Постанова № 75929917, 16.08.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2018
Номер справи
819/669/18
Номер документу
75929917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/5802/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Богаченка С. І.,

суддів – Гулида Р. М., Курильця А. Р.,

з участю секретаря судового засідання – Чопко Ю. Т.,

представника позивача – ОСОБА_1,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 червня 2018 року у справі № 819/669/18 (рішення ухвалене судом у складі головуючого судді Мартиць О. І. у м.Тернополі, повний текст якого виготовлено 25 червня 2018 року) за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

11 квітня 2018 року ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пункту 9-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пунктів 2-3 Постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат, зобов'язати відповідача провести йому вказаний перерахунок та виплату пенсії з 01 жовтня 2017 року з врахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має право на перерахунок пенсії з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, однак відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 червня 2018 року у справі № 819/669/18 в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу на нього, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, що право на перерахунок пенсії, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, мають лише особи, які під час участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проходили строкову службу, оскільки така умова, як проходження строкової служби, стосується лише осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити, посилаючись на викладені в ній доводи.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча відповідач був належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового засідання, що відповідно до частини другої статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи за його відсутності.

Заслухавши головуючого суддю, представника позивача, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції було встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та отримує пенсію по інвалідності другої групи у розмірі відшкодування фактичних збитків внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

22 березня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з 01 жовтня 2017 року, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 29 березня 2018 року № 121/В-11 Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області відмовлено ОСОБА_2 в перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з тим, що позивач під час перебування у зоні відчуження не проходив дійсної строкової служби.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції керувався тим, що участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС здійснювалась не під час проходження ним дійсної строкової служби, що свідчить про правомірність відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено види пенсій, підстави їх призначення та розмір пенсій, що призначаються військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України від 05 жовтня 2006 року № 231-V "Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Тобто, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 № 2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (далі - Закон № 2148-VІІІ), яким частину третю статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, Законом № 2148-VIII розширено перелік категорій осіб, на які поширюється дія вказаної норми, а саме доповнено цей перелік особами, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також особами, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

При цьому, незмінною залишилася умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби.

Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

При цьому, таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Так, згідно з довідкою Борщівського районного військового комісаріату Тернопільської області від 06 жовтня 1972 року ОСОБА_2 з 04 травня 1969 року по 10 червня 1971 року перебував на військовій службі в ОСОБА_3.

Відповідно до архівної довідки від 29 квітня 2013 року № 23842, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 17 грудня 1987 року по 17 березня 1988 року.

Згідно з довідкою № 1918/49 позивач знаходився на учбових зборах Тернопільського МВК з 16 грудня 1987 року по 27 березня 1988 року, виконував обов'язки у військовій частині 55064.

Також, в матеріалах справи міститься довідка від 04 червня 2018 року № К/36, видана ОСОБА_2 Тернопільським об'єднаним міським військовим комісаріатом про те, що він проходив військову службу в складі діючої армії: з 04 травня 1969 року по 23 травня 1971 року при в/ч 55064. Приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 16 грудня 1987 року по 21 березня 1988 року.

З огляду на викладене, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки в період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач не проходив дійсну строкову службу, на нього не поширюються положення частини третьої статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Посилання позивача на те, що умова проходження строкової служби стосується лише осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, не заслуговують на увагу, оскільки така умова стосується всіх категорій осіб, зазначених в частині третій статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вищенаведене узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою, зокрема, в ухвалі від 11 червня 2018 року в справі № 820/2589/18.

За наведених обставин, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 червня 2018 року у справі № 819/669/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених пунктом 2 частини п’ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повне судове рішення складено 16 серпня 2018 року.