
Справа № 310/5801/17
1-кп/310/90/18
УХВАЛА
Іменем України
14 серпня 2018 рокум. Бердянськ
Бердянський міськрайсуд Запорізької області у складі колегії суддів:
Головуючого Мороки С.М.,
суддів Мариніна О.В., Троценко Т.А.,
за участю секретаря Писанець Н.О.,
прокурора Скуйбеди О.Л.,
захисників ОСОБА_1, ОСОБА_2,
обвинуваченого ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в режимі відеоконференції з Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, маючого вищу освіту, директора ПП «Запоріжрембудмонтаж», одруженого, зареєстрованого та проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_3, раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3, 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, українця, маючого вищу освіту, приватного підприємця, одруженого, маючого на утриманні малолітнього сина, ІНФОРМАЦІЯ_5, зареєстрованого та проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_6, раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,
В с т а н о в и в:
В провадженні Бердянського міськрайонного суду Запорізької області знаходиться обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017080130001974 від 31.05.2017, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3, 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України
Органом досудового розслідування обвинуваченим інкримінується привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб та службове підроблення, а ОСОБА_4, крім цього, розтрату чужого майна шляхом зловживання службовою особою службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах, при наступних обставинах:
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії від 30.12.2015 товариство з обмеженою відповідальністю «Свет-Строй» (ЄРДПОУ 35258634) (далі - ТОВ «Свет-Строй») внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 10.07.2007 за № 11031020000019901.
Згідно п.2.1 Статуту ТОВ «Свет-Строй», затвердженого протоколом №1/15 загальних зборів ТОВ «Свет-Строй» від 15 червня 2015 року, державну реєстрацію якого проведено 18.06.2015 за №11031050013019901, (далі-Статут) товариство створюється з метою отримання прибутку шляхом задоволення потреб підприємства, установ та організацій всіх форм власності і громадян у товарах та послугах, що виробляються у сферах, визначених предметом діяльності товариства, для реалізації за рахунок отриманого прибутку соціальних та економічних інтересів учасників.
Відповідно до п.5.1 Статуту виконавчим органом управління товариства є директор.
Згідно п.5.7 Статуту поточною діяльністю товариства керує директор товариства. Директор призначається та звільняється з посади рішенням зборів учасників. Директор вирішує всі питання діяльності товариства окрім віднесених до виключної компетенції Зборів учасників, забезпечує реалізацію рішень загальних зборів в рамках своїх повноважень, укладає договори, угоди, згоди, контракти та інші правочини, здійснює облік та внутрішній контроль за господарською діяльністю товариства, визначає розміри платежів за послуги товариства, затверджує положення про оплату праці робітників товариства, використовує правові засоби для удосконалення управління, укріплення договірної дисципліни, несе персональну відповідальність за виконання покладених на товариство завдань, приймає рішення про пред'явлення в судах від імені товариства претензій та судових позовів, здійснює інші юридичні акти, приймає рішення про введення, скасування та затвердження посад та нових посад в товаристві, створює безпечні та сприятливі умови для їх праці, встановлює рамки компетенції керівників відповідних напрямків діяльності та роботи товариства, приймає заходи для забезпечення товариства кваліфікованими кадрами, відкриває поточні та інші рахунки у банках, розпоряджається майном та коштами товариства в межах своєї компетенції, представляє товариство у відносинах з будь-якими українськими та іноземними юридичними та фізичними особами, укладає в країні та за її межами договори та інші угоди від імені товариства, представляє Зборам учасників для затвердження проект адміністративно-господарських витрат товариства та річний баланс, видає довіреності на представників товариства, забезпечує розробку, укладання та виконання колективного договору з трудовим колективом товариства, діє від імені товариства у межах, встановлених законодавством України та статутом.
Згідно п.5.7.5 статуту директор діє від імені товариства без довіреності. Директор діє в межах своєї компетенції та відповідно до Статуту.
Згідно п.2.1 Статуту ТОВ «Свет-Строй», затвердженого протоколом №2 загальних зборів ТОВ «Свет-Строй» від 28 грудня 2015 року (далі-Статут) товариство створене для здійснення господарської діяльності з метою задоволення споживчого ринку в продукції й послугах за профілем його діяльності, отримання прибутків і використання їх в інтересах Учасника.
Відповідно до п.5.1 Статуту органами управління товариства є виший орган - загальні збори учасників, виконавчий орган - директор. Згідно п.5.3 Статуту поточною діяльністю товариства керує директор товариства, який призначається та звільняється з посади рішенням учасників.
Відповідно до п.5.3.1 Статуту директор товариства вирішує всі питання діяльності товариства окрім віднесених до виключної компетенції учасника, забезпечує реалізацію рішень учасника в рамках своїх повноважень, укладає угоди та згоди, здійснює облік та внутрішній контроль за господарською діяльністю товариства, визначає розміри платежів за послуги товариства, затверджує положення про оплату праці робітників товариства, несе персональну відповідальність за виконання покладених на товариство завдань, відкриває поточні та інші рахунки у банках, розпоряджається майном та коштами товариства в межах своєї компетенції, представляє товариство у відносинах з будь-якими українськими та іноземними юридичними та фізичними особами, укладає в країні та за її межами договори та інші угоди від імені товариства, представляє учаснику для затвердження проект адміністративно-господарських витрат товариства та річний баланс, пропонує на розгляд учаснику кандидатури посадових осіб товариства, видає довіреності на представників товариства, забезпечує розробку, укладання та виконання колективного договору з трудовим колективом товариства, діє від імені товариства у межах, встановлених законодавством України та статутом.
Згідно п.5.3.2 статуту директор діє від імені товариства без довіреності, в межах своєї компетенції та відповідно до Статуту.
Наказом №1/16 директора ТОВ «Свет-Строй» ОСОБА_4 «Про призначення на посаду директора» від 16.06.2015 згідно Протоколу загальних зборів учасників №1/15 від 15.06.2015 та штатного розкладу, з 16.06.2015 на посаду директора ТОВ «Свет-Строй» призначено ОСОБА_4.
Таким чином, ОСОБА_4 є службовою особою, що виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.
Бердянська філія державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (надалі БФ ДП «АМПУ») внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 10741030001045716 від 31.05.2013.
Відповідно до п.1.1. Положення про БФ ДП «АМПУ», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 18.04.2014 за № 184, вказана філія створена відповідно до законодавства України та Статуту ДП «АМПУ», яке входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2. Положення БФ ДП «АМПУ» створена з метою забезпечення функціонування морського порту Бердянськ, організації та забезпечення безпеки мореплавства, утримання та ефективного використання державного майна, закріпленого за філією та отримання прибутку.
Згідно з п.3.1 Положення БФ ДП «АМПУ» є відокремленим підрозділом ДП «АМПУ», який не має статусу юридичної особи та здійснює від імені даного підприємства частину господарської діяльності.
Відповідно до п. 3.3. Положення філія має окремий баланс, який входить до зведеного балансу ДП «АМПУ», круглу печатку зі своїм найменуванням, кутовий та інші штампи, бланки зі своїм найменуванням. Філія може відкривати поточні та інші рахунки в національній та іноземній валюті в установах банків.
