
У Х В А Л А
про відкриття апеляційного провадження
Справа № 822/2397/17
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Шевчук О.П.
Суддя-доповідач - Гонтарук В. М.
14 серпня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гонтарука В. М.
суддів: Білої Л.М. Граб Л.С.
перевіривши матеріали апеляційної скарги Військової частини А4009 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області до Військової частини А4009 про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В :
відповідно до ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року заяву позивача про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання задоволено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, Військова частина А4009 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти постанову, якою в задоволенні заяви Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання відмовити .
Разом з апеляційною скаргою, апелянтом заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції.
Згідно з ч.1 ст.121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами
Частиною 1 ст.17 Закону України „Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" визначено, що суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.
Зокрема, у справі Delcourt v. Belgium Європейський суд зазначив, що у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції (Європейська конвенція про захист прав людини і основних свобод 1950 року, ратифікована Законом України від 17.07.1997 № 475/97 право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення. У справі Bellet v. Frаnсе Суд зазначив, що стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права. Отже, як свідчить позиція Суду у багатьох справах, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Як випливає з рішення Європейського Суду з прав людини у справі Іліан проти Туреччини, правило встановлення обмежень до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Відповідно до частини 3 статті 295 КАС України строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Так, клопотання апелянта обґрунтоване тим, що копію ухвали суду першої інстанції отримав лише 18 червня 2018 року.
Одночасно апелянт зазначає, що вперше звернувся з апеляційною скаргою на дане судове рішення 25.06.2018 року безпосередньо до Вінницького апеляційного адміністративного суду відповідно до норм КАС України в редакції від 15.12.2017 року, однак не врахував, що п.п. 15 та 15.5 розділу VII Перехідних положень КАС України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи передбачено, що апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
В зв'язку з вищезазначеним, ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2018 року апеляційну скаргу повернуто без розгляду.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з повідомлення про вручення поштового відправлення копію ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року Військова частина А4009 отримала 18 червня 2018 року, при цьому до суду з апеляційною скаргою вперше звернулась 25 червня 2018 року, тобто в межах 15 денного строку передбаченого ст. 295 КАС України.
За вказаних вище обставин колегія суддів, оцінюючи обставини, що перешкоджали Військовій частині А4009 здійсненню процесуального права на апеляційне оскарження, приходить до висновку про поважність причин пропуску апелянтом строку на апеляційне оскарження ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року.
Перевіривши апеляційну скаргу на відповідність її вимогам статті 296 КАС України, суд вважає, що вказана апеляційна скарга подана з додержанням вищезазначених вимог, та відсутні перешкоди для постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 296, 300 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
1. Клопотання Військовій частині А4009 про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року задовольнити.
2. Процесуальний строк на апеляційне оскарження ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року поновити.
3. Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Військової частини А4009 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області до Військової частини А4009 про стягнення податкового боргу.
4. Зупинити дію ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року.
5. Надіслати учасникам справи копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів разом з ухвалою про відкриття апеляційного провадження у справі.
6. Запропонувати позивачу протягом п'яти днів з моменту отримання даної ухвали подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Гонтарук В. М. Судді Біла Л.М. Граб Л.С.