
Справа № 454/2943/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2018 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Струс Т. В. ,
за участю секретаря Коваль Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сокаль цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Сокальської РДА до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,
в с т а н о в и в:
Представник Управління соціального захисту населення Сокальської РДА (далі УСЗН) звернулася до суду із позовом про стягнення з відповідача 18172,35грн. як надмірно виплаченої державної соціальної допомоги.
На обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 17.11.2015 року звернулася в управління соціального захисту населення Сокальської РДА з заявою про призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату електроеренгії, природного газу, житлово-комунальних послуг. Відповідно до поданої заяви управлінням винесено рішення про призначення субсидії для компенсації витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
27.02.2017р. перевіркою особової справи відповідача встановлено, що при поданні заяви про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн., зокрема остання придбала житло вартістю понад 50 тис. грн. та не задекларувала його. Внаслідок чого управлінням надмірно виплачені кошти з державного бюджету для компенсації витрат про призначення субсидії, які позивач просить стягнути в судовому порядку.
Управлінням було направлено повідомлення на адресу відповідача про повернення надмірно виплаченої державної допомоги, однак в добровільному порядку відповідачем заходів щодо погашення заборгованості не вжито, зазначені кошти не повернуто, а тому управління змушене звернутися до суду із даним позовом.
Представник позивача у судове засідання не прибув, однак представником надано до суду заяву в якій просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач у судове засідання не зявилась, та не повідомила суд про причини неявки, хоча належним чином повідомлялася про місце та час судового розгляду справи.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази по справі вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В силу ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, 17.11.2015р. ОСОБА_1, яка зареєстрована та фактично проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася із заявою встановленого зразка про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг: газопостачання, централізоване постачання холодної води, електропостачання та подала декларацію про доходи та витрати осіб, які зареєстровані у житловому будинку.
При зверненні до УСЗН Сокальської РДА ОСОБА_1 повідомлена про обов'язок повідомляти про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги протягом місяця з дня настання таких обставин, що підтверджується її підписом у поданій заяві.
27.02.2017р. головним державним соціальним інспектором УСЗН Сокальської РДА складено акт про проведення перевірки цільового використання бюджетних асигнувань, передбачених для надання населенню субсидії, згідно якого виявлено, що ОСОБА_1 при здачі документів на оформлення субсидії подала недостовірну інформацію про витрати на придбання майна, що перевищує 50тис.грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням на призначення субсидії.
Із доданої копії договору купівлі продажу квартири від 02.11.2015р. встановлено, що ОСОБА_1 придбала квартиру АДРЕСА_1. Вартість придбаного майна згідно договору становить 298561,41грн.
07.07.2017 року УСЗН Сокальської РДА повідомило ОСОБА_1 про припинення надання житлової субсидії та зобов’язано повернути кошти за вказаними реквізитами, які було надмірно виплачені за 01.11.2015р. по 31.01.2017р. у сумі 18172,35грн.
Відповідно до Постанови КМУ № 106 від 28.02.2015 р. «Про удосконалення порядку надання житлової субсидії» затверджено форму заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати, які звернулися із заявою про надання житлової субсидії.
ОСОБА_1, звертаючись із заявою про надання житлової субсидії, не вказала у розділі ІІІ декларації інформацію про витрати на придбання майна, товарів або послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн. які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
Відповідно до абз. 4, 7-8 п.п.13, 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі, коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідач не надав суду доказів, які б спростовували вимоги позивача або підтверджували б неправильність перерахунку суми надмірно виплаченої субсидії на підставі чого можливо було б піддати сумніву викладені у позові обставини або додані до нього докази.
Відповідно до ст..1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Таким чином, відповідачу ОСОБА_1 було надмірно виплачено кошти на житлову субсидію у розмірі 18172,35грн., які станом на день розгляду справи не повернуті, тому зазначену суму слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Та згідно ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову на відповідача.
Керуючись ст. ст. 141, 258-259, 263-265, 280,352, 354-355, 430 Цивільного процесуального кодексу України суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, 05.06.1953р.н., РНОКПП НОМЕР_1 (адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) на користь Управління соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації (адреса м. Сокаль, вул. Героїв УПА б,11) 18172 (вісімнадцять тисяч сто сімдесят дві)грн. 35коп.
Стягнути з ОСОБА_1, 05.06.1953р.н., на користь держави судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб - адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Позивач: Управління соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації - адреса: м. Сокаль, вул. Героїв УПА б,11. р/р 35212092003522 в ГУДКСУ у Львівській обл., МФО 825014, ЗКПО 03194401.
Відповідач: ОСОБА_1, 05.06.1953р.н., РНОКПП НОМЕР_1, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Головуючий: Т. В. Струс