Згідно п. 4.3. Положення майно, яким наділяється філія, а також майно отримане у результаті господарської діяльності філії, є державною власністю.
Відповідно до п. 4.4. Положення - джерелом формування майна філії є майно, що передається ДП «АМПУ» та іншими суб'єктами господарювання, майно придбане в інших суб'єктів господарювання, організацій та громадян в установленому законодавством України порядку, тощо.
Згідно п. 4.5 Положення філія має право укладати з фізичними та юридичними особами договори, що не суперечать законодавству України. Статуту ДП «АМПУ», а також предмету діяльності філії, приймати участь у здійснені та безпосередньо здійснювати закупівлю товарів, робіт та послуг в порядку, визначеному законодавством України у сфері державних закупівель та розпорядчими документами ДП «АМПУ».
Відповідно до п.4.6 Положення філія зобов'язана у порядку, встановленому законодавством України, виконувати фінансовий план філії.
03.06.2015, на виконання «Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 243 від 01.03.2010, проведено засідання Конкурсної комісії щодо прийняття рішення про проведення конкурсу та затвердження конкурсної документації на закупівлю робіт «Реконструкції котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні існуючої БФ ДП «АМПУ»), про що складено відповідний протокол.
У зв'язку з виконанням «Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки», затвердженої постановою КМУ № 243 від 01.03.2010, головним енергетиком БФ ДП «АМПУ» розроблено техніко-економічне обгрунтування здійснення видатків на модернізацію, модифікацію (добудова, дообладнання, реконструкція) основних засобів, яким встановлено економію від використання вугілля в порівняні з газовою котельною у розмірі 67%.
Відповідно до Конкурсної документації по вказаному об'єкту, а саме п. 1.2. додатку № 2 виконавець зобов'язується виконати роботи «під ключ» у встановлений договором строк з проектування модульної котельні на твердому паливі (на що мають бути відповідні дозволи та ліцензії), передати у власність замовника проектну документацію, здійснити монтаж обладнання та провести будівельно-монтажні, пусконалагоджувальні роботи паливі (на що мають бути відповідні дозволи та ліцензії), і забезпечити введення її в дію, для забезпечення функціонування теплової мережі, що належить ДП «АМПУ» на території БФ ДП «АМПУ» згідно технічних вимог, а замовник зобов'язується прийняти ці послуги та оплатити їх.
Згідно п.2.3 та п.2.4. додатку № 2 Конкурсної документації виконавець зобов'язується виконати роботи в повному обсязі на протязі 80 діб з моменту перерахування замовником передплати, а зміна ціни або терміну виконання в сторону збільшення не дозволяється.
Відповідно п.4.1 додатку № 2 Конкурсної документації якість обладнання, яке необхідне для якісного виконання робіт та яке буде змонтовано на території БФ ДП «АМПУ», повинно відповідати вимогам технічних умов заводу - виробника на СНиП П-35-76, обладнання повинно бути заводського виконання, мати сертифікати відповідності.
Згідно п.5.1 додатку № 2 Конкурсної документації приймання виконаних робіт та послуг оформляється актами здачі - прийому робіт, у яких наводяться відомості про обсяг, якість і терміни виконаних робіт та їх вартість.
Відповідно п.п.6.1-6.3 додатку № 2 Конкурсної документації у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та договором. За порушення строків виконання робіт і послуг, передбачених договором, виконавець сплачує замовнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяло в період, за який сплачується пеня від вартості послуг за кожен день прострочення. Крім сплати штрафних санкцій виконавець компенсує замовнику збитки, зумовлені невиконанням або неналежним виконанням своїх зобов'язань за договором.
Згідно додатку № 2-1 Конкурсної документації по вказаному об'єкту одним із компонентів у комплектації модульної твердопаливної котельні є автоматизована паливоподача з транспортером, а додатковим замовленням до даної комплектації є автоматизований паливний склад з об'ємом 100 м3.
Так, за результатами проведення конкурсних торгів із закупівлі робіт з «Реконструкції котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні, існуючої в БФ ДП «АМПУ»)» відповідно до повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів №11.25-03/360 від 02.07.2015 переможцем обрано ТОВ «Свет-Строй» (код ЄДРПОУ - 35258634) з ціною акцептованої конкурсної пропозиції у розмірі 2972500 грн. із врахуванням ПДВ.
Відповідно до Положення про ведення договірної роботи в державному підприємстві «Адміністрація морських портів України», затвердженого Наказом ДП «АМПУ» №136 від 10.07.2015, встановлено порядок підготовки проектів договорів їх укладання та контролю за їх виконанням у ДП «АМПУ». Згідно п.1.5 даного Положення недотримання встановленого порядку ведення договірної роботи є порушенням трудової дисципліни і тягне за собою відповідальність винних у цьому осіб згідно з чинним законодавством України.
Згідно п.2.2 Положення про ведення договірної роботи в ДП «АМПУ» проект договору готується структурним підрозділом відокремленого підрозділу ДП «АМПУ», до компетенції якого належать питання, що становлять предмет договору (підрозділ, що супроводжує договір).
Відповідно до п.п.2.3, 2.4 даного Положення підготовка проекту договору здійснюється за наявністю відповідного рапорту з обгрунтуванням необхідності укладання такого договору на ім'я голови /начальника філії ДП «АМПУ» за підписом начальника підрозділу, що супроводжує договір. Проект договору/додаткової угоди має бути завізований у тижневий термін особами, зазначеними у додатках до даного Положення (Додаток 1, Додаток 2), при цьому строк розгляду однією особою не повинен перевищувати одного робочого дня.
Згідно п.2.12 зазначеного Положення додатки до договорів, специфікації, календарні плани тощо, які містять технічні умови відповідного договору візуються керівником підрозділу, що супроводжує договір, а відповідно до п.2.14 даного Положення зміни та доповнення до договорів візуються в тому ж порядку, що і самі договори (Додаток 2).
Згідно п.4.2 Положення про ведення договірної роботи в ДП «АМПУ» у випадку виникнення необхідності внесення за згодою сторін змін до договору, проект таких змін готується відповідальною особою, визначеною керівником підрозділу, що супроводжує договір, і узгоджується в порядку, визначеному для узгодження договорів відповідно до Положення.
20.07.2015 між ДП «АМПУ» в особі начальника Бердянської філії ДП «АМПУ» ОСОБА_5 (відносно якого обвинувальний акт направлений до Бердянського міськрайонного суду Запорізької області) та ТОВ «Свет-Строй» в особі директора ОСОБА_4 укладено договір № 36-В-БЕФ-15, згідно якого ТОВ «Свет-Строй» зобов'язалося виконати, а БФ ДП «АМПУ» прийняти та оплатити роботи з «Реконструкції котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні, існуючої в БФ ДП «АМПУ»)».
Відповідно до п.1.2 ТОВ «Свет-Строй» виконує вказані роботи відповідно до Технічних умов та Опитувального листа, викладених у Додатку №1, який є невід'ємною частиною цього договору.
Згідно п.1.3 даного договору ТОВ «Свет-Строй» зобов'язується за свій рахунок провести всі необхідні експертизи та погодження в контролюючих органах (в тому числі СЕС та екологічній інспекції) для офіційного введення обладнання в експлуатацію та розробити проект оцінки впливу на навколишнє середовище котельні.
Відповідно до п.2.1 договору ціна вказаного договору визначається договірною ціною та затверджується протоколом узгодження договірної ціни (Додаток №2), який є невід'ємною частиною цього договору, та становить 2 972 500,00 грн. із врахуванням ПДВ.
Згідно п.2.2 даного договору ціна цього договору включає всі витрати, пов'язані із виконанням робіт за цим договором, в тому числі вартість та доставку всіх необхідних матеріальних ресурсів до місця виконання робіт - Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Горького, 6, витрати на відрядження фахівців ТОВ «Свет-Строй» для виконання ними усіх дій та операцій, необхідних для виконання умов цього договору.
Відповідно до п.3.2 даного договору БФ ДП «АМПУ» здійснює попередню оплату (аванс) у розмірі 80 відсотків від загальної ціни договору, що складає 2 378 000 грн. із врахуванням ПДВ, протягом 5 банківських днів з дати отримання замовником БФ ДП «АМПУ» оригіналу рахунку від ТОВ «Свет-Строй».
Згідно п.3.3 договору остаточний розрахунок здійснюється БФ ДП «АМПУ» протягом 15 календарних днів після виконання всього обсягу робіт за даним договором на підставі наданого ТОВ «Свет-Строй» оригіналу рахунку та підписаного сторонами акту приймання-передачі виконаних робіт.
Відповідно до п.4.1 договору якість обладнання, яке необхідне для якісного виконання робіт та буде змонтовано на території БФ ДП «АМПУ», повинна відповідати вимогам технічних умов заводу-виробника та СНиП П-35-76. Обладнання повинно бути заводського виконання, мати сертифікати відповідності.
Згідно п. 5.1 виконавець зобов'язується виконати роботи в повному обсязі на протязі 80 робочих діб з моменту перерахування замовником передплати в розмірі та на умовах, передбачених п.3.2 зазначеного договору.
Відповідно до п. 5.4 договору ТОВ «Свет-Строй» після виконання певного обсягу робіт надає БФ ДП «АМПУ» акт приймання-передачі виконаних робіт.
Згідно п.6.1 Договору БФ ДП «АМПУ» зобов'язана своєчасно та у повному обсязі сплачувати за виконані роботи у порядку, встановленому договором, приймати виконані роботи, згідно з актами приймання-передачі виконаних робіт та після одержання ТОВ «Свет-Строй» позитивного висновку Держбудекспертизи щодо проекту реконструкції котельної, протягом 10 робочих діб одержати від Державної архітектурно-будівельної комісії дозвіл (декларацію) на початок будівництва та надати її ТОВ «Свет-Строй».
Відповідно до п. 7.1-7.3 Договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність передбачену законодавством України та договором. За порушення строків виконання робіт, передбачених договором виконавець сплачує замовнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяло в період, за який сплачується пеня від вартості послуг за кожен день прострочення. Крім сплати штрафних санкцій виконавець компенсує замовнику збитки, зумовлені невиконанням або неналежним виконанням своїх зобов'язань за договором.
20 липня 2015 року начальник БФ ДП «АМПУ» ОСОБА_5, діючи в інтересах ТОВ «Свет-Строй», використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, в порушення п.п. 2.3, 2.4 Додатку № 2 та положень Додатку № 2-1 до Конкурсної документації, затвердженої Рішенням конкурсної комісії відокремленого підрозділу від 03.06.2015, уклав із ТОВ «Свет-Строй» договір № 36-В-БЕФ-15 щодо виконання робіт з «Реконструкції котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні, існуючої в БФ ДП «АМПУ»)», після укладення якого у директора ТОВ «Свет-Строй» ОСОБА_4 виник умисел на здійснення розтрати державних грошових коштів з метою погашення овердрайфу та заборгованості ТОВ «Свет-Строй» перед іншими підприємствами, установами, організаціями та розрахунку з ними за послуги та товари, не пов'язані з реконструкцією котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні, існуючої в БФ ДП «АМПУ»).
Так, у вересні 2015 року начальник БФ ДП «АМПУ» ОСОБА_5 отримав від ТОВ «Свет-Строй» рахунок-фактуру № СФ-000245 від 17.09.2015 на суму 2 377 600 грн. за передплату на реконструкцію котельні БФ ДП «АМПУ» та 22.09.2015 власноручно поставив візу «Бух. к оплате 22.09.2015», підписав та передав його для виконання начальнику відділу доходів та видатків БФ ДП «АМПУ» ОСОБА_6
В подальшому, 24.09.2015 ОСОБА_6 здійснила перерахування державних грошових коштів у сумі 2 377 600 грн. в якості передоплати на рахунок № 26005421649000, відкритий у ПАТ «УкрСиббанк» для обслуговування ТОВ «Свет-Строй», які були отримані товариством того ж дня.
Відповідно до товарно-транспортної накладної № 031201 від 03.12.2015 на територію БФ ДП «АМПУ» завезено теплогенератор модульний ТМ-Т-1000 «ОVК-КZОТ»-К-1000 та в подальшому проведено монтаж обладнання без фактичного виконання пусконалагоджувальних робіт.
В період часу з 22.09.2015 по 22.10.2015, знаходячись в місті Запоріжжя, ОСОБА_4, будучи службовою особою, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, діючи умисно, незаконно, з корисливих мотивів, з метою розтрати чужого майна в особливо великих розмірах, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно знаючи, що грошові кошти в сумі 2 377 600 грн., перераховані в якості передоплати на проведення робіт з реконструкції котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні, існуючої в БФ ДП «АМПУ») на рахунок № 26005421649000, відкритий у ПАТ «УкрСиббанк» для обслуговування ТОВ «Свет-Строй», повинні бути використані товариством відповідно до умов укладеного договору № 36-В-БЕФ-15 від 20.07.2015 для придбання будівельних матеріалів, обладнання та виконання робіт з реконструкції котельні БФ ДП «АМПУ», з метою досягнення раніше запланованої мети, направленої на незаконну розтрату бюджетних коштів, вчинених в особливо великих розмірах, здійснив не цільове використання грошових коштів попередньої оплати, які перераховані по об'єкту "Реконструкція котельні Бердянської філії (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні, існуючої в БФ ДП «АМПУ»)» Бердянською філією ДП «Адміністрація морських портів України», шляхом використання вказаних коштів від БФ ДП «АМПУ» не на оплату за виконані роботи (в т.ч. проектні, пожежну сигналізацію та інші) та будівельні матеріали, а згідно висновку судово-економічної експертизи №36/11.2 на:
- 24.09.2015 на погашення овердрафту в сумі 106 378 грн. 65 коп.;
- 26.09.2015 на надання зворотної фінансової допомоги по договору № 1908/15 від 19.08.15 ТОВ «Теплобудімпорт» в сумах 10 000 грн. та 500 000 грн.;
- 29.09.2015 на повернення грошових коштів згідно договору зворотної фінансової допомоги 04У/11-92 від 25.11.14 ТОВ «Сінтегро» в сумі 10 000 грн.;
- 30.09.2015 на списання банком відсотків за користування овердрафтом згідно договору №244/2 від 26.06.15 в сумі 931,68 грн.
