
07.08.2018
ЄУН 337/2211/18
Провадження № 2/337/1301/2018
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2018 року Хортицький районний суд міста Запоріжжя
у складі: головуючого судді - Нещеретної Л.М.
при секретарі - Чередниченко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що відповідно до заяви та декларації про доходи від 21.10.2015р. відповідачці ОСОБА_1 була призначена щомісячна адресна безготівкова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 на період з травня 2015р. по вересень 2016р. в розмірі: з травня 2015р. по жовтень 2015 р. в сумі 789,84 грн. щомісячно; з листопада 2015 р. по березень 2016 р. в сумі 962,15грн. щомісячно; з січня 2016р. по січень 2016р. в сумі 964,09 грн. щомісячно; з лютого 2016 р. по березень 2016р. в сумі 969,77 грн. щомісячно; з березня 2016р. по березень 2016р. в сумі 982,63 грн. щомісячно; з квітня 2016р по квітень 2016р. в сумі 296,11 грн.; з травня 2016р. по вересень 2016р. в сумі 297,53грн. щомісячно. Однак з травня 2016р. субсидію відмінено. За результатами перевірки справи ОСОБА_1, проведеної з 06.11.2017 р. по 29.01.2018 р. Управлінням Східного офісу державної аудиторської служби в Запорізькій області було виявлено, що нею свідомо подана декларація про доходи за липень, серпень, вересень 2015р. з недостовірними відомостями про доходи члена її сім'ї ОСОБА_2, а саме незадекларований дохід в сумі 50000,00грн. у вигляді доходу від реалізації транспортного засобу. Таким чином, недостовірні відомості про доходи вплинули на визначення розміру субсидії, що в свою чергу призвело до надмірного перерахування відповідачці коштів за період отримання субсидії з 01.10.2015 р. по 30.04.2016 р. в сумі 5926,75 грн.Відповідно до п.20 Положення №848, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у п.14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі, коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачені кошти, питання про їх стягнення вирішується в судовому порядку. До теперішнього часу відповідачка добровільно надмірно перераховані кошти субсидії не повернула, у зв'язку з чим Управління звернулось до суду з цим позовом.
Просить стягнути з відповідачки на його користь надміру перераховані кошти субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 5926,75 грн.
Ухвалою суду від 20.06.2018р. відкрито спрощене позовне провадження у цивільній справі за даним позовом і призначено відкрите судове засідання.
Представник позивача в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, просить позов задовольнити повністю, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника позивача.
Відповідачка в судове засідання не прибула, про час та місце судового засідання повідомлялась належним чином, причини неявки не повідомила, заяву про розгляд справи у її відсутність, відзиву на позов або зустрічного позову не подала.
Суд, враховуючи згоду представника позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст.280 ЦПК України провести заочний розгляд справи у відсутність відповідачки.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню за такими підставами.
Відповідно до ст.15,16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативі, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (ст.1,2,9).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива (далі - Положення), затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Відповідно до п.8 Положення для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється, виходячи з отриманих особами доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділами з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово).
Відповідно до п.12 Положення субсидія призначається на основірічного доходу осіб за попередній календарний рік. За бажанням громадян субсидія призначається на основі середньомісячного (за шість місяців, що передують місяцю звернення) сукупного доходу осіб після подання довідок про доходи таких осіб за зазначений період за формами, затвердженимиМінсоцполітики.
Відповідно до п.13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витратиосіб, якізвернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Відповідно до п.22Положення (в редакцій, чинній на момент розгляду даної цивільної справи), сума субсидії, надміру перерахованої (виплаченої) внаслідок подання громадянином документів з недостовірними даними, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру, повертається ним на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Суд встановив, що відповідачка ОСОБА_1, яка зареєстрована та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2, 21.10.2015р. звернулася до УПСЗНЗМР по Хортицькому району із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг (арк..5).
До заяви додана Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, відповідно до якої вона задекларувала свій дохід у вигляді пенсії і зазначила, що член її сім'ї ОСОБА_2 є безробітною, доходу немає (арк.5 звор).
Згідно з рішенням про призначення субсидії (справа №13182) ОСОБА_1 призначена щомісячна адресна безготівкова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з травня 2015р. по вересень 2016р. в розмірі: з травня 2015р. по жовтень 2015р. в сумі 789,84грн. щомісячно; з листопада 2015р. по березень 2016р. в сумі 962,15грн. щомісячно; з січня 2016р. по січень 2016р. в сумі 964,09грн. щомісячно; з лютого 2016р. по березень 2016р. в сумі 969,77грн. щомісячно; з березня 2016р. по березень 2016р. в сумі 982,63 грн. щомісячно; з квітня 2016р по квітень 2016р. в сумі 296,11грн.; з травня 2016р. по вересень 2016р. в сумі 297,53грн. щомісячно. З травня 2016р. субсидію скасовано (арк..7-11).
Згідно акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, від 29.01.2018 р. виявлено факт надмірного перерахування ОСОБА_1 бюджетних коштів житлової субсидії за період з 01.10.2015 р. по 30.04.2016 р. в сумі 5926,75 грн. внаслідок подання недостовірної інформацію про доходи (арк..17).
На визначення розміру субсидії та надмірне перерахування відповідачці коштів субсидії вплинуло подання нею декларації про доходи за липень, серпень, вересень 2015р. з недостовірними відомостями про доходи члена її сім'ї ОСОБА_2, а саме незадекларований дохід в сумі 50000,00грн. у вигляді доходу від реалізації транспортного засобу, отримання якого підтверджено інформацією Регіонального сервісного центру в Запорізькій області від 16.01.2018р. (арк..16).
30.01.2018р. відповідачці направлено повідомлення про добровільне повернення зазначених коштів (арк.18).
До теперішнього часу кошти добровільно відповідачкою не повернуті.
Згідно з ст.12,13,81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
З'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв'язку, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог.
Суд встановив, що між сторонами виник спір щодо повернення надміру перерахованих відповідачці ОСОБА_1 коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг через подання нею недостовірних відомостей про свої доходи.
Вирішуючи справу в межах заявлених вимог, суд вважає встановленим та доведеним, що відповідачка ОСОБА_1, звернувшись до позивача із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, свідомо подала недостовірні відомості про доходи члена своєї сім'ї ОСОБА_2 за липень, серпень, вересень 2015р., зокрема, не задекларувала її дохід в сумі 50000,00 грн., який вона отримала в вересні 2015 р. від реалізації транспортного засобу. Подання недостовірних відомостей вплинуло на визначення розміру субсидії і потягло надмірне перерахування відповідачці бюджетних коштів за період з 01.10.2015р. по 30.04.2016 р. в сумі 5926,75 грн.
Вказані обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів - заяви про призначення субсидії, декларації про доходи і витрати, рішенням про призначення субсидії, довідками про розмір страхових виплат, актом перевірки та розрахунком надміру перерахованих коштів, які суд вважає належними та допустимими доказами і приймає за основу при ухваленні даного рішення.
При цьому, суд враховує, що зазначені обставини відповідачкою не спростовані, остання в судове засідання не прибула за невідомими причинами, хоча про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, обґрунтованих заперечень проти позову з відповідними доказами не подала.
Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача надміру перераховану суму коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.10.2015 р. по 30.04.2016 р. в сумі 5926,75 грн.
На підставі викладеного, позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до ст.141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1762,00 грн.
Керуючись ст.1,2,9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995 р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», 2, 4, 5, 12, 13, 76-82, 89, 141, 154, 258, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_3, на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, ЄРДПОУ 37573817, місце знаходження: м.Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4-б, р/р 35419037078415 в ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, надміру перераховані кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 5926,75 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот двадцять шість гривні 75 копійка).
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_3, на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, ЄРДПОУ 37573817, місце знаходження: м.Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4-б, р/р 35416074078415 в ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, в рахунок повернення судових витрат по сплаті судового збору в сумі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Запорізької області через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.М. Нещеретна