
Справа №461/5019/17&?п;
РІШЕННЯ
Іменем України
14 серпня 2018 року. м. Львів.
Галицький районний суд м. Львова
у складі:
головуючого судді Юрківа О.Р.,
секретаря судового засідання Кузьми Д.М.,
за участі представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені ОСОБА_3» до Львівської міської ради, третя особа – Львівське комунальне підприємство «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс», про визнання незаконними та скасування в частині рішення органу місцевого самоврядування, -
ВСТАНОВИВ:
позивач ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» імені ОСОБА_3» звернулося до суду з позовом, в якому просить суд визнати незаконними та скасувати пункти 2.2., 2.З., 2.4. ухвали Львівської міської ради № 1459 від 19.01.2017 року «Про критичну ситуацію, яка склалась на адміністративній території Львівської міської ради у зв'язку з неможливістю вивезення твердих побутових відходів». Свої вимоги мотивує тим, що пунктом 2.2 цієї ухвали визначено місця для організації тимчасових майданчиків для перевантаження та брикетування твердих побутових відходів на територіях адміністративних районів м. Львова, а саме: Сихівський. ОСОБА_3 райони - вул. Стрийська, 193; Залізничний район – вул. Городоцька. 280; Личаківський район – вул. Пластова, 13; Шевченківський район - вул. Т.Шевченка,327-г; Франківський район – вул. Персенківка, 19. Згідно пункту 2.4. ЛКП "Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для виробничих потреб (у тому числі для організації тимчасових майданчиків для перевантаження га брикетування твердих побутових відходів) за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення: орієнтовною площею 1 га на вул. Стрийській, 193.; орієнтовною площею 0,6 га на вул. Т. Шевченка, 327-г. Позивач вважає ухвалу Львівської міської ради № 1459 від 19.01.2017 року у цій частині протиправною і незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки вона не відповідає вимогам пункту 2 частини 2, частини 9 ст. 69 Повітряного кодексу України. Дані норми ПК України забороняють на відстані до 15 кілометрів від меж аеродрому відкрите складування харчових відходів, розміщення звалищ, спорудження або розбудова споруд, які сприяють масовому скупченню птахів і можуть створювати загрозу для повітряного руху.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримала та просила задовольнити. Надала пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача проти задоволення вимог ДП «МА «Львів» ім. Д. Галицького» заперечила. Суду пояснила, що на вказаних у позові майданчиках не передбачається відкрите складування побутових відходів. Крім того, позивачем не надано доказів того, що у зв’язку з діяльністю по переробці відходів спостерігається скупчення птахів в районі польотів аеродрому.
Третя особа свого представника до суду не правила, хоча була повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Суд встановив, що 19.01.2017 року Львівська міська рада прийняла ухвалу № 1459 від 19.01.2017 року «Про критичну ситуацію, яка склалась на адміністративній території Львівської міської ради у зв'язку з неможливістю вивезення твердих побутових відходів». Пунктом 2.2 цієї ухвали визначено місця для організації тимчасових майданчиків для перевантаження та брикетування твердих побутових відходів на територіях адміністративних районів м. Львова, а саме: Сихівський, ОСОБА_3 райони - вул. Стрийська, 193; Залізничний район - вул. Городоцька,. 280; Личаківський район - вул. Пластова, 13; Шевченківський район - вул. Т.Шевченка, 327-г; Франківський район - вул. Персенківка, 19. Пункт 2.3. передбачає облаштування зазначених вище тимчасових майданчиків для перевантаження та брикетування твердих побутових відходів брикетувальними комплексами з розрахунку 1 комплекс для 1 адміністративного району.
Згідно пункту 2.4. ЛКП "Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для виробничих потреб (у тому числі для організації тимчасових майданчиків для перевантаження га брикетування твердих побутових відходів) за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення: орієнтовною площею 1 га на вул. Стрийській, 193.; орієнтовною площею 0,6 га на вул. Т. Шевченка, 327-г.
Згідно пункту 2 частини 2 ст. 69 Повітряного кодексу України на приаеродромній території запроваджується особливий порядок здійснення діяльності, яка може вплинути на безпеку авіації та створити перешкоди для роботи наземних засобів зв'язку, навігації та спостереження.
На виконання вимог частини 4 статті 69 Повітряного кодексу України, а саме: інформація про розміри приаеродромної території доводиться експлуатантом аеродрому або постійного злітно-посадкового майданчика чи уповноваженою ним особою до відома відповідних органів місцевого самоврядування, на території здійснення повноважень яких знаходиться земельна ділянка, яка повністю чи частково належить до приаеродромної території, ДП МА «Львів» ім. Данила Галицького» листом № 512 від 24.02.2015 року повідомило Львівську міську раду, Львівську обласну державну адміністрацію, Львівську обласну раду, Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про приаеродромну територію, її розміри та вимоги законодавства щодо особливого порядку здійснення діяльності наданій території.
Згідно частини 9 ст. 69 Повітряного кодексу України забороняється на відстані до 15 кілометрів від меж аеродрому відкрите складування харчових відходів, розміщення звалищ, спорудження або розбудова споруд, які сприяють масовому скупченню птахів і можуть створювати загрозу для повітряного руху.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України. Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
У заяві від 17.09.2017 року Львівська міська рада просила суд застосувати до спірних правовідносин строк звернення до адміністративного суду, який відповідно до вимог ст. 99 КАС України (в редакції на момент звернення з адміністративним позовом) складає шість місяців.
Однак, як встановлено судом, частина 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до інформації з офіційного Веб-сайту Львівської міської ради оскаржувана ухвала оприлюднена 24.01.2017 р., що підтверджується копією ухвали, роздрукованої з сайту, а, відтак, строк звернення до адміністративного суду починається з 25.01.2017 р. ДП «МА «Львів» ім. Д. Галицького» звернулося до суду 21.07.2017 р., тобто в межах строку звернення.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 69 Повітряного кодексу України на приаеродромній території запроваджується особливий порядок здійснення діяльності, яка може вплинути на безпеку авіації та створити перешкоди для роботи наземних засобів зв'язку, навігації та спостереження. До такої діяльності належать: 1) будівництво, вибухові роботи; 2) діяльність, що сприяє скупченню птахів; 3) установлення радіовипромінювальних пристроїв; 4) роботи, пов'язані з використанням лазерних пристроїв, що можуть випромінювати у повітряний простір; 5) роботи, пов'язані із запуском ракет, метеорологічних радіозондів та куль-пілотів; 6) діяльність, пов'язана з польотами літальних апаратів, з викидами диму та газів, що можуть погіршувати видимість у районі аеродрому; 7) будівництво високовольтних повітряних ліній, висадка та вирощування дерев або зелених насаджень.
Згідно із частиною 9 зазначеної статті Повітряного кодексу України на відстані до 15 кілометрів від меж аеродрому забороняється відкрите складування харчових відходів, розміщення звалищ, спорудження або розбудова споруд, які сприяють масовому скупченню птахів і можуть створювати загрозу для повітряного руху.
Оскаржуваною ухвалою Львівської міської ради передбачено наступне:
2.2. Визначити місця для організації тимчасових майданчиків для перевантаження та брикетування твердих побутових відходів на територіях адміністративних районів м. Львова:
2.2.1. Сихівський, ОСОБА_3 райони - вул. Стрийська, 193.
2.2.2. Залізничний район - вул. Городоцька, 280.
2.2.3. Личаківський район - вул. Пластова, 13.
2.2.4. Шевченківський район - вул. Т. Шевченка, 327-г.
2.2.5. Франківський район - вул. Персенківка, 19.»
При цьому, на думку суду, зазначений пункт ухвали жодним чином не порушує вимог Повітряного кодексу України, зокрема і зазначених у статті 69.
У відповідності до ухвали Львівської міської ради № 1459 від 19.01.2017 року не передбачено відкритого складування харчових відходів, більш того не передбачається також і розміщення звалища твердих побутових відходів на тимчасових майданчиках для його перевантаження та брикетування.
Окрім зазначеного, на вказаних у пункті 2.2. ухвали Львівської міської ради № 1459 від 19.01.2017 року територіях не передбачається спорудження або розбудова будь-яких будівель чи споруд.
Згідно з ч. 1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте, доводячи підставність позовних вимог, позивачем не долучено жодних належних та допустимих доказів, які б вказували на те, що саме на територіях адміністративних районів м. Львова, за адресами: вул. Стрийська, 193, вул. Городоцька, 280, вул. Пластова, 13, вул. Т. Шевченка, 327-г, вул. Персенківка, 19, спостерігається велике скупчення птахів, що може становити загрозу для повітряних суден, які прямують з/до Міжнародного аеропорту «Львів» ім. Д. Галицького.
Згідно із пунктом 7 Правил орнітологічного забезпечення польотів державної авіації України (затверджено наказом Міністерства оборони України від 15.09.2016 року № 478) оцінка птахонебезпеки розташування аеродрому проводиться шляхом спеціального орнітологічного обстеження аеродрому. Спеціальне орнітологічне обстеження аеродрому передбачає збір та систематизацію відомостей про просторово-часовий розподіл птахів у досліджуваному районі, особливо окремих видів птахів, які створюють загрозу польотам у періоди своєї найбільшої сезонної активності. У ході обстеження визначаються фактори, що приваблюють птахів та збільшують їх концентрацію, а також можливості впливу на орнітологічну обстановку з метою зниження ризику зіткнень ПС із птахами.
Результати візуальних орнітологічних спостережень фіксуються в спеціальних журналах спостережень за птахами:
1) в аеродромному метеорологічному органі (підрозділі) незалежно від польотів - після проведення метеорологічних спостережень та передачі метеорологічних зведень - в журналі спостережень за птахами на аеродромі (далі - Журнал спостережень на аеродромі);
2) обслугою БПРМ та ДПРМ - під час польотів на початку кожної години або на вимогу КрП на аеродромі (чергового по прийому і випуску ПС) - в журналі спостережень за птахами на БПРМ (ДПРМ) (далі - Журнал спостережень на БПРМ (ДПРМ)) (пункт 13 Правил орнітологічного забезпечення польотів державної авіації України (затверджено наказом Міністерства оборони України від 15.09.2016 № 478).
Відповідно до пункту 38 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради зокрема вирішуються таке питання як надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.
Статтею 30 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» формування системи поводження з відходами здійснюється шляхом використання найбільш ефективних і безпечних технологій за мінімальних економічних витрат, найбільш вигідних для того чи іншого населеного пункту схем і методів збирання, перевезення та знешкодження цих відходів з урахуванням щільності забудови, типів та наявного парку сміттєвозів, сміттєзбірників у порядку, визначеному законом.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що приймаючи ухвалу від 19.01.2018 року, Львівська міська рада діяла в межах, у спосіб та у відповідності до положень чинного законодавства України.
З огляду на викладене, у задоволенні позову Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Д. Галицького» слід відмовити у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 8-10, 121, 241-246 КАС України, ст. 99 КАС України (в попередній редакції), ст.ст. 24, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 69 Повітряного кодексу України, ст. 30 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», суд –
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Львів» імені ОСОБА_3» до Львівської міської ради, третя особа – Львівське комунальне підприємство «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс», про визнання незаконними та скасування в частині рішення органу місцевого самоврядування – відмовити за безпідставностю.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення або з дня отримання копії рішення.
Суддя О.Р. Юрків.