Таким чином, в період з 22.09.2015 по 22.10.2015 ОСОБА_4, будучи службовою особою, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, діючи умисно, незаконно, з корисливих мотивів, з метою незаконної розтрати грошових коштів, в особливо великих розмірах, зловживаючи своїм службовим становищем, розтратив державні грошові кошти, тим самим спричинивши майнову шкоду державі в особі державного підприємства «Адміністрація морських портів України» на загальну суму 627 310,33 грн., що у 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний податком мінімум доходів громадян і є особливо великим розміром.
Крім того, в грудні місяці 2015 року у директора ТОВ «Свет-Строй» ОСОБА_4 виник умисел на незаконне привласнення державних грошових коштів. Після чого, знаходячись в місті Запоріжжя він зустрівся з ФОП ОСОБА_3, з яким вступив у злочинну змову та з яким домовився про спільну злочинну діяльність, при цьому розробивши план спільних дій, спрямованих на привласнення чужого майна.
З метою досягнення раніше запланованої мети, направленої на незаконне привласнення державних грошових коштів, 23 грудня 2015 року між ТОВ «Свет-Строй» та ФОП ОСОБА_3 укладено договір підряду №564, згідно якого ФОП ОСОБА_3 зобов'язався виконати роботи з реконструкції котельної Бердянської філії ДП «АМПУ», розташованої по вулиці Максима Горького, 6 в місті Бердянську Запорізької області. Сума договору склала 100 035 грн. 17 коп.
Так, в грудні місяці 2015 року, знаходячись в місті Запоріжжя, ОСОБА_3, будучи службовою особою, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, діючи умисно, за попередньою змовою із ОСОБА_4, незаконно, з корисливих мотивів, переслідуючи свої особисті інтереси, зловживаючи своїм службовим становищем в частині складання та видачі документів від імені ФОП ОСОБА_3, з метою незаконного привласнення державних коштів, достовірно знаючи про факт невиконання в повному обсязі усіх належних будівельних робіт, з метою досягнення раніше запланованої мети, направленої на незаконне привласнення бюджетних коштів, діючи в порушення положень ДБН А.3.1-3-94 "Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Основні положення", Розділу 8 «Введення в експлуатацію (перший пуск)» Керівництва з експлуатації вугільного котлу 30111.021-РЭ, вніс данні до офіційного документу, типова форма якого затверджена наказом Мінрегіонбуду України від 04.12.2009 № 554, наказом Мінрегіону України від 19.09.2011 № 195 - акту № 731 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 рік форми КБ-2в, що містять згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи №128/06-17 від 15.06.2017 неправдиві відомості про завищені обсяги та вартість фактично виконаних робіт, а саме:
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-1 на Тепломеханічні рішення котелень», позиція 14 - витрати на роботу з установки сталевих зварних відводів діаметром 108 мм в кількості 0,0255 т на суму 350,23 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає 0.0255 т на суму 350,23 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-1 на Тепломеханічні рішення котелень», позиція 16 - витрати на роботу з установки засувок на трубопроводах зі сталевих труб діаметром до 100 мм в кількості 2 штуки на суму 352,96 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає 2 штуки на суму 352,96 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-5 на Зовнішні мережі каналізації», позиція 34 - витрати на роботу з розробки грунту вручну в траншеях глибиною до 2 м без кріплень з укосами, група грунту 2 в кількості 0.07*100 м3 на суму 331,41 грн., з яких фактично виконано 0,02*100 м3 на суму 94,69 грн., завищення витрат складає 0.05*100 м3 на суму 236,72 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-5 на Зовнішні мережі каналізації», позиція 37 - витрати на роботу з установки стальних зварювальних фасонних частин діаметром 100-250 мм в кількості 0,003 т на суму 41,20 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає 0,003 т на суму 41,20 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-5 на Зовнішні мережі каналізації», позиція 42 - витрати на роботу з засипки вручну траншей, пазух котлованів і ям, група грунтів 2 в кількості 7 м3 на суму 205,99 грн., з яких фактично виконано 2 м3 на суму 58,86 грн., завищення витрат складає 0,05 на суму 147,13 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-8 на Пусконалагоджувальні роботи», позиція 57 - витрати на роботу із проведення пусконалагоджувальних робіт двох котлів водогрійних, що працюють на твердому паливі з топкою механічною, напівмеханічною теплопродуктивністю до 1 Гкал/год в кількості 2 котли на суму 13 134,94 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає на суму 13 134,94 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-8 на Пусконалагоджувальні роботи» позиції 58 - витрати на проведення пусконалагоджувальних робіт двох циклонів на суму 483,50 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає на суму 483,50 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-8 на Пусконалагоджувальні роботи» позиції 59 - витрати на проведення пусконалагоджувальних робіт двох димососів одно та двостороннього № до12 на суму 2 820,38 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає на суму 2 820,38 грн.;
- по розділу І - прямі витрати на суму 87 092,91 грн., з яких фактично понесено прямих витрат на суму 69 525,85 грн., завищення прямих витрат складає 17 567,06 грн.;
- по розділу II - загальновиробничі витрати на суму 25 825,16 грн., з яких фактично понесено загальновиробничих витрат на суму 17 085,43 грн., завищення витрат складає 8 739,73 грн.;
- по розділу ІІІ - кошторисний прибуток на суму 5 344,69 грн., з яких фактично понесено загальновиробничих витрат на суму 3 785,34 грн., завищення витрат складає 1 559,35 грн.;
- по розділу IV - відомості про розмір адміністративних витрат на суму 2885,98 грн., з яких фактично понесено загальновиробничих витрат на суму 2 043,98 грн., завищення витрат складає 842 грн.;
- по розділу V - відомості про розмір єдиного податку по ставці 4% на суму 4001,45 грн., який фактично склав 2515,05 грн., з яких завищення витрат на податок складає 1486,40 грн.
Таким чином завищення витрат на проведення робіт згідно акту 731 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 року форми КБ-2в проти фактично виконаних обсягів робіт складає на загальну суму 30 032,68 грн.
Після чого, того ж дня, знаходячись в місті Запоріжжя, ОСОБА_3, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_4, незаконно, з корисливих мотивів, переслідуючи свої особисті інтереси, зловживаючи своїм службовим становищем в частині складання та видачі документів від імені ФОП ОСОБА_3, з метою незаконного привласнення бюджетних коштів, достовірно знаючи, про факт невиконання в повному обсязі усіх належних будівельних робіт, з метою досягнення раніше запланованої мети направленої на незаконне привласнення бюджетних коштів, надав зазначеному акту офіційний вигляд, шляхом одноосібного та власноручного поставлення в нього свого підпису та відтиску печатки ФОП ОСОБА_3 Таким чином, ОСОБА_3 посвідчив вказаний завідомо неправдивий офіційний документ.
