Рішення № 75934150, 13.08.2018, Городоцький районний суд Львівської області

Дата ухвалення
13.08.2018
Номер справи
441/1622/17
Номер документу
75934150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

441/1622/17 2-а/441/27/2018

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.08.2018 року Городоцький районний суд Львівської обл. у складі:

головуючого-судді Українець П.Ф.,

за участю секретаря Пеленської Х.О.,

представника ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Городок Львівської обл. справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській обл. про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській обл. (далі ГУ ПФУ у Львівській обл.) про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Львівській обл. щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016р.; зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській обл. провести йому перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016р. відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справи України та членів їх сімей, ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, постанов КМУ № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. № 268» та довідки № 91-14118 від 13.07.2017р.; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ГУ ПФУ у Львівській обл. подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Вимоги мотивував тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що 23.12.2015р. Верховною ОСОБА_1 України прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено зміни до чинного законодавства, зокрема визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Таким чином, йому як пенсіонеру органів внутрішніх справ України з 01.01.2016р. має бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 та в порядку, встановленому постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, що нездійснення такого перерахунку відповідачем з посиланнями на відсутність фінансування є протиправним, оскільки не відповідає вимогам законодавства. Просив позов задовольнити.

Ухвалою судді від 02.11.2017р. відкрито провадження у вищеозначеній справі та призначено попереднє судове засідання, а ухвалою від 05.01.2018р. цю справу передано на розгляд Львівському окружному адміністративному суду.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29.01.2018р. вищевказану справу передано на розгляд у Городоцький районний суд Львівської обл.

12.02.2018р. справа надійшла до Городоцького районного суду Львівської обл. та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передана на розгляд судді Українець П.Ф.

07.05.2018р. ОСОБА_2 позов уточнив, просить визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській обл. щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016р.; ти ГУ ПФУ у Львівській обл. виплатити йому заборгованість по виплаті перерахованої пенсії за період 01.01.2016р. – 01.01.2018р. у місячний строк, з урахуванням ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку із порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000р. № 2020-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку із порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2001р. № 159; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ГУ ПФУ у Львівській обл. подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про викнання рішення суду.

Ухвалою суду від 13.08.2018р. відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.

В суді позивач ОСОБА_2 позов підтримав, пояснив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що згідно чинного законодавства має право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, на підставі постанови КМУ від 11.11.2015р. № 988 та в порядку, встановленому постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, що нездійснення такого перерахунку відповідачем з посиланнями на відсутність фінансування є протиправним, дав інші пояснення, просить позов задовольнити.

Представник відповідача позов заперечив мотивуючи тим, що Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій і, зокрема, встановлено обов'язок виплатити пенсію за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р., обчислену станом на 01.01.2018р., лише після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету у відповідному порядку, дав інші пояснення, просить в позові відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 29 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Враховуючи, що справа за позовом ОСОБА_2, як пенсіонера органів внутрішніх справ, до ГУ ПФУ у Львівській обл., на обліку якого перебуває позивач та який здійснює виплату йому пенсії, відповідає зазначеним в рішенні Верховного Суду ознакам типової справи (п.55 рішення), така справа підлягає вирішенню судом з урахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №820/6514/17.

Заслухавши учасників справи, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ з 1998р., якому призначена пенсія за вислугу років, згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), що підтверджується пенсійним посвідченням № 91/14118 від 11.06.1998р. (а.с.11).

Позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській обл.

Міністкрство внутрішніх справ України 03.02.2017р. направило у Пенсійний фонд України лист №1461105/22-2017 про підстави перерахунку пенсій (а.с.12).

Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017р. №4019102/22-2017 надало необхідну інформацію для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), яка запитувалася листом Пенсійного фонду України від 14.02.2017р. №4133102-23 (а.с.13).

У рішенні Верховного Суду від 15.02.2018р., що набрало законної сили 17.03.2018 р., у зразковій справі №820/6514/17, зазначено, що 28.03.2017р. листом за вих. №9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.

Ліквідаційна комісія Міністерства внутрішніх справ України розглянула лист Пенсійного фонду України від 31.03.2017р. №1519/03 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та за результатами розгляду розробила співвідношення посад і звань працівників міліції та поліції. Крім того, було надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими ст. 80 ЗУ «Про Національну поліцію».

13.07.2017р. за №91-14118 Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській обл. складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачеві, відповідно до якої розмір грошового забезпечення останнього за нормами, чинними на 01.01.2016р. становить 8 181 грн. 36 коп. (а.с.15)

Вищеозначену довідку направлено до ГУ ПФУ у Львівській обл. для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Відповідач листом від 25.10.2017р. № 1734/Б-20/12.03-06 повідомив позивача, що перерахунок та виплата пенсії йомуу буде проведена після виділення додаткових коштів із Державного бюджету України (а.с.8).

Не погоджуючись з діями відповідача, що виразилась у нездійсненні перерахунку та виплаті призначеної позивачу пенсії з 01.01.2016р., як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23.12.2015р., ст.ст. 51, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі відповідної довідки, ОСОБА_2 звернувся до суду з означеним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, з урахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.

Вищеозначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015 року, статтю 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до ст. 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст. 102 ЗУ «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015 року, установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вищеозначеною постановою, а також постановою від 18.11.2015р. №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» Кабінет Міністрів України встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно, на день набрання чинності Законом №900-VIII Постанова №988 та інші вищезазначені постанови діяли і є чинними на даний час.

У рішенні від 09.02.1999р. №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційним Судом України зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, згідно із ЗУ від 23.12.2015р. №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.ст. 51, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393», яка набрала чинності 20.02.2008р. (далі Порядок №45, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм.Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У зразковому рішенні у справі №820/6514/17 Верховний Суд вказав на те, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45. Ці довідки повинні бути чинними.

