Рішення № 75902813, 15.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2018
Номер справи
813/2084/18
Номер документу
75902813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2084/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретар судового засідання Булавко О.З.

з участю представників від позивача - Злепко К.І., Бринь З.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства (надалі ДП) «ЛПП Україна» акціонерного товариства (надалі АТ) «ЛПП» до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про скасування постанови про накладення штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В :

ДП «ЛПП Україна» АТ «ЛПП» звернулося в суд з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про скасування постанови про накладення штрафних санкцій за №55 від 24.04.2018 року.

Позовні вимоги аргументовані тим, що при винесенні оскаржуваної постанови відповідач вийшов за межі свої повноважень, застосувавши штраф у розмірі не передбаченому санкцією п.1 ч.2 ст.15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

У відповіді на відзив позивач вказує на те, що абзацом 7 п.4 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа, встановлюються виключно законами.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, просять його задовольнити.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та у запереченні зазначає, що відповідно до п.8 Методики щодо порядку здійснення перевірок характеристик продукції у сфері державного ринкового нагляду, затвердженого т.в.о. заступника голови Держпродспоживслужби Стиренко Л.М. від 04.09.2017 року - сума штрафу розраховується шляхом сумування передбачених законодавством штрафних санкцій за кожне виявлене порушення до кожної одиниці продукції, яке зазначене в акті, за яке передбачено накладення штрафних санкцій. Під час проведення перевірки було встановлено порушення щодо трьох позицій продукції, зазначених в акті за №242 від 13.04.2018 року. А відтак, відповідачем було застосовано штрафні санкції у розмірі 15000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за три виявлених порушення. Відповідач вважає, що постанова про накладення штрафних санкцій №55 від 24.04.2018 року прийнята правомірно, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Крім того, відповідач просить справу розглядати без участі його представника.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджуються наступні обставини.

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області було проведено планову виїзну перевірку суб'єкта господарювання ДП «ЛПП Україна» АТ «ЛПП» з питань характеристик продукції за результатами якої складено акт від 13.04.2018 року за №242.

Як вбачається з наведеного акта перевірки, перевіряючими зафіксовано реалізацію наступної продукції:

- Штани дитячі SU603, Baby Basic, 86 cм, ш/к 5902975095676, 12-18 м, країна виробник Бангладеш, імпортер ДП «ЛПП Україна» АТ «ЛПП», склад: 60% бавовна, 35% поліестер, 5% еластан;

- Шкарпетки дитячі SQ731, Baby Girl, ш/к 5902975722794, 10 см, країна виробник Китай, імпортер ДП «ЛПП Україна» АТ «ЛПП», склад: 72% бавовна, 25% поліестер, 3% еластан;

- Куртка дитяча SN194, Baby Basic, 74 cм, ш/к 5902975060209, 6-9 м, країна виробник Китай, імпортер ДП «ЛПП Україна» АТ «ЛПП», склад: перший матеріал 100% поліестер, наповнення 100% поліестер, підкладка 100% поліестер.

Так, перевіркою виявлені порушення вимог ст.4, ч.1 ст.5 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», п.3.1, п.3.10, п.3.13 Державниї санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні і хутрові. Основні гігієнічні вимоги», п.5.4.2 ДСТУГОСТ 25295-2003.

Постановою про накладення штрафних санкції від 24.04.2018 року за №55, на підставі п.1 ч.2 ст.15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», до позивача було застосовано штраф у розмірі 15000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 255000 грн. 00 коп.

Не погодившись із зазначеною постановою позивач оскаржив її до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» від 02.12.2010 року за №2736-VI, з наступними змінами та доповненнями, виробники зобов'язані вводити в обіг лише безпечну продукцію.

Як передбачено ст.5 даного Закону, продукція вважається безпечною, якщо вона відповідає вимогам щодо забезпечення безпечності продукції, встановленим законодавством.

Пунктом 1 ч.2 ст.15 цього ж Закону встановлено, що до виробника застосовуються штрафні санкції у разі введення ним в обіг небезпечної нехарчової продукції - у розмірі від тисячі п'ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на нього вже було накладено штраф, - у розмірі від двох тисяч п'ятисот до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що під час перевірки було встановлено невідповідність реалізованої продукції вимогам щодо забезпечення безпечності продукції, встановленим законодавством.

Також, сторонами не заперечуються обставини того, що постановою про накладення штрафних санкцій від 29.12.2017 року за №109 до позивача на протязі трьох років вже застосовувались штрафні санкції за введення в обіг небезпечної нехарчової продукції.

Як передбачено абзацом 7 ч.4 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року за №877-V, виключно законами встановлюються санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Як вбачається з оскаржуваної постанови про накладення штрафних санкцій за №55 від 24.04.2018 року відповідачем застосовано штрафну санкцію у розмірі 15000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, яка не передбачена п.1 ч.2 ст.15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Вищезазначеною нормою передбачена лише можливість одноразового застосування до суб'єкта господарювання за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення максимальної суми штрафу у розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому, посилання відповідача на Методику щодо порядку здійснення перевірок характеристик продукції у сфері державного ринкового нагляду не берутьтся судом до уваги, оскільки така не являється нормативно-правовим актом та не є обов'язковою до виконання.

Крім того, первинні порушення, за які було застосовано шрафні санкції постановою від 29.12.2017 року за №109 в частині введення в обіг небезпечної нехарчової продукції, не виокремлені, що у свою чергу не дозволяє кваліфікувати діяння позивача як повторність щодо кожної одиниці продукції.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне скасувати постанову про накладення штрафних санкцій за №55 від 24.04.2018 року в частині накладення штрафу у розмірі 10000 (десять тисяч) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а тому в цій частині позов підлягає задоволенню. В іншій частині позовні вимоги не підлягають до задоволення.

При цьому, суд вважає за необхідне, у відповідності до вимог ч.2 ст.245 КАС України, у резолютивній частині рішення зазначити про протиправність та скасування оскаржуваного акта індивідуальної дії в частині задоволених позовних вимог.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі належить стягнути на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафних санкцій за №55 від 24.04.2018 року в частині накладення штрафу у розмірі 10000 (десять тисяч) неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 170000 грн. 00 коп.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (м.Одеса, вул.7-а Пересипська, 6, код ЄДРПОУ 40342996) на користь Дочірнього підприємства «ЛПП Україна» Акціонерного товариства «ЛПП» (Львівська область, м.Перемишляни, вул.Міжгірська, 1, код ЄДРПОУ 32435513) 2550 (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 16 серпня 2018 року.

Суддя В.Я.Мартинюк