Далі, в грудні 2015 року, знаходячись в місті Запоріжжя, ОСОБА_4, будучи службовою особою, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, за попередньою змовою з ОСОБА_3, продовжуючи реалізовувати умисел на привласнення бюджетних коштів, отримав від ОСОБА_3 вище вказаний завідомо неправдивий офіційний документу - акт № 731 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 рік форми КБ-2в, та діючи умисно, з корисливих мотивів, переслідуючи свої особисті інтереси, зловживаючи своїм службовим становищем в частині складання та видачі документів від імені ТОВ «Свет-Строй», з метою незаконного привласнення бюджетних коштів, достовірно знаючи про факт невиконання у повному обсязі усіх належних будівельних робіт, з метою досягнення раніше запланованої мети, направленої на незаконне привласнення бюджетних коштів, надав зазначеному акту офіційний вигляд, шляхом одноосібного та власноручного поставлення в нього свого підпису та відтиску печатки ТОВ «Свет-Строй». Таким чином, ОСОБА_4 посвідчив вказаний завідомо неправдивий офіційний документ.
Далі, 23 грудня 2015 року, на підставі завідомо підробленого офіційного документу - акту № 731 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 рік форми КБ-2в, ОСОБА_4, за попередньою змовою з ОСОБА_3, з метою досягнення раніше запланованої мети, направленої на незаконне привласнення державних грошових коштів, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, здійснив перерахування частини раніше отриманих від БФ ДП «АМПУ» державних коштів з рахунку №26005421649000, відкритого в АТ «УкрСиббанк» для обслуговування ТОВ «Свет-Строй» на рахунок №26006055704046, відкритий у ПАТ КБ «Приватбанк» для обслуговування ФОП ОСОБА_3 на загальну суму 100 035 грн. 17 коп.
Згідно висновку експертизи ДП «Запорізький експертно-технічний центр Держпраці» за результатами експертного обстеження №24908201.09.05-0016.17 твердопаливних котлів, що встановлена на території Бердянського морського торговельного порту від 25.01.2017 встановлено, що котли за габаритними розмірами та технічними характеристиками схожі з твердопаливними котлами моделі АRS 500 ВМ, експлуатація твердопаливних котлів можлива тільки в режимі ручної подачі палива, без механічної (автоматичної) подачі палива, автоматизований паливний склад відсутній, а ознак, які б вказували на введення котлів в експлуатацію не виявлено. Враховуючи викладене, котли модульної твердопаливної котельні, що знаходиться на території Бердянського морського порту, ніколи не запускалися в роботу і не проходили налагоджування з метою забезпечення їх подальшої стабільної роботи у звичному режимі.
Таким чином, в грудні 2015 року, ОСОБА_4, будучи службовою особою, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, маючи намір на незаконне привласнення державних грошових коштів, в грудні 2015 року вступив у злочинну змову із ФОП ОСОБА_3, з яким домовився про спільну злочинну діяльність, при цьому розробивши план спільних злочинних дій, спрямованих на привласнення чужого майна, та діючи умисно, повторно, незаконно, з корисливих мотивів, з метою незаконного привласнення грошових коштів, зловживаючи своїм службовим становищем, привласнив державні грошові кошти, тим самим спричинивши майнову шкоду державі в особі Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» на загальну суму 30 032, 68 грн.
Крім того, в грудні місяці 2015 року, знаходячись в місті Запоріжжя, ОСОБА_3, будучи службовою особою, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_4, незаконно, з корисливих мотивів, переслідуючи свої особисті інтереси, зловживаючи своїм службовим становищем в частині складання та видачі документів від імені ФОП ОСОБА_3, з метою незаконного привласнення бюджетних коштів, достовірно знаючи про факт невиконання у повному обсязі усіх належних будівельних робіт, з метою досягнення раніше запланованої мети, направленої на незаконне привласнення державних коштів, діючи в порушення положень ДБН А.3.1-3-94 «Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Основні положення». Розділу 8 «Введення в експлуатацію (перший пуск)» Керівництва з експлуатації вугільного котлу 30111.021-РЭ, вніс данні до офіційного документу, типова форма якого затверджена наказом Мінрегіонбуду України від 04.12.2009 року № 554, наказом Мінрегіону України від 19.09.2011 № 195 - акту № 731 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 рік форми КБ-2в, що містять згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи №128/06-17 від 15.06.2017 неправдиві відомості про завищені обсяги та вартість фактично виконаних робіт, а саме:
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-1 на Тепломеханічні рішення котелень», позиція 14 - витрати на роботу з установки сталевих зварних відводів діаметром 108 мм в кількості 0,0255 т на суму 350,23 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає 0,0255 на суму 350,23 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-1 на Тепломеханічні рішення котелень», позиція 16 - витрати на роботу з установки засувок на трубопроводах зі сталевих труб діаметром до 100 мм в кількості 2 штуки на суму 352,96 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає 2 штуки на суму 352,96 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-5 на Зовнішні мережі каналізації», позиція 34 - витрати на роботу з розробки грунту вручну в траншеях глибиною до 2 м. без кріплень з укосами, група грунту 2 в кількості 0,07*100 м3 на суму 331,41 грн., з яких фактично виконано 0,02*100 м3 на суму 94,69 грн., завищення витрат складає 0,05*100 м3 на суму 236,72 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-5 на Зовнішні мережі каналізації», позиція 37 - витрати на роботу з установки стальних зварювальних фасонних частин діаметром 100-250 мм в кількості 0,003 т на суму 41,20 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає 0,003 т на суму 41,20 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-5 на Зовнішні мережі каналізації», позиція 42 - витрати на роботу з засипки вручну траншей, пазух котлованів і ям, група грунтів 2 в кількості 7 м3 на суму 205,99 грн., з яких фактично виконано 2 м3 на суму 58,86 грн., завищення витрат складає 0,05 на суму 147,13 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-8 на Пусконалагоджувальні роботи», позиція 57 - витрати на роботу із проведення пусконалагоджувальних робіт двох котлів водогрійних, що працюють на твердому паливі з топкою механічною, напівмеханічною теплопродуктивністю до 1 Гкал/год в кількості 2 котли на суму 13134,94 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає на суму 13 134,94 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-8 на Пусконалагоджувальні роботи» позиції 58 - витрати на проведення пусконалагоджувальних робіт двох циклонів на суму 483,50 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає на суму 483,50 грн.;
- по розділу «Локальний кошторис 2-1-8 на Пусконалагоджувальні роботи» позиції 59 - витрати на проведення пусконалагоджувальних робіт двох димососів одно та двостороннього № до 12 на суму 2 820,38 грн., які фактично не виконані, завищення витрат складає на суму 2 820,38 грн.;
- по розділу І - прямі витрати на суму 87 092,91 грн., з яких фактично понесено прямих витрат на суму 69 525,85 грн., завищення прямих витрат складає 17 567,06 грн.;
- по розділу II - загальновиробничі витрати на суму 25 825,16 грн., з яких фактично понесено загальновиробничих витрат на суму 17 085,43 грн., завищення витрат складає 8 739,73 грн.;
- по розділу III - кошторисний прибуток на суму 5 344,69 грн., з яких фактично понесено загальновиробничих витрат на суму 3 785,34 грн., завищення витрат складає 1 559,35 грн.;
- по розділу IV - відомості про розмір адміністративних витрат на суму 2885,98 грн., з яких фактично понесено загальновиробничих витрат на суму 2 043,98 грн., завищення витрат складає 842 грн.;
- по розділу V - відомості про розмір єдиного податку по ставці 4% на суму 4001,45 грн., який фактично склав 2515,05 грн., з яких завищення витрат на податок складає 1486,40 грн.
