Постанова № 75928694, 16.08.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2018
Номер справи
805/2853/18-а
Номер документу
75928694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2018 року справа №805/2853/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Арабей Т.Г., Сухарьок М.Г.,

секретар судового засідання – Токарева А.Г.,

за участю: позивача – не з’явився,

представника відповідача – ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року у справі № 805/2853/18-а (головуючий 1 інстанції Стойка В.В., повний текст складено 12 червня 2018 року в м. Слов’янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2018 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у якому просив зобов’язати ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату різницю пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ОСОБА_4 управління МВС України в Донецькій області № 8370 лк від 20 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 1 січня 2016 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року закрито провадження по даній справі на підставі того, що на час розгляду справи у суді першої інстанції, бездіяльність ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугу років, усунута відповідачем.

Позивач не погодився з вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій просив скасувати ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року та передати справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що постанова № 103, на яку посилається суд, прийнята після виникнення спірних правовідносин та погіршує матеріальне становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії, а тому, не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах при розгляді даної справи. Вважає що відповідачем не в повному обсязі задоволено позовні вимоги.

Позивач у судове засідання не з’явилась, про розгляд справи повідомлена належним чином, просила справу розглянути за її відсутності. Представник відповідача, проти доводів апеляційної скарги заперечувала, вважаючи рішення суду законним та обґрунтованим. Надала відзив на апеляційну скаргу в якому зазначено, що під час розгляду даної справи повинні бути враховані положення Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі – Постанова № 103) від 21.02.2018 року, та Порядку № 45 від 13.02.2008 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України. Порядок та строки нарахування та виплати пенсій можуть бути змінені за умови іншого законодавчого регулювання.

Позивач в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши суддю – доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, заслухавши пояснення представника відповідача, встановила наступне.

Відповідно до пенсійного посвідчення серії ААИ № 712648 від 27.01.2015 року виданого Пенсійним фондом України, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком (а.с. 10).

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

26 лютого 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив відповідача надати інформацію про розмір його пенсії та довідку про грошове забезпечення станом на 01 січня 2016 року (а.с. 11).

Листом від 26 березня 2018 року № 895-к-01 ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що перерахунок пенсії проведено на підставі довідки Ліквідаційної комісії ОСОБА_4 управління МВС України в Донецькій області № 8370 лк від 13 березня 2018 року. Перерахований розмір пенсії за період з 06 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року складає 34929,16 грн. та буде виплачена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деякими іншими категоріями осіб». Зазначено, що доплата за період з 1 січня 2018 року по 31 березня 2018 року зарахована на картковий рахунок позивача (а.с. 12).

Листом від 23 квітня 2018 року № К-144лк ОСОБА_4 управління МВС України в Донецькій області повідомило, що позивач не значився у списках осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, які надійшли 10 квітня 2017 року на адресу ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області з ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оскільки він на той час не перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. 5 березня 2018 року на адресу ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області з ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшли списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в яких значився позивач, на підставі чого видано довідку № 8370 лк від 20 березня 2018 року (а.с. 13).

Відповідно до довідки ОСОБА_4 Управління МВС України в Донецькій області № 8370лк від 20 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_3 про те, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою поліцейського/заступник начальника сектору, що не входить до складу відділу (управління, відділи, (відділення) поліції) становить усього 7126,56 грн. (а.с. 14).

Листом від 28 лютого 2018 року за № 2900/05/22-2018 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 24).

Вищевикладені обставини сторонами не оспорюються та відповідно до частини першої статті 78 КАС України не підлягають доказуванню.

Після одержання довідки від 20 березня 2018 року № 3870-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 ОСОБА_4 управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 27 березня 2018 року проведено перерахунок пенсії, що підтверджено копією протоколу за пенсійною справою № НОМЕР_1 (МВС) від 27 березня 2018 року (зворотній бік а.с. 20).

Також, з протоколу слідує, що відповідачем розрахована різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 34829,16 грн, яка буде виплачуватися з 01 січня 2019 по 31 грудня 2019 року щомісячно в сумі 725,61 грн, а з 01 січня 2020 року до повної виплати розрахованої суми 1451,22 грн.

Довідкою ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підтвердило, що 26 березня 2018 року позивачу виплачена доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії січня-березня 2018 року в сумі 1984,75 грн. за кожен місяць (а.с. 22).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на подані ОСОБА_4 управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області документи, відповідачем здійснений перерахунок пенсії відповідно до вимог чинного законодавства. В результаті такого перерахунку розмір пенсії позивача збільшився з 1984,75грн. до 3003,84грн., що підтверджується Розрахунком на доплату пенсії за пенсійною справою № НОМЕР_1 (а.с. 21). Як вбачається з Протоколу пенсійного органу від 27.03.2018 року, за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року позивачу донарахована різниця у сумі 34829,16 грн. (а.с. 20).

При цьому суд першої інстанції встановив, що такі дії відповідача обумовлені приписами прийнятої Кабінетом Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 Постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено, що перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» здійснюється з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Суд зазначає, що Постановою № 103 від 21.02.2018 року, Кабінет Міністрів України фактично змінює правове врегулювання спірних правовідносин, які виникли між сторонами, і встановлює новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ.

Так, цією постановою передбачено виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Проте, вказана постанова Кабінету Міністрів від 21.02.2018 року № 103 прийнята після виникнення спірних правовідносин та, на думку суду, в частині встановлення строків виплати належної позивачеві пенсії обмежує йому права на своєчасний перерахунок пенсії та виплати її у належному розмірі.

Частиною третьою статті 3 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на суть спірних правовідносин, які склались між сторонами, апеляційний суд вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що відповідачем протиправна бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ОСОБА_4 управління МВС України в Донецькій області № 8370лк від 20 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 1 січня 2016 року усунута.

Судом фактично не надано оцінки обраному позивачем способу захисту його прав - зобов'язання відповідача вчинити певні дії - з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 року, засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею (ст.13 Конвенції) повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні ст. 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 320 КАС України, підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції зокрема є, неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року про закриття провадження у справі - скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 310, 315, 320, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року у справі № 805/2853/18-а за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії – задовольнити.

Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року у справі № 805/2853/18-а – скасувати.

Справу № 805/2853/18-а за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії направити для продовження розгляду в Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови складений 16 серпня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий: І.В. Геращенко

Судді: Т.Г. Арабей

ОСОБА_5