
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/604/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом виконуючого обов'язки керівника Сторожинецької місцевої прокуратури (код ЄДРПОУ 02910120, вул. Першотравнева, 1, м. Сторожинець, Чернівецька область, 59000) в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135) до ОСОБА_1 (ід. код. НОМЕР_1, АДРЕСА_1) про стягнення плати за проїзд, -
ВСТАНОВИВ:
02.07.2018 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов виконуючого обов'язки керівника Сторожинецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (позивач) до ОСОБА_1 (відповідач) з такими позовними вимогами:
стягнути з ОСОБА_1 плату за проїзд в сумі 11260,00 грн, що відповідно до офіційного курсу Національного банку України на день проведення розрахунку еквівалентно 352,35 Євро.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 06.04.2018 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області на автомобільній дорозі Н-03 274 км Хмельницької області, проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки Мерседес-Бенц, моделі АСTROS - 1851, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 та причепу Н8В TREYLER, MTA2F, державний реєстраційний номер НОМЕР_3, які згідно листа регіонального сервісного центру МВС України в Чернівецькій області зареєстровані за ОСОБА_1. За результатами проведеної перевірки, 06.04.2018 року складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, згідно яких фактична маса транспортного засобу становить 57,684 т при нормативно допустимій 40 т.
У зв'язку з виявленими перевищеннями нормативно-вагових параметрів Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована перевізнику ОСОБА_1 плата за проїзд у сумі 352,35 Євро.
Відповідач копію ухвали про відкриття провадження у справі від 18.07.2018 року, з пропозицією в разі заперечення проти позову у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали подати відзив на позовну заяву, отримав 20.07.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, проте відзив проти позову не подав.
Ухвалою суду від 18.07.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 16.08.2018 року.
В судове засідання призначене на 16.08.2018 року сторони не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення цього засідання. Про причини неприбуття суд не повідомили, клопотань, заяви не подавали.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Зважаючи на належне повідомлення учасників справи про судове засідання та їхню неявку в судове засідання без поважних причин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі учасників справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Відповідач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 виданий 10.08.2017 року Глибоцьким РВ УМВС України в Чернівецькій області, проживає за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно облікових даних Єдиного державного реєстру МВС України, станом на 05.06.2018 року транспортний засіб марки Mercedes-Benz АСTROS 1851, номерний знак НОМЕР_2 та напівпричіп Н8В TREYLER, MTA2F, номерний знак НОМЕР_3, зареєстровані за ОСОБА_1.
На підставі Наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 30.03.2018 року №316 "Про затвердження графіка проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті" та Направлення на проведення перевірки №027457 від 02.04.2018 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області на автомобільній дорозі Н-03 274 км Хмельницької області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки Mercedes-Benz АСTROS 1851, номерний знак НОМЕР_2 та напівпричіп Н8В TREYLER, MTA2F, номерний знак НОМЕР_3, що належить ОСОБА_1 (а.с. 37-38).
Перевірка здійснювалась приладом автоматичним для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030Т-AS2-PWIA, Сертифікат відповідності №UA.TR.002.СВ.0303-17 від 29.11.2017 року, Сертифікат перевірки типу №UA.TR.002.СТ.0115-17Rev.0 дійсний до 27.11.2027 року, Декларація про відповідність №3 від 29.11.2017 року (а.с. 39-42).
За результатами проведеної перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 06.04.2018 року та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 06.04.2018 року, відповідно до яких повна маса транспортного засобу Mercedes-Benz АСTROS 1851, номерний знак НОМЕР_2 та напівпричіпу Н8В TREYLER, MTA2F, номерний знак НОМЕР_3, що належить ОСОБА_1, склала 57,684 т при допустимій масі - 40 т (а.с. 30-31).
Також, Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 06.04.2011 року, яким виявлено порушення ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" - надання послуг з перевезення вантажу, без оформлення документів. Водій, який керував транспортним засобом - ОСОБА_2, у поясненнях про причини порушення вказав: "відсутній дозвіл" (а.с. 32).
У зв'язку із виявленими перевищеннями нормативних вагових параметрів, проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно ТТН від 04.04.2018 року №16404, згідно з яким, розмір плати за проїзд становить 352,35 Євро (а.с. 33).
Матеріали перевірки направлено на адресу відповідача супровідним листом від 23.04.2018 року №1233/37-18 (а.с. 34-35).
Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту Національного банку України, станом на 06.04.2018 року курс Євро становив 3195,7574 грн за 100 Євро (а.с. 43).
Листом №1579/37-18 від 24.05.2018 року Управління Укртансбезпеки у Хмельницькій області звернулось до прокурора Чернівецької області із листом в якому просило вжити заходів щодо представництва інтересів держави в суді, в особі Управління Укртансбезпеки, з питання стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування у сумі 352,35 Євро з ОСОБА_1 (а.с. 44-47).