Таким чином завищення витрат на проведення робіт згідно акту 731 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 року форми КБ-2в проти фактично виконаних обсягів робіт складає на загальну суму 30 032,68 грн.
Після чого, того ж дня, знаходячись в місті Запоріжжя, ОСОБА_3, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_4, незаконно, з корисливих мотивів, переслідуючи свої особисті інтереси, зловживаючи своїм службовим становищем в частині складання та видачі документів від імені ФОП ОСОБА_3, з метою незаконного привласнення бюджетних коштів, достовірно знаючи про факт невиконання у повному обсязі усіх належних будівельних робіт, з метою досягнення раніше запланованої мети, направленої на незаконне привласнення державних коштів, надав зазначеному акту офіційний вигляд, шляхом одноосібного та власноручного поставлення в нього свого підпису та відтиску печатки ФОП ОСОБА_3 Таким чином, ОСОБА_3 посвідчив вказаний завідомо неправдивий офіційний документ.
Далі, в грудні 2015 року, знаходячись в місті Запоріжжя, ОСОБА_4, будучи службовою особою, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, за попередньою змовою з ОСОБА_3, продовжуючи реалізовувати умисел на привласнення державних грошових коштів, отримав від ОСОБА_3 вище вказаний завідомо неправдивий офіційний документ - акт № 731 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 рік форми КБ-2в, та діючи умисно, з корисливих мотивів, переслідуючи свої особисті інтереси, зловживаючи своїм службовим становищем в частині складання та видачі документів від імені ТОВ «Свет-Строй», з метою незаконного привласнення державних коштів, достовірно знаючи про факт невиконання у повному обсязі усіх належних будівельних робіт, з метою досягнення раніше запланованої мети, направленої на незаконне привласнення державних коштів, надав зазначеному акту офіційний вигляд, шляхом одноосібного та власноручного поставлення в нього свого підпису та відтиску печатки ТОВ «Свет-Строй». Таким чином, ОСОБА_4 посвідчив вказаний завідомо неправдивий офіційний документ.
Далі, 23 грудня 2015 року, на підставі завідомо підробленого офіційного документу - акту № 731 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 рік форми КБ-2в, ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_3, з метою досягнення раніше запланованої мети направленої на незаконне привласнення державних грошових коштів, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, здійснив перерахування частини раніше отриманих від БФ ДП «АМПУ» державних коштів з рахунку №26005421649000, відкритого в АТ «УкрСиббанк» для обслуговування ТОВ «Свет-Строй» на рахунок №№26006055704046, відкритий у ПАТ КБ «Приватбанк» для обслуговування ФОП ОСОБА_3 на загальну суму 100 035 грн. 17 коп.
Таким чином, ОСОБА_4, будучи службовою особою, виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, діючи умисно, незаконно, з корисливих мотивів, з метою незаконного привласнення державними грошовими коштами, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно знаючи про факт невиконання у повному обсязі усіх належних будівельних робіт, надав офіційному документу, типова форма якого затверджена наказом Державного комітету статистики України та Державного комітету України з будівництва та архітектури від 21.06.2002 № 237/5 - ОСОБА_1 № 731 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2015 рік форми КБ-2в, що містить завідомо неправдиві відомості про завищені обсяги фактично виконаних будівельних робіт, які були внесені ОСОБА_3, офіційний вигляд, шляхом власноручного поставлення в ньому свого підпису та відтиску печатки ТОВ «Свет-Строй», на підставі якого 23 грудня 2015 року ОСОБА_4 перерахував частку раніше одержаних від БФ ДП «АМПУ» державних грошових коштів у сумі 100 036 грн. 17 коп. на рахунок ФОП ОСОБА_3, з яких кошти на загальну суму 30 032, 68 грн. одержані останнім безпідставно, тим самим спричинив майнову шкоду державі в особі Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» на загальну суму 30 032, 68 гривень.
Крім того, відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ №476683 фізичну особу – підприємця ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 01.02.2012 за №21030000000068617, ФОП ОСОБА_3 перебуває на обліку у відділенні у Дніпровському районі міста Запоріжжя Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області з 03.02.2012 та має стан «о» (платник податків за основним місцем обліку). Згідно реєстраційних даних ФОП ОСОБА_3 зареєстрований за податковою адресою: АДРЕСА_1. З 08.02.2012 здійснює діяльність на спрощеній системі оподаткування - платник єдиного податку 3 групи, який сплачує податок за ставкою 5% (не платник ПДВ).
Відповідно до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2015 року у ФОП ОСОБА_3 працювало за трудовими договорами (контрактами) 3 особи.
15.02.2012 ФОП ОСОБА_3 відкрив рахунок в Запорізькому РУ ПАТ «КБ «Приватбанк» (МФО 313399) за №26006055704046, взято на облік який було 16.02.2012.
Таким чином, ОСОБА_3 є службовою особою, що виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.
Бердянська філія державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (надалі БФ ДП «АМПУ») внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 10741030001045716 від 31.05.2013.
Відповідно до п. 1.1. Положення про БФ ДП «АМПУ», затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 18.04.2014 за № 184, вказана філія створена відповідно до законодавства України та Статуту ДП «АМПУ», яке входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2. Положення БФ ДП «АМПУ» створена з метою забезпечення функціонування морського порту Бердянськ, організації та забезпечення безпеки мореплавства, утримання та ефективного використання державного майна, закріпленого за філією та отримання прибутку.
Згідно з п.3.1 Положення БФ ДП «АМПУ» є відокремленим підрозділом ДП «АМПУ», який не має статусу юридичної особи та здійснює від імені даного підприємства частину господарської діяльності.
Відповідно до п. 3.3. Положення філія має окремий баланс, який входить до зведеного балансу ДП «АМПУ», круглу печатку зі своїм найменуванням, кутовий та інші штампи, бланки зі своїм найменуванням. Філія може відкривати поточні та інші рахунки в національній та іноземній валюті в установах банків.
Згідно п. 4.3. Положення майно, яким наділяється філія, а також майно отримане у результаті господарської діяльності філії, є державною власністю.
Відповідно до п. 4.4. Положення - джерелом формування майна філії є майно, що передається ДП «АМПУ» та іншими суб'єктами господарювання, майно придбане в інших суб'єктів господарювання, організацій та громадян в установленому законодавством України порядку, тощо.
Згідно п. 4.5 Положення філія має право укладати з фізичними та юридичними особами договори, що не суперечать законодавству України, Статуту ДП «АМПУ», а також предмету діяльності філії, приймати участь у здійснені та безпосередньо здійснювати закупівлю товарів, робіт та послуг в порядку, визначеному законодавством України у сфері державних закупівель та розпорядчими документами ДП «АМПУ».
Відповідно до п.4.6 Положення філія зобов'язана у порядку, встановленому законодавством України, виконувати фінансовий план філії.
