
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2018 р. Справа №818/2374/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Якименко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2374/18 за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської міської ради, в якому просить: визнати незаконним та скасувати рішення Сумської міської ради від 28 березня 2018 року №3227-МР "Про відмову в наданні земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_1." в частині відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 за адресою: м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом, орієнтовною площею 0,1000 га, кадастровий номер НОМЕР_2 категорія та функціональне призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови Сумської міської ради для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), та зобов'язати Сумську міську раду затвердити проект землеустрою, розроблений ФОП ОСОБА_2 щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом на території Сумської міської ради м. Суми Сумської області.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він пройшов процедуру по затвердженню проекту землеустрою, а саме: від заяви-звернення до відповідного органу - ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України; отримання рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, або за "мовчазною згодою" - ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України; розроблення проекту землеустрою - ст. 79-1 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України "Про землеустрій"; погодження проекту землеустрою - порядок - ч. 8 ст. 118, ст. 186-1, норма - ст. 186 Земельного кодексу України; отримав на руки погоджений проект землеустрою та витяг із Державного земельного кадастру на сформовану земельну ділянку. А тому, на думку позивача, прийняття незаконного рішення Сумської міської ради від 28.03.2018 №3227-МР в частині відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки порушує його законне право на володіння землею.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві (а.с.39-41) та зазначила, що за результатами розгляду заяви позивача, відповідно до протоколу № 73 від 04.05.2017 засідання постійної комісії прийнято рішення: відмовити заявнику у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, у зв'язку із тим, що дана земельна ділянка зарезервована за членами сімей загиблих учасників АТО. Крім того, позивачем не дотримано процедуру, встановлену ч. 7 ст. 118 ЗК України ("мовчазна згода"), а саме: до повідомлення від 21.03.2017 позивачем не приєднано належну копію договору на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Тому відповідач вважає, що оскаржене рішення прийнято в межах норм чинного законодавства.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що 10.02.2017 ОСОБА_1 звернувся до Сумської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за адресою: м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом, для використання під індивідуальне житлове будівництво, орієнтовною площею 0,1 га (звор.бік а.с.14).
Позивач, враховуючи, що у термін більше ніж місяць, станом на 20.03.2017 Сумською міською радою не надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою чи вмотивованої відмови у його наданні, у відповідності до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, уклав договір № 31/17 від 20.03.2017 на проведення робіт по розробленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (звор.бік а.с.15-16).
На підставі вказаного договору ФОП ОСОБА_2 розробив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), за адресою: м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом на території Сумської міської ради м. Суми, Сумської області (а.с.11-31).
Висновком головного архітектора ОСОБА_4 №143/08.01.01-15 від 23.05.2017 погоджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), за адресою м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом на території Сумської міської ради м. Суми, Сумської області (а.с.25).
Експертом державної експертизи ОСОБА_5 надано висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 06.10.2017 № 14028/82-17, відповідно до якого погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу (звор. бік а.с.26).
18.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до Сумської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність (а.с.33-35).
Рішенням Сумської міської ради від 28 березня 2018 року №3227-МР "Про відмову в наданні земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_6." відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відновлення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), за адресою: м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом (а.с.32).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності ...для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації,... подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ("мовчазна згода").
Відповідно до ч. 5 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо створення нових землеволодінь та землекористувань розробляються з метою обґрунтування розмірів і меж земельних ділянок з урахуванням вимог щодо раціонального використання та охорони земель.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Згідно зі ст. 50 Закону України "Про землеустрій" встановлено виключний перелік документів, включений у склад проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
У відповідності до статті 30 Закону України "Про землеустрій" погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Згідно з п. 6 ст. 186 Земельного кодексу України Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Статтею 186-1 Земельного кодексу України передбачені повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Так, відповідно до частин 1 та 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Тобто, якщо проект землеустрою погоджений, то він відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Відповідно до п. 3 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Згідно з п. 4 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Відповідно до п. 8 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий План земельної ділянки.
Підставою у відмові в здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, зокрема, є невідповідність поданих документів вимогам законодавства (ч. 4 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
У свою чергу, за вимогами ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Отже, як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 дотримався визначеної законодавством процедури одержання земельної ділянки у власність. Висновком експерта державної експертизи ОСОБА_5 погоджено проект землеустрою. Державним кадастровим реєстратором була проведена державна реєстрація спірної земельної ділянки, відповідно, поданий проект землеустрою являється таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що рішення Сумської міської ради від 28.03.2018 №3227-МР "Про відмову в наданні земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_1." є незаконним та підлягає скасуванню.
Разом з тим, відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Водночас суд не може перебирати на себе повноваження іншого державного органу (у даному випадку Сумської міської ради), оскільки, відповідно до статті 122 Земельного кодексу України, виключно до компетенції органів місцевого самоврядування віднесено повноваження щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
А тому, для повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Сумську міську раду розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення Сумської міської ради від 28 березня 2018 року №3227-МР "Про відмову в наданні земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_1." в частині відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за адресою: м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом, орієнтовною площею 0,1000 га, кадастровий номер НОМЕР_2 категорія та функціональне призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови Сумської міської ради для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).
Зобов'язати Сумську міську раду (майдан Незалежності, 2, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 23823253) розглянути питання щодо затвердження проекту землеустрою, розробленого ФОП ОСОБА_2 щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в м. Суми, між вул. Льотна та Козацьким проспектом на території Сумської міської ради м. Суми Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня винесення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст рішення складено 17.08.2018 року.