Постанова № 75872584, 14.08.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2018
Номер справи
806/1178/18
Номер документу
75872584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 806/1178/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"14" серпня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря Шведюк М.М.,

представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "02" квітня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною відмову, зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

суддя в 1-й інстанції - Нагірняк М.Ф. ,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Житомир,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії з 28.05.2016року та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, врахувавши в розрахунок матеріальну допомогу в розмірі 21500,00грн., разову премію - 920,00грн., премію за участь в АТО - 9084,00грн. та компенсацію за невиплачену відпустку в сумі 5190,97грн.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_2 звернувся зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. В апеляційній скарзі позивач зазначає, що при прийнятті рішення суд першої інстанції помилково дійшов висновку, що матеріальна допомога в розмірі 21500,00грн., разова премія - 920,00грн., премія за участь в АТО - 9084,00грн. та компенсація за невиплачену відпустку в сумі 5190,97грн. не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії позивачу, так як такі надбавки не мають статусу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.

Вислухавши представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач з 28.05.2016 року є пенсіонером органів національної поліції, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Листом від 21.06.2016року відповідач повідомив про розмір призначеної пенсії.

05.12.2017року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, врахувавши в її розрахунок матеріальну допомогу в розмірі 21500,00грн., разову премію - 920,00грн., премію за участь в АТО - 9084,00грн. та компенсацію за невиплачену відпустку в сумі 5190,97грн.

Листом від 03.01.2018року відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку та у врахуванні вказаних сум грошового забезпечення.

Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з адміністративним позовом.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким в позові відмовлено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Частиною третьою статті 43 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на час призначення пенсії) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно частини третьої вище зазначеної статті Закону (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" визначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики в сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України №2011-XII від 20.12.1991 року "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою вище зазначеної статті Закону визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт третій постанови).

Законом України №2011-XII від 20.12.1991 року "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям вказаної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Інструкцією. Розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт третій пункту п'ятого постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Колегія суддів приходить висновку, що види допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

В матеріалах справи містяться копії довідок УМВС України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії №1844/29/01-2017 від 24.11.2017р. про розмір грошового забезпечення за період з 01.05.2014р. по 06.11.2015р. та №1845/29/01-2017 від 24.11.2017 про розмір грошового забезпечення за період з 07.11.2015р. по 30.05.2016р., позивачу виплачувалася матеріальна допомога в розмірі 21500,00грн., разова премія - 920,00грн., винагорода за участь в АТО - 9084,00грн. та компенсація за невиплачену відпустку в сумі 5190,97грн., з яких сплачувалися страхові внески.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що матеріальна допомога, разова премія, винагорода за участь в АТО не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не підлягають врахуванню при нарахуванні пенсії позивачу.

Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що згідно довідки №1845/29/01-2017 від 24.11.2017 про розмір грошового забезпечення позивача вбачається, що компенсацію за відпустку у розмірі 5190,97грн. було виплачено у червні 2016 року, тобто після звільнення позивача та призначення пенсії.

Таким чином, колегія суддів вважає, що при призначенні пенсії враховуються додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а тому компенсація за відпустку, яка виплачена у червні 2016 року, не може бути врахована при перерахунку пенсії позивача.

Щодо дати, з якої відповідач зобов'язаний провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 45 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно до ч.1 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 2 статті 51 цього ж закону визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Як вбачається з матеріалів справи, з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії позивач звернувся до пенсійного органу 05.12.2017 року, а відтак, мав право на проведення перерахунку та виплати пенсії з моменту звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та з виплатою різниці у пенсії за минулий час строком 12 місяців, тобто перерахунок пенсії позивачу має бути проведений з 01 січня 2017 року.

Частиною першою статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "02" квітня 2018 р. скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії, фактично отриманих з них згідно довідок УМВС України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії №1844/29/01-2017 від 24.11.2017р. та №1845/29/01-2017 від 24.11.2017, сум матеріальної допомоги в розмірі 21500,00грн., разової премії - 920,00грн., винагороди за участь в АТО - 9084,00грн., з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_2, починаючи з 01 січня 2017 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих з них згідно довідок УМВС України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії №1844/29/01-2017 від 24.11.2017р. та №1845/29/01-2017 від 24.11.2017, сум матеріальної допомоги в розмірі 21500,00грн., разової премії - 920,00грн., винагороди за участь в АТО - 9084,00грн., з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повне судове рішення складено "14" серпня 2018 р.