03.06.2015, на виконання «Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України № 243 від 01.03.2010, проведено засідання Конкурсної комісії щодо прийняття рішення про проведення конкурсу та затвердження конкурсної документації на закупівлю робіт «Реконструкції котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні існуючої БФ ДП «АМПУ»), про що складено відповідний протокол.
У зв'язку з виконанням «Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки», затвердженої постановою КМУ № 243 від 01.03.2010, головним енергетиком БФ ДП «АМПУ» розроблено техніко-економічне обгрунтування здійснення видатків на модернізацію, модифікацію (добудова, дообладнання, реконструкція) основних засобів, яким встановлено економію від використання вугілля в зрівняні з газовою котельною у розмірі 67%.
Відповідно до Конкурсної документації по вказаному об'єкту, а саме п. 1.2. додатку № 2 виконавець зобов'язується виконати роботи «під ключ» у встановлений договором строк з проектування модульної котельні на твердому паливі (на що мають бути відповідні дозволи та ліцензії), передати у власність замовника проектну документацію, здійснити монтаж обладнання та провести будівельно-монтажні, пусконалагоджувальні роботи палива (на що мають бути відповідні дозволи та ліцензії), і забезпечити введення її в дію, для забезпечення функціонування теплової мережі, що належить ДП «АМПУ» на території БФ ДП «АМПУ» згідно технічних вимог, а замовник зобов'язується прийняти ці послуги та оплатити їх.
Згідно п.2.3 та п. 2.4. додатку № 2 Конкурсної документації виконавець зобов'язується виконати роботи в повному обсязі на протязі 80 діб з моменту перерахування замовником передплати, а зміна ціни або терміну виконання в сторону збільшення не дозволяється.
Відповідно п.4.1 додатку № 2 Конкурсної документації якість обладнання, яке необхідне для якісного виконання робіт та яке та буде змонтовано на території БФ ДП «АМПУ» повинно відповідати вимогам технічних умов заводу - виробника на СНиП П-35-76, обладнання повинно бути заводського виконання, мати сертифікати відповідності.
Згідно п.5.1 додатку № 2 Конкурсної документації приймання виконаних робіт та послуг оформляється актами здачі - прийому робіт, у яких наводяться відомості про обсяг, якість і терміни виконаних робіт та їх вартість.
Відповідно п.п.6.1-6.3 додатку № 2 Конкурсної документації у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність передбачену законодавством України та договором. За порушення строків виконання робіт і послуг, передбачених договором, виконавець сплачує замовнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяло в період, за який сплачується пеня від вартості послуг за кожен день прострочення. Крім сплати штрафних санкцій виконавець компенсує замовнику збитки, зумовлені невиконанням або неналежним виконанням своїх зобов'язань за договором.
Згідно додатку № 2-1 Конкурсної документації по вказаному об'єкту одним із компонентів у комплектації модульної твердопаливної котельні є автоматизована паливоподача з транспортером, а додатковим замовленням до даної комплектації є автоматизований паливний склад з об'ємом 100 м3.
Так, за результатами проведення конкурсних торгів із закупівлі робіт з «Реконструкції котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні, існуючої в БФ ДП «АМПУ»)» відповідно до повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів №11.25-03/360 від 02.07.2015 переможцем обрано ТОВ «Свет-Строй» (код ЄДРПОУ - 35258634) з ціною акцептованої конкурсної пропозиції у розмірі 2972500 грн. із врахуванням ПДВ.
Відповідно до Положення про ведення договірної роботи в державному підприємстві «Адміністрація морських портів України», затвердженого Наказом ДП «АМПУ» №136 від 10.07.2015, встановлено порядок підготовки проектів договорів їх укладання та контролю за їх виконанням у ДП «АМПУ». Згідно п.1.5 Даного Положення недотримання встановленого порядку ведення договірної роботи є порушенням трудової дисципліни і тягне за собою відповідальність винних у цьому осіб згідно з чинним законодавством України.
Згідно п.2.2 Положення про ведення договірної роботи в ДП «АМПУ» проект договору готується структурним підрозділом відокремленого підрозділу ДП «АМПУ», до компетенції якого належать питання, що становлять предмет договору (підрозділ, що супроводжує договір).
Відповідно до п.п.2.3, 2.4 даного Положення підготовка проекту договору здійснюється за наявністю відповідного рапорту з обгрунтуванням необхідності укладання такого договору на ім'я голови/начальника філії ДП «АМПУ» за підписом начальника підрозділу, що супроводжує договір. Проект договору/додаткової угоди має бути завізований у тижневий термін особами, зазначеними у додатках до даного Положення (Додаток 1, Додаток 2), при цьому строк розгляду однією особою не повинен перевищувати одного робочого дня.
Згідно п.2.12 зазначеного Положення додатки до договорів, специфікації, календарні плани тощо, які містять технічні умови відповідного договору візуються керівником підрозділу, що супроводжує договір, а відповідно до п.2.14 даного Положення зміни та доповнення до договорів візуються в тому ж порядку, що і самі договори (Додаток 2).
Згідно п.4.2 Положення про ведення договірної роботи в ДП «АМПУ» у випадку виникнення необхідності внесення за згодою сторін змін до договору, проект таких змін готується відповідальною особою, визначеною керівником підрозділу, що супроводжує договір, і узгоджується в порядку, визначеному для узгодження договорів відповідно до Положення.
20.07.2015 між ДП «АМПУ» в особі начальника Бердянської філії ДП «АМПУ» ОСОБА_5 (відносно якого обвинувальний акт направлений до Бердянського міськрайонного суду Запорізької області) та ТОВ «Свет-Строй» в особі директора ОСОБА_4 укладено договір № 36-В-БЕФ-15, згідно якого ТОВ «Свет-Строй» зобов'язалося виконати, а БФ ДП «АМПУ» прийняти та оплатити роботи з «Реконструкції котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні, існуючої в БФ ДП «АМПУ»)».
Відповідно до п. 1.2 ТОВ «Свет-Строй» виконує вказані роботи відповідно до Технічних умов та Опитувального листа, викладених у Додатку №1, який є невід'ємною частиною цього договору.
Згідно п. 1.3 даного договору ТОВ «Свет-Строй» зобов'язується за свій рахунок провести всі необхідні експертизи та погодження в контролюючих органах (в тому числі СЕС та екологічній інспекції) для офіційного введення обладнання в експлуатацію та розробити проект оцінки впливу на навколишнє середовище котельні.
Відповідно до п.2.1 договору ціна вказаного договору визначається договірною ціною та затверджується протоколом узгодження договірної ціни (Додаток №2), який є невід'ємною частиною цього договору, та становить 2 972 500,00 грн. із врахуванням ПДВ.
Згідно п.2.2 даного договору ціна цього договору включає всі витрати, пов'язані із виконанням робіт за цим договором, в тому числі вартість та доставку всіх необхідних матеріальних ресурсів до місця виконання робіт - Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Горького, 6, витрати на відрядження фахівців ТОВ «Свет-Строй» для виконання ними усіх дій та операцій, необхідних для виконання умов цього договору.
