протиправним та скасувати пп. 1, 2 рішення 14 сесії 7 скликання Якушинецької сільської ради від 20.04.2018 року в частині зазначення слів "шляхом викупу".
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням 14 сесії 7 скликання Якушинецької сільської ради від 20.04.2018 року погоджено затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована на території Якушинецької сільської ради (за межами населеного пункту) площею 2,00 гектари для ведення особистого селянського господарства шляхом викупу та рекомендовано звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області для затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом викупу. Вказане рішення в частині слів "шляхом викупу" позивачі вважають протиправним, у зв'язку з чим звернулись до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 04.07.2018 року позовну заяву залишено без руху.
У зв'язку із усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 13.07.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін.
Оскільки відповідачем відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надано, суд вирішує справу за наявними матеріалами згідно згідно ч. 6 ст. 162 КАС України.
В судове засідання представник позивачів не з'явився, проте надав заяву про розгляд справи без його участі та участі позивачів.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
В судове засідання відповідач не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується підписом уповноваженої особи на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч. 1 ст. 205 КАС України).
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є власниками нежитлових будівель загальною площею 2096,5 кв.м., що розташовані в с. Ксаверівка, вул. Подільська, 6.
Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 12.01.2018 року № 2-507/15-18СГ позивачам надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
На виконання вказаного наказу виготовлено проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, із земель державної власності сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населеного пункту на території Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області.
В подальшому позивачі звернулись до Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області із заявами про погодження надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.
Рішенням 14 сесії 7 скликання Якушинецької сільської ради від 20.04.2018 року погоджено затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходяться на території Якушинецької сільської ради (за межами населеного пункту) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 шляхом викупу. Громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 рекомендовано звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області для отримання наказу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом викупу.
Не погоджуючись з вказаним рішенням в частині слів "шляхом викупу", позивачі звернулись до суду з даним позовом.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 121 КАС України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 ЗК України, зокрема частиною 6 передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 цієї статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 8 ст. 118 ЗК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно ч. 5 вказаної статті Кодексу органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов’язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов’язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації (ч. 6 ст. 186-1 ЗК України).
Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки (ч. 8 ст. 186-1 ЗК України).
Аналіз викладених норм свідчить про те, що передача громадянам земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема для ведення особистого селянського господарства, здійснюється безоплатно, шляхом подання відповідного клопотання. При цьому, погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є одним із етапів на меті отримання землі.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Отже, враховуючи, що спірна земельна ділянка розташована на території Якушинецької сільської ради, саме до її компетенції належить вирішення питання погодження проекту землеустрою.
Судом встановлено, що рішення 14 сесії 7 скликання Якушинецької сільської ради від 20.04.2018 року про погодження землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення позивачам прийнято відповідачем на виконання розпорядження Кабінету Міністру України від 31 січня 2018 р. № 60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад".
Розпорядженням Кабінету Міністру України від 31 січня 2018 р. № 60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад" зобов'язано Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити:
формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України;
передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліку земельних ділянок державної власності, права на які виставлені на земельні торги, в комунальну власність об’єднаних територіальних громад після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди таких земельних ділянок;
здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об’єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Разом з тим, згідно ч. 3 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Аналіз викладеної норми свідчить про те, що розпорядження КМУ не є нормативно-правовим актом та не має вищої юридичної сили ніж Земельний кодекс України, яким не передбачено передачу земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства на платній основі, шляхом викупу.
Таки чином, суд доходить висновку, що пункти 1, 2 рішення 14 сесії 7 скликання Якушинецької сільської ради від 20.04.2018 року, яким погоджено затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходяться на території Якушинецької сільської ради (за межами населеного пункту) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 шляхом викупу, та рекомендовано звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області для отримання наказу на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом викупу в частині зазначення слів "шляхом викупу" є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши усі обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 КАС України).
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (21100, м. Вінниця, вул. Павлова, 29, ідент. номер НОМЕР_2) до Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (23222, Вінницька область, Вінницький район, с. Якушинці, вул. Новоселів, код ЄДРПОУ 04330021) задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2 рішення 14 сесії 7 скликання Якушинецької сільської ради від 20.04.2018 року "Про погодження затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з земель державної власності сільськогосподарського призначення гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_1" в частині слів "шляхом викупу".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АА 549136, ідент. номер НОМЕР_1) сплачений при звернені до суду судовий збір у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ 04330021).
Стягнути на користь ОСОБА_2 (АА 855825, ідент. номер НОМЕР_2) сплачений при звернені до суду судовий збір у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ 04330021).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Альчук Максим Петрович