Рішення № 75903335, 09.08.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
822/2136/18
Номер документу
75903335
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/2136/18

РІШЕННЯ

іменем України

09 серпня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника відповідача Ратушної В.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії державного службовця та зобов'язати відповідача призначити пенсію державного службовця відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу".

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 29.09.1982 р. по 30.09.2002 р. працювала в Гуменецькій сільській раді на посадах секретаря виконавчого комітету, заступника сільського голови, секретаря сільської ради. Вказує, що 06.02.2018 р. звернулась до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з листом щодо призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу". Листом від 28.02.2018 №2879/04 Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовило позивачу щодо призначення пенсії відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу". Вважаючи дії відповідача, щодо відмови у призначенні пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" протиправними, звернулась до суду з вказаним позовом.

12.07.2018 року відповідач надіслав до суду відзив на позов. Зазначає, що 04.07.2001 року набрав чинності закон України від 07.06.2001 року №2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування", відповідно до якого посада секретаря виконкому сільської Ради народних депутатів віднесена до категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців. Період роботи позивача на посаді секретаря Гуменецької сільської ради після 04.07.2001 не може бути зарахований до стажу державної служби, оскільки така посада не віднесена до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ. Станом на день звернення у позивача відсутні 20 років стажу роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Враховуючи вищевикладене, у Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відсутні підстави для призначення позивачу пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу".

Ухвалою від 20 липня 2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд замінив відповідача - Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

20.07.2018 року позивач надіслав відповідь на відзив у якій вказує, що відповідно до пункту 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. №229, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування'' від 7 червня 2001 року № 2493-ІІІ. Пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" закону України "Про державну службу" та пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. №229 передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Відповідно до частини 2 статті 46 закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

24.07.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надіслало заперечення на відповідь на відзив. Зазначає, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № З723-ХІІ мають особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців проте, у позивача відсутні 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій державних службовців, що, унеможливлює призначення ОСОБА_2 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № З723-ХІІ. В діях головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вбачається будь якої неправомірності.

Позивач в судове засідання не з'явився, просив розгляд справи здійснити без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив. Додатково пояснив, що єдиною підставою для відмови позивачу в призначенні пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" слугувала відсутність 20 років стажу роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, оскільки посада секретаря виконкому сільської Ради народних депутатів віднесена до категорій посадових осіб місцевого самоврядування.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши докази, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з урахуванням зазначеного нижче.

ОСОБА_2 з 26.07.2015 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІV)

06.02.2018 року представник позивача звернувся до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з проханням щодо призначення позивачу пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" №3723-XIІ від 16.12.1993 (далі - Закон №3723-ХІІ).

Листом від 28.02.2018 №2879/04 Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовило позивачу в призначенні пенсії відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу".

Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача в призначенні пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу", звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Згідно з пунктом 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року (далі - Закон № 889-VIII) Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу втратив чинність.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, який застосовується починаючи з 1 травня 2016 року. (далі Порядок №622 ).

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону N 3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року.

Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. №229 (далі Порядок №229).

Згідно з пунктом 6 Порядку №229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.

Пунктом 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 року №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців (далі Порядок №239).

Пунктом 1 Порядку №239 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносяться до шостої категорії, зокрема, посади заступників голів, секретарів виконкомів міських Рад народних депутатів і міст районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.

Доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на пенсію державного службовця у зв'язку із втратою чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 року №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" (з 26.10.2001 року) суд вважає безпідставними, оскільки згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

04.07.2001 року набрав чинності закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 року №2493-III (далі Закон №2493-III).

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, період роботи позивача З 29.09.1982 по 30.09.2002 на посаді секретаря виконавчого комітету Гуменецької сільської ради зараховується до стажу державної служби, у зв'язку із чим відмова Кам"янець-Подільського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо призначення ОСОБА_2 пенсії відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу", оформлена листом від 28.02.2018 №2879/04 є протиправною.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 704,80 грн слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Кам"янець-Подільського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо призначення ОСОБА_2 пенсії відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу", оформлену листом від 28.02.2018 №2879/04.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_2 пенсію відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 704,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 14 серпня 2018 року

Позивач:ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук