Постанова № 75903934, 24.07.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2018
Номер справи
811/1398/18
Номер документу
75903934
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

24 липня 2018 рокусправа № 811/1398/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Божко Л.А.

судді: Лукманова О.М., Дурасова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.05.2018 р. (суддя Хилько Л.І.), по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення

в с т а н о в и В:

05.05.2018 р. ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, де посилаючись на те, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має інвалідність третьої групи та отримує пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При зверненні до відповідача про перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017 р. «Про внесення змін до порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримала відмову. Тому просить суд прийняти рішення, де визнати протиправним та скасувати рішення № 6107/03-19 від 10.04.2018 р., та зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої відповідно до п. 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 р.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.05.2011 р. позов задоволено частково, визнано протиправною відмову та зобов’язано відповідача провести з 01.04.2018 р. перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а в решті позовних вимог відмовлено.

Рішення обґрунтовано тим, що позивач є ліквідатором Чорнобильської катастрофи, в зв’язку з чим має право на перерахунок пенсії на підставі ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погодившись з рішенням суду від 24.05.2018 р., відповідач подав апеляційну скаргу, де просили скасувати рішення суду та відмовити в позові.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що для отримання пенсії за ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особі необхідно відповідати таким критеріям: брати участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; брати участь під час проходження дійсної строкової служби та набути інвалідності внаслідок такої участі. Однак, позивач, будучи військовослужбовцем, в момент ліквідації наслідків аварії не проходила строкову військову службу в армії, в зв’язку з чим не має права на такий перерахунок пенсії.

В судове засідання апеляційної інстанції особи, які приймають участь у справі, до суду не з’явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши учасників процесу, суд дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, має інвалідність 3 групи та користується правом на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як слідує з матеріалів справи, позивач в період з 21.06.1982 в добровільному порядку вступила на дійсну військову службу до військової частини №2269. Згідно довідки військової частини №2692 від 22.01.2004 р. участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач приймала у період з 05.05.1986 року по 05.07.1986 року.

Після звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії, отримала листа від 10.04.2018 р. №6107/03-19 про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що такий перерахунок проводиться oсoбaм, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи, іншиx ядeрниx aвaрій тa випрoбувaнь, військових навчаннях із зaстoсувaнням ядeрнoї збрoї під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвaлідністю. Тобто передбачено тільки для осіб, які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби, а тому повідомлено, що оскільки вона приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не під час проходження дійсної строкової військової служби, права на обчислення пенсії із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати не має.

Статтею 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено види пенсій, підстави їх призначення та розмір пенсій, що призначаються військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною третьою статті 59 Закону України від 28.03.1991 № 796-ХІІ, у редакції Закону України від 05.10.2006 № 231-У «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Тобто, частиною третьою статті 59 Закону України від 28.03.1991 № 796-ХІІ було визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

11.10.2017 року набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (далі - Закон України від 03.10.2017 № 2148-УІІІ), яким частину третю статті 59 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон України від 28.02.1991 № 796-ХІІ) викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, з аналізу вказаної редакцій частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ вбачається, що Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII розширено перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме доповнено цей перелік особами, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також особами, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

При цьому, незмінною залишилася умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби.

Висновок про те, що вказаний у ч.3 ст.59 Закону перелік осіб стосується виключено військовослужбовців, а не будь яких інших осіб, випливає з того, що зазначена норма права знаходиться в статті 59 Закону, якою, як зазначено вище, визначено умови призначення пенсій саме військовослужбовцям. При цьому, вказана норма права стосується не усіх військовослужбовців, а виключно тих, які проходили дійсну строку службу.

Таким чином, встановивши те, що на момент участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС остання не проходила дійсну строкову службу, а перебувала на військовій службі, але не строковій, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що на позивача поширюються положення ч.3 ст.59 Закону.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність скасування рішення суду, прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 315,317,321,322 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.05.2018 р. – скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня викладення повного тесту.

Головуючий суддя: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова

Суддя: Ю.В. Дурасова