Рішення № 75924047, 09.08.2018, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
161/4012/18
Номер документу
75924047
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 161/4012/18

Провадження № 2/161/1821/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області

головуючого - судді Олексюка А.В.,

при секретарі – Петровій В.О.,

з участю представника відповідача – ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення неправильно виплаченої допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 14.01.2016 року, 31.10.2016 року відповідач зверталася із заявою до департаменту соціальної політики Луцької міської ради про призначення державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 14.01.2016 року відповідач зазначила, що її доходи складаються лише з соціальних допомог, інших доходів немає.

У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 31.10.2016 року відповідач зазначила, що її доходи складаються з соціальних допомог та комісійної винагороди.

На підставі поданих документів відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з на період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року в розмірі 2723,60 грн. в місяць, з 01.10.2016 року по 31.03.2017 року в розмірі 2997,33 грн. щомісяця.

28.02.2014 року відповідач звернулася до департаменту із заявою відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» про призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції, що діяла на момент виплати допомоги).

В деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач зазначала, що дохід сім’ї за період з серпня 2013 року по січень 2014 року, складався лише з виплати відповідачу державної соціальної допомоги.

На підставі поданих документів, рішенням від 17.03.2014 року відповідачу призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний, з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року, в загальній сумі 4499,25 грн.

При проведені державними соціальними інспекторами департаменту перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог було встановлено (акт № 342 від 16.11.2017 року), що при зверненні у січні 2016 року відповідачем не задекларовані доходи в сумі 109633,46 грн. прощеної заборгованості по кредиту від ПАТ «Універсал банк», отримані у третьому кварталі 2015 року, що підтверджується інформацією, наданою органами державної фіскальної служби на електронних носіях та листом ПАТ «Універсал банку» від 16.08.2017 року № НОМЕР_1.

При зверненнях за допомогою малозабезпеченим сім’ям у жовтні 2016 та за допомогою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у лютому 2014 року відповідачем не задекларовані доходи комісійної винагороди від ТОВ «ОВБ Алфінанц Україна» за надання послуг по договору цивільно-правового характеру, зокрема, у вересні 2016 року – 531,37 грн. та у грудні 2013 року – 150,44 грн.

Внаслідок подання відповідачем неправдивої інформації про майновий стан нею за періоди з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року, 01.10.2016 року по 31.03.2017 року незаконно отримано 17301,56 грн. допомоги державної допомоги малозабезпеченим сім’ям, права на яку вона не мала. Також в результаті подання недостовірної інформації відповідачем за період з 01.02.2014 року по 30.06.2014 року незаконно отримано 4499,25 грн. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в той час коли право мала лише на 4474,20 грн. даної допомоги.

28.11.2017 року та 22.02.2018 року на адресу відповідача надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів та встановлено термін для добровільного повернення коштів до 28.02.2018 року. Однак, на день звернення до суду кошти відповідачем не повернуто.

Просить суд з стягнути з ОСОБА_2 в користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради 17301,56 грн. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, 25,05 грн. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та понесені судові витрати по справі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав в ній зазначених. Просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Просив суд відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в поданому відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

В судовому засіданні встановлено, що 14.01.2016 року, 31.10.2016 року відповідач зверталася із заявою до департаменту соціальної політики Луцької міської ради про призначення державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 14.01.2016 відповідач зазначила, що її доходи складаються лише з соціальних допомог, інших доходів немає.

У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 31.10.2016 року відповідач зазначила, що її доходи складаються з соціальних допомог та комісійної винагороди.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям – щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім’ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Згідно ст. 5 вищевказаного закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім’ї. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 14.01.2016 року відповідач зазначила, що її доходи складаються лише з соціальних допомог, інших доходів немає.

У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 31.10.2016 року відповідач зазначила, що її доходи складаються з соціальних допомог та комісійної винагороди.

На підставі поданих документів відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з на період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року в розмірі 2723,60 грн. в місяць, з 01.10.2016 року по 31.03.2017 року в розмірі 2997,33 грн. щомісяця.

28.02.2014 року відповідач звернулася до департаменту із заявою відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» про призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції, що діяла на момент виплати допомоги).

Відповідно до ст. 13 Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно до п.18 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (в редакції, що діяла на момент виплати допомоги) (надалі Порядок), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

Відповідно до ст. 15 Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Відповідно до п. 22 Порядку для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

В деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідач зазначала, що дохід сім’ї за період з серпня 2013 року по січень 2014 року, складався лише з виплати відповідачу державної соціальної допомоги.

На підставі поданих документів, рішенням від 17.03.2014 року відповідачу призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний, з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року, в загальній сумі 4499,25 грн.

При проведені державними соціальними інспекторами департаменту перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог було встановлено (акт № 342 від 16.11.2017 року), що при зверненні у січні 2016 року відповідачем не задекларовані доходи в сумі 109633,46 грн. прощеної заборгованості по кредиту від ПАТ «Універсал банк», отримані у третьому кварталі 2015 року, що підтверджується інформацією, наданою органами державної фіскальної служби на електронних носіях та листом ПАТ «Універсал банку» від 16.08.2017 року № НОМЕР_1.

При зверненнях за допомогою малозабезпеченим сім’ям у жовтні 2016 та за допомогою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у лютому 2014 року відповідачем не задекларовані доходи комісійної винагороди від ТОВ «ОВБ Алфінанц Україна» за надання послуг по договору цивільно-правового характеру, зокрема, у вересні 2016 року – 531,37 грн. та у грудні 2013 року – 150,44 грн.

Згідно з п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 у разі коли особами, які входять до складу сім’ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Внаслідок подання відповідачем неправдивої інформації про майновий стан нею за періоди з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року, 01.10.2016 року по 31.03.2017 року незаконно отримано 17301,56 грн. допомоги державної допомоги малозабезпеченим сім’ям, права на яку вона не мала. Також в результаті подання недостовірної інформації відповідачем за період з 01.02.2014 року по 30.06.2014 року незаконно отримано 4499,25 грн. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в той час коли право мала лише на 4474,20 грн. даної допомоги.

Згідно з п. 48 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

Відповідно до п. 28 Порядку (постанова КМУ від 24.02.2003 року №250) якщо сім’єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:

-визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім’ї;

-повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім’ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;

-у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Суми державної допомоги сім’ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відостями ), стягуються згідно із законом.

Згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно.

28.11.2017 року та 22.02.2018 року на адресу відповідача надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів та встановлено термін для добровільного повернення коштів до 28.02.2018 року. Однак, на день звернення до суду кошти відповідачем не повернуто.

Отже, на думку суду, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_2 надміру виплачено грошову допомогу малозабезпеченим сім’ям в сумі 17301,56 грн. та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на отримання якої не мала права, тому виплачені кошти підлягають стягненню з відповідача в користь позивача.

Керуючись ст. ст. ст.ст. 4, 10, 11, 12, 13,76, 78, 79, 80, 133, 141, 263, 264, 265 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунально-житлових послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, ч. 1 ст. 1212 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 17301 (сімнадцять тисяч триста одну) гривню 56 копійок надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та 25 (двадцять п’ять) гривень 05 копійок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради суму в розмірі 1762 (однієї тисячі сімсот шістдесят дві) гривні понесених та документально підтверджених витрат по сплаті судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Волинської області через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 16.08.2018 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.