
Справа № 909/365/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
13.08.2018 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П.А. , секретар судового засідання Кучма І.І., розглянувши скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", на дії органу державної виконавчої служби ( вх. 11251/18 від 31.07.2018) у справі
за позовом: Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", вул. Б.Хмельницького, буд.6,м. Київ,01001
до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Станіславська теплоенергетична компанія" вул. Індустріальна,34,м. Івано-Франківськ,76014
про стягнення заборгованості в сумі 10 202 377,98грн (постанова ВГСУ від 30.11.2016)
за участю:
від заявника ( відповідача) - ОСОБА_1 0довіреність № 46 від 12.07.2018
від позивача: ОСОБА_2-довіреність № 14-77 від 14.04.2017року
від Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області - не з"явився
ВСТАНОВИВ
рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 23.06.2016 позов задоволено частково та стягнуто з ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" інфляційні втрати в розмірі 8577745,19 грн. 3% річних - 607675,50 грн., а всього – 9185420,69 грн. та судовий збір в розмірі 137781,31 грн., в решті позову відмовлено. На виконання вказаного вище рішення суду від 23.06.2016 судом 27.07.2016 видано наказ №744.
31.07.2018 на адресу суду від Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" надійшла скарга на дії старшого державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області, в якій просять визнати неправомірними дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції Івано-Франківської області щодо зупинення вчинення виконавчих виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП № 56708263; зобов"язати державного виконавця усунути порушення щодо зупинення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП № 56708263.
Згідно із протоколом повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 31.07.2018 скаргу на дії органу ДВС по справі № 909/365/16 передано для розгляду судді Шкіндер П.А.
Згідно ст. 339 ГПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права. Порядок розгляду, строки, підстави відмови і задоволення скарг на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби врегульовано положеннями статей 342, 343 Господарського процесуального кодексу України.
Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України (далі по тексту - ПАТ "НАК "Нафтогаз України") звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області із скаргою на дії Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області, в якій просило:
- визнати неправомірними дії відділу Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області, які полягають у винесенні постанови про зупинення виконавчого провадження ВП №56708263;
- зобов"язати державного виконавця усунути порушення щодо зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП №56708263.
Скарга обґрунтована посиланням на статті 2, 18, 34 Закону "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016, статтю 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" від 03.11.2016 № 1730-VIII.
У судовому засіданні представник заявника подану заяву підтримує.
У судовому засіданні представник відповідача щодо поданої заяви заперечує, зазначає, що постанова винесена правомірно.
Представник Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області не з"явився, будь-яких клопотань не надіслав..
Господарськими судами встановлено такі обставини:
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 23.06.2016 позов задоволено частково та стягнуто з ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" інфляційні втрати в розмірі 8577745,19 грн. 3% річних - 607675,50 грн., а всього – 9185420,69 грн. та судовий збір в розмірі 137781,31 грн., в решті позову відмовлено. На виконання вказаного вище рішення суду від 23.06.2016 судом 27.07.2016 видано наказ №744.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 31.05.2016 з даної справи, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 13.07.2016, та постановою Вищого господарського суду України від 19 жовтня 2016 року задоволено заяву ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" про відстрочку виконання судового рішення та відстрочено виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 16.12.2014 у даній справі про стягнення 14468464,45 грн. - основного боргу, 1715347,09 грн. - інфляційних процесів, 340279,01 грн. - три відсотки річних, 140201,76 грн. - пені, 73080 грн. судового збору до 30 квітня 2017 року.
Відповідно до Наказу Мінрегіону від 12.07.2017 № 173 (номер особистого запису в реєстрі 84) ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" 12.07.2017 включене до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії;
Головним територіальним управлінням юстиції у Івано-Франківській області Державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України 11.07.2018 винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 56708263 з примусового виконання судового наказу від 27.07.2016 виданого Господарським судом Івано-Франківської області області.
Господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення поданої скарги з наступних підстав.
Статтею 124 Конституції України та статтею 115 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній до 15.12.2017) передбачено, що рішення господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Питання, пов'язані з примусовим виконанням судових рішень і рішень інших органів, врегульовано Законом України "Про виконавче провадження".
Пунктом 5 частини першої статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад справедливості, неупередженості та об'єктивності.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
Частиною 4 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
Тобто, пунктом 10 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" врегульовано питання зупинення виконавчого провадження в залежності від того хто є стягувачем (Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", і постачальники електричної енергії) та боржниками [підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)], а частиною четвертою статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" визначає, в якій частині може бути зупинено виконавче провадження за спожитий природний газ використаний станом на 1 липня 2016 року), а саме, крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду.
Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
Згідно із ч. 1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр), - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Судом встановлено, що ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" 12.07.2017 включене до реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії.
Суд встановлено, що заборгованість ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія" перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за спожитий природний газ виникла станом на 01.07.2016 для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води.
Враховуючи наведене, оскільки ПАТ "НАК "Нафтогаз України" є постачальником природного газу, то заборгованість, яка стягується як пеня, штраф, 3% річних та інфляційні втрати, нарахована на основну заборгованість за спожитий газ підпадає під дію пункту 10 частини 1 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження". У такому випадку, дії державного виконавця щодо зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження № 56708263 є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Разом з тим, що відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження не може бути зупинене на підставі пункту 10 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 10.01.2018 у справі № 909/850/14 про відстрочку виконання рішення у даній справі, оскільки приписами ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" не передбачено заборони зупинення виконавчого провадження щодо реструктуризованої суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на суму основного боргу.
Дана норма не передбачає зупинення виконавчого провадження в частині стягнення судового збору. Тобто, стягнення судового збору, виконавче провадження щодо якого було зупинено, не підпадає під дію Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що старшим державним виконавцем було неправомірно винесено оскаржувану постанову про зупинення вчинення виконавчих дій.
Відповідно до п. 9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
З урахуванням викладеного вище, суд визнає правомірними доводи скаржника стосовно незаконності дій старшого державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції щодо винесення постанови про зупинення вчинення виконавчих дій ВП 56708263 з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області від 27.07.2016 в частині здійснення стягнення судового збору.
Відповідно до п.9.13. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє. При цьому господарський суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов'язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця (наприклад, відкривати або закінчувати виконавче провадження), але може зобов'язати державного виконавця здійснити передбачені законом дії, від вчинення яких той безпідставно ухиляється.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного суду у справі № 915/2210/15 від 02.05.2018року.
З огляду на вищезазначене, суд визнає дії старшого державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції, які полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 11.07.2018 ВП 56708263 з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області від 27.07.2016 р.в частині стягнення судового збору незаконними; суд зобов"язує державного виконавця усунути порушення щодо зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП № 56708263в частині стягнення судового збору.
Керуючись положеннями статтями 1, 34, 35 Закону України "Про виконавче провадження", ст. 339,341 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ
скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії старшого державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції щодо винесення постанови про зупинення вчинення виконавчих дій ВП 56708263 з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області від 27.07.2016
задовольнити частково.
Визнати дії старшого державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції, які полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 11.07.18 у № ВП № 56708263 з примусового виконання наказу господарського суду Івано-Франківської області від 27.07.2016, незаконними в частині стягнення судового збору.
Зобов"язути державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області усунути порушення щодо зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП № 56708263 в частині стягнення судового збору.
Суддя Шкіндер П.А.
Ухвали направити позивачу, відповідачу та міському відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області ( 76000, м.Івано-Франківськ, вул.галицька, 45)