
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2018 року м.Житомир справа № 806/2998/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Захарко О.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представники відповідачіва Кисилевич І.Г., Савчук М.В., Фещенко Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації та до Коростенської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 22.06.2018року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 19.07.2018року Коростенську районну державну адміністрацію було залучено в якості другого Відповідача по даній справі.
В судовому засіданні представник Позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі і пояснила, що 01.03.2018року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Рішенням Відповідача від 16.04.2018року у призначенні такої допомоги було відмовлено по причині приховання відомостей про доходи сина ОСОБА_5. Крім того, Відповідач направив вимогу про повернення надмірно виплаченої допомоги за період з 01.01.2017року по 30.06.2017року в сумі 4488,56грн.
Такі дії Відповідачів Позивач вважає протиправними, так як про наявність доходу сина ОСОБА_5, отриманого в період проходження виробничої практики, їй не було відомо.
Представники Відповідачів, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації та Коростенської районної державної адміністрації, в судовому засіданні проти позову заперечили і пояснили, що із інформації бази даних ДФС стало відомо про наявність отриманого доходу ОСОБА_5 сином Позивача, за період лютий-червень 2017року у вигляді заробітної плати на загальну суму 4488,56грн. Про такий дохід сина Позивач не зазначала у відповідній декларації при зверненні для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На думку представників Відповідача, такі дії Позивача правомірно стали підставою для прийняття оскаржуваної відмови у призначенні такої допомоги.
Заслухавши пояснення Позивача та представників Відповідачів, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюються правовими нормами Закону України від 1 червня 2000 року N 1768-III "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі - Закон N 1768-III) та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003р. N250 (надалі - Порядок N250) в редакції, що були чинні на день виникнення спору.
Відповідно до вимог ст.1 Закону N 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
За приписами ст.4 цього ж Закону до заяви про надання державної соціальної допомоги, що подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації, окрім іншого, додається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивачу з урахуванням складу її сім'ї в 2017році була нарахована та виплачена вказана державна соціальна допомога на підставі її заяви від 14.03.2017року (а.с.26).
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач 01.03.2018року звернулася до Коростенської районної державної адміністрації про призначення та виплату цієї ж державної соціальної допомоги на послідуючий період, а саме з 01.03.2018року по 31.08.2018року.
За результатами розгляду вказаного звернення Позивача відповідно до оскаржуваного рішення Відповідача в особі районної комісії по призначенню субсидій, допомоги та включенню інформації до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за місцем фактичного проживання від 11.04.2018року №4 в призначенні такої державної допомоги було відмовлено.
Як зазначено в оскаржуваному рішенні, така відмова була зумовлена прихованням відомостей про доходи членів сім'ї (а.с.14).
Відповідно до пояснень представників Відповідача таке приховання виразилося в не відображенні Позивачем в декларації про доходи та майно осіб, які входять до складу її сім'ї, отриманого доходу ОСОБА_5 сином Позивача, за період лютий-червень 2017року у вигляді заробітної плати на загальну суму 4488,56грн.
Судом встановлено і визнається Позивачем, що ТОВ "ВІДІ ЕЛІТ" за період лютий-червень 2017року була нарахована та виплачена ОСОБА_5, сину Позивача, заробітна плата на загальну суму 4488,56грн. (а.с.29).
Вказаний дохід не був відображений Позивачем в декларації про доходи та майно осіб, які входять до складу її сім'ї (а.с.27-28).
За приписами п.12 Порядку N250 у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Таким чином, оскаржуване рішення про відмову у призначенні та виплаті Позивачу державної соціальної допомоги на період з 01.03.2018року по 31.08.2018року відповідає обставинам справи та ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Не підлягає задоволенню також позов в частині протиправності вимоги Відповідачів щодо повернення надмірно сплаченої Позивачу вказаної державної соціальної допомоги за період з 01.01.2017року по 30.06.2017року в сумі 4488,56грн.
Судом встановлено та визнається сторонами, що в листах Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації від 29.03.2018року та від 16.04.2018року Позивачу пропонувалося в добровільному порядку відшкодувати надмірно виплачені кошти в сумі 4488,56грн. (а.с.10,15).
Відповідно до вимог ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Разом з тим, викладена в зазначених листах пропозиція Позивачу добровільно сплатити певну суму коштів для відшкодування надмірно виплаченої державної соціальної допомоги не може розцінюватися як обов'язкове до виконання рішення Відповідача. Така пропозиція не породжує у Позивача жодних зобов'язань, а тому виконання чи невиконання такої пропозиції не впливає на її права, свободи або законні інтереси.
Відсутність порушеного права виключає необхідність вжиття заходів судового захисту.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Коростенської районної державної адміністрації та Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 15 серпня 2018 року