Рішення № 75923837, 30.07.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2018
Номер справи
802/1406/18-а
Номер документу
75923837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

30 липня 2018 р. Справа № 802/1406/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапіницької Н.Л.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Вінниці в порядку прощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 (вул.Нова, 12, м. Калинівка, Калинівський район, Вінницька область, 21021, РНОКПП НОМЕР_1)

до Головного територіального управління юстиції у м. Києві Святошинського району м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану (вул. Якуба Колоса, 6, м. Київ, 03146, код ЄДРПОУ 26125455)

про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

В провадження Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у м. Києві Святошинського району м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану про зобов'язання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що звертався до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві із заявою щодо внесення змін до актового запису про народження №19 від 01.08.1978, а саме, змінити національність матері з "українка" на "полька". Позивачу відмовлено в задоволенні його клопотання. Вказані обставини стали причиною звернення до суду з даним позовом у якому позивач просить суд внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 у графі національність матері з "українка" на "полька".

Позивач у судове засідання не з'явився, уповноваженого представника до суду не направив, проте, через відділ прийому суду подав клопотання про розгляд справи без участі позивача в письмовому провадженні.

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, з відміткою про отримання від 19.07.2018.

Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву, тому позиція Головного територіального управління юстиції у м. Києві Святошинського району м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану суду не відома.

За приписами частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведені вище положення КАС України, з огляду на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також достатність письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, суд ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

При цьому суд зазначає, що згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, та надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві з заявою щодо внесення змін до актового запису про народження №19 від 01.08.1978 року, а саме змінити національність матері з «українка» на «полька». ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулась до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві з заявою щодо внесення змін до актового запису про народження №19 від 01.08.1978 року, а саме змінити національність матері з "українка" на "полька".

Позивачем, на підтвердження позовних вимог, надано запис акту про народження в якому зазначено національність матері ОСОБА_2 - "полька". Також, національність ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про хрещення.

Позивачем зазначено, що встановлення відповідності в документах щодо національності матері, а в подальшому, його "поляком" та визнання невідповідності в актовому записі про народження щодо національності має суттєве значення. Вказані обставини дають можливість встановити, що позивач за національністю "поляк" і позивач зможе частіше відвідувати свою історичну батьківщину. Внесення зазначених змін до актових записів необхідні ОСОБА_1 для отримання карти поляка.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011р. №96/5 (надалі - Правила).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Інші документи - це паспорт або паспортний документ (документ, що посвідчує особу), свідоцтво (а) про реєстрацію акта (ів) цивільного стану, тобто документи, які підтверджують родинні стосунки у відповідності до норм п.п.2.1, 2.5 Правил.

Відповідно до п. 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом ДРАЦС додаються до матеріалів справи повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

В той же час відповідно до пункту 2.15.9 Правил, висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручування, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

В силу п.1.7. Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Визначаючись щодо позовної вимоги про зобов'язання внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №19 від 01.08.1978, складеного виконавчим комітетом Сербівської с/ради Кодимського району Одеської області шляхом виправлення національності матері з “українка” на “полька”, суд зазначає наступне.

В матеріалах справи міститься копія запису акту про народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а. с. 8 ), в графі "мати" зазначено "Немировська Антоніна Іванівна" національність "полька".

Таким чином, посилання позивача на те, що його мати є полькою за національністю є цілком обґрунтованими. Однак, суд звертає увагу на те, що у даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, в свідоцтво про народження, в свідоцтво про шлюб чи інші документи відомостей про національність.

Проте, вирішуючи цей спір суд враховує, що відповідно до ст.ст. 1, 3, 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує своїм громадянам незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, до яких належать групи громадян України, які не є українцями, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. Громадяни України мають право вільно обрати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Згідно ст. 300 ЦК України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право особи визначати свою національність і таке право підпадає під захист ст. 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.

Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.

Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована ЗУ №703/97-ВР від 09.12.1997 р.) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Таким чином, враховуючи, що мати позивача за національністю є полькою, а тому, і позивач, користуючись правом на вільний вибір, та відновлення національності, також має право вважати себе за національністю поляком.

Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. А самі зміни до актового запису цивільного стану відповідно до п. 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.

Враховуючи положення ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та п.1.7 розділу І Правил, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог заявлених до Тростянецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, оскільки останній не мав повноважень на внесення змін до актового запису, так як зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Разом з тим, суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для зобов'язання Головного територіального управління юстиції у м. Києві Святошинського району м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису про народження №19 від 01.08.1978 року, а саме: змінити національність матері з "українка" на "полька".

Згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи усі вищевикладені обставини, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов слід задовольнити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує положення статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №19 від 01.08.1978 року, а саме: змінити національність матері з "українка" на "полька".

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя /підпис/ ОСОБА_3

Згідно з оригіналом Суддя

Помічник судді