Відповідно до п.3.2 даного договору БФ ДП «АМПУ» здійснює попередню оплату (аванс) у розмірі 80 відсотків від загальної ціни договору, що складає 2 378 000 грн. із врахуванням ПДВ, протягом 5 банківських днів з дати отримання замовником БФ ДП «АМПУ» оригіналу рахунку від ТОВ «Свет-Строй»
Згідно п.3.3 договору остаточний розрахунок здійснюється БФ ДП «АМПУ» протягом 15 календарних днів після виконання всього обсягу робіт за даним договором на підставі наданого ТОВ «Свет-Строй» оригіналу рахунку та підписаного сторонами акту приймання-передачі виконаних робіт.
Відповідно до п.4.1 договору якість обладнання, яке необхідне для якісного виконання робіт та буде змонтовано на території БФ ДП «АМПУ», повинна відповідати вимогам технічних умов заводу-виробник та СНиП П-35-76. Обладнання повинно бути заводського виконання, мати сертифікати відповідності.
Згідно п. 5.1 виконавець зобов'язується виконати роботи в повному обсязі на протязі 80 робочих діб з моменту перерахування замовником передплати в розмірі та на умовах, передбачених п.3.2 зазначеного договору.
Відповідно до п. 5.4 договору ТОВ «Свет-Строй» після виконання певного обсягу робіт надає БФ ДП «АМПУ» акт приймання-передачі виконаних робіт.
Згідно п.6.1 Договору БФ ДП «АМПУ» зобов'язана своєчасно та у повному обсязі сплачувати за виконані роботи у порядку, встановленому договором, приймати виконані роботи, згідно з актами приймання-передачі виконаних робіт та після одержання ТОВ «Свет-Строй» позитивного висновку Держбудекспертизи щодо проекту реконструкції котельної, протягом 10 робочих діб одержати від Державної архітектурно-будівельної комісії дозвіл (декларацію) на початок будівництва та надати її ТОВ «Свет-Строй».
Відповідно до п. 7.1-7.3 Договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність передбачену законодавством України та договором. За порушення строків виконання робіт, передбачених договором виконавець сплачує замовнику пеню у розмірі подвійною облікової ставки НБУ, що діяло в період, за який сплачується пеня від вартості послуг за кожен день прострочення. Крім сплати штрафних санкцій виконавець компенсує замовнику збитки, зумовлені невиконанням або неналежним виконанням своїх зобов'язань за договором.
20 липня 2015 року начальник БФ ДП «АМПУ» ОСОБА_5, діючи в інтересах ТОВ «Свет-Строй», використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, в порушення п.п. 2.3, 2.4 Додатку № 2 та положень Додатку № 2-1 до Конкурсної документації, затвердженої Рішенням конкурсної комісії відокремленого підрозділу від 03.06.2015, уклав з ТОВ «Свет-Строй» договір № 36-В-БЕФ-15 щодо виконання робіт з «Реконструкції котельні Бердянської філії ДП «АМПУ» (Проектування, монтаж та наладка твердопаливної модульної котельні, існуючої в БФ ДП «АМПУ»)».
Далі, у вересні 2015 року начальник БФ ДП «АМПУ» ОСОБА_5 отримав від ТОВ «Свет-Строй» рахунок-фактуру № СФ-000245 від 17.09.2015 на суму 2 377 600 грн. за передплату на реконструкцію котельні БФ ДП «АМПУ» та 22.09.2015 власноручно поставив візу «Бух. к оплате 22.09.2015», підписав та передав його для виконання начальнику відділу доходів та видатків БФ ДП «АМПУ» ОСОБА_6
В подальшому, 24.09.2015 ОСОБА_6 здійснила перерахування грошових коштів в сумі 2 377 600 грн. в якості передоплати на рахунок № 26005421649000, відкритий у ПАТ «УкрСиббанк» для обслуговування ТОВ «Свет-Строй».
Відповідно до товарно-транспортної накладної № 031201 від 03.12.2015 на територію БФ ДП «АМПУ» завезено теплогенератор модульний ТМ-Т-1000 «ОVК-КZОТ»-К-1000 та в подальшому проведено монтаж обладнання, без пусконалагоджувальних робіт.
В грудні місяці 2015 року у директора ТОВ «Свет-Строй» ОСОБА_4 виник умисел на незаконне привласнення державних грошових коштів. Після чого, знаходячись в місті Запоріжжя, він зустрівся з ФОП ОСОБА_3, з яким вступив у злочинну змову та з яким домовився про спільну злочинну діяльність, при цьому розробивши план спільних дій. спрямованих на привласнення чужого майна.
З метою досягнення раніше запланованої мети, направленої на незаконне привласнення державних грошових коштів, 23 грудня 2015 року між ТОВ «Свет-Строй» та ФОП ОСОБА_3 укладено договір підряду №564, згідно якого ФОП ОСОБА_3 зобов’язався виконати роботи з реконструкції котельної Бердянської філії ДП «АМПУ», розташованого по вулиці Максима Горького, 6 в місті Бердянську Запорізької області. Сума договору склала 100035 грн.17 коп.
Дії обвинуваченого ОСОБА_4 органом досудового розслідування були кваліфіковані за ч. 3, 5 ст. 191 КК України як розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах; привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб; службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей.
В судовому засіданні захисник обвинуваченого ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_1 заявив клопотання про закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_4 у зв’язку з його смертю. Клопотань про продовження розгляду кримінального провадження для реабілітації померлого не має.
Крім того, захисник просить зняти арешт, накладений в ході досудового розслідування на майно ОСОБА_4, а саме автомобіль Mercedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_2, та 1/2 частину квартири АДРЕСА_2.
Прокурор в судовому засіданні виразила думку про наявність підстав для задоволення клопотання захисника ОСОБА_1 та закриття провадження відносно ОСОБА_4 у зв’язку з його смертю, а також необхідності скасування арешту, накладеного на майно ОСОБА_4
Обвинувачений ОСОБА_3 та його захисник не заперечували проти закриття провадження у справі відносно ОСОБА_4
Вислухавши думку учасників провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається в разі, якщо помер підозрюваний, обвинувачений, крім випадків, якщо провадження є необхідним для реабілітації померлого.
Згідно абзацу другому ч. 6 ст. 284 КПК України, якщо обставини, передбачені пунктами 5, 6, 7, 8 частини першої статті 284 КПК України, виявляються під час судового провадження, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження.
Згідно свідоцтва про смерть серія І-ЖС № 416265, ОСОБА_4 помер 08 березня 2018 року.
Клопотань щодо продовження розгляду кримінального провадження для реабілітації померлого до суду не надходило.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним задовольнити клопотання захисника та закрити кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 у зв’язку з його смертю.
Накладений в ході досудового розслідування арешт на майно ОСОБА_4 підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 284, 272 КПК України, суд –
У х в а л и в:
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_1 про закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_7, у скоєнні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3, 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, закрити у зв’язку зі смертю обвинуваченого.
Скасувати арешт майна ОСОБА_4, а саме автомобіля Mersedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_2, та 1/2 частини квартири АДРЕСА_3.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області через Бердянський міськрайонний суд Запорізької області протягом семи днів з дня її проголошення.
Судді:
С.М. ОСОБА_7 ОСОБА_8 Троценко