Листом від 30.05.2018 року №05/331вих.-18 матеріали Управління Укртансбезпеки у Хмельницькій області щодо стягнення у дохід Державного бюджету плати за проїзд великоваговим транспортним засобом, направлено прокуратурою Чернівецької області керівнику Сторожинецької місцевої прокуратури для вирішення питання щодо вжиття заходів представницького характеру (а.с. 48).
Листом від 19.06.2018 року №104-21-18 Сторожинецька місцева прокуратура Чернівецької області повідомила Управління Укртрансбезпеки про те, що місцевою прокуратурою пред'явлено позов про стягнення з ОСОБА_1 плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 11260,00 грн (а.с. 50).
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ч. 3 ст. 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з частинами першою та другою ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.
Аналіз нормативно-правових актів, які регулюють питання здійснення габаритно-ваговою контролю, свідчить що відповідач не наділений правом на звернення до суду щодо стягнення з автомобільних перевізників нарахованої плати за проїзд. З огляду на викладене Кельменецька місцева прокуратура Чернівецької області звернулась до суду в інтересах Держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_1 плати за проїзд в дохід Державного бюджету.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103 затверджено Положення про Державну службу з безпеки на транспорті (Положення №103).
Згідно п. 1 Положення, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Постановою Кабінету Міністрів України №592 від 26.06.2015 року "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби України з безпеки на транспорті" утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, до якого входить управління Укртрансбезпеки в Хмельницькій області.
Згідно п.п. 1 п. 4 Положення №103, основними завданнями Укртрансбезпеки, в т.ч. є здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.
Відповідно до п.п. 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, регламентується Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 (Порядок №1567).
Відповідно до п. 2 Порядку №1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи (п. 3 Порядку №1567).
Пунктом 4 Порядку №1567 встановлено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 року №3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 року №2862-IV (Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року №2344-III (Закон № 2344-III) встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Пунктом 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 року (Правила №30) визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у п. 22.5 Правил дорожнього руху.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (п. 3 Правил №30).
У свою чергу згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Пунктом 4 Правил №30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (Порядок №879).
Відповідно до п.п. 4 п. 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно п. 18 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
У разі пред'явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.
Відповідно до п. 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Пунктом 25 Порядку № 879 встановлено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів складають акт за формою, встановленою Мінінфраструктури, з оперативним повідомленням уповноваженого підрозділу Національної поліції.
Згідно п. 27 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Відповідно до п.30 Порядку № 879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Згідно п. 31-1 Порядку №879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Згідно абз. 18 ст. 1 Закону №2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
З аналізу вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що законодавством встановлені вимоги щодо здійснення перевезень вантажу великоваговими та великогабаритними транспортними засобами на автомобільних дорогах загального користування, а плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов'язковим платежем, який дає право на рух великовагового транспортного засобу.
Відповідальність за перевищення транспортними засобами нормативних вагових параметрів покладається на автомобільного перевізника - фізичну або юридичну особу, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами, а не власника транспортного засобу.
Як встановлено з матеріалів справи, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області на автомобільній дорозі Н-03 274 км Хмельницької області, при проведенні габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки Мерседес-Бенц, модель АСTROS - 1851, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 та причепу Н8В TREYLER, MTA2F, державний реєстраційний номер НОМЕР_3, встановлено перевезення вантажу з перевищенням нормативних вагових параметрів.
Так, зокрема, Управлінням Уктрансбезпеки у Хмельницькій області виявлено порушення відповідачем під час перевезення вантажу, а саме встановлено фактичну масу транспортного засобу - 57,684 т, при нормативно допустимій 40 т.
На підставі вказаного, позивачем правомірно здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд у розмірі 352,35 Євро, яка на день проведення розрахунку за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком, становила 11260,00 грн.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, визначена контролюючим органом сума платежу відповідно до зазначеного розрахунку відповідачем у добровільному порядку не сплачена.
Враховуючи, що відповідач є перевізником, він зобов'язаний сплачувати плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, а тому позивачем правомірно нарахована відповідачу плату в розмірі 352,35 Євро, що еквівалентно 11260,00 грн відповідно до офіційного курсу встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку.
Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву, а тому, враховуючи вищенаведені встановлені судом обставини у справі, наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів наданих сторонами окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими. Відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним визначеної контролюючим органом сума платежу за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Приписами ч. 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи відсутність витрат у суб`єкта владних повноважень із залученням свідків та проведенням експертиз, суд приходить до висновку, що судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (ід. код. НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, код ЄДРПОУ 39816845) 352,35 Євро, що еквівалентно 11260 (одинадцять тисяч двісті шістдесят) грн 00 коп. відповідно до офіційного курсу встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 06.04.2018 року, в дохід Державного бюджету України.
3. Копію рішення направити сторонам.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач - виконуючий обов'язки керівника Сторожинецької місцевої прокуратури (код ЄДРПОУ 02910120, вул. Першотравнева, 1, м. Сторожинець, Чернівецька область, 59000) в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135).
Відповідач - ОСОБА_1 (ід. код. НОМЕР_1, АДРЕСА_1).
Суддя В.О. Григораш