Як встановлено судом, Ліквідаційна комісія УМВС України у Львівській обл. на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській обл. довідку від 20.03.2018р. №91-14118 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно із статтею 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015р., позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016р.

Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. в порядку, визначеному Постановою КМУ №103, тобто починаючи з 01.01.2019р., з огляду на наступне.

Відповідно до пунктів 3 і 5 Постанови №103 постановлено проводити виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2018р.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.; з 01.01.2020р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї Постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією Постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45.

Отже, Кабінет Міністрів України встановив обов'язок органами Пенсійного фонду України здійснювати виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. лише з 01.01.2019р.

Оскільки в силу приписів ст. 63 Закону №2262-ХІІ, п. 4 Порядку № 45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2016 року, вказане право не може бути обмежене нормативно-правовими актами, прийнятими пізніше, ніж таке право виникло.

Із системного аналізу вищевказаних правових норм убачається, що Постанова №103 встановила обмеження на виплату пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), перерахованих відповідно до статті 63 Закону №2262, які не відповідають умовам виплати нарахованих пенсій, не отриманих пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, що передбачені статтею 55 Закону №2262.

Разом з тим, стаття 55 Закону №2262 не передбачає повноважень Кабінету Міністрів України визначати строки виплати пенсії, яка не виплачена з вини органу Пенсійного фонду України.

Право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р., з урахуванням вже сплачених сум, підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності» і що їх можна вважати «майном» у значені цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття Постанови №103 було законодавчо передбачено та не заперечувалося відповідачем, отже, невиплата вказаних сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.

У рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.06.2014 року (за заявою №68385/10 та №71378/10) викладено правова позиція, згідно якої, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинним Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

В даному випадку, є підстави стверджувати про наявність «законних сподівань», оскільки позивач отримав право на перерахунок пенсії відповідно до Закону у січні 2016 року, а Постанова №103, яка фактично звужує право позивача на отримання розміру перерахованої пенсії за 2016 - 2017 роки без внесення змін до відповідного Закону, прийнята 21.02.2018 року та набрала чинності 24.02.2018 року.

Суд вважає, що позивач мав «законні сподівання» отримати пенсію у збільшеному розмірі після перерахунку її розміру, а отже, обмежень щодо строків виплати сум доплати до пенсії за 2016 - 2017р.р., передбачені Постановою №103, не можуть бути застосовані.

Суд звертає увагу, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, не охоплюється поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».

Покликання відповідача на Постанову КМ України №103 від 21.02.2018р., якою визначено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету, тобто ставиться в залежність від наявності чи відсутності коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушують гарантоване Першим протоколом Конвенції право мирно володіти своїм майном, оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Згідно з ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні Конституційного суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний суд зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду в зразковій справі №Пз/9901/8/18 від 15.02.2018 року, відповідно до пункту 56 якого Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року N 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

У зв'язку з викладеним, з урахуванням відсутності на часі ухвалення рішення у справі відомостей про виплату перерахованої пенсії позивачу, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності невиплати позивачу перерахованої пенсії.

Отже, право позивача на отримання перерахованої пенсії за період із 01.01.2016р. по 31.12.2017р. є порушеним, а тому підлягає судовому захисту.

При цьому, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку позивачу пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату позивачу, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії з 01.01.2016р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 20.03.2018 року №91-11435, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо вимоги позивача про «зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській обл. виплатити йому заборгованість по виплаті перерахованої пенсії за період 01.01.2016р. – 01.01.2018р. у місячний строк, з урахуванням ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку із порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000р. № 2020-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку із порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2001р. № 159», суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 46 ЗУ від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Відповідно до ст. 1 і 2 ЗУ № 2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Пунктом 5 Порядку № 159 передбачено, що сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Отже основною умовою для виплати громадянину є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

З огляду на викладене, Законом України № 2050-ІІІ передбачене право позивача на отримання компенсації втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати.

Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 18.11.2014 та від 07.11.2012 у справі № 6-131цс12.

Відповідно до положень ст. 6 і 7 ЗУ № 2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету. Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.

З огляду на викладене та беручи до уваги те, що позивач із відповідною заявою про виплату компенсації втрати частини доходів до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській обл. не звертався, тому у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача і, як наслідок, його зобов'язання нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії.

Після подачі відповідної заяви щодо нарахування компенсації втрати частини доходу та отримання відповіді від ГУ Пенсійного фонду України в Львівській обл. на вказану заяву, позивач не позбавлений права звернутись з позовом про виплату компенсації втрати частини доходів.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги у цій частині є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.

Підстав до зобов’язання відповідача у місячний строк виплатити позивачу заборгованість по виплаті перерахованої пенсії за період 01.01.2016 – 01.01.2018р.р. суд, з огляду на положення ч. 6 ст. 245 КАС України, не вбачає.

Щодо вимог позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні статті 382 КАС України зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком. Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде.

Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 77, 78, 132, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

у х в а л и в :

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській обл.. щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2016р., відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII, ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. №91-14118 від 20.03.2018р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській обл. провести ОСОБА_2 з 01.01.2016р. перерахунок та виплату пенсії, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII, ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській обл. №91-14118 від 20.03.2018р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській обл. про зобов'язання здійснити виплату перерахованої пенсії за період 01.01.2016р. – 01.01.2018р. у місячний строк та з урахуванням ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку із порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000р. № 2020-ІІІ та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку із порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2001р. № 159» та зобов’язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення, через Городоцький районний суд Львівської обл. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 17.08.2018р.

Суддя Українець П.Ф.